Решение по дело №34/2021 на Районен съд - Първомай

Номер на акта: 260046
Дата: 20 август 2021 г. (в сила от 26 ноември 2021 г.)
Съдия: Спасимир Спасов Здравчев
Дело: 20215340200034
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

№ 260046

 

град Първомай, 20.08.2021 година

 

 

Районен съд - Първомай, първи съдебен състав, в открито заседание на двадесети май две хиляди двадесет и първа година със

Съдия докладчик Спасимир Здравчев

при секретаря Венета Хубенова,

разгледа докладваното от съдията АНД № 34 по описа на Съда за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 846 / 2020 година от 17.12.2020 година на Началника на Районно управление - Първомай към Областна дирекция на МВР - Пловдив, с което на Н.С.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, като управител на „Ефекс 2020“ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: ***, стопанисващ обект Клуб „FX“, на основание чл. 45, ал. 2 от Закон за закрила на детето е наложена глоба в размер на 2000 (две хиляди) лева.

В съдебно заседание Н.С.Т. чрез процесуалния си представител адвокат К.В.Г. *** моли Наказателното постановление да бъде отменено по подробно изложени в Жалбата и по съществото на делото съображения; претендира разноски.

Въззиваемата страна – Районно управление на МВР - Първомай – редовно призована чрез Началника, не изпраща представител; с Молба-становище рег. № 325000-616 / 08.02.2021 година моли да се остави Жалбата без уважение и да се потвърди Наказателното постановление, а при евентуално уважаване на Жалбата – да се намалят разноските до размера на минималното възнаграждение по Наредба № 1 / 09.07.2004 година.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка с направеното оплакване и съобразно задължението си по чл. 314 от НПК във връзка с чл. 84 от ЗАНН в качеството си на въззивна инстанция да провери изцяло правилността на обжалвания акт на наказващия орган, независимо от основанията, посочени от страните, Съдът намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

 

От фактическа страна:

 

За времето от 23:00 часа на 24.10.2020 година до 06:00 часа на 25.10.2020 година полицаи от сектор „Специализирани полицейски сили“ при Областна дирекция на МВР - Пловдив В.Д.К. (актосъставител) и В.М.К., инспектор при Детска педагогическа стая, полицай от сектор „Криминална полиция“ при ІV РУ на МВР - Пловдив Б.Д.А. по заповед на Директора на Областната дирекция извършват специализирана полицейска операция по проверка на търговски обекти на територията на община Първомай съвместно със служители в Регионалната здравна инспекция и Българска агенция по безопасност на храните от град Пловдив.

Около 02:00 часа на 25.10.2020 година проверяващите са на централния площад в град Първомай и посещават стопанисваното от „Ефекс 2020“ ООД - Първомай заведение „FX“, което функционира в този момент, и констатират деца без придружители, едно от които Г.Б.И. на 16 години. Там е и един управителите на търговеца – Н.С.Т..

Непълнолетните лица са поканени и изведени извън заведението, пред което инспекторът при Детска педагогическа стая им снема обяснения кога са пристигнали и с кого са били в клуба, а младшият инспектор В.К. разговаря с жалбоподателя, който му представя документ, че е управител и на заведението. През това време на място идва и бащата на Г. Б.К.И., който обяснява, че е излязъл за малко от обекта, за да си купи цигари. Съставен му е акт за установяване на административно нарушение по Закона за закрила на детето и дъщеря му му е предадена с протокол.

На място в присъствието на Н.С.Т. за това, че в качеството си на управител на обекта е допуснал в него след 22:00 часа лице под 18 години, без придружител, също е съставен и връчен Акт за установяване на административно нарушение серия (бланка серия АА № 639975), въз основа на който е издадено атакуваното Наказателно постановление.

 

Горната фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена от показанията на разпитания в съдебно заседание на въззивната инстанция в качеството на свидетел В.Д.К., които се кредитират като логични и последователни, частично от показанията на Б.К.И. и на Д.С.С. и от приобщените по надлежния по НПК ред писмени доказателства и административнонаказателна преписка.

Не се кредитират показанията на Б.И. и Д.С., в насока, че първият е бил в Клуб „FX“ с непълнолетната Г. и е излязъл малко преди проверката, а намира думите им за изказани с цел да оневинят противоправното поведение на жалбоподателя за избягване на следващата му се административнонаказателна отговорност, защото на тях противоречат писмените обяснения на дъщерята на Б.И., в които детето сочи, че е било в заведението със свои познати, с нея е нямало родител или настойник и че родителите й са собственици на заведението, за което я пускат вътре без проблеми. В тази връзка за изготвена специално за процеса Съдът намира и представената от защитата в съдебно заседание декларация от името на Б.И. (наемодател на заведението), че е придружавал Г. през цялото време, без периода от 02:00 часа до 02:15 часа на 25.10.2020 година, когато е отишъл да си купи цигари и е упълномощил Н.Т. да я наглежда. Този частен свидетелстващ документ не се взема предвид и поради обстоятелството, че като писмено доказателствено средство не е изготвен съгласно указания в НПК ред. От друга страна, будят съмнение за истинност посочените твърдения на двамата свидетели и предвид, че се установява, че срещу Б.И. също е издадено Наказателно постановление по Закона за закрила на детето (предмет на обжалване по АНД № 33 / 2021 година на Районен съд - Първомай) за това, че на инкриминираната дата не е придружавал дъщеря си в заведението, а на Съда е служебно известно, че в Районен съд - Първомай е на производство и АНД № 35 / 2021 година, образувано по друга жалба от Н.Т. срещу Наказателно постановление за същото нарушение по допускане в обекта на друго непълнолетно лице, по което производство Д.С. свидетелства, че като пълнолетен е придружител на това друго непълнолетно лице.

С оглед на изложеното настоящият състав намира, че на 25.10.2020 година жалбоподателят виновно нарушава императивни правила по Закона за закрила на детето, но въпреки това процесното Наказателно постановление № 846 / 2020 година от 17.12.2020 година следва да се отмени като незаконосъобразно.

 

От правна страна:

В обстоятелствената част на Наказателното постановление е описано, че Н.С.Т. „...на 25.10.2020г., около 02.00 часа в гр. Първомай, ул. „Княз Борис І“ № 1Б, в нощен клуб „FX“, в качеството на управител, е допуснал детето- Г.Б.И. на 16- годишна възраст между 22:00- 06:00 часа, в нарушение на чл.8, ал.3 и ал.4 от Закона за закрила на детето, поради което и на основание чл.45, ал.2 от Закона за закрила на детето,…“, след което следва диспозитив на кого и в какъв размер се налага глобата.

Разпоредбата на чл. 45, ал. 2 от Закон за закрила на детето визира: Който допусне от 22,00 ч. до 6,00 ч. дете в управляван от него търговски обект в нарушение на чл. 8, ал. 3 и 4, се наказва с глоба или имуществена санкция от 2000 до 5000 лв., а при повторно нарушение - с глоба или имуществена санкция от 5000 до 8000 лв.

Законовият текст съдържа в себе си както задължителното правило на поведение (в случая – дължимо действие за недопускане на деца в определен времеви диапазон, ако не са изпълнение определени условия), така следващата се за нарушението на императива санкция. Но това не може да е основание в разрез с изискването на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН наказващият орган да не посочи виновно нарушената законова разпоредба в акта си а, видно от самото Наказателно постановление, това не е сторено.

Същевременно не спазено и условието на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН за описание на обстоятелствата на нарушението – механично е пренесено от текста на чл. 45, ал. 2 от Закона за закрила на детето, че жалбоподателят допуска Г.Б.И. в заведението си между 22:00 и 06:00 часа в нарушение на чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от Закона. Само че упоменатите текстове предвиждат три различни хипотези: 1) придружаване на детето на обществени места от полагащите за него грижи лица след определен час, ако то не е навършило 14-годишна възраст; 2) придружаване на детето на обществени места от полагащите за него грижи лица след друг час, ако е навършило 14-годишна възраст (чл. 8, ал. 3); 3) при невъзможност на полагащите за детето грижи лица да го придружат при посещение на обществени места – осигуряване на дееспособен придружител за целта след определен час, ако то е навършило 14-годишна възраст (чл. 8, ал. 4). Отчита се, че е посочено от наказващия орган, че момичето е на 16 години, но не може по пътя на формалната логика да се прави умозаключение кое точно условие на ал. 3 и/или на ал. 4 от чл. 8 на Закона за закрила на детето не е изпълнено, обуславящо отговорността на дееца по чл. 45, ал. 2 от Закона.

Всеки от визираните процесуални пропуски е съществен, защото ограничава правото на субекта, посочен като нарушител, да разбере какво точно и защо му се вменява в отговорност, за да организира адекватна защита на правата си, и представлява самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление.

Предвид изхода на спора по разпоредбите на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, чл. 143 от АПК и § 1, т. 6 от Допълнителната разпоредба на АПК Областна дирекция на МВР - Пловдив, в структурата на която е административнонаказващият орган Районно управление на МВР - Първомай, дължи разноски за оказана на жалбоподателя адвокатска защита, като в съответствие с текстовете на чл. 63, ал. 4 от ЗАНН, чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата и чл. 18, ал. 2 във връзка с чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 / 9.07.2004 година за минималните размери на адвокатските възнаграждения дължимата сумата следва да в размер на 370,00 лева, тъй като настоящият състав намира, че платеното от Н.С.Т. на адвокат К.В.Г. възнаграждение от 500,00 лева е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото.

Платените от бюджета на Районен съд - Първомай разноски в размер на 20,00 лева за явяване на свидетел в съдебно заседание на основание чл. 189, ал. 4 от НПК във връзка с чл. 84 от ЗАНН остават за сметка на държавата.

Мотивиран от посоченото и на основание чл. 63 от ЗАНН Районен съд - Първомай, първи съдебен състав

 

РЕШИ:

 

Отменя Наказателно постановление № 846 / 2020 година от 17.12.2020 година на Началника на Районно управление - Първомай към Областна дирекция на МВР - Пловдив, с което на Н.С.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, като управител на „Ефекс 2020“ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: ***, стопанисващ обект Клуб „FX“, на основание чл. 45, ал. 2 от Закон за закрила на детето е наложена глоба в размер на 2000 (две хиляди) лева.

Осъжда Областна дирекция на МВР - Пловдив да заплати на Н.С.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата от 370 (триста и седемдесет) лева – разноски за процесуално представителство.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

Районен съдия:           (п)              

СЗ