Определение по дело №87/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 93
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 10 март 2020 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20201400200087
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 02.03.2020 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на втори март през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря Хр. Цекова и прокурора Н. Лалов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 87 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Ф.Д.П., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Ф.П..

        В съдебно заседание осъденият лично поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  неоснователност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си не е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        На л.св. Ф.П. с Определение №399/11.09.19г., постановено по ЧНД №859/19г. на PC Враца му е определено общо най - тежко наказание измежду наложените му по: НОХД №652/17г. на PC Враца и НОХД №828/19г. на PC - Враца, като му е наложено 1 година лишаване от свобода, при първоначален общ режим. На основание чл.25, ал.2 НК от така определено общо наказание е приспадната изтърпяната част по НОХД №652/17г. на PC - Враца, наказание „лишаване от свобода“, считано от 26.11.18г. до 24.01.19г., както и времето от 25.07.19г. Л.св. П. е започнал да търпи наказанието на 11.11.2019год., като до момента е изтърпял фактически 3 месеца и 21 дни. От работа му се зачитат 1 месец и 16 дни, а от предварителен арест 3 месеца и 9 дни или общо 8 месеца и 16 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 3 месеца и 14 дни.     

        При това положение, осъденият П. е изтърпял фактически по- голяма част от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че при първоначалната оценка рискът от рецидив е отчетен с ниски стойности от 35 т. Профила на криминогенните нужди се определя от следните проблемни зони: Отношение към правонарушението- признава отчасти вината си, но не разбира и неосъзнава, кои причини са довели до извършване на престъплението. Не е налице мотивация за промяна на престъпния модел на: мислене и поведение в началото на присъдата. Друга водеща проблемна зона са липсата на умения за мислене и неспособността да предвижда последствията от собствените си действия. Наблюдава се ригидност в мисловните процеси и невъзможност за анализиране на причините довели до извършване на престъплението. Ресурс на л.св. П. е придобитата специалност строител-водопроводчик, която е важна ресоциализираща предпоставка за намиране на работа. Притежава добро ниво на грамотност. Семейно положение- живее на семейни начала с три деца. Родителите на л.св. П. не са полагали достатъчно грижи за възпитанието на осъдения, а само за задоволявали неговите консуматорски нужди. Според затворническата администрация начина му на живот също допринася за повишаване на вероятността от извършване на ново престъпление, поради факта, че преди е осъждан три пъти и този факт не е изиграл превантивна и коригираща роля върху поведението му.

        Заложените цели в плана на присъдата са доизграждане на трудовите навици, повишаване на правната култура и осъзнаване на последствията от престъпните си действия.

        Риска от сериозни вреди е отчетен с ниски стойности към пенитенциарните служители и останалите лишени от свобода в първоначалния етап от изтърпяване на присъдата. Рискът от суицид или самонараняване е отчетен нисък, поради липсата на отключващи фактори и предишна история на психиатрично лечение. Рискът от вреди към обществото след освобождаването му е отчетен среден. Индикация за този риск е наложеното административно наказание за шофиране след употреба на алкохол.

        Ревизия на оценката на риска от рецидив не е правена, тъй като не е изтекъл 1 годишен срок от предишната. По време на пребиваването в затворническото общежитие, л.св. П. е работил на няколко външни работни обекти. Първоначално е назначен на работа на външен работен обект към затвора по чл.80 от ЗИНЗС. Справя се добре с възложените трудови задачи, свързани със заваряване на железни елементи. Впоследствие е назначен на работа на външен работен обект "Земеделско стопанство" отново по чл.80 от ЗИНЗС. Работните му задължения се изразяват в отглеждането и изхранването на животните. Отчетено е, че редовно излиза на работа и спазва трудовата дисциплина. Контролиращите го органи са доволни от изпълнението на поставените трудови задачи.

        Според затворническата администрация проведената корекционно-възпитателна работа до момента не е довела до съществени положителни промени в маркираните проблемни зони. Л.св. П. не поема изцяло отговорността за извършеното престъпление и няма критично отношение към него. Като друг сериозен проблем в поведението на л.св. П. е отчетен заменянето на наложеното наказание "пробация“ с лишаване от свобода. Л.св. П. не е спазвал наложените пробационни мерки, не е съгласен със замяната и приема този съдебен акт за осъдителна несправедлива присъда.

        Рискът от вреди от нисък е повишен до среден за служителите и останалите лишените от свобода по време на изтърпяване на присъдата, обусловен от склонността му към нарушаване на реда и дисциплината в затворническото общежитие. Със заповед №Л-1805/21.11.2019г. л.св. П. е наказан с „писмено предупреждение“ на осн. чл.101, т.1 от ЗИНЗС за това, че е нарушил чл.97, т.5 от ЗИНЗС. На 07.11.2019г. около 18,30ч. след проверка с техническо средство „дрегер“ е установено, че л.св. Ф.П. е употребил алкохол в спалното си помещение, като алкохолната проба е отчела наличие на алкохол в издишвания въздух-0,10 промила.

        Друг обезпокоителен момент около престоя на л.св. П. в затворническото общежитие е регистрираната докладна записка под вх. №740/05.11.2019., в която описано, че при извършен личен обиск и претърсване на спално помещение №10 са открити непозволени вещи: В кофа с двойно дъно е открит 1бр. мобилен телефон марка „NOKIA“ и в ролка от тоалетна хартия е открит 1бр. GSM апарат-часовник с батерия, а в друга кофа са открити 2бр.зарядни устройства за тези GSM- апарати. Лишеният от свобода П. и другите обитатели на сп.помещение №10 са заявили пред служители от надзорно-охранителния състав, че нямат представа за собствеността на тези неразрешени вещи.

        Според затворническата администрация и към момента л.св. П. не е изцяло критичен към извършеното деяние и се регистрират силни оневинителни нагаласи и оправдания. Риска от вреди продължава да е среден към обществото. Не осъзнава тежестта на извършеното закононарушение, не е склонен да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите в обществото. Налице е модел на криминално мислене, самонадеяност и самоувереност, че неговото собствено поведение не е в разрез с нормите. Въпреки режимните ограничения в затворническото общежитие, л.св. П. с незаконосъобразното си поведение показва, че той не е променил модела, манталитета и стереотипа си на престъпно мислене и поведение. Склонен е към импулсивни действия и необмислени постъпки, които повишават риска от вреди, както в затворническото общежитие, така и към обществото.

        В заключение затворническата администрация счита, че в местата за лишаване от свобода осъденият П. не демонстрира добро поведение, като доказателство за това е наложеното дисциплинарно наказание. Уменията му за мислене не са на необходимото ментално ниво. Необходимо е продължаване на поправителната и възпитателна работа с л.св. П. за постигане на устойчивост на положителните промени, свързани с трудовата му дейност, които все още не са стабилизирани. Не са изпълнени целите, заложени в плана на присъдата и фактически той не е реализиран. Не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот след освобождаване, в следствие преживените ограничения в затворническото общежитие. Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л. св. П. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Криминалните нагласи на л.св. П. са трайно и устойчиво формирани, а липсата на респект от правораздавателните органи и желание за спазване на законите и нравилата, предопределя евентуалното продължаване на престъпната дейност и повишаване на вероятността с поведението си да причини вреди на други лица в обществото.

        В обобщение на горното следва да се посочи, че според затворническата администрация към настоящият момент Ф.П. не отговаря на изискванията по чл. 439а НПК.

        При това положение, от данните по делото е видно, че е налице само едната от двете законови предпоставки за УПО, а именно Ф.П. е изтърпял фактически по- голяма част от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си същият все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне.

        Видно от доклада за оценка на риска от вреди и рецидив договорените дейности, отразени в Плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем, като индивидуално- корекционната работа с лишения от свобода Ф.П. следва да продължи в посока постигане на устойчивост на положителните промени, свързани с трудовата му дейност, които все още не са стабилизирани. Създаване на респект от правораздавателните органи и желание за спазване на законите и правилата. Всичко това е основание да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        Предвид това съдът намира, че в конкретния случай следва да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        Съгласно императивната норма на закона осъденият не може да подаде нова молба за УПО преди изтичане на 6-месечен срок от постановяване на настоящето определение.

        При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

                       О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Ф.Д.П., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част на общото наказание "лишаване от свобода", по ЧНД №859/19г. на PC Враца в размер на 1 година лишаване от свобода, с остатък от 3/три/ месеца и 14/четиринадесет/ дни.

 

        ОПРЕДЕЛЯ 6/шест/ месечен срок, в който осъдения Ф.Д.П. не може да подаде нова молба за УПО.

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

        Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца за сведение.

                      

       

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: