Решение по дело №1278/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 267010
Дата: 16 декември 2021 г.
Съдия: Хрипсиме Киркор Мъгърдичян
Дело: 20211100501278
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                               гр.София, 16.12.2021 год.

 

                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІІ-Б въззивен състав, в закрито заседание на шестнадесети декември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теменужка Симеонова

ЧЛЕНОВЕ: Хрипсиме Мъгърдичян

Божидар Стаевски

 

като разгледа докладваното от съдия Хрипсиме Мъгърдичян в.гр.дело №1278 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл. 247 ГПК.

Образувано е молба на жалбоподателя И.В.К., чрез адв. М. Л. /надлежно упълномощен/, в която е формулирано искане за „изменение“ на постановеното по настоящото дело решение от 11.05.2021 год., като възнаграждението за безплатно процесуално представителство във въззивното производство в размер на 360 лв. се присъди на адв. М. Л.Л. вместо на адв. Н.И.И..

Ответникът по жалбата „Т.С.“ ЕАД не изразява становище по искането.

Настоящият съдебен състав намира, че е сезиран с искане по смисъла на чл. 247 ГПК за поправка на очевидна фактическа грешка, доколкото жалбоподателят сочи, че действително формираната от съда воля във връзка с отговорността за разноски във въззивното производство и в частност по отношение на данните на адвоката, който има право да получи възнаграждение за безплатно процесуално представителство, не е била точно обективирана в диспозитива на въззивното решение. Посочената от страната правна квалификация не обвързва съда.

Производството по настоящото дело е образувано по въззивна жалба на ищеца И.В.К., чрез адв. М. Л. /надлежно упълномощен/, срещу решението от 27.10.2020 год., постановено по гр.дело №55711/2019 год. по описа на СРС, ГО, 143 с-в, в частта му, в която е отхвърлен предявения от жалбоподателя срещу „Т.С.“ ЕАД отрицателен установителен иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК.

На 14.12.2020 год. жалбоподателят е подал молба, чрез адв. М. Л., към която са приложени пълномощно и договор за правна помощ и съдействие, сключен при условията на чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗА.

На 11.05.2021 год. жалбоподателят, чрез адв. М. Л., е депозирал молба, която има характера и на писмена защита.

С въззивното решение по настоящото дело от 10.08.2021 год. първоинстанционният съдебен акт е отменен в обжалваната му част и е признато за установено по предявените от И.В.К. срещу „Т.С.“ ЕАД искове с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК, че ищецът не дължи на ответника сумата от още 843.25 лв., представляваща главница за доставена топлинна енергия за периода от м.01.2013 год. до м.07.2015 год. за имот, находящ се в гр. София, ж.к.„*********, абонатен №*****; ответникът е осъден да заплати, както следва: на ищеца направените разноски в първоинстанционното производство за държавна такса в размер на още 52.40 лв., както и направените разноски във въззивното производство за държавна такса в размер на 25 лв. и на адв. Н.И.И.сумата от още 290.44 лв. – представляваща адвокатско възнаграждение за първата инстанция и сумата от 360 лв. – представляваща адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция.

В мотивите на въззивното решение СГС е приел, че на основание чл. 78, ал. 1 ГПК в тежест на ответника по жалбата /ответника/ следва да бъдат възложени разноските за възнаграждението на адвоката, предоставил безплатна правна помощ на жалбоподателя съгласно чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗА, съответно в първоинстанционното производство и въззивното производство, но в диспозитива на съдебния акт е отразил данните на адвокат, който не е представлявал И.В.К. във въззивното производство.

За да е налице очевидна фактическа грешка в решението, която може да се поправи по реда, предвиден в разпоредбата на чл. 247 ГПК, следва да се констатира несъответствие между формираната воля на съда в мотивите на решението и изразената воля в диспозитива на същото.

В разглеждания случай няма съмнение, че действително формираната истинска воля на съда е с оглед изхода от спора ответникът да заплати на адв. М. Л. възнаграждение за безплатно процесуално представителство във въззивното производство при условията на чл. 38, ал. 2 вр. с ал. 1, т. 2 ЗА, но същата не е намерила съответно отражение в диспозитива на въззивното решение. Т.е. налице е грешка, която се дължи на пропуск на съда.

Ето защо въззивното решение следва да се поправи. Допълнителен довод в подкрепа на това разбиране е и обстоятелството, че в разглеждания случай не се касае до грешка в изводите на съда, в неговата решаваща дейност, която по правило се отстранява по реда на обжалването.

На основание чл. 247, ал. 4 ГПК вр. с чл. 280, ал. 3 ГПК настоящото решение не подлежи на касационно обжалване.

Предвид изложените съображения и на основание чл. 247 ГПК, съдът

  

 

                                 Р    Е    Ш    И    :

 

 

ДОПУСКА ПОПРАВКА на очевидна фактическа грешка на основание чл. 247 ГПК на решението, постановено по в.гр.дело №1278/2021 год. по описа на СГС, ГО, ІІІ-Б с-в, като в диспозитива на съдебния акт данните на адвоката, на когото „Т.С.“ ЕАД дължи възнаграждение за безплатно процесуално представителство във въззивното производство в размер на 360 лв., съгласно чл. 38, ал. 2 вр. с ал. 1, т. 2 ЗА следва да се четат, както следва: адв. М. Л. ***, офис – партер.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

 

   

2/