Определение по дело №233/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 юли 2022 г. (в сила от 4 август 2022 г.)
Съдия: Диана Борисова Калоянова Христова
Дело: 20227200700233
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 3 юни 2022 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

      24               05.07.2022 г.          град Русе

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, четвърти състав, на пети юли две хиляди  двадесет и втора година, в закрито заседание в следния състав:

 

СЪДИЯ: Диана Калоянова

 

като разгледа докладваното от съдия Калоянова административно дело номер 233 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по постъпила искова молба по чл. 256 от АПК вх. № 2397/03.06.2022 г. от „ВИП АЛ 07“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Русе, ул. „Стоян Михайловски“ № 9, вх. 1, ет. 2, представлявано от Д. Й. Х. – управител. С нея се иска от съда да осъди ответника ТД на НАП Велико Търново, Офис Видин на основание чл. 256, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 241, ал. 2 от ДОПКда изпълни свое задължение, произтичащо от закона по чл.241, ал.2 от ДОПК, а именно да продаде движима вещ №2 - специализирана машина МАН, модел 24.463ФНЛ, рег.№ВН2322ВК, рама, двигател и други идентифициращи данни, подробно описани в уведомително писмо №С220005-108-0000142/16.02.2022г. такава каквато е в момента на продажбата, съгласно Протокол №С220005-102- 0000295/16.02.2022г. с който дружеството е обявено за купувач.“

С Разпореждане от 08.06.2022 г. съдията докладчик е обездвижил исковата молба и е дал указания на жалбоподателя да уточни предмета на молбата си и какво иска от съда, като посочи оспорвания административен акт. С молба вх. № 2633/16.06.2022 г. дружеството е представило уточнение на исковата си молба. Посочва, че предявяване на исковата претенция по посочения процесуален ред е единствената правна възможност за защита, тъй като купувачът - участник в изпълнителния процес по силата на специалната разпоредба на чл. 266, ал. 1 от ДОПК не разполага с право на жалба срещу действията на публичния изпълнител. Искането е ответникът да бъде осъден да продаде вещта такава, каквато е била в момента на продажбата по аргумент от чл. 241, ал. 2 от ДОПК, което публичният изпълнител не е извършил според твърдението на ищеца. Твърди се още в уточнението, че административният орган в лицето на публичен изпълнител Офис Видин при ТД на НАП Велико Търново има по закон задължение да продаде вещта - предмет на публичния търг в такова състояние, каквото е било в момента на продажбата, като за целта не е необходимо издаването на индивидуален административен акт. Прави се изрично уточнение, че продажбата е приключила и е издадено постановление, с което собствеността се счита за прехвърлена, като ищецът не оспорва провеждането на търга. Посочва, че е налице бездействие на публичния изпълнител фактически да продаде движимата вещ такава, каквато е била към датата на продажбата, което в конкретния случай не е сторено. Позовава се на незаконосъобразност на Протокол изх. № С220005-026-0008788/02.03.2022 г., като счита, че същият не съответства по съдържание на изискването на чл. 50 от ДОПК. Излага съображения относно подписването на протокола и твърди, че при публичния изпълнител са налични документи, които удостоверяват обстоятелства, относими за правния спор и чрез тях може да се установи какво е било състоянието на продаденото МПС към датата на публичната продажба 16.02.2022 г. Заявено е искане за осъждане на посочения ответник да престира изпълнение – да осъществи продажба на вещта в състоянието, в което тя е била на датата на проведения търг 16.02.2022 г.

Като съобрази представените по делото доказателства и заявените претенции с исковата молба от ищеца, съдът приема, че сезиращата искова молба е недопустима за разглеждане поради следните причини:

От съдържанието на първоначалната искова молба и от съдържанието на молбата – уточнение не може да се направи извод за приложимост на търсената искова защита по реда на чл. 256 от АПК, единствената разпоредба на Раздел ІІ  в Глава ХV, на Дял III от АПК, независимо от квалифицирането им от жалбоподателя именно по този начин. Твърдяните факти не реализират хипотезата, предвидена в чл. 256 от АПК. Неизпълнението на влязъл в сила административен акт (Постановлението за възлагане на движима вещ № С220005-091-0000173/ 25.02.2022 г.) е самостоятелно основание, което не може да се приравни с бездействието по смисъла на чл. 256 от АПК, тъй като законодателят систематично е определил мястото на тази разпоредба в Глава ХV, Раздел II от АПК - "Защита срещу неоснователни бездействия". Текстът на чл. 256 от АПК дава легално определение на понятието "неоснователно бездействие" и то се изразява в неизвършването на фактически действия, които административният орган е длъжен да извърши по силата на закона. В конкретния случай не е налице бездействие на публичния изпълнител поради неизпълнение на негово задължение, произтичащо от законова норма на действащото законодателство. Такова задължение в известен смисъл се съдържа в разпоредбата на чл. 257, ал. 3 от ДОПК, но при условие, че длъжникът или всяко трето лице, което държи продадената вещ, откаже да я предаде на купувача.

Приложимостта на защитата по чл. 256 от АПК е обусловена от съществуването на нормативно въведеното условие - задължението на административния орган да произтича пряко от законова норма, без да е опосредено от друго, допълнително волеизявление, каквото в случая е Постановлението за възлагане на движими вещи в рамките на изпълнителното производство. Очевидно не става въпрос за такава хипотеза, тъй като се касае за предаване на движими вещи, възложени на жалбоподателя от публичната им продажба с постановление на изпълнителния орган, което е влязло в законна сила.

Съдът установява противоречие в изявленията на ищеца – първоначално се твърди, че търгът е проведен и не се оспорват действията на приетия за административен орган публичен изпълнител. Следователно ищецът признава, че публичният изпълнител е реализирал продажба на процесната вещ – движима вещ № 2, специализирана машина МАН, като включително е издал Постановление за възлагане на движима вещ. В заключение обаче е направено искане същият публичен изпълнител да продаде вещта (т.е. вече продадената на ищеца съща вещ – специализирана машина МАН) в състоянието, което тя е била към момента на търга. Самият ищец признава и друг факт - продажбата е приключила и е издадено постановление, с което собствеността се счита за прехвърлена. Следователно, от този момент нататък тази вещ губи качеството си на вещ, върху която публичният изпълнител може да насочи принудително изпълнение.

След като ищеца е направил изявление, че собствeността върху специализираната машина вече му е прехвърлена, то остава неясно как би могло да се реализира нова продажба на същата вещ. С преминаването на собствеността на възложените вещи върху купувача отпада качеството на пазач на назначеното лице от публичния изпълнител по реда на чл. 234 от ДОПК, тъй като е изчерпано от съдържание създалото се правоотношение за целите на принудителното изпълнение.

Според настоящият съдебен състав предявената искова молба е недопустима, тъй като не може публичният изпълнител да бъде задължен втори път да продадена собствената вече на дружеството процесна движима вещ на същото юридическо лице, на което вече веднъж е продало тази специализирана машина и „ВИП АЛ 07“ признава, че е получило собствеността върху нея.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 130 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, Административeн съд - Русе,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искова молба по чл. 256 от АПК вх. № 2397/03.06.2022 г., подадена от „ВИП АЛ 07“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Русе, ул. „Стоян Михайловски“ № 9, вх. 1, ет. 2, представлявано от Д. Й.Х. – управител.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 233/2022 на Административен съд – Русе.

 

Определението може да се обжалва по касационен ред с частна жалба в 7-дневен срок от получаване на съобщението пред ВАС.

 

 

 

                                                                 СЪДИЯ: