Решение по дело №490/2018 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 318
Дата: 19 октомври 2018 г.
Съдия: Евгения Тодорова Генева
Дело: 20181800500490
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.София, 19.10.2018г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Софийски окръжен съд, гражданско отделение,първи въззивен състав, в публично заседание на деветнадесети октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                               Председател: Евгения Генева

                                               Членове:1. Дора Михайлова

                                                        2. Росина Дончева

при участието на секретаря Цветанка Павлова

разгледа докладваното от Генева гр.д.№ 490/2018г. и за да се произнесе,взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на Д.И.И. с ЕГН ********** ***, против решение от 29.05.2018г. по гр.д. № 103882017г. на ЕПРС,с което е оставено без уважение искането му за заместване на съгласието на Л.К. детето М.Д.И. с ЕГН ********** да пътува извън територията на Б. до В. и С. И.,М., С. и Т.,както и съгласие за издаване на задграничен  паспорт на детето. Релевират се оплаквания за необоснованост и нарушения на материалния и процесуалния закон.Съдът изобщо не се бил произнесъл по молбата за издаване разрешение,заместващо съгласието на майката,да пътува в държавите-членки на ЕС.За сметка на това се произнесъл по непредявено искане за пътуване по всяко време,докато ищецът претендирал само за периоди,съвпадащи с режима на лични отношения-всяка първа,втора и четвърта събота и неделя от месеца с преспиване,както и 20 дни непрекъснато през лятото.Необосновано съдът приел,че политическата обстановка в Т. е нестабилна и заплашваща благополучието на детето,както и че пребиваването му в страни, нечленуващи в Европейския съюз,създава рискове.Най-добрият интерес на детето налагал то да поддържа редовни контакти с баща си,а също да опознае чужди култури и да разшири кръгозора си и ценностната си система.

Въззиваемата страна оспорва жалбата.Твърди,че не е в интерес на детето да се разрешава пътуването му в чужбина за неопределен период от време, още по-малко през периоди ,съвпадащи с режима на лични отношения, установен с бракоразводното решение.

След преценка на данните по делото поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира въззивната жалба процесуално допустима, но неоснователна.

Производството пред районния съд е инициирано от молба с правно основание чл.76, ал.1 ,т.9 от ЗБЛД вр.чл.127а от СК.Молителят твърди,че от 27.08.2017г. е назначен като офицер в Сухопътното командване на НАТО в И. ,Т.,където е постоянното му местопребиваване.,за срок от три години. Желае да реализира режима си на лични контакти в Т., а също да води детето през ваканциите в страните от ЕС, В. и с.И., М.и С. Поканил майката с нотариална покана от 21.08.2017г.да даде съгласието си,но тя не съдействала за уреждане на въпроса доброволно.Поискал е и предварително изпълнение на осн.чл.127а,ал.4 от СК.

Видно от удостоверение за раждане, изготвено въз основа на акт за раждане № 055/13.02.2009г., М. е родена на ***г. ,т.е. навършила е 9 години.От решение № 10/28.05.2012г. по гр.д. № 594/2012г. на ЕпРС се установява,че бракът между страните е прекратен и е одобрено споразумение  относно упражняването на родителските права и режима на лични отношения.От социалния доклад се установява,че детето живее в с майка си и  Н.Ц.Й.,с който майката живее на семейни начала и от когото има дете. М.споделила със социалните работници,че е силно привързана към сестричката си и не желае да се разделя със семейството, била силно привързана и към бащата на сестричката си.През учебната 2017-2018г. била ученичка във втори клас в НУ“Христо Ботев“ Елин Пелин и имала добри прояви, много добър успех.В отглеждането помагала баба й по майчина линия.М. получавала адекватни грижи в разширеното си семейство и не преживявала тежък конфликт на лоялност към родителите си. От приложената нотариална покана се установява,че молителят е поискал детето да пребивава ПОСТОЯННО в гр.Измир до м.септември 2020г.,където ще учи в Италиански лицей по учебна програма, утвърдена Министерство на образованието на република И., като се задължава да води детето в Б. два пъти месечно за да осъществява режима на лични контакти с майката.

За да отхвърли молбата,районният съд е приел че исканото заместващо съгласие не е в интерес на детето,защото ще затрудни учебния му процес и защото в Т.съществува риск предвид политическата обстановка.Няма доказателства за наличие на особена нужда детето да пребивава в изброените страни с баща си.Неоснователно е твърдението на въззивника,че районният съд не се произнесъл относно заместващо съгласие за пребиваване в страни,членки на ЕС.

Настоящият състав намира,че категорично не е в интерес на детето да прекъсне обучението си в българско учебно заведение за период от три години, и да учи по програма на чужда държава, още повече без да има базисни познания по италиански език.От правна страна уважаването на това искане би представлявало недопустимо в настоящото производство изменение на бракоразводното решение в частта относно упражняването на родителските права. На второ място, но с още по-голямо значение е обстоятелството,че детето е само на девет години и от женски пол, емоционално привързано към майка си ,сестричката си и разширеното си семейство, където се развива благополучно. Да се разреши пътуването му през три уикенда месечно от Е.П. до И. с твърдението,че това няма да затрудни учебния процес ,физическото и психичното здраве на детето,би противоречало не само на закона, но и на добрите нрави.Да се пренебрегнат базисните интереси на детето с цел да се осигури удобство на бащата да осъществява режима на лични отношения е абсурдно и граничещо с цинизъм.Впрочем то фактически би било неизпълнимо предвид работата на бащата като военен,който не би могъл да придружава детето до Б. три пъти месечно.Бащата по свой избор е предпочел професионална кариера в чужбина,налагаща сериозни ограничения, и този му избор не следва да рефлектира неблагоприятно върху трети лица, особено върху детето му.Разбира се,че е добре по принцип детето да пътува и да опознава чужди култури, но на сегашната му възраст това не е наложително,нито е подходящо да се осъществява без близостта на неговата майка.В тези случаи съдът не може да даде заместващо съгласие“по принцип“ и безсрочно, а само за конкретни пътувания,тъй като най-добрият интерес на детето не може да бъде определен априорно,без данни за конкретното време и място на пътуването.

По крайния си резултат изводите на настоящата инстанция съвпадат с тези на районния съд и на постановките в ТР № 1803.07.2017г. по тълк.д. № 1/2016г. на ВКС по приложението на чл.127а от СК,както и разпоредбата на параграф 1,т.5 от ДР на Закона за закрила на детето поради което решението следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

 

                            Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 81/29.05.2018г.по гр.д. № 1038/ 2017г.на Районен съд-Елин Пелин.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред ВКС на Република България в едномесечен срок от съобщаването му на страните чрез връчване на препис от него.

                                                                  Председател:

                                                                  Членове:1.

                                                                           2.