Определение по дело №568/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 672
Дата: 7 ноември 2018 г. (в сила от 15 ноември 2018 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20181400200568
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 07.11.2018 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на седми ноември две хиляди и осемнадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Христина Цекова и прокурора Ивайло Христов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 568 по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

    

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от В.Д.К., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил - променил социалните си контакти, завършил е успешно програма „Насърчаване на толерантността“, работи в стопанството към Затвора, награждаван е и няма наложени дисциплинарни наказания. Има дъщеря на 10 години и фактическа съпруга, които се нуждаят от неговите грижи. Загубил е баща си, а майка му е трудно подвижна и се нуждае от неговите грижи. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на К.. Приложени са и актуална справка за изтърпяната към днешна дата част от наказанието на осъдения и доклад за пробационен надзор.

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Главен инспектор Р.В.- зам.началник на затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С присъда, постановена по НОХД № 443/2009 год., ВрОС е осъдил В.Д.К. на общо наказание от 11 години и 6 месеца  "лишаване от свобода", при първоначален „Строг“ режим на изтърпяване.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца за изтърпяване на наложеното му наказание на 23.12.2015 г., като до момента фактически е изтърпял 2 години 10 месеца и 14 дни. От работа му се зачитат 1 година и 19 дни, а от предварителен арест 5 години или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 8 години, 11 месеца и 3 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 2 години 6 месеца и 27 дни.

При тези данни е видно, че осъдения К. фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка е установен висок риск от рецидив - 84 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности са били зоните - настоящо правонарушение - извършеното престъпление е било с употреба на сила по отношение на лица, ненавършили 18 години; нагласи - отчасти поема отговорност за извършеното престъпление. Бил е настроен негативно към постановената присъда; начин на живот и обкръжение - имал е контакти с лица от криминалните среди, както и участие в организирана престъпна група; междуличностни проблеми - лесно е губел самоконтрол, възможни са били прояви на вербална или физическа агресия при засягане на лични интереси; умения за мислене - разпознавал е само част от проблемите си. Не винаги е намирал алтернативни и законосъобразни решения на житейските трудности. Пренебрегвал е възможните отрицателни резултати от предприетите действия. Не е тълкувал правилно повечето социални ситуации.

Рискът от вреди за служителите и за останалите лишени от свобода е бил среден. Висок е бил рискът от вреди за обществото.

Затова и целите в плана са били насочени към разпознаване на проблемите и формирането на реалистични цели в живота; пълноценно оползотворяване на престоя в затвора; участие в трудов процес; поддържане на социалните контакти; участие в корекционни програми; спазване на установените правила и доразвиване на процеса на самокритичност.

В условията на контролирана среда, по време на изтърпяване на наказанието и след направена преоценка е констатирано, че числовите стойности на риска от рецидив се понижават до 59 т. Констатирано е, че К. е съгласен с предвидените в плана цели и задачи и ги изпълнява. Твърди се, че е настъпила промяна в модела му на мислене.

При последната оценка е констатирано, че в следствие на интензивно провежданото корекционно въздействие над осъденото лице, в него се наблюдава положителна промяна в цялостното му поведение. При извършеният анализ на риска от рецидив е регистрирано ново снижаване в числовите стойности до 51 т., като у К. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на затвора.

Настъпила е положителна промяна в зоните - нагласи, трудова заетост, начин на живот и обкръжение, умения за мислене.

Рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода се запазва в ниските стойности. К. не е наказван. Показал е положително отношение към труда, като първоначално, в сградата на Затвора е бил ангажиран с работа на основание чл.80 ЗИНЗС в кухненския блок, а в последствие е бил разпределен на работен обект „Земеделско стопанство”.

По време на изтърпяване на наказанието и въпреки постановен му отказ от УПО през 2017 год., осъденият е показал примерно поведение и толерантно отношение към околните. Участвал е в организираните общопенитенциарни дейности. Участвал е в корекционни програми „Справяне с житейски проблеми чрез промяна в мисленето“ и „Насърчаване на толерантността“. Включвал се е в организираните културни и спортни мероприятия.

Награждаван е общо седем пъти, включително и с домашен отпуск, след който се е завърнал навреме.

Поддържа позитивни връзки с близките си, от които получава необходимата морална и материална подкрепа.

Съгласен е със заложените цели и задачи в плана на присъдата и ги изпълнява като полага системно труд. Осъзнал е вината си, преосмислил е миналото си поведение и изявява желание и готовност за водене на законосъобразен начин на живот.

От доклада за пробационен надзор на основание чл.70, ал.6 от НК е видно, че у л.св. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно въздействие чрез включване в общи пенитенциарни дейности. Склонен е към постигането на договореност и компромис при възникнал междуличностен конфликт. Филтрира контактите и избягва лишени от свобода с неградивно и деструктивно поведение.

В резултат на цялостното му законосъобразно поведение, пенитенциарната администрация е сменила режима му и го е прекатегоризирала в затворническо общежитие от открит тип „Керамична фабрика”, като там работи на обект „Земеделско стопанство” и е оставил положителни впечатления от трудовата си дейност. Изпълнявал е стриктно разпорежданията на преките си ръководители.

Последната оценка на риска от рецидив маркира намаляване на числените стойности до 51 точки. Промени са регистрирани в проблемните зони.

Рискът от сериозни вреди към служителите на затворническото общежитие е нисък, тъй като не е имал агресивно и враждебно отношение към тях.

Отразено е че К. е награждаван многократно за подчертана дисциплинираност и изпълнителност.

Според изготвилия доклада, адаптацията в по-свободните условия на осъдения преминава безпроблемно и прогнозата за бъдещото му развитие е с благоприятен характер. Видима е промяната в начина на мислене, която се изразява в позитивно отношение към режимните мероприятия, провеждани в рамките на затворническото общежитие. Спазването на реда и дисциплината в продължение на дълъг период е показател за високата мотивация на осъдения да преосмисли и коригира поведението си. Приел е отговорността за извършеното правонарушение, признава се за виновен и съжалява за извършеното. Смята, че е осъден справедливо. Демонстрираното примерно поведение, трайното ангажиране с трудова дейност, промяната в правния статус, изразяваща се в смяна на режима и прекатегоризация в затворническо общежитие от открит тип „Керамична фабрика”, както и получените поощрения и награди, са индикатори, които увеличават възможността за успешна реинтеграция в обществото. Провежданите с него възпитателни и корекционни дейности са довели до постигане на желаната степен на самоконтрол върху импулсивните и емоционални реакции, с които той е имал проблем. Наред с това, адаптацията на К. в обществото ще бъде улеснена, поради притежаваните умения и способности, както и наличието на социални контакти с близките му, които имат желание да му помогнат за по-бързата интеграция в обществото.

Изложеното несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на К. в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание. От представените документи от затвора Враца - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на осъдения, доклад за пробационен надзор, се установява положителна насока в превъзпитателната и поправителна социална работа с лишения от свобода. Цитира се, че оценката на риска от рецидив е в рамките на 51 т., посочват се награди на осъдения, получени по време на изтърпяване на наказанието му, отбелязва се, че той не е наказван. Отказа да бъде УПО през 2017 год. не го е демотивирал, а напротив - той е продължил да спазва реда и дисциплината, запазил е позитивно отношение към режимните мероприятия, което е показател за високата мотивация на осъдения да преосмисли и коригира поведението си.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 2 години 6 месеца и 27 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на К. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието , а именно 2 години 6 месеца и 27 дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично, за целия остатък от 2 години 6 месеца и 27 дни.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наказание 11 години и 6 месеца "лишаване от свобода" по отношение на В.Д.К., роден на *** ***, с постоянен адрес ***,  понастоящем в Затвора гр. Враца, български гражданин, с ЕГН **********, наложено му по НОХД № 443/2009 год. на ВрОС, с остатък 2 години 6 месеца и 27 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 70, ал. 6 НК на В.К. изпитателен срок в размер на 2 години 6 месеца и 27 дни.

На основание чл. 70, ал. 6, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 от НК, постановява прилагане на пробационна мярка – „Задължителна регистрация по настоящ адрес”, с периодичност три пъти седмично за срок от 2 години 6 месеца и 27 дни по отношение на В.Д.К., която да бъде изпълнявана на адрес: гр. ***.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Враца за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: