Решение по дело №482/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 647
Дата: 24 април 2020 г. (в сила от 15 юли 2020 г.)
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20191100900482
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, ……………..г.

 

                           

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ - 12 състав в публичното заседание на 07.02.2020 г.  в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Колев

                                                         

при участието на секретаря………, като взе предвид докладваното от съдия П.Колев гр.д.№ 482  по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Ищецът твърди, че използва наименованието „Incognito" в своята търговска дейност от 2013г. в хипотезата на чл. 12, ал. 6 от ЗМГО - като нерегистрирана търговска марка.

 Сочи, че с  налагането на пазара на посочената марка „Е.5." ЕООД, заедно с управителя на дружеството Д.И.К.и С.К.К., са  подали през 2017г. и са регистрирали национална комбинирана търговска марка „incognito", peг. № 102407 за класове 35, 41, 43 по МКСУ.

         Твърди, че ответникът "О." ЕООД предлага услуги като заведение „incognito" находящо се в гр. Варна, бул. „******* и на Фейсбук страницата на заведението, като използва лого„incognito", което е сходно във висока степен водещо до идентичност със словния и образният елемент на марката на клиентите ми, без изричното съгласие на маркопритежателя „Е.5." ЕООД на националната комбинирана търговска марка „incognito", peг. № 102407.

Моли ответникът да бъде осъден да преустанови нарушението и да му заплати  обезщетение за нанесените имуществени  вреди - пропуснати ползи в размер на 20 000 лв.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

          Съгласно представеното Свидетелство за регистрация peг. № 102407,  „Е.5." ЕООД е носител на права върху комбинирана търговска марка „incognito" с дата на заявяване 20.11.2017 г. и дата на регистрация 06.07.2018 г.,  за услуги в класове 35, 41 и 43 на Ницката класификация на стоките и услугите.

         Видно от депозираните документи - Удостоверение за категоризация на обект от 02.12.2013 г., Протокол за контрол на осветеност, Свидетелство за регистрация на фискално устройство и Констативен протокол от 11.11.2013 г., за периода 2013 г- 2015 г. ищцовото дружество е използвало обект Бар-клуб "И.", находящ се в гр.Варна, бул."*******.

         Приобщени са фактури и касова бележка за извършени от „Е.5." ЕООД доставки на стоки и услуги към трети лица.

         Видно от фискален бон от 03.03.2019 г., ответникът е извършил продажба на стоки на стойност 4,99 лв. в 00,10ч. в Бар "И.", находящ се в гр.Варна, бул."******.

         Представени са и снимки, за които не се оспорва, че са от адреса  на заведението, съдържащи рекламно лого „incognito".

         По делото са депозирани разпечатки от фейсбук страница намираща се на интернет адрес https://facebook.com/incognitoclubvarna. По делото не е било спорно, че под логото "club incognito" се рекламира заведението находящо се бул."*******. Тя оферира към  предлагани в клуба алкохолни напитки, както и    към програма за дейността му.

         Съгласно приетото от съда и неоспорено от страните заключение на съдебно-маркова експертиза, наименованието „incognito" на нощния музикален клуб е сходно във висока степен с марката на ищеца „incognito", peг. № 102407. Услугите предлагани от ответника  в клуб „incognito" са идентични на услуги, за които е регистрирана марка „incognito", peг. № 102407. Идентичността на услугите и високата степен на сходства на знаците създават възможност за объркване на потребителите относно търговския произход на предлаганите от ответника услуги, в т.ч. и свързване с марката на ищеца.

         По делото е изслушано заключение на съдебно счетоводна експертиза, която съдът кредтира като обоснована. ВЛ въз основа на предоставена от НАП ДД по чл.92 от ЗКПО за 2018 г. е достигнало до извода, че общо получениете приходи от дружеството, в т.ч. нетни приходи от продажба, са в общ размер на 34 074,10 лв.

         При така установената фактическа обстановка съдът намери от правна страна следното:

                Исковата молба е депозирана при действието на  Закон за марките и географските означения (обн., ДВ, бр. 81 от 1999 г), заменен с ЗАКОН ЗА МАРКИТЕ И ГЕОГРАФСКИТЕ ОЗНАЧЕНИЯ (Обн. ДВ. бр.98 от 13 декември 2019г.)

         В преходните и заключителни разпоредби липсва дадено разрешение относно висящите искови производства за гражданско правна защита на правото на марка. Следователно приложение ще намери общия правен принцип, че новия закон уреждащ процесуалния ред за защита следва да се приложи и към заварените производства.

         Съобразно нормата на чл. 116, ал.1, т.2 и т.3 ЗМГО, носителят на право върху марка може да иска преустановяване на нарушението и  заплащане  обезщетение за вреди.

         Във връзка с това ищецат следва да установи правото си, както и използване от ответника на нарушаващия знак при условията на чл.13, ал.1, т.2 ЗМГО - той да е идентичен или сходен на марката и да е използван за стоки или услуги, идентични или сходни на тези, за които марката е регистрирана, ако съществува вероятност за объркване на потребителите, която включва възможност за свързване на знака с марката.

                В съответствие с чл. 113, ал.1 и ал.2, т.1  ЗМГО, използването в търговската дейност на знак по смисъла на чл. 13, ал. 1 - 4 без съгласието на притежателя на марката съставлява нарушение. Нарушение съставлява и поставянето на марката върху материал, предназначен да се използва за етикетиране или опаковане, за търговски книжа или за рекламиране на стоки или услуги, ако лицето, което извършва тези действия, знае или има основание да счита, че поставянето на марката е без съгласието на притежателя.

         Съгласно удостоверението, ищецът се легитимира като притежател на регистрирана марка „incognito", peг. № 102407 с дата на заявяване 20.11.2017 г. и дата на регистрация 06.07.2018 г.,  за услуги в класове 35, 41 и 43 на Ницката класификация на стоките и услугите.

         По делото се установи, че ответникът е извършвал клубна дейност    под наименованието „incognito", находящ се в гр.Варна, бул."*******, която е рекламирал на фейсбук страницата се намираща се на интернет адрес https://facebook.com/incognitoclubvarna.

                Марката на ищеца „incognito", peг. № 102407  и нарушаващия знак „incognito", в графичните му разновидности, са сходни във висока степен.    Предлагани от ответника  в клуб „incognito" развлекателни услуги, в т.ч. храна и напитка в музикален клуб, са идентични на услугите, за които е регистрирана марка „incognito", peг. № 102407.

         Идентичността на услугите и високата степен на сходства на знаците създават възможност за объркване на потребителите относно търговския произход на предлаганите от ответника услуги, в т.ч. и свързване с марката на ищеца.

         Налице е и използване от страна на ответника на нарушаващия знак, както във формата на предоставяне на развлекателни услуги в музикалния клуб с наименование„incognito", но и посредством  поставянето  му върху материали в интерент, предназначени за рекламиране на   предлаганите от него услуги.

         В хода на процеса не се установи ответникът да притежава противопоставими на ищеца права. Следоветелно твърдяното нарушение е налице, налагащо извода за основателност на осъдителния иск за прекратяване на нарушението.

         В съответствие с нормата на чл. 118, ал.1 ЗМГО, обезщетение на извършеното нарушене на право върху марка се дължи за всички претърпени имуществени и неимуществени вреди и пропуснати ползи, които са пряка и непосредствена последица от нарушението.

         Ответникът е извършвал търговската си дейност, използвайки  марката на ищеца без негово съгласие, като  реализирал е доходи. Следователно за ищеца са налице имуществени вреди с характер на пропуснати ползи от неполучено възнаграждение, при наличие на пряка причнно-следствена връзка. Тъй като  искът е установен по основание, но няма достатъчно данни за неговия размер,         трябва да намери приложение нормата на чл. 119, ал.1 ЗМГО, като обезщетението може да е от 500 до 100 000 лв., като конкретният размер се определя по преценка на съда при условията на чл. 118, ал. 2 и 3, като при определяне на обезщетението по ал. 1 се вземат предвид и приходите, получени вследствие на нарушението.

         Съдът намира, че претендираното обезщетение в размер на 20 000 лв. отговаря на посочените законови норми, при отчитане на приходите на ответника,  характера на извършваната клубна дейност и локацията на заведението.

         В тежест на ищеца следва да се възложат направените от ищеца разноски:1200 лв. адв. възнаграждение; 200 лв. ДТ, 680 лв. ДТ; 800 лв. за ВЛ. или общо 2 800 лв.

         Воден от горното, Софийски градски съд

 

                                               Р   Е    Ш    И   :  

 

         ОСЪЖДА "О." ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление *** да преустанови  използването на нарушаващия знак „incognito"  при предлагането на услуги като заведение, находящо се в гр. Варна, бул. „*******и на Фейсбук страницата на заведението https://facebook.com/incognitoclubvarna, на осн.  чл. 116, ал.1, т.2 и т.3 ЗМГО

         ОСЪЖДА "О." ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление *** да заплати на на "Е.5." ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, управлявано и представлявано от Д.И.К., с адрес за призоваване: гр. Пловдив, ул. „*******, кантора "Ю." сумата 20 000 лв. обезщетение за пропуснати ползи на осн чл. 119, ал.1 ЗМГО както и 2 800 лв. разноски.

         Решението подлежи на обжалване пред САС  в двуседмичен срок от връчването му.

                                             

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: