Определение по дело №382/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 542
Дата: 2 юли 2019 г.
Съдия: Зорница Маринова Ангелова
Дело: 20194300500382
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта

   О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  №…..

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД ЛОВЕЧ, в закрито заседание на втори юли през две хиляди и деветнайсета година,в състав:

 

                              

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:     СЕВДА ДОЙНОВА,

                                        ЧЛЕНОВЕ:     ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА,

                                                                ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА,

 

 

като изслуша докладваното от докладчика Ангелова, ч.гр.д.№ 382/2019г.,за да се произнесе, съобрази:

 

     

Производство по чл.274,във вр.с чл.78 от ГПК.

 

 

Постъпила е частна жалба от ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ”ЕАД с ЕИК *********, чрез адвокат В.П.Г.-***, срещу Разпореждане № 610/27.05.2019г., пост. по ч.гр.д.№283/2019г. по описа на РС-Луковит, в частта, в която е отхвърлено искането за присъждане на съдебни разноски за платено адвокатско възнаграждение. Счита разпореждането в тази част за неправилно, незаконосъобразно и постановено в противоречие с материалния и процесуален  закон. Моли да се отмени и се уважи претенцията за разноски изцяло.

Не се съгласява с приетото от съда наличие на допълнителни условия от публичен ред към договора за правна защита,свързани с особени завишени изисквания във връзка с ЗДДС.Не споделя довода на съда,че към сключения с „ТЕЛЕНОР България”ЕАД договор за правна защита и съдействие следва да се представи и фактура,с която да се удостовери реалното плащане на уговореното възнаграждение. Счита,че такъв извод противоречи на ТРеш.№6/2013г.на ОСГТК на ВКС. По смисъла на т.1 от него съдебните разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат,когато страната го е заплатила.В съобразителната част на решението е прието,че за да бъде присъдено  възнаграждението,страната трябва да е доказала реалното му заплащане на процесуалния представител,като в зависимост от уговорения в договора начин на плащане-в брой или по банков път,заплащането се доказва чрез вписване в самия договор,който има характер на разписка или с представяне на доказателства за извършен банков превод.При плащане на адвокатското възнаграждение в брой е допустимо удостоверяването на плащането да бъде извършено и с разписка,издадена след сключване на договора ,ако плащането е извършено след възникване на правоотношението по процесуално представителство,или с касов бон,ако адвокатското дружество разполага с фискално устройство.Съгласно нормата на чл.113,ал.1 от ЗДДС фактурата служи за доказване на извършена доставка на услуга,респ.на стока или получаване на авансово плащане.Фактурата,като първичен счетоводен документ,съобразно чл.6,ал.1 от ЗСч. е носител на информация за регистрираната стопанска операция, но не е доказателство за извършено плащане по стопанската операция.Заключава,че данъчната фактура не удостоверява,че уговореното адвокатско възнаграждение е реално платено. Същата би могла единствено да отразява факта,че „ТЕЛЕНОР България”ЕАД дължи адвокатско възнаграждение в размер на 195.42лв. с включен ДДС по договор за правна защита и съдействие,с включен ДДС, от 17.05.2019г.,както и,че е уговорено плащане в брой. Счита,че когато плащането се извършва в брой, следва да  се представят доказателства за заплатеното по фактурата-фискален бон,когато адвокатското дружество разполага с фискално устройство или съответна разписка,или в договора за правна помощ да бъде отразено,че плащането е извършено,като в този случай договорът би имал характер на разписка,какъвто е и настоящия случай.

Сочи,че заявителят е приложил към заявлението за издаване на заповед за изпълнение,както нужните пълномощни за учредена представителна власт, така и сключения между страните Договор за правна защита и съдействия,в който е посочен договореният адвокатски хонорар и начина на плащането му.

При изложените съображения моли да се отмени разпореждането в обжалваната му част.

Въззивният състав,като съобрази изложеното в частната жалба и доказателствата по гр.д.№ ч.гр.д.283/2019г. по описа на РС-Луковит, намира за установено следното:

 

По допустимостта.

Частната жалба е подадена своевременно. Жалбоподателят е уведомен за атакувания съдебен акт на 05.06.2019г.,а частната жалба е подадена на 12.06.2019г.-т.е.в рамките на едноседмичния срок. Подадена е от легитимирана да атакува съдебния акт страна,поради което съдът приема,че е допустима.

 

Разгледана по същество частната жалба е неоснователна.

 

Установява се,че на 20.05.2019г., от „ТЕЛЕНОР България”ЕАД,чрез адв.В.Г.-САК, е подадено заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК,срещу Иван Нинов Ангелов от гр.Луковит. Предмет е вземане в размер на 211.80лв.,с посочено основание Договор за лизинг от 28.12.2015г. Претенцията е за незаплатени общо 19 бр. лизингови вноски на стойност 201.80лв. и допълнителна сума, съгласно чл.1,ал.2 от Договора-санкция за неизпълнение на задължението за връщане на устройството, в размер на 4.09лв. Претендират се и направените разноски от държавна такса -25лв. и адвокатски хонорар от 180 лв. Като доказателства за ангажираното представителство са приложени пълномощно на представляващите „ТЕЛЕНОР България”ЕАД към Йоанна Валериева Илчовска-юрисконсулт,с права да извършва самостоятелно или чрез преупълномощени лица, действия свързани с юридическо обслужване на дружеството. Представено е пълномощно от Йоанна Валериева Илчовска, с което упълномощава Адвокатско дружество „Г. и П.” и адв.В.П.Г.-САК, за процесуално представителство на „ТЕЛЕНОР България”ЕАД. Приложен е Договор за правна  защита и съдействие от 17.05.2019г., между „ТЕЛЕНОР България”ЕАД и Адвокатско дружество „Г. и П.”,за оказване на правна защита и съдействие,изразяваща се в подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение срещу Иван Нинов Ангелов. Отразено е,че е договорено възнаграждение в размер на 180лв. с включено ДДС, платимо в брой. Отбелязано е, че е внесена сумата 180лв. с включено ДДС.

С Разпореждане №610/27.05.2019г. РС-Луковит е уважил заявлението за вземането по договора за лизинг в общ размер на 211.80лв. и разноски за държавна такса,но е отхвърлил претенцията за присъждане на адвокатския хонорар от 180лв. Съдът е приел,че не е обосновано реалното плащане на хонорара,с оглед липсата на приложена фактура,съгласно изискването на чл.113 от ЗДДС и обявената като облагаема по този закон услуга по процесуално представителство.

 

Окръжен съд Ловеч напълно споделя приетото от РС-Луковит.

 

Съставът, като съобрази обстоятелството,че упълномощеният адвокат е регистриран по ЗДДС, намира,че за обосноваване на реално извършен разход, освен правилата на чл.78 от ГПК, са приложими и специалните изисквания на ЗДДС,съотв.на ЗСч. Съгласно чл.113 от ЗДДС данъчно задълженото лице-доставчик следва да издаде фактура за всяка извършена от него доставка на услуга. Такава не е представена. На следващо място няма и доказателства за реално извършено плащане. Представеният договор за правна защита и съдействие не може да се приеме,че удостоверява този факт. Вписването като текст в договора на извършено плащане в брой, не е достатъчно,тъй като е нужно да се посочи как е внесена сумата. Ако е преведена по банков път, следва да се представи преводното нареждане. В случай,че е платено в брой-да се представи издаденият касов бон. При  отсъствието на посочените реквизити, не може да се приеме,че договорът за правна защита и съдействие покрива изискванията на чл.6 от ЗСч. Касае се за изпълнение на счетоводни стандарти за удостоверяване на реално полученото плащане от данъчно задълженото лице. След като се твърди,че такъв разход/приход е направен,той следва да е доказан с приложимите за плащането реквизити,съгл. ЗДДС и ЗСч. В този смисъл е прието и в ТРеш.№6/06.11.2013г.,пост.по т.д.№6/2012г.на ОСГТК на ВКС, в т.1, където е изложено,че договорът за правна помощ може да служи за разписка за извършеното плащане,с изключение на случаите,когато по силата на нормативен акт е указан специален начин на плащане. За адвоката-регистриран по ЗДДС, е поставено допълнително изискване за удостоверяване на извършеното в негова полза плащане.

По изложените съображения съставът намира,че правилно РС-Луковит е отказал да уважи претенцията за адвокатски хонорар и е отхвърлил заявлението в тази част. Атакуваното Разпореждане №610/27.05.2019г.,пост.по ч.гр.д.№283/2019г.на РС-Луковит,следва да се потвърди в обжалваната част.

По изложените съображения и на основание чл.274,във вр.с чл.78 от ГПК, Окръжен съд-Ловеч

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане №610/27.05.2019г.,постановено по ч.гр.д.№283/2019г. на РС-Луковит,в частта,с която е отхвърлено искането за присъждане на разноски за адвокатски хонорар в размер на 180 лв.,като правилно и законосъобразно.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

                                                           

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                            2.