Определение по дело №1102/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4866
Дата: 16 септември 2019 г.
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20191100901102
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 16.09.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на шестнадесети септември две хиляди и деветнадесета година,  в следния състав:                                                      

             СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА       

като  разгледа докладваното от съдията т. № 1102 по описа на СГС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от „П.Б.” ООД, с която видно от подадената по делото молба-уточнение, се обжалва акт на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, с който е прекратено регистърно производство, образувано по постъпил акт на съда с вх. № 20190514143446.

 

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

За да се приеме, че подадената до съда жалба срещу акт на длъжностното лице по регистрация, който е постановен в хода на едно регистърно производство, е допустима, трябва да се установи, че тя е насочена срещу акт, който подлежи на обжалване пред съда, както и че е подадена от лице, което има качеството на страна в регистърното производство.

Регистърното производство, което се развива пред Агенция по вписванията по реда на Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/, по своя характер е охранително гражданско производство, за което важат както специалните правила, предвидени в този закон, така и общите правила на гражданския процес. За да се отговори на въпроса дали в случая е налице образувано отделно охранително производство по ЗТРРЮЛНЦ в рамките, на което е постановен акта, който се обжалва, трябва да се съобрази нормата на чл. 13 ЗТРРЮЛНЦ, в която е предвидено, че вписване, заличаване и обявяване се извършват въз основа на заявление по образец. При тълкуване на тази правна норма се налага изводът, че за да се приеме, че е образувано едно регистърно производство по ЗТРРЮЛНЦ трябва да е налице подадено до Агенция по вписванията писмено искане, направено от едно лице, в установената в закона форма и по конкретно посочен в него ред, с което се прави искане в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по партидата на определено юридическо лице да бъдат вписани, заличени определени обстоятелства или да бъдат обявени конкретни актове. Само когато длъжностното лице по регистрация е сезирано с такова искане е налице образувано отделно регистърно производство, в хода на което то ще постанови акт, който би подлежал на обжалване пред съда съгласно чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ, когато той представлява отказ да се извърши исканото от заявителя вписване, заличаване и обявяване, или съгласно общата норма на чл. 539, ал. 2 ГПК, когато с постановения акт се прекратява регистърното производство, като вид охранително такова.

При съобразяване на направените от заявителя уточнения трябва да се приеме, че производството, по което се твърди, че е постановен акта, който се обжалва, е образувано по молба, подадена от „П.Б.” ООД, с която се иска от длъжностното лице по регистрация да постанови акт, с който да възобнови спряно от съда регистърно производство за вписване в търговския регистър на определени обстоятелства по партидата на дружеството „П.Б.” ООД. Това означава, че Агенция по вписванията не е сезирана с такова искане, което да е основание за образуване на отделно регистърно производство по ЗТРЮЛНЦ и такова няма образувано. Фактът, че в търговския регистър е поставен отделен входящ номер на молбата, подадена от „П.Б.” ООД, с която се иска възобновяване на спряно регистърно производство, сам по себе си не означава, че е налице ново охранително производство за вписване, заличаване или обявяване на даден акт. Напротив при анализ на искането, което е отправено към длъжностното лице по регистрация се установява, че такова няма инициирано, а подадената молба е с искане за постановяване на акт по вече образувано и все още висящо друго регистърно производство – това, образувано по заявление А4 с вх. № 20160309134656. Следователно в настоящия случай няма образувано отделно регистърно производство по заявление с вх. № 20190514143446, по което да е постановен акт на длъжностното лице по регистрация – нито отказ по чл. 24 ЗТРРЮЛНЦ, нито акт за прекратяване на охранително производство по чл. 539, ал. 1 ГПК. Това от своя страна означава, че за „П.Б.” ООД не е възникнало правото да обжалва акт на длъжностното лице по регистрация, който да подлежи на обжалване съгласно чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и чл. 539, ал. 2 ГПК и подадената от дружеството жалба е недопустима.

На следващо място, след извършена служебна справка за вписаните обстоятелства по партидата на „П.Б.” ООД, съдът констатира, че регистърното производство, по което е подадено искането с вх. № 20190514143446, към настоящия момент все още е висящо и по него няма постановяван акт за прекратяването му, който да има характер на преграждащ такъв за жалбоподателя и по отношение на който за него да възниква правото да го обжалва пред съда. Това регистърно производство все още е спряно, като по него няма постановен и акт, с който длъжностното лице, което е компетентно да възобнови спряното регистърно производство, да се е произнесло по основателността на направеното в този смисъл искане и да го е уважило като възобнови производството по реда на чл. 19, ал. 6, изр. последно ЗТРРЮЛНЦ или да откаже да стори това, което отново трябва да се извърши с мотивиран акт на длъжностното лице по регистрация, като съдът не приема последното да не прилага общите правила на ГПК при липса на такива в специалния закон с мотиви, че електронната система на Агенция по вписванията не дава възможност да се направи това. Ето защо и длъжностното лице трябва да изпълни задълженията си по чл. 19, ал. 6, изр. последно ЗТРРЮЛНЦ и незабавно да разгледа представените от „П.Б.” ООД документи, които се твърди да установяват факта на приключване на исковото производство, до приключване на което е спряно образувано регистърно производство и да се произнесе дали са налице предпоставките за възобновяване на последното с мотивиран акт, какъвто към момента не се установява да има.

Следователно към момента липсва акт, който да е постановен от длъжностното лице по регистрация, в рамките на надлежно образувано по реда на ЗТРРЮЛНЦ регистърно производство, който акт да има характер на такъв по чл. 24 ЗТРРЮЛНЦ, на такъв по чл. 539, ал. 1 ГПК или на отказ да се възобнови спряно регистърно производство. След като липсва постановен акт, който да подлежи на обжалване, то трябва да се приеме, че жалбата на „П.Б.” ООД е недопустима и като такава следва да бъде оставена без разглеждане.

Така мотивиран съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата, подадена от „П.Б.” ООД, срещу акт на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, с който е прекратено регистърно производство, образувано по постъпил акт на съда с вх. № 20190514143446.

Определението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

                                                                        СЪДИЯ: