Определение по дело №59/2024 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 180
Дата: 29 януари 2024 г.
Съдия: Росица Христова Славчева
Дело: 20247070700059
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 януари 2024 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е№180

гр. Видин 29.01.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

Втори административен състав

в закрито заседание на

Двадесет и девети януари

през две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Председател:

Росица Славчева

при секретаря

 

и в присъствието

на прокурора

 

като разгледа докладваното

от съдия

Росица Славчева

 

Административно дело №

59

по описа за

2024

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл. 130 от АПК.

Образувано е по жалба на И.Ц.И., срещу медицинско удостоверение 209/31, издадено от ЦЕЛК при МИ на МВР, чрез ЦЕЛК - МВР. 

Съдът намира, че делото не му е подведомствено, поради което жалбата следва да се остави без разглеждане, производството по делото следва да се прекрати като същото се изпрати като преписка за разглеждане от компетентния орган – от НЕЛК.

Производството по административно обжалване е абсолютна процесуална предпоставка, обуславяща възникване на правото на съдебно оспорване. В последния случай на обжалване пред съда ще подлежи решението на НЕЛК, съгласно чл. 112, ал. 1, т. 4 от ЗЗ и чл. 63, ал. 1, т. 4 от ПУОРОМЕРКМЕ, а не това на ТЕЛК, респ ЦЕЛК при МИ на МВР.

Според чл. 112, ал. 1, т. 3 от Закона за здравето (ЗЗ) и чл. 63, ал. 1, т. 3 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (ПУОРОМЕРКМЕ), в отклонение от регламентирания в чл. 148 от АПК общ принцип за изборност на реда за оспорване, обжалванията и възраженията от страна на заинтересуваните лица срещу решенията на ТЕЛК се правят пред НЕЛК. Съгласно разпоредбата на чл. 99, ал. 2 от Правилника за устройството и дейността на МВР ЦЕЛК е орган на медицинската експертиза за служителите на МВР със статут на Териториална експертна лекарска комисия по смисъла на чл. 103 ЗЗ.

Съдебната практика по въпроса за компетентността на НЕЛК да разглежда жалби против актове постановени от ЦЕЛК е установена, видно от Решение № 7355 от 21.07.2022 г. на ВАС по адм. д. № 709/2022 г., VI о., Определение № 4731 от 22.04.2020 г. на ВАС по адм. д. № 3077/2020 г., VI о.

По отношение на медицинската експертиза, извършвана в системата на МВР има и специална уредба, съдържаща се ЗМВР - чл. 238 и Правилника за устройството и дейността на Министерството на вътрешните работи. Съгласно чл. 98 от този правилник медицинския институт на МВР е натоварен да организира и осъществява дейността по здравеопазване в МВР, като изпълнява специфични функции за оказване на извънболнична помощ и болнична медицинска помощ, включително и извършване на медицинска експертиза за установяване на временна неработоспособност и за установяване на трайно намалена работоспособност на служителите от МВР. Съгласно чл. 99 от този правилник Централната експертна лекарска комисия /ЦЕЛК/ извършва специализирано медицинско освидетелстване и изготвя медицински заключения за здравословното състояние на лицата по чл. 98, т. 10 и т. 11 по медицинските изисквания за работа в МВР, определени в наредба по чл. 155, ал. 1, т. 5 ЗМВР. Съгласно чл. 238, ал. 3 ЗМВР видът на причинената телесна повреда се определя от ЦЕЛК, което има значение за обезщетението по чл. 238, ал. 1 ЗМВР, което означава, че актовете на ЦЕЛК като актове на ТЕЛК се подчиняват на режима на обжалване, въведен с чл. 112, ал. 4 ЗЗ, а той е пред НЕЛК, а решенията на НЕЛК пред административен съд.

Поради тази специална уредба и специфика, следва да се прилага точно уредбата в ЗЗ относно обжалването на актовете на медицинската експертиза, което означава, че компетентен да разгледа жалбата срещу медицинското удостоверение е НЕЛК, като препращането в чл. 99, ал. 2 от ПУДМВР към статута на ТЕЛК означава, че се препраща както към присъщите на последния орган компетентности, така и към упражнявания върху него контрол, включително към възможността за оспорването на издадените от този орган (ЦЕЛК) актове пред НЕЛК.

По изложените съображения и на основание чл. 130, ал. 1 и ал. 4 от АПК, съдът

 

                              О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И.Ц.И., срещу медицинско удостоверение 209/31, издадено от ЦЕЛК при МИ на МВР.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 59/2024 г. по описа на Административен съд – Видин.

ИЗПРАЩА делото като преписка на Национална експертна лекарска комисия - София за произнасяне по посочената жалба.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните и на НЕЛК-София.

 

СЪДИЯ: