Определение по дело №113/2020 на Районен съд - Момчилград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 юни 2020 г. (в сила от 13 юли 2020 г.)
Съдия: Сунай Юсеин Осман
Дело: 20205150200113
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 април 2020 г.

Съдържание на акта

                        

                              ОПРЕДЕЛЕНИЕ

                                   Гр.Момчилград, 17.06.2020г.

                             В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

            Момчилградският районен съд в публично заседание, проведено на 08.06.2020 година в състав;

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СУНАЙ  ОСМАН,

 

при участието на секретаря АНИТА ДОЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 113/ 2020г. по описа на съда, и за да се произнесе взе предвид следното:

  

            Производството е по чл.63 от ЗАНН, и е образувано по жалба на В.Д.Д. с ЕГН- **********,***, против Наказателно постановление № 19- 0318- 000497 от 14.112019г. на Началника на РУ- Кирково при ОДМВР- Кърджали, с което на осн. чл.179 ал.6 т.1 от ЗДвП е наложено наказание „глоба“ в размер на 50 лева за допуснато нарушение на чл.139 ал.1 т.1 от ЗДвП; и на осн. чл.181 т.7 от ЗДвП е било наложено наказание- “глоба” в размер на 50 лева, за допуснато нарушение на  чл.6 т.1 предл.3 от ЗДвП.

            В своята жалба, жалбодателя не е посочил конкретни съображения, като в допълнително писмено обяснение заявява, че същото незаконосъобразно и необосновано. Техническата неизправност била лека и се изразявала в износени гуми, но това не е било установено със техн.средства а на улично осветление, а при претоварването имало 4 човек, което е било момче на 12 години на задната седалка.

            В съдебно заседание- жалбодателят не се явява лично, и от същият е постъпило писмено обяснения- горното.

            Административно- наказващият орган, редовно призован не се  представлява, и от същият, чрез ю.к., е постъпило писмена молба- становище по жалбата, в което се развиват съображения за законосъобразност на атакуваното нак.постановление, както и се претендира ю.к. възнаграждение.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

            На 05.11.2019г. А.К.- мл.автоконтрольор при РУ- Кирково, в присъствието на св.А.М. от същото РУ, е съставил акт Д № 475997 за установяване на административно нарушение, против жалбоподателя, за това, че последният на същата дата- 05.11.2019г. около 22,45 часа в Община Кирково, на 3-то класен път №867- км46+500 в посока на движение от Бенковски към Златоград, като водач на МПС е управлявал л.а. “****” с ДК № ****- собственост на друго лице, и е допуснал нарушения- 1/ управлявал е МПС с незначителна неизправност- чл.139 ал.1 т.1 от ЗДвП; 2/ превозва по-голям брой пътници в автомобила- 133 ал.1 от ЗДвП. Актът е бил връчен на жалбодателя срещу собственоръчен подпис на същата дата, и последния не е посочил възражения  по него.

            В законоустановеният 3- дневен срок срещу цитираният по- горе АУАН не е депозирано възражение.

            Въз основа на посочения по-горе акт, Началникът на РУ- Кирково при ОДМВР- Кърджали е издал процесното Наказателно постановление № 19- 0318- 000497 от 14.112019г. на Началника на РУ- Кирково при ОДМВР- Кърджали, с което на осн. чл.179 ал.6 т.1 от ЗДвП е наложено наказание „глоба“ в размер на 50 лева за допуснато нарушение на чл.139 ал.1 т.1 от ЗДвП; и на осн. чл.181 т.7 от ЗДвП е било наложено наказание- “глоба” в размер на 50 лева, за допуснато нарушение на  чл.6 т.1 предл.3 от ЗДвП. В нак.постановление е описана същата, като тази в акта, фактическа обстановка.

            Връчването на процесното наказателно постановление е станало на 03.04.2020г., а жалбата срещу същото е депозирано в съда на 29.04.2020г., а не чрез АНО, поради и което съдът приема, че обжалването не е направено в срок.

            Гореописаната фактическа обстановка се установява със събраните по делото доказателства- приложените към делото АУАН, нак.постановление, писма, разпореждане, и показания на актосъставителя и свидетелите по акта.

            Съдът като прецени събраните по делото доказателствагласни и писмени, поотделно и в тяхната съвкупност, намери, че е налице основание за прекратяване на административно- наказателното производство, съобразно разпоредбата на  чл.63 ал.2 от ЗАНН по следните съображения:

Съгласно чл.189 от ЗДвП, установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания. По силата на законовото препращане, приложимата разпоредба относно реда и срока за обжалване на процесното наказателно постановление, издадено за нарушение на установените в ЗДвП правила за движение и забрани в тази насока, е тази на чл.59 ал.2 от ЗАНН. Същата предвижда, че наказателното постановление подлежи на обжалване в седемдневен срок от връчването му на нарушителя.  Видно от оформената разписка под съдържанието на наказателното постановление – предмет на обжалване, последното е връчено на жалбоподателят на 03.04.2020г. Следователно, жалбоподателят е могъл да упражни правото си на жалба до 10.04.2020 г., вкл. От материалите по делото е видно, че жалбата е постъпила в РС- Момчилград на 29.04.2020г. Тези данни установяват по безспорен начин, че седемдневният срок за обжалване е пропуснат.

 Разпоредбата на чл.58 ал.1 от ЗАНН предвижда, че препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение, а разпоредбата на чл.59 ал.2 предл. първо от ЗАНН регламентира, че нарушителят и поискалият обезщетение могат да обжалват постановлението в седемдневен срок от връчването му. В конкретния случай обжалваното наказателно постановление е било връчено на нарушителя. С оглед на това, съдът приема, че наказателното постановление е редовно връчено на нарушителя и към момента на подаването на жалбата срещу него, същото вече е влязло в законна сила.

Пропускането на законоустановеният 7-дневен срок погасява правото на жалбоподателя да предизвика съдебен контрол върху наказателното постановление. Налице е абсолютна отрицателна процесуална предпоставка за продължаване на образуваното производство и за разглеждане по същество на искането му за съдебна защита. От съдържанието на жалбата не се установява и съдът да е сезиран с молба по чл.186 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН за възстановяване на срока за обжалване. Ето защо настоящият съдебен състав приема, че жалбата се явява процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното производство – прекратено, тъй като атакуваното наказателно постановление не е обжалвано в законния срок, последица от което е влизането му в сила именно на дата 11.04.2020г., съгласно разпоредбата на чл.64 б. "б" от ЗАНН.

С оглед горното следва да бъде отменено определението, с което е даден ход по същество на делото.

Мотивиран от гореизложеното и на основание  чл.63 ал.2 от ЗАНН, Съдът

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

 

 

 

ОТМЕНЯ протоколно определение в о. с. з., проведено на 08.06.2020г., с което е даден ход по същество на делото.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Д.Д. с ЕГН- **********,***, против Наказателно постановление № 19- 0318- 000497 от 14.112019г. на Началника на РУ- Кирково при ОДМВР- Кърджали, като процесуално недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по АН дело №113 по описа за 2020 година на Районен съд –Момчилград.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд– Кърджали в 7-дневен срок от деня на получаване на съобщението, че същото е изготвено.

                                                                   

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: