Споразумение по дело №242/2017 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 20
Дата: 20 септември 2017 г. (в сила от 20 септември 2017 г.)
Съдия: Светлин Емилов Стефанов
Дело: 20173600200242
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

Година 2017                                        20.09.                                     Град Шумен

Окръжен съд – Шумен                                               Наказателно отделение

На   двадесети септември                     две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛИН СТЕФАНОВ

         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Ж.Й.Ж.

                                                                               2. М.П.П.

                                                                                                      

Секретар: Геновева Стоева

Прокурор: Делян Димитров

Сложи за разглеждане докладваното от съдия   Стефанов

НОХ   дело номер     242     по описа за     2017     година.

На именното повикване в        11:02        часа се явиха:

 

За ШОП, редовно призовани се явява Зам. окръжен прокурор Делян Димитров.

Подсъдимият И.Г.И., редовно призован се явява лично и с адвокат С.П. от ШАК – редовно упълномощен.

 

Съдът докладва, че делото е внесено по реда на Глава ХХVІІ от НПК за предварително изслушване и в тази връзка дава възможност на страните да вземат становище, с оглед разглеждане на делото по този ред.

 

Прокурорът: Съгласно Вашето разпореждане е насрочено предварително изслушване, но предвид на това, че между защитата и обвинението е постигнато споразумение, моля да дадете ход на делото на основание чл. 384 от НПК.

Адв. П.: Да се даде ход на делото на основание чл. 384 от НПК.

Подсъдимият И.И.: Съгласен съм. Да се гледа делото днес.

 

Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И :

Дава ход на делото по реда на глава ХХІХ от НПК

в хипотезата на чл. 384, ал. 1 НПК.

 

Снема самоличността на подсъдимия, както следва:

 

И.Г.И. – ЕГН **********, роден на *** г. в гр. Варна, живущ ***, бълг. гражданин, с полувисше образование, пенсионер, женен, неосъждан.

 

Съдът докладва депозирано споразумение за решаване на делото в съдебното производство на основание чл. 384, ал.1 от НПК.

 

 

На подсъдимия са разяснени правата му по чл.55 от НПК, включително и правото му да откаже да дава обяснения, чиито отговори биха го уличили в извършване на престъпление. На подсъдимия са разяснени правните последици от подписаното споразумение, че същото ще има качеството на влязла в сила присъда в случай, че бъде одобрено от съда.

 

Подсъдимият И.:  Разбирам правата си.

           

Съдът разясни на страните правата им по чл. 274 от НПК.

            Отводи и възражения не бяха направени.

 

Прокурорът: Постигнато е споразумение за прекратяване на наказателното производство по отношение на подсъдимия И.. Поддържам споразумението. Същото не противоречи на закона и морала и моля да го одобрите.

Адв. П.: Моля да одобрите така постигнатото споразумение за прекратяване на наказателното производство.

 

Подсъдимият – на въпросите на съда: Разбирате ли обвинението?

Отговор: Да, разбирам обвинението.

Въпрос: Признавате ли се за виновен по така повдигнатото обвинение?

Отговор: Признавам се за виновен по така повдигнатото обвинение.

Въпрос: Разбирате ли последиците от споразумението?

Отговор: Разбирам последиците от споразумението.

Въпрос: Съгласен ли сте с правните последици от споразумението?

Отговор: Съгласен съм с правните последици от споразумението.

Въпрос:  Доброволно ли сте подписали споразумението?

Отговор: Доброволно съм подписал споразумението.

 

С оглед изявленията на страните  в това число и на подсъдимия, съдът счита делото за изяснено от фактическа страна, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА И ВКЛЮЧВА като доказателства в настоящото дело всички материали приложени по ДП № 944 / 2016 г. по описа на РУ при ОД на МВР – гр. Шумен.

 

Съдът, като установи, че в стадия на действия на прокурора след завършване на досъдебното производство между страните по делото – Окръжна прокуратура – Шумен и адвокат С.П. от ШАК – защитник на подсъдимия И.Г.И. е постигнато споразумение,

 

ВПИСВА окончателното съдържание на СПОРАЗУМЕНИЕТО, в което:

1. Страните приемат за безспорно установено от фактическа страна, че подс. И.Г.И., ЕГН ********** е извършил следните престъпления:

1.1. На 01.09.2016г. в дома си на ул. „Крали Марко” № 1, в с. Друмево, общ. Шумен, обл. Шумен, държал повече от три археологически обекта,  а именно:

Обект 5.1.Бронзова антична монета на Александър III Велики (336 – 323 г.пр.Хр.) -1бр.;

Обект 5.2.Бронзова монета на император Хонорий (393 - 423) и византийска монета с номинал половин фолис от VI в. -2бр.;

Обект 5.3.Византийски медни монети (половин фолис) на император Анастасий I (491-518) или Юстин I (518 - 527) и император Юстин II (565-578) – 2 бр.;

Обект 5.4.Железен връх за стрела и железен инструмент – V – VI до XII в. – 2 бр.;

Обект 5.5.Железен пръстен – II – IV в. -1бр.;

Обект 5.6.Бронзова плочка от тока, бронзов елемент от верига-V –VI в. и бронзов затилък за ножче – X - XIV в. – общо 3 бр.;

Обект 5.7.Бронзова пафта XIX в. -1бр.;

Обект 6.1.Медна имитативна монета – XIII в. -1бр.;

Обект 9.Половинки от бронзови пафти – 3 бр.; два фрагмента от бронзова гривна; 1 фрагмент от бронзова гривна. Общо – 6 бр. с датировка XIX в.;

Обект 12.1.Фрагмент от сребърна фибула – запазен  е лъка и иглодържателя – „тракийски тип” – IV – II в.пр.Хр. -1бр.;

Обект 12.2. Два броя сребърни копчета   - XIII – XIV в. -2бр.;

Обект 12.3. Силно фрагментирана сребърна монета  (или монети ) на цар Иван Александър (1331-1371) -1бр.,

общо 23 броя археологически обекти, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред, регламентиран в:

1. В § 5 (1) от ПЗР на Закона за културното наследство (ЗКН) (изм. и доп. – ДВ, бр.92 от 2009г., в сила от 20.11.2009 г.) В едногодишен срок от влизането в сила на закона лицата, които са установили фактическа власт върху движими археологически обекти или движими археологически паметници на културата до влизането в сила на този закон, са длъжни да поискат тяхната идентификация и регистрация като движими културни ценности от Националния исторически музей или от съответния регионален музей по реда на чл. 97, ал. 5. Към искането се прилага декларация, в която се описват вещите по изречение първо, с посочване на произхода им и способа за тяхното придобиване. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс. Директорът на съответния музей издава на лицето удостоверение за изпълнение на задълженията му по изречение първо и второ. В тези случаи се прилага чл.101.

2. В чл. 97 (7) от ЗКН (Предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Към искането за идентификация лицата по ал. 2, 3 и търговецът по ал. 4 прилагат документ, удостоверяващ правото на собственост или държане, и декларация за произхода и способа за придобиването на вещта. За неверни данни деклараторът носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

3. В чл.102 от ЗКН (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В Министерството на културата се създава и води регистър на движимите културни ценности, придобили статут на национално богатство по реда на чл. 100.

            (5)(Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В музеите се създават и водят регистри на идентифицираните от тях движими културни ценности. Информацията от регистрите се предоставя в Министерството на културата по реда на наредбата по чл. 107.

4. В чл.107 от ЗКН (1) Редът за извършване на идентификация се определя с наредба на министъра на културата.

(2)С наредбата по ал. 1 се определят и редът за водене на регистъра на движимите културни ценности и поддържането на базата данни, както и обстоятелствата и промените в тях, подлежащи на вписване.

5. В чл.10 от НАРЕДБА № Н-3 от 03.12.2009 г., за реда за извършване на идентификация и за водене на Регистъра на движими културни ценности /Издадена от Министъра на културата, Обн., ДВ, бр.101 / 18.12.2009 г./ (1) Всяко физическо или юридическо лице може да поиска от съответния по тематичен обхват музей идентификация на притежавана от него движима вещ по чл. 4, ал. 1, като подаде заявление по образец съгласно приложение № 5. Към заявлението се прилага декларация за произхода и способа за придобиване на вещта по образец съгласно приложение № 4, както и всички налични за лицето документи, удостоверяващи правото му на собственост.

(3)Физическите и юридическите лица, които са установили фактическа власт върху движим археологически обект или движим археологически паметник на културата до влизане в сила на ЗКН, подават в срока по § 5, ал. 1 ЗКН заявление по образец съгласно приложение № 6. Към заявлението се прилага декларация по образец съгласно приложение № 7, в която се описва вещта по изречение първо с посочване на произхода и способа за нейното придобиване.

6. В § 6 от ПЗР на ЗКН (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2009г., в сила от 20.11.2009г.)   

(1)Лицата, които до влизането в сила на закона са установили фактическа власт върху движими археологически обекти - монети и монетовидни предмети, са длъжни в едногодишен срок от влизането му в сила да поискат тяхната идентификация и регистрация.

(2)Идентификацията и регистрацията на обектите по ал. 1 се извършват от нумизматични дружества, вписани в регистър към министъра на културата и получили удостоверение за това. Към искането за вписване се прилагат устав и удостоверение за съдебна регистрация.

(3)Искането се подава до нумизматично дружество по ал. 2 и към него се прилагат декларация, в която се описват вещите по ал. 1 с посочване на произхода им и способа за тяхното придобиване, както и снимков материал. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. Председателят на нумизматичното дружество издава на лицето удостоверение за изпълнение на задължението по изречение първо.

7. В § 7 от ПЗР на ЗКН (1)Идентификацията и регистрацията на вещите по § 6, ал. 1 се извършват от комисия, определена от общото събрание по предложение на управителния съвет на нумизматичното дружество. В комисията се включват трима експерти с висше образование, които имат не по-малко от 5 години членство в дружество.

(2) За резултатите от идентификацията комисията изготвя експертно заключение, подписано от всички членове. Членовете нямат право да разгласяват информацията, станала им известна във връзка с идентификацията.

(5) Идентифицираните монети и монетовидни предмети се регистрират в нумизматичното дружество, извършило идентификацията.

(6) Отношенията между лицата по §6, ал.1 и нумизматичното дружество се уреждат с писмен договор. – ПРЕСТЪПЛЕНИЕ  по чл.278 ал.6,алтернатива втора, предл.второ  във връзка с алтернатива първа от НК, ЕИСПП-Пр.№БУХ21600944БЮС и

 

1.2. На 01.09.2016 г. в дома си на ул. „Крали Марко” № 1, в с. Друмево, общ. Шумен, обл. Шумен, държал, в нарушение на:

- чл. 152, ал. 2 от Закона за културното наследство (ЗКН)  (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) Собствениците на средствата по ал. 1, т. 6 са длъжни да ги регистрират в Министерството на културата в 14-дневен срок от придобиването им. Редът за регистриране на специалните технически средства се определя с наредбата по чл. 147, ал.6.

- и § 16 от ПЗР на ЗКН В тримесечен срок от влизането в сила на закона собствениците на специални технически средства са длъжни да поискат тяхната регистрация от министъра на културата по реда на този закон,

следните предмети:

-1бр. Mеталдетектор Марка „TERMINATOR” - Обект №2

-1бр. Металдетектор с неопределена марка и модел с монтирана акумулаторна батерия „LAVA”- Обект №4

-1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „GUARD” -- Обект №7  

-и 1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със  закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „PROJEKT” - Обект №11,   

            за които знаел, че са предназначени и послужили за търсене, на археологически обекти – ПРЕСТЪПЛЕНИЕ  по чл.277а. ал.7 от НК, ЕИСПП-Пр.№БУХ21700445БФТ.

2. Всяко от двете престъпления е извършено виновно с пряк умисъл.

3. За горепосочените деяния се налагат следните наказания:

3.1. За престъплението чл. 278, ал.6, алтернатива втора, предл. второ вр. алтернатива първа вр. чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ от НК се налага наказание пробация със следните пробационни мерки – Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години с периодичност два пъти седмично и Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години.

3.2. За престъплението по чл.277а ал.7 вр. . чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ от НК се налага наказание пробация със следните пробационни мерки – Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години с периодичност два пъти седмично и Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години.

3.3. На основание чл.23 ал.1 от НК се налага най – тежкото наказание от така определените наказания пробация със следните пробационни мерки – Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години с периодичност два пъти седмично и Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години.

3.4. На основание чл.278 ал.7 от НК веществените доказателства по делото:

Обект 5.1.Бронзова антична монета на Александър III Велики (336 – 323 г.пр.Хр.) -1бр.;

Обект 5.2.Бронзова монета на император Хонорий (393 - 423) и византийска монета с номинал половин фолис от VI в. -2бр.;

Обект 5.3.Византийски медни монети (половин фолис) на император Анастасий I (491-518) или Юстин I (518 - 527) и император Юстин II (565-578) – 2 бр.;

Обект 5.4.Железен връх за стрела и железен инструмент – V – VI до XII в. – 2 бр.;

Обект 5.5.Железен пръстен – II – IV в. -1бр.;

Обект 5.6.Бронзова плочка от тока, бронзов елемент от верига-V –VI в. и бронзов затилък за ножче – X - XIV в. – общо 3 бр.;

Обект 5.7.Бронзова пафта XIX в. -1бр.;

Обект 6.1.Медна имитативна монета – XIII в. -1бр.;

Обект 9.Половинки от бронзови пафти – 3 бр.; два фрагмента от бронзова гривна; 1 фрагмент от бронзова гривна. Общо – 6 бр. с датировка XIX в.;

Обект 12.1.Фрагмент от сребърна фибула – запазен  е лъка и иглодържателя – „тракийски тип” – IV – II в.пр.Хр. -1бр.;

Обект 12.2. Два броя сребърни копчета   - XIII – XIV в. -2бр.;

Обект 12.3. Силно фрагментирана сребърна монета  (или монети ) на цар Иван Александър (1331-1371) -1бр.,, като предмет на престъпление по чл.278 ал.6 предл първо и предл. трето вр. чл.278 ал.1 от НК, се отнемат в полза на държавата, след което да се предоставят на Регионалния исторически музей в гр. Шумен.

3.5. На основание чл. 53 ал.1 б.“а“ от НК веществените доказателства по делото -1бр. Mеталдетектор Марка „TERMINATOR” - Обект №2

-1бр. Металдетектор с неопределена марка и модел с монтирана акумулаторна батерия „LAVA”- Обект №4

-1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „GUARD” -- Обект №7  

-и 1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със  закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „PROJEKT” - Обект №11 се отнемат в полза на държавата, като вещи, принадлежащи на виновния и послужили за извършване на умишлено престъпление.

4. По делото не са причинени съставомерни имуществено вреди, които следва да бъдат възстановени.

5. Направените по делото разноски в размер на 523.02 лв. за възнаграждение на вещи лица се възлагат на подсъдимия и следва да се изплатят по сметка на ОД МВР - Шумен.

 

С П О Р А З У М Е Л И      С Е:

 

 

ПРОКУРОР:                                                           ЗАЩИТНИК:

 

 

                                                                     ПОДСЪДИМ:

 

                                      

 

На основание чл. 381, ал. 6 от НПК подсъдимият И.Г.И. ДЕКЛАРИРА, че се отказва от съдебно разглеждане на делото по общия ред.

 

 

                                                                     ПОДСЪДИМ:

 

 

Съдът, след като изслуша страните по така постигнатото споразумение, като съобрази обстоятелството, че страните са подписали окончателното съдържание на споразумението и се увери, че същото не противоречи на морала и закона, счита че са налице основания за неговото одобряване, като наказателното производство по настоящото дело следва да бъде прекратено по отношение на подсъдимия  за визираните в споразумението деяния.

Водим от горното и на основание чл. 381 ал. 6 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОДОБРЯВА постигнатото между страните споразумение, по силата на което:

1. Страните приемат за безспорно установено от фактическа страна, че подс. И.Г.И., ЕГН ********** е извършил следните престъпления:

1.1. На 01.09.2016г. в дома си на ул. „Крали Марко” № 1, в с. Друмево, общ. Шумен, обл.Шумен, държал повече от три археологически обекта,  а именно:

Обект 5.1.Бронзова антична монета на Александър III Велики (336 – 323 г.пр.Хр.) -1бр.;

Обект 5.2.Бронзова монета на император Хонорий (393 - 423) и византийска монета с номинал половин фолис от VI в. -2бр.;

Обект 5.3.Византийски медни монети (половин фолис) на император Анастасий I (491-518) или Юстин I (518 - 527) и император Юстин II (565-578) – 2 бр.;

Обект 5.4.Железен връх за стрела и железен инструмент – V – VI до XII в. – 2 бр.;

Обект 5.5.Железен пръстен – II – IV в. -1бр.;

Обект 5.6.Бронзова плочка от тока, бронзов елемент от верига-V –VI в. и бронзов затилък за ножче – X - XIV в. – общо 3 бр.;

Обект 5.7.Бронзова пафта XIX в. -1бр.;

Обект 6.1.Медна имитативна монета – XIII в. -1бр.;

Обект 9.Половинки от бронзови пафти – 3 бр.; два фрагмента от бронзова гривна; 1 фрагмент от бронзова гривна. Общо – 6 бр. с датировка XIX в.;

Обект 12.1.Фрагмент от сребърна фибула – запазен  е лъка и иглодържателя – „тракийски тип” – IV – II в.пр.Хр. -1бр.;

Обект 12.2. Два броя сребърни копчета   - XIII – XIV в. -2бр.;

Обект 12.3. Силно фрагментирана сребърна монета  (или монети ) на цар Иван Александър (1331-1371) -1бр.,

общо 23 броя археологически обекти, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред, регламентиран в:

1. В § 5 (1) от ПЗР на Закона за културното наследство (ЗКН) (изм. и доп. – ДВ, бр.92 от 2009г., в сила от 20.11.2009 г.) В едногодишен срок от влизането в сила на закона лицата, които са установили фактическа власт върху движими археологически обекти или движими археологически паметници на културата до влизането в сила на този закон, са длъжни да поискат тяхната идентификация и регистрация като движими културни ценности от Националния исторически музей или от съответния регионален музей по реда на чл. 97, ал. 5. Към искането се прилага декларация, в която се описват вещите по изречение първо, с посочване на

 

произхода им и способа за тяхното придобиване. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс. Директорът на съответния музей издава на лицето удостоверение за изпълнение на задълженията му по изречение първо и второ. В тези случаи се прилага чл.101.

2. В чл. 97 (7) от ЗКН (Предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Към искането за идентификация лицата по ал. 2, 3 и търговецът по ал. 4 прилагат документ, удостоверяващ правото на собственост или държане, и декларация за произхода и способа за придобиването на вещта. За неверни данни деклараторът носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

3. В чл.102 от ЗКН (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В Министерството на културата се създава и води регистър на движимите културни ценности, придобили статут на национално богатство по реда на чл. 100.

            (5)(Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В музеите се създават и водят регистри на идентифицираните от тях движими културни ценности. Информацията от регистрите се предоставя в Министерството на културата по реда на наредбата по чл. 107.

4. В чл.107 от ЗКН (1) Редът за извършване на идентификация се определя с наредба на министъра на културата.

(2)С наредбата по ал. 1 се определят и редът за водене на регистъра на движимите културни ценности и поддържането на базата данни, както и обстоятелствата и промените в тях, подлежащи на вписване.

5. В чл.10 от НАРЕДБА № Н-3 от 03.12.2009 г., за реда за извършване на идентификация и за водене на Регистъра на движими културни ценности /Издадена от Министъра на културата, Обн., ДВ, бр.101 / 18.12.2009 г./ (1) Всяко физическо или юридическо лице може да поиска от съответния по тематичен обхват музей идентификация на притежавана от него движима вещ по чл. 4, ал. 1, като подаде заявление по образец съгласно приложение № 5. Към заявлението се прилага декларация за произхода и способа за придобиване на вещта по образец съгласно приложение № 4, както и всички налични за лицето документи, удостоверяващи правото му на собственост.

(3)Физическите и юридическите лица, които са установили фактическа власт върху движим археологически обект или движим археологически паметник на културата до влизане в сила на ЗКН, подават в срока по § 5, ал. 1 ЗКН заявление по образец съгласно приложение № 6. Към заявлението се прилага декларация по образец съгласно приложение № 7, в която се описва вещта по изречение първо с посочване на произхода и способа за нейното придобиване.

6. В § 6 от ПЗР на ЗКН (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2009г., в сила от 20.11.2009г.)   

(1)Лицата, които до влизането в сила на закона са установили фактическа власт върху движими археологически обекти - монети и монетовидни предмети, са длъжни в едногодишен срок от влизането му в сила да поискат тяхната идентификация и регистрация.

(2)Идентификацията и регистрацията на обектите по ал. 1 се извършват от нумизматични дружества, вписани в регистър към министъра на културата и получили удостоверение за това. Към искането за вписване се прилагат устав и удостоверение за съдебна регистрация.

(3)Искането се подава до нумизматично дружество по ал. 2 и към него се прилагат декларация, в която се описват вещите по ал. 1 с посочване на произхода им и способа за тяхното придобиване, както и снимков материал. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. Председателят на нумизматичното дружество издава на лицето удостоверение за изпълнение на задължението по изречение първо.

7. В § 7 от ПЗР на ЗКН (1)Идентификацията и регистрацията на вещите по § 6, ал. 1 се извършват от комисия, определена от общото събрание по предложение на управителния съвет на нумизматичното дружество. В комисията се включват трима експерти с висше образование, които имат не по-малко от 5 години членство в дружество.

(2) За резултатите от идентификацията комисията изготвя експертно заключение, подписано от всички членове. Членовете нямат право да разгласяват информацията, станала им известна във връзка с идентификацията.

(5) Идентифицираните монети и монетовидни предмети се регистрират в нумизматичното дружество, извършило идентификацията.

(6) Отношенията между лицата по §6, ал.1 и нумизматичното дружество се уреждат с писмен договор. – ПРЕСТЪПЛЕНИЕ  по чл.278 ал.6,алтернатива втора, предл.второ  във връзка с алтернатива първа от НК, ЕИСПП-Пр.№БУХ21600944БЮС и

 

1.2. На 01.09.2016 г. в дома си на ул. „Крали Марко” № 1, в с. Друмево, общ. Шумен, обл. Шумен, държал, в нарушение на:

- чл. 152, ал. 2 от Закона за културното наследство (ЗКН)  (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) Собствениците на средствата по ал. 1, т. 6 са длъжни да ги регистрират в Министерството на културата в 14-дневен срок от придобиването им. Редът за регистриране на специалните технически средства се определя с наредбата по чл. 147, ал.6.

- и § 16 от ПЗР на ЗКН В тримесечен срок от влизането в сила на закона собствениците на специални технически средства са длъжни да поискат тяхната регистрация от министъра на културата по реда на този закон,

следните предмети:

-1бр. Mеталдетектор Марка „TERMINATOR” - Обект №2

-1бр. Металдетектор с неопределена марка и модел с монтирана акумулаторна батерия „LAVA”- Обект №4

-1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „GUARD” -- Обект №7  

-и 1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със  закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „PROJEKT” - Обект №11,   

            за които знаел, че са предназначени и послужили за търсене, на археологически обекти – ПРЕСТЪПЛЕНИЕ  по чл.277а. ал.7 от НК, ЕИСПП-Пр.№БУХ21700445БФТ.

2. Всяко от двете престъпления е извършено виновно с пряк умисъл.

3. За горепосочените деяния се налагат следните наказания:

3.1. За престъплението чл. 278, ал.6, алтернатива втора, предл. второ вр. алтернатива първа вр. чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ от НК налага наказание пробация със следните пробационни мерки – Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години с периодичност два пъти седмично и Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години.

 

 

3.2. За престъплението по чл.277а ал.7 вр. . чл.55, ал.1, т.2, б. „б“ от НК налага наказание пробация със следните пробационни мерки – Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години с периодичност два пъти седмично и Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години.

3.3. На основание чл.23 ал.1 от НК налага най – тежкото наказание от така определените наказания пробация със следните пробационни мерки – Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години с периодичност два пъти седмично и Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години.

3.4. На основание чл.278 ал.7 от НК веществените доказателства по делото:

Обект 5.1.Бронзова антична монета на Александър III Велики (336 – 323 г.пр.Хр.) -1бр.;

Обект 5.2.Бронзова монета на император Хонорий (393 - 423) и византийска монета с номинал половин фолис от VI в. -2бр.;

Обект 5.3.Византийски медни монети (половин фолис) на император Анастасий I (491-518) или Юстин I (518 - 527) и император Юстин II (565-578) – 2 бр.;

Обект 5.4.Железен връх за стрела и железен инструмент – V – VI до XII в. – 2 бр.;

Обект 5.5.Железен пръстен – II – IV в. -1бр.;

Обект 5.6.Бронзова плочка от тока, бронзов елемент от верига-V –VI в. и бронзов затилък за ножче – X - XIV в. – общо 3 бр.;

Обект 5.7.Бронзова пафта XIX в. -1бр.;

Обект 6.1.Медна имитативна монета – XIII в. -1бр.;

Обект 9.Половинки от бронзови пафти – 3 бр.; два фрагмента от бронзова гривна; 1 фрагмент от бронзова гривна. Общо – 6 бр. с датировка XIX в.;

Обект 12.1.Фрагмент от сребърна фибула – запазен  е лъка и иглодържателя – „тракийски тип” – IV – II в.пр.Хр. -1бр.;

Обект 12.2. Два броя сребърни копчета   - XIII – XIV в. -2бр.;

Обект 12.3. Силно фрагментирана сребърна монета  (или монети ) на цар Иван Александър (1331-1371) -1бр.,, като предмет на престъпление по чл.278 ал.6 предл първо и предл. трето вр. чл.278 ал.1 от НК, се отнемат в полза на държавата, след което да се предоставят на Регионалния исторически музей в гр. Шумен.

3.5. На основание чл. 53 ал.1 б.“а“ от НК веществените доказателства по делото -1бр. Mеталдетектор Марка „TERMINATOR” - Обект №2

-1бр. Металдетектор с неопределена марка и модел с монтирана акумулаторна батерия „LAVA”- Обект №4

-1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „GUARD” -- Обект №7  

-и 1бр. Металдетектор с ръчна /самоделна/ изработка с неопределена марка и модел, със  закрепена при подлакътника акумулаторна батерия с надпис „PROJEKT” - Обект №11 отнема в полза на държавата, като вещи, принадлежащи на виновния и послужили за извършване на умишлено престъпление.

4. По делото не са причинени съставомерни имуществено вреди, които следва да бъдат възстановени.

5. Направените по делото разноски в размер на 523.02 лв. за възнаграждение на вещи лица възлага на подсъдимия и следва да се изплатят по сметка на ОД МВР - Шумен.

 

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД № 242 / 2017 г. по описа на Шуменския Окръжен съд - ДП № 944 / 2016 г. по описа на РУ при ОД на МВР – гр. Шумен.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

На основание чл. 383, ал. 1 от НПК настоящото определение е с последиците на влязла в сила присъда.

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

  

 

СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                                                                        2.

 

 

            Съдебното заседание приключи в    11:31   часа.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание.

 

 

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                           Секретар: