Решение по дело №32/2019 на Военен съд - Пловдив

Номер на акта: 4
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 21 май 2019 г.)
Съдия: Стойко Драганов Спасов
Дело: 20196200200032
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      № 4

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Днес, 3 май 2019 г., Пловдивският военен съд в гр. Пловдив – сградата на съда, в открито съдебно заседание в състав:

 

 

ВОЕНЕН СЪДИЯ: полковник  СТОЙКО ДРАГАНОВ СПАСОВ

 

 

при съдебен секретар Виолета Драгиева и с участието на прокурора от Пловдивската Военно-окръжна прокуратура полк. Георги Згуров, разгледа АНД  № 32/2019 г., по описа на съда, против *** Н.И.Р., от военно формирование *** – ***, предаден на съд по чл. 235, ал. 6, вр. ал. 1, пр. 1, алт. 1, вр. чл. 26, ал. 1 НК.

 

          На основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК съдът

Р  Е  Ш  И:

ПРИЗНАВА обвиняемия *** Н.И.Р., служещ във военно формирование *** – ***, обл. Пловдив, роден на ***  г.    в гр. ***, живеещ в село ***, област Пловдив, ул. „***” ***, ***, ***, ***,  с ЕГН: **********

 

за ВИНОВЕН в това, че :

през периода от 01.10.2018 г. до 12.11.2018 г., в продължение на 30 работни дни, в местността „***“ в землището на ***, обл. Пловдив, в района на в.ф. *** – ***, при условията на продължавано престъпление, без редовно писмено позволително и при условията на посредствено извършителство, чрез *** В. И.И. ***, на който устно заповядал, като същия нямал знанието, че изпълнява незаконосъобразна заповед, отсякъл 85 броя дървета с различен диаметър и от различен дървесен вид – цер, летен дъб, полски бряст и акация – 39.32 пространствени кубични метра дърва за огрев от горският фонд – поземлен имот №15457747, с идентификатор 73242.709.1, подотдел 16-х1, със стойност на дървата за огрев – 1978.37 лв., собственост на ТП Държавно горско стопанство – Пловдив, като деянието представлява маловажен случай, поради което и на основание чл. 235, ал. 6, вр.ал. 1, предл. 1, алт. 1, вр.чл. 26, ал. 1 от НК и чл. 78а от НК  го  ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1 000 (хиляда) лева.

 

Веществените доказателства, предмет на престъплението - дърва за огрев от дървесни видове: цер, летен дъб, полски бряст и акация, с обща кубатура 39.32 пространствени куб. метра, оставени на съхранение във в.ф. *** – *** с протокол за отговорно пазене от 10.01.2019 г. на ***. В. И. ***, след влизане на Решението в законна сила, да се върнат на Териториално поделение Държавно горско стопанство гр. Пловдив, като техен собственик.

 

ОСЪЖДА, на основание чл. 189, ал. 3 от НПК, *** Н.И.Р., да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Военен съд – Пловдив, направените по досъдебното производство разноски в размер на 371,33 (триста седемдесет и един лева и тридесет и три стотинки)  за възнаграждение на вещо лице и за фотоалбум, както и при липса на доброволно изпълнение, сумата от 5 (пет) лева, за служебно издаване на изпълнителен лист по сметка на Военен съд – Пловдив.

Решението може да се обжалва и протестира в 15 – дневен срок от днес пред ВнАС – София.

 

 

                                                    ВОЕНЕН СЪДИЯ:

                                                                                (полк. С. Спасов)

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ по Решение № 4 от 03.05.2019 г. по анд № 32/2019 г. по описа на Военен съд – гр. Пловдив.

От съвкупната преценка на събраните и проверени в съдебно заседание доказателства по делото, съдът приема за установено следното :

Обвиняемият *** (***) Н.И.Р., е на военна служба в БА от 28.09.1987 г. Завършил висше образование ***  „***“. Във военно звание „***“ е от 29.09.2000 г. Няма участие в мисия извън страната. На заеманата длъжност „****** – *** от състава на в.ф. *** – Пловдив“, е назначен със заповед № К – 410 от 27.06.2012 г. на *** на ВВС. Има разрешение за достъп до класифицирана информация „***“. Общата оценка от последната атестация е: максимален срок за престой в притежаваното звание; ***Дата на изтичане на договора за военна служба е 24.05.2019 г.  (л.125 – 126 д.п.). По време на службата си се проявявал като *** (л.133 от д.п.).

 

По време на службата си, извършил следното :

От фактическа страна.

През периода от 01.10.2018 г. до 12.11.2018 г., в продължение на 30 работни дни, в местността „***“, в землището на ***, обл. Пловдив,  по устна заповед на обвиняемия *** Н.Р., на длъжност *** на в.ф. *** – ***, била извършена прочиствателна сеч в горския фонд, в района на в.ф. *** – ***, между разчета на ПРВ-13 (подвижен радиовисотомер), тенискорта и старото караулно помещение.

Прочиствателната сеч, била извършена от св. ***. В. И.  по устна заповед на *** Р., със служебен моторен трион „***“. ***. И. отсякъл 85 броя дървета с различен диаметър и от различен дървесен вид – цер, летен дъб, полски бряст и акация, общо – 39,32 пространствени кубични метра дърва за огрев. В групата, по прочистването, участвали и цивилните служители свидетелите И. Я., А. Р., Ч. Е. и А. С.. Те прочиствали с ножици гората от храсти, лиани, шипки и къпини, а когато се откривали сухи дървета, проядени от корояд и много от тях нападали едно върху друго, с моторния трион ги отрязвал св. *** И.. Сухите клони, храсти, лиани, къпини били събирани на куп и изгаряни. Здравите и масивни дърва, били прибирани от св. *** С. И. и св. *** С. Й., със „ЗИЛ 130”. Тези дърва  били подреждани в склада за отоплителни материали и пред котелното помещение. Дървесината, внесена в склада и пред котелното помещение, била зачислена на св. *** В. И. – МОЛ, с протокол  № 1368 от 12.11.2018 г.

 Сечта била извършена с цел по-добра видимост за патрулите при патрулирането по обхода. *** Р. имал предписание от 21.08.2017 г. – Протокол за охранително обследване на района на в.ф. *** – ***  от Военна полиция – Пловдив, където в буква „Д“, т.2.2 било разпоредено: „Да се почиства периодично от храсти и ниска растителност по целия периметър на оградата“.

При извършването на прочиствателната сеч в гората на територията на в.ф. *** - ***,  *** Р. се ръководил съгласно изискванията на УВС на ВС на РБ, чл.263, ал.1, т.4 от Приложение № 21, за прореждане на дърветата и изчистване на храстите, с цел осигуряване достатъчна видимост на патрулния охраняващ района, с цел безпрепятствено обхождане на същия, както и наблюдение от място. „Районът около поста трябва да бъде очистен от храсти, дърветата да бъдат проредени, долните клони разсечени на височина 2,5 метра, тревата окосена и излишните предмети отстранени“. А съгласно т.4.1 - „На часовия трябва да се осигурят условия за носене на службата на поста чрез безпрепятствено обхождане на района на поста или наблюдение от място“.

По заповед на *** Р., били отсечени 85 бр. дървета с различен диаметър и от различен дървесен вид – цер, летен дъб, полски бряст и акация, общо – 39,32 пространствени кубични метра дърва от горският фонд – поземлен имот № 15457747, с идентификатор 73242.709.1, подотдел 16-х1, собственост на ТП „***“ – Пловдив.  За извършването на сечта на дървата за огрев, *** Р. нямал редовно писмено позволително от надлежният орган Териториално поделение – *** Пловдив, Южно-централно държавно предприятие – Смолян и не е искал такова.

*** И., бил мотивиран, като подчинен на *** Р. да изпълни неговата устна заповед да извърши сеч на дървата за огрев, като е бил използван като оръдие и  действал при обстоятелства без да има вина, т.е. невиновно (Решение № 160 от 29.02.1996 г. на ВКС по н.д. № 929/1995 г. II н.о.) - „Посредственото извършителство е налице, когато деецът причинява виновно и противоправно престъпния резултат, като си служи с друго лице, което е действало без умишлена вина“. Същият действал при извършването на сечта с незнание за фактическите обстоятелства, които принадлежат към състава на престъплението по чл.235, ал.1 от НК, а именно: не е знаел дали *** Р. е имал надлежно издадено разрешително за извършване на сеч, не е знаел на кого е собственост гората в района на в.ф. *** – *** и не е знаел, че изпълнява незаконосъобразна заповед. Предвид тези обстоятелства,  същият се явява наказателно неотговорно лице.

         

Видно, от назначената и изготвена по досъдебното производство лесотехническата експертиза се установява, че:

- Отсечените дървета без писмено позволително през 2018 г., са от подотдел 16-х1 на ТП *** Пловдив – горска територия държавна публична собственост.

- Изсеченият дървен материал е от категорията дърва за огрев от дървесни видове: цер, летен дъб, полски бряст и акация, с обща кубатура 39. 32 пространствени м.3 дърва за огрев на пазарна стойност 1987.37 лева с ДДС.

- Дървесни видове: цер, летен дъб, полски бряст и акация са твърди широколистни видове и добитите от тях дърва за огрев са на една и съща пазарна стойност.

- С влизане в сила от 09.04.2011 г. на Закона за горите – ДВ, бр.19 от 08 март 2011 г., понятието „горски фонд“ се заменя с „горска територия“, като двете понятия, са идентични.

 

В настоящия случай, от приложените към делото доказателства и доказателствени средства – гласни и писмени такива, се установява, че обвиняемият *** Р. е осъществил една от формите на изпълнителното деяние, а именно „сече“.

          От субективна страна се установява, че обвиняемият *** Р. е осъществил инкриминираното деяние виновно при формата на вината пряк умисъл. Обвиняемият е осъзнавал обществено-опасния характер на поведението си, разбирал е, и е искал настъпването на обществено опасните последици от действията си.

Преценено е, че извършено от *** Р. представлява маловажен случай, с оглед ниската обществена опасност на деянието и на дееца, а именно: обвиняемият е с чисто съдебно минало, отлични характеристични данни и изцяло се отнася самокритично към извършеното, като спомага за разкриване на обективната истина по досъдебното и съдебното производство. Оценя се, че извършената сеч, при условията на посредствено извършителство, чрез ***. И., до известна степен е била, с цел да се спазят нормативните документи – УВС на ВС на РБ, чл.263, ал.1, т.4 от Приложение № 21, за прореждане на дърветата и изчистване на храстите, с цел осигуряване достатъчна видимост на патрулния охраняващ района, с цел безпрепятствено обхождане на същия, както и наблюдение от място и предписание от 21.08.2017 г. Протокол за охранително обследване на района на в.ф. *** – ***, от Военна полиция – Пловдив.

От вносна бележка от 14.03.2019 г. е видно, че *** Р. е възстановил сумата на отрязаните дърва за огрев в размер на 1978.37 лв. на ТП „***“ – гр. Пловдив.

 

          С действията си, от обективна и субективна страна, обв. *** Н.Р. е извършил престъплението по чл.235, ал.6, вр.ал.1, предл.1, алт.1, вр.чл. 26, ал. 1 от  НК, тъй като през периода от 01.10.2018 г. до 12.11.2018 г., в продължение на 30 работни дни, в местността „***“в землището на ***, обл. Пловдив, в района на в.ф. *** – ***, при условията на продължавано престъпление, без редовно писмено позволително и при условията на посредствено извършителство, чрез *** В. И. ***, на който устно заповядал, като същия нямал знанието, че изпълнява незаконосъобразна заповед, отсякъл 85 броя дървета с различен диаметър и от различен дървесен вид – цер, летен дъб, полски бряст и акация – 39.32 пространствени кубични метра дърва за огрев от горският фонд – поземлен имот № 15457747, с идентификатор 73242.709.1, подотдел 16-х1, със стойност на дървата за огрев – 1 978,37 лева, собственост на ТП *** – Пловдив, като деянието представлява маловажен случай.

Горното, по безспорен начин се установява от направените от  *** Р. самопризнания по време на досъдебното производство и съдебното следствие, от показанията на свидетелите, от писмените доказателства: протокол за оглед на местопроизшествие; лесотехническа експертиза; копие на УВС на ВС на РБ; протокол за охранително обследване на в.ф. *** – ***; кадрова справка; служебна  характеристика; служебен картон; справка за съдимост; вносна бележка за възстановена сума за отрязани дърва; от веществените доказателства и от останалите доказателства по делото.

 

ПРИЧИНИ : ниска правна култура.

МОТИВИ : да извърши прочиствателна сеч в обходния район.

 

Спор по фактическата обстановка и правна квалификация няма.

 

В съдебно заседание, прокурорът поддържа изцяло повдигнатото обвинение по отношение на обвиняемия *** Р.. Изтъква, че същият признава изцяло вината. Акцентира, че фактическата обстановка, описана в обвинителния акт, се е доказала изцяло. Счита, че подсъдимият следва да бъде признат за виновен и наказан за извършеното от него престъпление. Счита, че са налице основанията наказателната отговорност да бъде трансформирана в административна така и му бъде наложена глоба по реда на чл.78а от НК към нейния минимален размер

Обвиняемият *** Р.  се признава за виновен по предявеното му обвинение и дава обяснения. Солидарен е със становището на прокурора. По отношение на наказанието предоставя това да реши съда.

 

Съдът, като се съобрази с материалите по делото намира, че са налице предвидените в чл.78а от НК условия за освобождаване на *** Н.Р. от наказателна отговорност и за налагане на административно наказание – глоба. За извършеното от него престъпление, което е умишлено и наказуемо по чл.235, ал.6, вр.ал.1, предл.1, алт.1, вр.чл.26, ал.1 от НК, се предвижда наказание „лишаване от свобода до една година или пробация или глоба от сто до триста лева“. Същият е пълнолетно лице, не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност, по реда на глава осма раздел четвърти от НК, няма причинените от престъплението имуществени вреди и деецът не е бил в пияно състояние. Не е при условията на множество престъпления и не са причинени тежки телесни повреди или смърт, не е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му.

При определяне размера на административното наказание, съдът взе в предвид самопризнанията на обвиняемия *** Р., с което е спомогнал за разкриване на обективната истина по делото, много добрите характеристични данни и наложените множество поощрения, критичното отношение към извършеното, доброто поведение по местослужене, че стореното е изолиран случай в неговия живот и след като се съобрази с семейното му положение – семеен с две пълнолетни деца, майка пенсионер, баща починал и ***овото му възнаграждение, му определя административно наказание глоба към минималния размер, а именно 1 000  (хиляда) лева.

 

По отношение на веществените доказателства.

Съдът като взе предвид, че във военното формирование, са оставени с протокол за отговорно пазене от 10.01.2019 г. на ***. В. И. веществени доказателства по делото дърва за огрев от дървесни видове : цер, летен дъб, полски бряст и акация, с обща кубатура 39,32 пространствени кубически метра, намира, че след влизане на Решението в сила, следва да се върнат Териториално поделение *** – гр. Пловдив, като техен собственик.

 

 

 

          По отношение на разноските.

Съдът, след като призна обвиняемия *** Н.Р. за виновен намира, че на основание чл.189, ал.3 от НПК, следва да бъде осъден да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Военен съд гр. Пловдив, направените по досъдебното производство от разследващия орган деловодни разноски, в размер на 371,33 (триста седемдесет и един лева и тридесет и три стотинки), представляващи възнаграждение на вещо лице и за изготвен фотоалбум, както и при липса на доброволно изпълнение, сумата от 5,00 лева за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

Водим от горното, въз основа на събраните и проверени в съдебно заседание доказателства, въз основа на закона и по вътрешно убеждение, съдът постанови своя съдебен акт.

 

 

                                          ВОЕНЕН СЪДИЯ :

                                                                             (полк. С. Спасов)

гр. Пловдив,

14.05.2019 г.