Определение по дело №450/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 160
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 17 май 2019 г.)
Съдия: Валентин Костадинов Спасов
Дело: 20195140200450
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

Номер

 

     Година

2019

    Град

Кърджали

 

Районен

съд                      

 

състав

 

На

30 април

                                                Година

2019

 

В

закрито

заседание и следния състав:

 

                                        Председател

Валентин Спасов

 

                                                 Членове

 

 

                                        Съдебни заседатели

 

 

Секретар

 

 

 

Прокурор

 

 

 

като разгледа докладваното от

съдия Спасов

 

 

 

дело номер

450

по описа за

2019

 година.

 

Наказателното производство е образувано на 04.08.2018г. по реда на чл. 356 ал.3 от НПК, преобразувано по общия ред с Постановление от 07.08.2018г. на РП-Кърджали, за извършено престъпление по чл. 325 ал.2 от НК. По делото не е привличано обвиняемо лице. С обжалваното постановление производството е било прекратено с Постановление на РП- Кърджали от 10.04.2019г., на основание чл. 24, ал.1, т.1 от НК.

Горецитираното Постановление е обжалвано от Ю.С.В., който счита, че постановлението е неправилно, произнесено след непълно и всеобхватно разследване, при което прокурорът неправилно е приел, че не са налице данни за извършено престъпление.

Съдът, като се запозна с доказателствата по делото, взе предвид доводите, изложени в жалбата, и като извърши цялостна служебна проверка на атакуваното постановление, намери за установено следното:

Досъдебното производство е било образувано на 04.08.2018г. за това, че на 04.08.2018г. в с.Широко поле, общ.Кърджали са извършени непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деяението е било съпроводено със съпротива срещу орган на властта, изпълняващ задължения по опазване на обществения ред и по своето съдържание се отличава с изключителен цинизъм и дързост- псуване, бутане с ръце, закани срещу здравето и живота на полицейски служители в РУ на MBР-гр.Кърджали- Ю.С.В., Д.М.А., Ю.Т. и Е.Т.- престъпление по чл.325, ал.2, вр. с ал.1 от НК, извършено при следната фактическа обстановка:

На 04.08.2019г. в с.Широко поле, обл.Кърджали се провеждал общоселски празник-събор, на който се били събрали хора, живущи в селото, както и гости от други населени места. Мероприятието се провеждало традиционно всяка година, като през деня имало официална празнична програма, включваща сценични изяви на деца с песни и танци, а вечерта започнала неофициалната част на празника-музика и танци, за която се грижели наети музиканти, като имало и озвучителна уредба. Мероприятието се провеждало на площада в селото, пред кметството, като същото било охранявано от полицейски служители при РУ-Кърджали-свидетелите Ю.В., Д.А., Ю.Т. и Е.Т..

Около 22.40ч. в изпълнение на Наредба за поддържане и опазване на обществения ред в Община Кърджали, по разпореждане на свидетеля Ю.В., който бил и мл.полицейски инспектор, отговарящ за района на с.Широко поле, обл.Кърджали, музиката била спряна.

Група мъже, които се забавлявали и танцували на площада, реагирали бурно на решението да бъде преустановена музиката, като започнали да подвикват на свидетеля Ю.В., както и към другите полицейски служители, че искат още една песен. Най-бурни сред недоволстващите мъже били свидетелите В.Т., А.Ю., С.А. и А.И.- всички от с.Широко поле, обл.Кърджали, като между тях и полицейските служители възникнали пререкания и същите били задържани за срок от 24 часа по реда на ЗМВР.

С първо действие по разследването било образувано досъдебно производство за извършено престъпление по чл. чл.325, ал.2, вр. с ал.1 от НК, в хода на което били разпитани в качеството на свидетели всички горепосочени лица, както и граждани възприели случилото се на площада в с.Широко поле.

В свидетелските си показания полицейските служители посочват, че свидетелят В.Т. крещял и отправял псувни и закани с убийство спрямо свидетеля Ю.В., както и към другите полицейски служители, като обиди и псувни отправяли и свидетелите А.Ю., С.А. и А.И.. В разпитите на полицейските служители се посочва, че А.Ю. бил най-гласовит, активен и агресивен, а свидетелят С.А. крещял към свидетеля В. и го избутвал. Същото правел и свидетелят И., който според показанията на полицейските служители, бутнал свидетеля А.. Виждайки че напрежението ескалира, св. В. ***. В показанията на четиримата полицейски служители се посочва също така, че действията на лицата били възприети от намиращите се на площада множество граждани.

Разпитани в качеството на свидетели лицата В.Т., А.Ю., С.А. и А.И. обясняват, че действително са имали желание музиката на празника да продължи и че са провели разговор за това със свидетеля Ю.В., но и четиримата категорично заявяват, че никой от тях не е обиждал, псувал, отправял закани с убийство или навлизал във физически контакт с някой от полицейските служители охраняващи празника.

Предвид съществените противоречия в показанията на свидетелите, са извършени очни ставки между тях и св. В., като тези противоречия не са преодолени- свидетелите потвърдили казаното от тях в хода на разпитите им в това им качество.

Събраните в хода на разследването доказателства формират две групи  сидетелски показания- тези на полицейските служители Ю.В., Д.А., Ю.Т. и Е.Т., от една страна, и тези на свидетелите В.Т., А.Ю., С.А. и А.И., от друга. Двете групи свидетелски показания сочат противоречаща една от друга фактическа обстановка, като в хода на разследването противоположните твърденията на двете групи свидетели не са били преодолени. В тази връзка съдът намира, че разследващият полицай е провел твърде повърхностно разследване, като е оставил показанията на четиримата свидетели- полицаи да останат изолирани от останалия, събран по делото доказателствен материал, вследствие на което е изразил мнение по приключване на разследването, че деянието не съставлява престъпление от общ характер. Така, не е извършен разпит на втората група полицаи, дошли по искане за помощ от св. В., които да установят каква е била обстановката при пристигането им в с. Широко поле, какво им е било съобщено от дежурния и от полицаите, какво е било поведението на колегите им, както и на другите лица, които в последствие са били задържани. Особено съществено е, че св. В. е поискал помощ от дежурния на РУ, но в разпита му въобще не се акцентира върху този факт и причините за настъпването му. На следващо място, не е направен опит за събиране на обективни доказателства, извън посочените приятели на втората група свидетели. В разпитите на полицаите има данни, че четирите най- активни лица, след сблъсака на площада, са застанали пред питейно заведение, намиращо се срещу кметството, където имало клиенти, и оттам са отправяли обидни думи и заплахи срещу полицаите, държавата и институциите, но не са били направени опити за намиране на свидетели от това място.

От друга страна, по отношение показанията на втората група свидетели следва да се има предвид, че е налице мотив от страна на задържаните по реда на ЗМВР лица за извършване на престъплението, за което е образувано наказателното производство и евентуално биха били привлечени в качеството им на обвиняеми, което прави показанията им на пълно отричане на случилото се напълно логични- за да не признаят извършването на престъпление.

Откроява се и трета група свидетелски показания на свидетели, които са присъствали на празника на с.Широко поле- в по- голямата си част са приятели на четиримата задържани, които твърдят, че не са чули никакви псувни и закани, че всичко е било тихо и спокойно, но тези им показания са в разрез с показанията на св. М.С.А., който на разпита си от 07.11.2018г. е заявил, че около 20 човека са настоявали музиката да продължи да свири. Всички крещяли, чували се псувни, но не разбрал кой кого псува.  

Предвид изложеното съдът намира, че не са изяснени противоречията между показанията на горецитираните свидетели, което води и до необоснованост на извода, че деянието не е осъществено, на което и основание е прекратено производството от прокурора. Неправилно, според съда, прокурорът е кредитирал показанията на втората група свидетели, игнорирайки първата, приемайки, че са били извършени всички възможни действия по разследването.  При наличието на събраните до този момент доказателства прокурорът е следвало да възложи на разследващия да изясни съществуващите противоречия, в хода на досъдебното производство. Следва да се положат усилия за отстраняване на спорните обстоятелства, чрез събиране на нови обективни доказателства, както и провеждане на очни ставки с участието на другите полицаи.

С оглед на така изложеното постановлението на прокуратурата се явява необосновано и като такова следва да се върне на прокурора в изпълнение на дадените от съда задължителни указания.

Водим от горното, съдът

 

                                   О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОТМЕНЯ Постановление от 10.04.2019 година на Районна прокуратура – Кърджали, за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 497/2018 г. по описа на РУ-Кърджали, водено за престъпление по чл. 325 ал.2, вр. с ал.1 от НК.

ВРЪЩА делото на РП – Кърджали, за изпълнение на указанията, дадени в настоящото определение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на протестиране и обжалване пред Окръжен съд – Кърджали, в седмодневен срок от съобщаването му.

 

 

                                               

 

 

 

 

 

                                                Районен съдия: