Решение по дело №86/2018 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 101
Дата: 21 май 2018 г.
Съдия: Пламен Иванов Пенов
Дело: 20184300500086
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

гр. Ловеч, 21.05.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Ловешкият окръжен съд, в публично заседание на двадесет и четвърти април две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ ДАНКОВА

 

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА МИТЕВА

 

ПЛАМЕН ПЕНОВ

 

при секретаря Христина Христова, като разгледа докладваното от съдия Пенов в.гр.д. № 86 по описа на съда за 2018г. и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 258 -273 ГПК.

 

С решение 467/20.12.2017 г., постановено по гр.д. № 1020/2017 г. на РС – Ловеч, е отхвърлен предявеният от Б.П.С. против Н.Д.Н. иск с правна квалификация чл. 240, ал. 1 ЗЗД за заплащане на сумата от 5000 лв. ведно със законната лихва от подаване на исковата молба. Със същото решение съдът се е произнесъл по отговорността за разноските, осъждайки ищеца да заплати на ответника сумата 500 лв., респ. отхвърляйки претенцията на ищеца за заплащане на сторените по делото разноски.

Срещу решението е постъпила въззивна жалба от Б.П.С., подадена чрез пълномощника адв. Н. Бозев. В жалбата са направени оплаквания за неправилност на обжалваното решение, свеждащи се до необоснованост и противоречие с материалния закон, като е направено искане за неговата отмяна, за уважаване на предявения иск по чл. 240 ЗЗД и за присъждане на разноските за двете инстанции. Според оплакванията във въззивната жалба съдът не е обсъдил всички писмени и гласни доказателства по делото, което обусловило неправилността на обжалваното решение.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК от Н.Д.Н. чрез адв. П.П. е подаден писмен отговор на въззивната жалба, в който се дава становище за правилност на атакуваното съдебно решение и е направено искане за неговото потвърждаване и за присъждане на разноските по делото за въззивната инстанция. В писмения отговор се поддържа, че от събраните по делото доказателства не се установява сключване на договор за заем, предаване на сумата от ищеца на ответника със задължение на последния да я върне.

Въззивникът Б.П.С. взема участие в съдебното заседание лично и чрез процесуалния представител по пълномощие адв. Бозев, който поддържа жалбата, излага съображения за нейната основателност и моли за отмяна на обжалваното решение и присъждане на разноските по делото.

Въззиваемият Н.Д.Н. взема участие в съдебното заседание лично и чрез процесуалния представител по пълномощие адв. П., който оспорва жалбата, навежда съображения за нейната неоснователност и моли за потвърждаване обжалваното решение и присъждане на разноските по делото. В представени по делото писмени бележки доразвива съображенията си за неоснователност на въззивната жалба и на предявения иск.

Ловешкият окръжен съд, след като прецени доводите на страните и извърши самостоятелна преценка на събраните по делото доказателства, приема следното:

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно, а в атакуваната част и допустимо, поради което настоящият състав следва да обсъди неговата правилност по оплакванията, посочени във въззивната жалба (чл. 269 ГПК).

Първоинстанционното производство е образувано по иск с правна квалификация чл. 240, ал. 1 ЗЗД, предявен от Б.П.С. против Н.Д.Н., като първоначалният размер на претендираната сума е 5500 лв. С определение от 29.09.2017 г. първоинстанционният съд е допуснал изменение последните иска като намалил размера му на 5000 лв.

В срока по чл. 131 ГПК от ответника е постъпил писмен отговор на исковата молба, в който е дадено становище за неоснователност на предявения иск, като от ответника е направено правоизключващо възражение, основано на оспорване твърденията за наличие на договор за заем между страните.

Като обсъди събраните пред първата инстанция доказателства по отделно в тяхната съвкупност и взаимовръзка и като съобрази становищата на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

От копие на две нареждания разписки се установява, че по нейно нареждане Б.П.С. изтеглила от нейна сметка в „Сосиете Женерал Експресбанк” следните две суми: 5010 лв. - на 29.06.2015 г. и 2000 лв. – на 09.07.2015 г., като и двете суми са получени от нея в брой.

            На 20.07.2015 г. в гр. Ловеч между „Юробанк България”АД и Б.П.С. е сключен договор за разплащателна сметка на физически лица, с който Банката се задължава да открие и води безсрочна разплащателна сметка български лева на името на титуляра (Б.С.). От извлечение на сметка се установява, че на 21.07.2015 г., в изпълнение на задължението си по договора, банката отпуснала по сметката сумата от 5 303,85 лева, от която Б.П.С. изтеглила в същия ден на каса 4 820 лв., а разликата била удържана за плащане на премия по полица към кредитна сделка и за дължима автоматична такса.  

            От ответника се признава (вкл. извънсъдебно, направено в писмено обяснение в полицейска преписка № 176200-4627/2016 год. по описа на РУ Полиция гр. Ловеч), че Б.П.С. изтеглила кредита от негово име, че той получил сумата по кредита и се задължил да я изплаща с начисленото оскъпяване. Признанието на ответника за изтегления банков кредит (от 20.07.2015 г.) се подкрепя и от показанията на свидетеля Д.Т., ценени от съда според обстоятелствата по чл. 172 ГПК (свидетелят е син на ищцата), от които се установява, че на същата дата ответникът дошъл в дома им и откарал майка му до банката, където тя изтеглила кредита, въпреки настояването на свидетеля да не го прави.

            От показанията на същия свидетел Д.Т., ценени отново с по-висока критичност според обстоятелствата по чл. 172 ГПК и от копие на преписка на № 176200-4627/2016 год. по описа на РУ Полиция гр. Ловеч, се установява, че между същия свидетел и ищцата, от една страна, и ответника, от друга, възникнал спор относно обслужването на кредита, който прераснал в скарване помежду им. По този повод от Д.Т. подал до полицията жалба с оплакване за заплаха с физическа саморазправа от страна ответника, извършена на 27.12.2015 г. спрямо него и ищцата. Преписката е приключила с писмени обяснения от Б.П.С., Д.Т. Т., Д.Н.Н.и Н.Д.Н., като последният е предупреден с протокол по чл. 65 ЗМВР.

            От посочените доказателствени средства както и от показанията на свидетелите С.Б., Р.Н.и К.К.не се установява пряко или косвено нито постигнато между страните съгласие, по което ищцата да е поела задължение спрямо ответника да му даде в заем суми от 3500 лв. и от 2000 лв., нито предаване на същите суми, което да е извършено на 29.06.2015 г. (за първата сума), респ. на 09.07.2015 г. (за втората). Няма пряко установяване, защото нито едно от събраните доказателствени средства не съдържа и не е носител на информационна следа за същите правно релевантни факти (постигнатото съгласие за даване на заем и предаване на сумите). В показанията на свидетелите Д.Т., С.Б. и Р.Н.се съдържа информация за направени пред тях изявления от ищцата за благоприятен за нея факт - че е дала на ответника в заем суми от 3500 лв. и от 2000 лв. - а не за техни непосредствени възприятия относно уговорките между страните и давене на същите суми в заем. След като само възпроизвеждат твърденията на ищцата за благоприятния за нея правно релевантен факт, показанията на свидетелите не съставляват доказателствено средство и не доказват пряко или косвено същия факт. Той не се доказва и от показанията на свидетеля К.К., в които се съдържа информация за кредита от 5000 лв., изтеглен от името на ищцата, но за сметка на ответника, по който свидетелят е станал поръчител. Макар свидетелят да споменава датата 29.06.2015 г., като ден на изтегляне на кредита, която в случая тя се явява негово грешно възпроизвеждане, доколкото от писмените доказателства се установява, че кредитът, по който свидетелят е поръчител, е изтеглен на 21.07.2015 г., че други кредити не са били теглени от ищцата и че на 29.06.2015 г. Б.С. е изтеглила сумата 3500 лв., но от своя спестовна сметка, за което поръчител не е нужен.

            В гражданското съдопроизводство е допустимо установяването на правно релевантен факт да стане и чрез косвени доказателства, но пълното доказване ще е проведено само при такова тяхно наличие и брой, при което би се стигнало до изграждане на несъмнен извод за този факт. Такава съвкупност в случая не е налична. От наличието и съвкупната оценка на безспорно установените факти, че на същите дати Б.П.С. изтеглила от своята сметка двете суми (5010 лв. - на 29.06.2015 г. и 2000 лв. – на 09.07.2015 г.), че на 21.07.2015 г. тя е изтеглила от свое име, но в полза на ответника кредит от 5000 лв., че до есента на 2015 г. ответникът е контактувал с нея, търсейки я в отделението, където тя работела, и че през месец декември е възникнало скарване между ищцата и нейния син, от една страна, и ответника, от друга, заради обслужването на кредита, не би могло да се изгради несъмнен извод, че на 29.06.2015 г. ищцата дала на ответника в заем сумата от 3500 лв., а на 09.07.2015 г. – 2000 лв. Изброените косвени доказателства не са достатъчни, защото в разкритата от тях цялостна картина не се открива необходимата безспорна връзка между изтеглените от ищцата суми и предаването им в заем на ответника. Отделно от това, в нито едно от доказателствените средства за тези факти (получаване от ищцата в заем на двете суми) не се съдържа признание на ответника, което съдът би могъл да прецени с оглед на всички останали обстоятелства по делото (чл. 175 ГПК). Напротив, той ги отрича и признава единствено кредитът от месец юли за сумата от 5000 лв., изтеглен от името на ищцата, но за негова сметка, който факт обаче не е наведен от ищеца като основание на предявения иск.

При така установените факти настоящата инстанция прави следните правни изводи:

Предявеният иск по чл. 240 ЗЗД е неоснователен. По делото не се установи двата елемента от фактическия състав на заемното правоотношение – постигнато между страните съгласие, по силата на което ищецът поел задължение да предаде на ответника в заем определена сума пари и предаване на същата сума (чл. 240 ЗЗД). В случая от ищеца не се доказва такова съгласие и предаване по отношение двете суми – 3500 лв. и 2000 лв. При липса на проведено пълно доказване претенцията за заплащане на сумата от 5000 лв. се явява недоказана и следва да се отхвърли.

Оплакванията във въззивната жалба за необоснованост и за неправилно приложение на материалния закон са неоснователни. Районният съд е уважил доказателствените искания на ищеца и е обсъдил всички събрани по делото доказателствени средства. При направеното обсъждане достигнал до единствения възможен и законосъобразен извод – за недоказаност на фактите, които се твърдят от ищеца. Макар да е счел, че по делото липсва писмен документ, удостоверяващ заемно правоотношение между страните, съдът е добавил, че събраните гласни доказателствени средства също не доказват правно релевантния факт, заявен от ищеца в исковата молба. В този смисъл упрекът към първоинстанционния съд за необоснованост на решението е неоснователен. Изводът на районния съд за липса на заемно правоотношение между страните е изграден на разбирането за реалния характер на договора за заем за потребление и е основан на конкретното фактическо положение – за несъществуващо съгласие за предаване в заем на сумите от 3500 лв. и 2000 лв. и неосъществило се предаване на същите суми.  

Предвид гореизложеното, въззивната жалба се явява неоснователна по посочените в нея оплаквания (чл. 269 ГПК), а решението на първоинстанционния съд е правилно и следва да бъде потвърдено, доколкото направените от настоящия състав изводи по основателността на предявения иск съвпадат с крайните такива на районния съд.

С оглед неоснователност на въззивната жалба на въззивника не следва да се присъждат разноски за настоящата инстанция. Такива следва да се присъдят в полза на въззиваемия, които са доказани до размер на 500 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение.

Водим от горното и на основание чл. 271, ал. 1 ГПК, съдът

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА решение 467/20.12.2017 г., постановено по гр.д. № 1020/2017 г. на РС – Ловеч.

ОСЪЖДА основание чл. 78, ал. 3 ГПК Б.П.С., с ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на Н.Д.Н., с ЕГН **********, а адрес: *** сумата 500 лева, представляваща съдебно-деловодни разноски във въззивното производство.

            Решението не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.