Решение по дело №6292/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261771
Дата: 21 юни 2021 г. (в сила от 15 юли 2021 г.)
Съдия: Михаела Светлозар Боева
Дело: 20205330106292
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

                                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  161771                  21.06.2021 година                         град Пловдив

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, XXI граждански състав, в публично съдебно заседание на деветнадесети май две хиляди двадесет и първа година, в състав:      

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАЕЛА БОЕВА

                                                                 

при участието на секретаря Малина Петрова,

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 6292 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с искова молба от „Теленор България” ЕАД, ЕИК ********* против В.Ж.М., ЕГН **********, с която е предявен  установителен иск с правна квалификация по чл. 422, ал.1, вр. с чл. 415, ал.1 ГПК, вр. с чл. 79, ал. 1, пр.1 ЗЗД. 

 

В исковата молба се твърди, че между страните възникнало облигационно правоотношение по договор за мобилни услуги от 14.05.2016 г., по което имало неплатени суми в размер на общо 156,46 лева – за абонаментни такси и ползвани услуги за периода 01.08.2017 г. – 31.10.2017 г., за които били издадени фактури с настъпил падеж.

Ищецът се снабдил със заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК № 10096/15.11.2019  г. по ч.гр.д. № 17556/19 г. на ПРС, II бр.с., връчена редовно по чл. 47, ал.5, вр. с ал.1 ГПК, при което възникнал правен интерес от предявяване на настоящия иск в срока по чл. 415 ГПК. Моли се за уважаването му, ведно със законна лихва от постъпване на заявлението до окончателното погасяване. Претендират се разноските в двете производства.

 

В срока по чл. 131 ГПК ответникът е подал отговор, чрез назначения особен представител, с който оспорва иска по основание и размер – в т.ч. – подписа в договора да е положен от ответника, при което липсвало валидно обл. правоотношение, а той нямал качеството на потребител; ищецът не предоставил твърдените услуги за исковия период, при което плащане не се дължало; те не били правилно отчетени и тарифирани; сумите за аб. такси били недължими, т.к. се различавали от уговорените в договора, при което имало несъответствие, респ. липсвало основание за начисляване на описаните във фактурите суми; начислените стойности за ползвани услуги не съответствали на договореното между страните и на реално ползвани от отв. услуги; възразява за изтекла погасителна давност. Моли за отхвърляне на исковете.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

Видно от приложеното ч. гр. д., вземането по настоящото производство съответства на това по заповедта за изпълнение, връчена редовно по чл. 47, ал.5, вр. с ал. 1 ГПК, а искът, по който е образуван настоящият процес, е предявен в месечния срок по чл. 415, ал.1 ГПК. Същият е допустим и подлежи на разглеждане по същество.

 

От представения договор от 14.05.2016 г. се установява, че между страните е възникнало валидно облигационно правоотношение, съгласно което операторът е предоставил мобилен номер …., със съответно уговорена месечна такса, за срок от 24 месеца, с посочени доп. услуги и отстъпки. Според заключението на приетата СПЕ, която съдът кредитира изцяло като ясно и компетентно изготвена, договорът е подписан именно от ответника, поради което възраженията в ОИМ са опровергани. Между страните е налице договорно правоотношение с конкретни параметри. По същото, за исковия период, ищецът е предоставил телекомуникационни услуги по вид и размер, съгласно посоченото в приетото по делото заключение на СТЕ, което също се кредитира като компетентно изготвено и неоспорено от страните. След подробен анализ експертът е посочил какви именно услуги са потребени от ответника за исковия период по вид и цена, поради което действителното ползване на същите от потребителя е несъмнено установено. Освен цените на предоставените услуги, са начислени и съответните месечни такси, уговорени в договора и приложената ценова листа. Установеното от вещото лице потвърждава доводите в ИМ и отразеното в издадените от ищеца фактури. Неплатената сума възлиза на търсения размер от общо 156,46 лева /след извършеното частично плащане/. При така събраните доказателства – подписан от ответника договор с конкретни параметри и категорични данни от СТЕ за реално потребление на предоставените мобилни услуги именно за исковия период, при съвпадение на уговорените, дължими и начислени суми, съдът приема, че искът е доказан по основание и размер. Възраженията на особения представител, макар резонни и обосновани, подкрепящи обяснима защитна позиция, не се споделят. Възражението за изтекла погасителна давност е неоснователно – касае се за периодични платежи, за които е приложима 3 – год. давност. Периодът на начисляване на сумите е за 2017 г. – заявлението по чл. 410 ГПК /откогато искът се счита предявен - фикция на чл. 422, ал. 1 ГПК/ е постъпило в съда през 2019 г. /давността е прекъсната – чл. 116, б. „б“ ЗЗД/, поради което тригодишен срок не е изтекъл и погасени по давност вземания няма.

С оглед горното, искът следва да бъде уважен, като основателен и доказан, ведно със законната лихва от постъпване на заявлението до погасяването, като последица.

 

По отговорността за разноски:

С оглед изхода на спора при настоящото му разглеждане, разноски се дължат на ищеца на осн. чл. 78, ал. 1 ГПК. Направено е искане, представен е списък по чл. 80 ГПК и док. за сторени такива от: 25 лева – ДТ; 180 лева – деп. СТЕ; 200 лв. – възн. особен представител; 360 лева с ДДС – платено адв. възнаграждение, съгл. ДПЗС.

Следва да се присъдят и разноските в заповедното производство /т.12 на ТР №4/18.06.2014г. на ВКС, ОСГТК/, от 25 лева – ДТ и 360 лева с ДДС – платено адв. възнаграждение.

Възражението за прекомерността им е неоснователно – т.к. възлизат на минималните размери с ДДС, съгл. НМРАВ, при което не подлежат на редуциране.

 На осн. чл. 78, ал. 6 ГПК, на ответника следва да се възложат платените разноски от бюджета на съда за приетата СПЕ от 180 лева.

Така мотивиран, съдът

                                                  Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че В.Ж.М., ЕГН ********** ДЪЛЖИ на „Теленор България” ЕАД, ЕИК *********, следните суми: 156,46 лева – главница, представляваща дължима сума за абонаментни такси и ползвани услуги за периода 01.08.2017 г. – 31.10.2017 г. по договор за мобилни услуги от 14.05.2016 г., ведно със законната лихва от постъпване на заявлението в съда – 28.10.2019 г. до окончателното погасяване, за които е издадена Заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК № 10096/15.11.2019  г. по ч.гр.д. № 17556/19 г. на ПРС, II бр.с.

ОСЪЖДА В.Ж.М., ЕГН **********, с адрес: *** да плати на „Теленор България” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Младост“ № 4, Бизнес парк София, сграда 6, следните суми: общо 765 лева /седемстотин шестдесет и пет лева/ - разноски по настоящото дело и общо 385 лева /триста осемдесет и пет лева/ - разноски за заповедното производство по ч.гр.д. № 17556/19 г. на ПРС, II бр.с.

ОСЪЖДА В.Ж.М., ЕГН **********, с адрес: *** да плати в полза на Държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд – Пловдив, сумата от 180 лева /сто и осемдесет лева/ - платени от бюджета разноски за приетата СПЕ, на основание чл. 78, ал. 6 ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.           

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:п

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

МП