Определение по дело №316/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 377
Дата: 25 юни 2018 г. (в сила от 3 юли 2018 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20181400200316
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 25.06.2018 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на двадесет и пети юни две хиляди и осемнадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Виолета Вълкова и прокурора Красимир Невенов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 316 по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Б.Л.Б., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО и се е поправил.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения.

В съдебно заседание Б. поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Гл.инспектор Р.В. – зам.началник в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С протоколно определение от 18.10.2017 г., постановено по НОХД №  2212/2017 г. по описа на СпНС и имащо значение на влязла в сила присъда, Б. е бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 321 ал. 3, пр. 2, т. 2, вр.ал. 2 НК, като му е било наложено наказание лишаване от свобода за срок от 2 години.

Видно от представената справка, осъденият е започнал да изтърпява наказанието на 31.10.2017 г., като до момента фактически е изтърпял 7 месеца и 25 дни, от работа му се зачитат 1 месец и 26 дни, от предварителен арест 7 месеца и 12 дни или общо изтърпяното наказание е 1 година 5 месеца и 3 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 6 месеца и 27 дни.

При тези данни е видно, че осъдения Б. фактически е изтърпял повече от 1/2 от общо определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуалния план за изпълнение на присъдата на осъдения, безспорно сочат, че същия се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка е установен нисък риск от рецидив. Констатирани са дефицитни стойности в зоните „Отношение към правонарушението“, „Умения за мислене“ и „Начин на живот и обкръжение“.

Затова и целите в плана са били насочени към корекция на споменатите рискови зони - устройване на подходяща работа и затвърждаване на трудовите навици, ограничаване въздействието на затворническата субкултура, анализ на досегашния начин на живот и преосмисляне на бъдещото му поведение. 

По време на изтърпяване на наказанието и след направена преоценка, отрицателни промени не са регистрирани. Настъпили са промени в нагласите на лицето, а риска от рецидив запазва ниските си стойности.

На 06.02.2018 год. е разпределен на работен обект „Земеделско стопанство“, където е включен в трудовия процес. Редовно излиза на работа и съвестно изпълнява възложените му трудови задачи по прибиране на млякото, почистване и обезпаразитяване на ваната съхраняващата млякото, което е предназначено за продажба.

Рискът от вреди запазва стойностите си за всички категории.

Б. има примерно поведение, спазва реда и дисциплината. Не показва враждебни нагласи и не влиза в конфликти. Няма злоупотреба с гласувано му доверие. Няма допуснато нито едно дисциплинарно наказание, което е показател за стабилна линия на позитивно поведение. Награден е със заповед на Началника на затвора № 107/30.03.2018г. за добросъвестно изпълнение на поставените трудови задачи. По отношение на извършеното престъпление признава вината си и съжалява за престъпното си деяние. Показва, че има критично отношение към престъпните си постъпки и осъзнава негативните последици, които са рефлектирали върху него и семейството му.

Има положително отношение към плана на присъдата, изпълнява предвидените цели и задачи, които намаляват риска от вреди и рецидив.

Шансовете за ресоциализация и интеграция в обществото са добри с оглед трайно изградените трудови навици и съхранените социални контакти със семейството му.

Според ИСДВР, цялостното поведение на осъденият, фиксираните проблемни зони в оценката на правонарушителя, промененият профил на нуждите и поведението, сочат за постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода. Налице са достатъчно доказателства за безпроблемна ресоциализация на лишения от свобода Б. в обществото. В голяма степен той е осъзнал вината си, преосмислил е миналото си поведение и декларира готовност за водене на законосъобразен начин на живот. Склонен е под влияние на близките си да промени, както криминалния си профил, така и вижданията си за лесно и престъпно облагодетелстване.

В резултат на проведената превъзпитателната и поправителна социална работа е повишен самоконтрола на лишения от свобода Б. и са придобити умения за избягване на стереотипното поведение, което ще повиши шансовете на осъденият за реинтеграция в обществото.

От доклада за пробационен надзор на основание чл. 70 ал.6 НК е видно, че у Б. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на затворническото общежитие. Същият не е допуснал нито едно дисциплинарно нарушение на ЗИНЗС. Последващите ревизии на оценката на риска маркират понижаване на числовите стойности до 24 т.

Постоянното ангажиране на лишения от свобода в трудов процес е довело до изграждането на адекватни поведенчески моде­ли и повишаване на самоконтрола при попадане в сложни ситуации.

Разпределен е на външен работен обект „Земеделско стопанство“ на основание чл. 80 от ЗИНЗС, където съвестно из­пълнява възложените му трудови задачи и спазва трудовата дисциплина.

Награждаван е за добросъвестно и положително отношение към трудовия процес.

Според ИПЗ, полагането на системен труд е показател за високата мотивация на Б. да изгради нов стереотип на мислене и поведение и да преосмисли, и преоцени престъпното си поведение. Ориентацията на поведенческата му линия показва позитивен напредък с оглед липсата на нарушения и наличието на награда за съвестно изпълнение на поставените трудови задачи. Приел е изготвения план на присъдата и е изпълнявал заложените в него цели и задачи, насочени към намаляване на риска от сериозни вреди.

Показаното примерно и законосъобразно поведение, анга­жирането му в трудов процес, стимулирането на поведението му с награда от ад­министрацията са показатели, които увеличават възможностите за успешната реинтеграция на лишения от свобода. Той е устроен в жилищно отношение, има морална и материална подкрепа от близките си, не е зависим от наркотични вещества, притежава трайно формирани трудови навици. С позитивното си поведение, изразяващо се в спазване на ЗИНЗС, л.св. е показал една трайна тен­денция на положителна промяна в нагласите и мисленето си. Изпълнена е прогресивната система за изтърпяване на наказанието, свързана с третиране­то на лишения от свобода в хода на присъдата.

С оглед обаче на остатъка от неизтърпяната част на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот, при условно-предсрочно освобождаване се предлага по отношение на Б., на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, за целия остатък.

Изложеното до тук несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на осъдения в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 6 месеца и 27 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на Б. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 6 месеца и 27 дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

Освобождава условно предсрочно Б.Л.Б., роден на *** ***, от изтърпяване на неизтърпяната част от наказание "лишаване от свобода" в размер на 2 години, наложено му с протоколно определение от 18.10.2017 г., постановено по НОХД №  2212/2017 г. по описа на СпНС и имащо значение на влязла в сила присъда, с остатък 6 месеца и 27 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, определя на  Б.Б. изпитателен срок в размер на 6 месеца и 27 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на Асенов прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 6 месеца и 27 дни, която да бъде изпълнявана на адрес гр. ***, обл. Враца, ул. ***.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Враца за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                                                                                   

                                Председател: