Решение по дело №3365/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1587
Дата: 3 октомври 2018 г.
Съдия: Росица Георгиева Шкодрова
Дело: 20183110203365
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юли 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер 1587/3.10.2018г.       Град Варна

 

 

                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                          тридесет и осми  състав

На двадесет и седми септември            Година две хиляди и осемнадесета

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : РОСИЦА ШКОДРОВА

 

 

като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 3365 по описа за две хиляди и осемнадесета година.

                   

                        Р  Е  Ш  И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА НП№ 03-009802/27.06.2018г. на  Директор на Дирекция "Инспекция по труда" - Варна, с което на  „П.П.” ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на 1700  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 413 ал.2 от КТ. 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

МОТИВИ:Производството е с правно основание чл.59 и сл. от ЗАНН.  

Образувано е по жалба на  представляващ санкционираното дружество против Наказателно постановление № 03-009802/27.06.2018г. на  Директор на Дирекция "Инспекция по труда" - Варна, с което е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на 1700  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 413 ал.2 от КТ.   

С жалбата се навеждат твърдения, че нарушение не е извършено, тъй като лицето М.Н.И. не е работил за дружеството. Счита се за нарушен чл.52 ал.4 от ЗАНН, като наказващия орган не се е произнесъл по искането за разпит на двама свидетели. В нарушение на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, в НП не се съдържа изчерпателно описание на нарушението, обстоятелствата на извършването му и доказателствата, които го  потвърждават. При съставяне на АУАН не е посочен ЕИК на дружеството; описанието на нарушението не е пълно и детайлно, посочен е само един свидетел, както и АУАН е нечетлив. Формулира се искане за отмяна на  наказателното постановление или алтернативно- за изменянето му. 

В съдебно заседание  жалбата се поддържа от процесуален представител.

По същество се поддържат доводите за отмяна, изложени с жалбата.

Представител на въззиваемата страна изразява становище за неоснователност на жалбата и моли съда да потвърди НП като правилно и  законосъобразно.

 Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, установи  от фактическа страна следното:

 На 15.06.2018г. служители на Дирекция “Инспекция по труда”-Варна, сред които св. Д.,  извършили проверка за спазване на трудовото законодателство от страна на „П.П.“ ЕООД.  При проверката било установено лицето М.Н.И., който престирал труд в обекта, като подреждал витрини и стелажи със стекове с минерална вода. На работника била предоставена за попълване  декларация. В нея И. Георгиев  посочил,  че работил като помощен персонал за „П.П.“  ЕООД в обекта – хранителен магазин „Пауър“ от 08.06.2018г., с работно време от 09.00ч. до 17.00ч., с почивни дни – два дни на седмица и почивки в работния ден от по 10 минути. Посочил още, че няма сключен трудов или граждански договор, както и уговорено трудово възнаграждение от 700 лева месечно. И. конкретизирал извършваната от него дейност, като вписал в декларацията, че приема и подрежда стока по стелажи и витрини.

Била извършена документална проверка, като била предоставена за проверка книгата за инструктаж.

При това било установено, че в книгата за начален инструктаж липсва вписване на проведен такъв инструктаж на М.И..

На 22.06.2018г. срещу дружеството бил съставен  акт за установяване на административно нарушение, в който било посочено, че в качеството си на работодател не е документирал начален инструктаж  в книгата за начален инструктаж по безопасност и здраве при работа на М.Н.И., в деня на постъпването му на работа. За дата на извършване на нарушението била посочена датата на която било установено нарушението - 15.06.2018г.  и то било квалифицирано като такова по чл.11 ал.5 вр.чл.12 ал.1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Актът бил предявен на представляващ дружеството, като в съдържанието му не били вписани възражения. Възражения постъпили по АНП  впоследствие, в законоустановения срок, но били преценени като неоснователни.

Копие от книгата за инструктаж било приложено по админстративно наказателната преписка.

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение,  административно – наказващият орган издал наказателно постановление № 03 – 009802/27.06.2018г., с което изцяло възприел фактическите констатации, изложени в акта за установяване на административно нарушение и при правна квалификация на нарушението по чл.11 ал.5 вр. чл.12 ал.1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., наложил административно наказание “Имуществена санкция” на основание чл.416 ал.5  вр.чл.413 ал.2 от КТ. 

Горната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото доказателства – показанията на св. Д., както и писмените такива, приобщени към доказателствения материал по делото в хода на съдебното следствие: декларация от М.И.; копие от книга за проведен   начален инструктаж на работници и др.

При проверка на съставения акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление, съдът констатира, че същите са издадени при спазване на всички срокове и процедури, предвидени в ЗАНН : Акта за установяване на административно нарушение е съставен в тримесечния срок от откриване на нарушителя, съобразно изискването на чл.34 ал.1 от ЗАНН; спазен е тридневния срок за възражения по АУАН; наказателното постановление е било издадено в рамките на предвидения в ЗАНН шестмесечен срок за издаването му. И акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление съдържат реквизитите по чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Проверяващите обективно и пълно са изяснили фактическата обстановка, като са събрали безспорни доказателства за извършеното нарушение, установявайки положилото труда лице, характеристиките и времетраенето на трудовото правоотношение, както и липсата на вписване на проведен начален инструктаж по безопасност и здраве при работа в книгата за начален инструктаж. По АНП са събрани доказателства в подкрепа на твърдяното за извършено административно нарушение. В съдържанието на съставения акт за установяване на административно нарушение се съдържа подробно описание на самото нарушение, както и на обстоятелствата на извършването му. Посочена е и правилната правна квалификация по КТ, както и правилно е определено административно наказателно отговорното лице.

Правилно е било наложено административно наказание около минималния размер, доколкото при проверката са установени повече от едно нарушения.

Що се отнася до наведените с жалбата основания за отмяна на наказателното постановление, съдът намери същите за неоснователни предвид на следното :

Навеждат се твърдения, че нарушение не е извършено, тъй като лицето М.Н.И. не е работил за дружеството.

Съдът не кредитира подобна версия, тъй като всички събрани по делото доказателства сочат на установеност на фактологията, твърдяна от наказващия орган.

 Налице е декларация от заетото лице, което фактически е положило труда за дружеството, в която лицето изрично сочи на параметрите и времетраенето на установеното трудово правоотношение.

Заявеното в декларацията кореспондира с показанията на лицето, извършило проверката - св. Д., която лично е възприела полагания труд от лицето, както и предоставената документация.

В унисон с декларацията от И. и  показанията на св.Д. е и копието от книга за проведен   начален инструктаж на работници, приложено по делото.

Счита се за нарушен чл.52 ал.4 от ЗАНН, като наказващия орган не се е произнесъл по искането за разпит на двама свидетели.

Видно от приложеното по администартивнонаказателната преписка становище, по наведените възражения срещу АУАН е било проведено разследване, като е изразено становище за неоснователността им. Дали да бъде проведен разпит на исканите свидетели е предоставено на преценката на наказващия орган, като съдът намира, че доколкото нарушението е установено въз основа на писмени доказателства, такъв разпит не е бил необходим.

Счита се, че в нарушение на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, в НП не се съдържа изчерпателно описание на нарушението, обстоятелствата на извършването му и доказателствата, които го  потвърждават.

Съдът не констатира да е допуснато такова нарушение, като при проверка на обстоятелствената част на  НП   констатира, че от същата са изводими всички признаци от състава на нарушението, конкретизирани са дата на нарушението и неговото местоизвършване, както и са посочени доказателствата, подкрепящи повдигнатото обвинение. Правната квалификация на нарушението е била прецизирана.

На следващо място се възразява, че при съставяне на АУАН не е посочен ЕИК на дружеството; описанието на нарушението не е пълно и детайлно, посочен е само един свидетел, както и АУАН е нечетлив.

Видно от съдържанието на АУАН, в същия се съдържа изписване на ЕИК на дружеството- работодател. Изложеното по- горе по отношение на обстоятелствената част на НП е относимо и към съдържанието на АУАН, поради което не следва да се преповтаря.

Разпоредбата на чл. 40 ал.1 от ЗАНН не предпоставя императивно съставяне на АУАН в присъствието на повече от един свидетел, а само съставянето му в присъствието на нарушителя и свидетели , присъствали при извършване или установяване на нарушението.  Доколкото в настоящия казус е налице свидетел, присъствал при установяване на нарушението, съдът намери възражението за неоснователно.

На последно място, съдът при проверка н а АУАН констатира , че е в границите на възможностите на всеки средно интелектуален гражданин да възприеме съдържанието на АУАН, разчитайки го. В случай, че за представляващите дружеството е възникнало такова затруднение, то е следвало да отправят искане до актосъставителя за предоставяне на четлив препис от АУАН. Такова искане не е било отправено при получаване на екземпляр от АУАН, както и не е било вписвано възражение относно неговата нечетливост, поради което и съдът намери, че не е възникнало затруднение по запознаване с обвинението, повдигнато срещу дружеството. 

   

Изложеното по- горе мотивира съда да потвърди наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

 

Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

 

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: