Решение по дело №220/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 223
Дата: 18 май 2022 г.
Съдия: Недялко Митев Иванов
Дело: 20227170700220
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 223

 

гр. Плевен, 18.05.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на двадесет и девети април две хиляди двадесет и втора година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:   ЕЛКА БРАТОЕВА

                                                        НЕДЯЛКО ИВАНОВ

при секретар Бранимира Монова и с участието на прокурор Иван Шарков изслуша докладваното от съдия-докладчика Недялко Иванов по касационно административно дело № 220/2022 г.

 

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63в от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Е.М.М.  като представляващ „ЕМ-ГРУП 777“ ЕООД, гр.Враца, ул. „Г.С.Раковски“ № 28, чрез адв. Т.Е. от Адвокатска колегия – гр. София срещу Решение № 44 от 26.01.2022 г. на Районен съд – Плевен, постановено по а.н.д. № 2104/2021 г. по описа на съда.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност, поради нарушение на закона и съществено нарушение на наказателно процесуалните правила – касационни отменителни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 НПК. Счита, че с обжалваното решение първоинстанционния съд незаконосъобразно и безкритично е възприел констатациите на административно наказващия орган, отразени в електронния фиш, като не е поправил допуснатото съществено нарушение на процесуалните изисквания за изясняване на нарушението. Посочва, че не са ангажирани никакви доказателства в процесния ден и час на път 1-3 „Бяла - Ботевград" в района на мястото на твърдяното нарушение да е имало поставен знак В26, който да въвежда ограничение на скоростта 70 км/ч. Липсата на такъв знак се потвърждава и от представения от административно наказващия орган протокол № 316р-13677/25.05.2015 г. Счита, че посочените в решението характеристики, окачествяват процесното МПС като МПС, категория „В" по смисъла на чл. 21, т. 3 ППЗДвП - автомобил, чиято максимално допустима маса не надвишава 3 500 кг и броят на местата за сядане, без мястото на водача, не превишава 8, за което ограничението за движение извън населено място е 90 км/ч по арг. от чл. 21, ал. 1 ЗДвП. Навежда доводи, че обстоятелствата от значение за твърдяното правонарушение подлежат на доказване и не се ползват с презумптивна доказателствена сила по арг. от чл. 52, ал. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН и задължителното на основание чл. 130, ал. 2 ЗСВ Постановление №  10/18.09.1973 г. на Пленума на Върховния съд, т. 7. Счита, че в процесния случай нарушението не е доказано по несъмнен начин, дори напротив - оборено е твърдението, че е осъществена обективната и субективната страна на административното правонарушение, уредено в състава на чл. 21, ал. 1 ЗДвП.  Прави извод, че районният съд, в качеството му на „втора първа инстанция", не може да постанови решение, потвърждаващо административното наказание, наложено от администрацията. Моли да бъде отменено решението, а по същество – да бъде отменено НП. Претендира направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в рамките на съдебното производство в размер на 300 лева.

В съдебно заседание касаторът - „ЕМ-ГРУП 777“ ЕООД гр. Враца, представлявано от Е.М.М., не се явява, като е представено писмено становище чрез адв. Т.Е. от Адвокатска колегия – гр. София, в което заявява, че поддържа касационната жалба и моли решението на първоинстанционния съд да бъде отменено и да бъдат присъдени разноски в размер на 300 лева.

В съдебно заседание ответникът– Областна дирекция на МВР – гр. Плевен, не се представлява.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл. 218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

С решението си съдът е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система Серия К № 5144913 на ОД на МВР Плевен, с който на Е.М.М. ***, в качеството му на управител на „ЕМ - ГРУП 777“ ЕООД, ЕИК ********* на основание чл.189, ал.4, във вр. с чл.182, ал.2, т.З от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100,00 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, затова че на 13.07.2021 г. в 19:05 часа на Е-83, км. 89+2, околовръстен път - Плевен, на път I-3 „Бяла - Ботевград“, с МПС специален автомобил „Рено Мастер“ с рег. ***е извършено нарушение за скорост установено и заснето с автоматизирано техническо средство № 00209D32F66C при отчетен толеранс от -3%, като МПС-то се движело със скорост 95 км/ч. при допустимата 70 км/ч., като  превишението на скоростта е с 25 км/ч.

Съдът направил извод, че по делото безспорно е установено, че жалбоподателят е извършил нарушение и на основание чл.189, ал.4, във вр. с чл.182, ал.2, т.З от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100,00 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Настоящата инстанция намира, че решението е валидно, допустимо, но постановено при неправилно прилагане на закона, тъй като не е доказано установеното нарушение.

С жалбата до РС Плевен от жалбоподателя е направено възражение, че нарушението е извършено извън населено място, където ограничението на скоростта е 90 км/ч, но това не е съобразено от наказващия орган, който в издадения електронен фиш е отчел, че ограничението на скоростта е 70 км/ч, като по този начин е отчел превишение на скоростта от 25 км/ч, вместо превишение от 5 км.ч., ако няма въведено ограничение от 70 км/ч. Към административната преписка е приложен протокол № 316р-13677/25.05.2015 г., съгласно който на път I – 3 няма поставен пътен знак, който да ограничава скоростта за движение, т.е. би следвало ограничението на скоростта да е 90 км/ч – чл. 21, ал.1 от ЗДвП. Ако действително има ограничение на скоростта, то това е следвало да бъде доказано от административно-наказващия орган, но от събраните доказателства не са налице такива доказателства. Нещо повече, съгласно Протокол от проверка №36 – С- ИСИС/30.07.2020г., с който е извършена техническа проверка на автоматизирано техническо средство № 00209D32F66C /л.17/, на втората страница изрично е посочено, че ограничението на скоростта е 90 км/ч, както за отминаващи, така и за приближаващи ППС, освен това съгласно текстовата част на снимката към електронния фиш /гръб на л. 14/ изрично е посочено място на нарушението – Е-83, км. /–+2, околовръстен път Плевен, находящо се на път I-3 „Бяла – Ботевград“, при ограничение на скоростта за извън населено място 90 км.ч. В случая, Е.М.М. ***, в качеството му на управител на „ЕМ - ГРУП 777“ ЕООД е наказан за превишаване на скоростта с 25 км/ч, като е съобразено с електронния фиш за налагане на глоба, че ограничението на скоростта е 70 км/ч, без административно- наказващият орган да е представил доказателства за това, а тежестта на доказване е именно негова, като след като не са ангажирани доказателства за наличието на подобно ограничение, настоящата инстанция приема, че следва деянието да не е съставомерно.

Настоящата инстанция намира, че при издаване на електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система Серия К № 5144913, са допуснати съществени нарушения, като жалбоподателят не може да разбере, за какво нарушение е санкциониран, защото при описание на деянието е посочено, че деянието е извършено при ограничение на скоростта от 90 км/ч, в последствие при изчисляване превишаването е посочено, че разрешената стойност на скоростта е 70 км/ч, на снимката към ел. фиш фигурира ограничение от 70 км/ч, но същевременно на описателната част на снимката, е посочено че ограничението е 90 км/ч, което също е самостоятелно основание за отмяна на електронния фиш, което ограничава правото на защита на наказаното лице, доколкото не е ясно, за какво точно нарушение се наказва – за превишаване на скоростта при ограничение от 70 км/ч или от 90 км/ч, като  потвърдил електронния фиш, РС – Плевен е постановил незаконосъобразно решение, което следва да се отмени, като  се отмени електронния фиш.

При този изход на делото и с оглед искането на касатора за присъждане на разноски и на основание чл. 63д, ал. 1 вр. ал.5 от ЗАНН, ОД на МВР Плевен следва да заплати на Е.М.М.  като представляващ „ЕМ-ГРУП 777“ ЕООД, гр.Враца, ***разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева за касационното производство с оглед договор за правна защита и съдействие на л. 23 по делото, като освен това следва да бъдат присъдени и разноските пред РС Плевен на основание чл. 18, ал. 1 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения за изготвяне на жалбата срещу ЕФ без процесуално представителство в размер на 50 лева на адв. Т.Е., с оглед пълномощно на л. 35 по делото пред РС Плевен за защита по чл. 38, ал. 1, т. 3 от ЗА. Неоснователно е възражението на ответника на ОД на МВР Плевен пред РС Плевен за прекомерност на адв. възнаграждение, тъй като същото е присъдено в минимален размер.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2, предл второ от АПК съдът

 

РЕШИ:

 

Отменя решение № 44 от 26.01.2022 г. на Районен съд – Плевен, постановено по а.н.д. № 2104/2021 г. по описа на съда и вместо него постановява:

Отменя Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система Серия К № 5144913 на ОД на МВР Плевен, с който на Е.М.М. ***, в качеството му на управител на „ЕМ - ГРУП 777“ ЕООД, ЕИК ********* на основание чл.189, ал.4, във вр. с чл.182, ал.2, т.З от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100,00 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП , затова че на 13.07.2021 г. в 19:05 часа на Е-83, км. 89+2, околовръстен път - Плевен, на път I-3 „Бяла - Ботевград“, с МПС специален автомобил „Рено Мастер“ с рег. ***е извършено нарушение за скорост установено и заснето с автоматизирано техническо средство № 00209D32F66C при отчетен толеранс от -3%, като МПС-то се движело със скорост 95 км/ч. при допустимата 70 км/ч.

Осъжда ОД на МВР – Плевен да заплати на Е.М.М. ***, в качеството му на управител на „ЕМ - ГРУП 777“ ЕООД, ЕИК *********, гр.Враца, ***разноски в касационното производство в размер на 300 лева.

Осъжда ОД на МВР – Плевен да заплати на адв. Т.Е.Ц.,***, Булстат ********* разноски пред Районен съд Плевен в размер на 50 лева.

Препис от решението да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

Решението е окончателно.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.