Определение по дело №3097/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 22
Дата: 7 януари 2020 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20197050703097
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

               №……………………………...2020г., гр.Варна

 

            ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХVІІІ състав,

в закрито заседание на шести януари 2020г., като разгледа

докладваното от съдия МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА адм.д.3097/2019г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Делото е образувано е по жалба на С.А.Н. ***, издигнат от коалиция „Ние, гражданите“, срещу Решение № 338/04.11.2019г. и свързаното с него Решение № 288/28.10.2019г. на ОИК-Варна относно проведения избор за Кмет на Община Варна в два тура, респ. на 27.10.2019г. и на 03.11.2019г.

Последното проведено по делото съдебно заседание, в което съдът е счел същото за изяснено от фактическа страна, е проведено на 16.12.2019г. На 23.12.2019г. е постановено Решение № 2535, с което е  потвърдено Решение № 338/04.11.2019г. на ОбИК-Варна, като жалбата е приета за неоснователна.

С молба с.д.19060/27.12.2019г., подадена по ел.поща на в 21:16ч. на 23.12.2019г., от жалбоподателя е направено искане за поправка и допълване на протокола от проведеното на 16.12.2019г. съдебно заседание с твърдения, че същия не отразява пълно и точно извършените в това заседание процесуални действия, същността на изявленията, исканията и изказванията на страните, представените писмени доказателства и констатациите и определенията на съда. Искането е: да се изслуша звукозаписа на протокола и да се допусне неговата поправка и допълване.

Съдът намира искането за поправка за допустимо като направено от надлежна страна - участник в съдебното производство и в срока по чл.151 ал.1 от ГПК, а по същество за неоснователно, по следните съображения:

В нормата на чл.150 ал.1 от ГПК законодателят подробно е разписал изискванията за съдържанието на протокола от съдебното заседание. Според цитираната разпоредба в протокола се вписват мястото и времето на заседанието, съставът на съда, името на секретаря, явилите се страни и техните представители, същността на изявленията, исканията и изказванията на страните, представените писмени доказателства, показанията на свидетелите и на другите лица по делото и констатациите и определенията на съда. В контекста на тази норма следва да се приеме, че предвидената в чл.151 от ГПК процедура, приложима и в съдебно-административното производство по силата на чл.144 АПК, за поправка и допълване на протокола, цели отстраняването на допуснати в протокола грешки, които се свеждат до неточно отразяване на извършените в съдебното заседание процесуални действия. И то такива, които имат значение за правилното решаване на делото, като например неотразяване на представени от страна доказателства; на произнасяне на съда по същите; изявления на страните по предмета на спора и др.

В настоящия случай, в подадената от жалбоподателя молба липсва каквато и да е конкретика относно неточности в протокола в контекста на разпоредбата на чл.150 ал.1 от ГПК. Същият се е задоволил единствено да цитира буквално последната. От съдържанието на молбата за поправка може да се изведе искане на жалбоподателя да се изслуша целия протокол от с.з. и ако се открият неточности, да се допусне поправка. Такова искане не съставлява условия за допълването или поправянето му и противоречи на целта на това производство.

Освен това, съгласно чл.152 от ГПК, протоколът от заседанието е доказателство за извършените в съдебното заседание съдопроизводствени действия. Това означава, че в него намират място само тези процесуални действия, които имат значение за делото и се отразяват върху постановения съдебен акт. По отношение на изявленията, исканията и изказванията на страните по делото съдът няма задължението дословно да възпроизведе съдържанието им в съдебния протокол. Законът в това отношение го задължава само да възпроизведе същността на същите, още повече като се вземе предвид изискването на чл.150 ал.2 от ГПК, че протоколът се съставя не по преценка на секретаря, а под диктовката на председателя на съдебния състав, т.е. не е необходимо буквалното отразяване на всички изявления на участниците в процеса, а действителния смисъл на същите и на конкретните доказателствени искания.

На следващо място - преди подаване на молбата за поправка на протокола, по делото е постановено съдебно решение. Предвид изложените в предходната точка съображения относно целта на производството по поправка, съдът намира, че в този случай дори и да е имало някакъв пропуск в протокола относно извършени от участниците в процеса изявления и действия от съществено значение за правилното решаване на спора /каквито не се твърдят/, то с оглед постановеното вече съдебно решение, твърдения в тази насока могат да бъдат предмет единствено на евентуална касационна жалба.

От анализа на изложеното следва изводът, че молбата за допълване на протокола от съдебното заседание, проведено на 16.12.2019г., е неоснователна и като такава следва да бъде оставена без уважение без да е необходимо насрочване и разглеждането й в открито съдебно заседание.

Воден от горното, съдът

 

      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

         

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба с.д.19060/27.12.2019г., подадена жалбоподателя С.А.Н., за поправка и допълване на протокола от проведеното на 16.12.2019г. съдебно заседание.

            Определението не подлежи на обжалване, по аргумент на чл.274 ал.1 от ГПК.

 

 

                                                               АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: