Решение по дело №802/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 773
Дата: 26 май 2021 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20217040700802
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        773                              26.05.2021 година                                     гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на двадесети май две хиляди и двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                   2.АТАНАСКА АТАНАСОВА

 

при секретаря И. Г., в присъствието на прокурора Андрей Червеняков, като разгледа докладваното от съдията Атанасова касационно административно наказателно дело № 802 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от ТД на НАП- Бургас, представлявана от пълномощника К.С.- главен юрисконсулт, против решение № 260036 от 08.03.2021 г., постановено по АНД № 17/2021 г. по описа на Районен съд- Царево.

В жалбата са развити доводи за незаконосъобразност на обжалваното решение, поради нарушение на закона, съставляващо касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК. Заявено е несъгласие с изводите на съда за допуснато при издаване на наказателното постановление съществено процесуално нарушение. По същество се иска отмяна на решението и постановяване на друго за потвърждаване на наказателното постановление.

В съдебното заседание не се явява представител на касатора, редовно уведомен. Не са представени нови доказателства в касационното производство.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител в съдебното заседание. Не заявява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за основателност на касационната жалба.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането и́ по същество, съдът намира за установено следното:

С решението, предмет на касационната проверка, е отменено наказателно постановление № 238105-F568699/13.01.2021 г., издадено от началника на отдел „Оперативни дейности“ в Централно управление на НАП, с което на основание чл. 185, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) е наложено на ЕТ „Г.Д.Ф.“ с ЕИК ********* административно наказание- имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение по чл. 25, ал. 12 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ. Прието е от съда, че в производството по издаване на наказателното постановление е допуснато съществено процесуално нарушение, изразено в несъответствие на посочената в АУАН и в НП правна квалификация- съответно чл. 25, т. 12 и чл. 25, ал. 12 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г.

Според настоящия касационен състав решението е правилно като краен резултат.

От фактическа страна по делото е установено, че ЕТ „Г.Д.Ф.“ стопанисва търговски обект- бюфет, находящ се в гр. Царево, ул. „Хан Аспарух“ № 27. На 02.09.2020 г. в търговския обект е извършена проверка от служители на ТД на НАП- Бургас, при която е установено, че наличният в обекта КАФП не показва коректно астрономическото време, като отклонението е с повече от два часа. Направените констатации са отразени в протокол за извършена проверка. След проверката, на 03.09.2020 г. е извършен ремонт на фискалното устройство, като е сменена дефектиралата батерия на системния часовник и са сверени датата и часа. Съставен е приемо-предавателен протокол за сервизно обслужване, в който е отбелязано, че при включване на захранването, фискалното устройство иска сверяване на дата и час, като предлага по подразбиране датата на последния дневен отчет. Независимо от предприетите действия за отстраняване на констатираната неизправност, на 05.09.2020 г. е съставен срещу търговеца акт за установяване на административно нарушение № F568699, въз основа на който е издадено обжалваното наказателно постановление.

В производството по издаване на наказателното постановление не е допуснато приетото от районния съд съществено процесуално нарушение, изразено в несъответствие на посочената в АУАН и в НП правна квалификация. Допуснатата неточност при квалифициране на нарушението в акта за неговото установяване (вместо ал. 12 е записано т. 12) е преодоляна по реда на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН, а и не би могла да се отрази на правото на защита на наказаното лице, което се защитава по фактите, описани в акта и в наказателното постановление.

С разпоредбата на чл. 25, ал. 12 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. е предвидено задължение за лицата, извършващи продажби на стоки или услуги във или от търговски обект, да поддържат показанията на часовника-календар на ФУ/ИАСУТД в съответствие с астрономическото време и да не допускат отклонения, по-големи от 2 часа. Неизпълнението на това задължение съставлява нарушение по чл. 185, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДДС. В случая формално са осъществени съставомерните елементи на нарушението- въведеното в експлоатация в обекта на ЕТ „Г.Д.Ф.“ фискално устройство не е показвало коректно астрономическото време към момента на проверката. Независимо от това, преценявайки всички установени по делото фактически обстоятелства, съдът счита, че търговецът е санкциониран неоснователно. От данните по делото е видно, че констатираното отклонение от астрономическото време се дължи на техническа неизправност на фискалното устройство, възникнала по независещи от търговеца причини- дефектирала батерия на системен часовник. Непосредствено след констатирането и́ по време на проверката, техническата неизправност е отстранена, като е сменена дефектиралата батерия и са сверени датата и часа. Доколкото в обекта е налице работещо фискално устройство, информацията за отчитаните чрез него продажби постъпва в реално време в НАП, поради което не би могло да се приеме, че в резултат на констатираната неточност при отразяване на астрономическото време са възникнали вредни последици за фиска. Посочените обстоятелства, характеризиращи деянието, преценени в тяхната съвкупност и взаимна връзка, разкриват значително по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от този вид и сочат по недвусмислен и категоричен начин маловажност на случая на административно нарушение. Предвид наличието на основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН, наказателното постановление е издадено в нарушение на чл. 53, ал.1 от същия закон и правилно е отменено от първоинстанционния съд. Ето защо обжалваното решение, като постановено в съответствие с материалния закон, следва да се остави в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.1 и ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Бургаският административен съд,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260036 от 08.03.2021 г., постановено по АНД № 17/2021 г. по описа на Районен съд- Царево.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

ЧЛЕНОВЕ:                  1.     

                                

2.