Присъда по дело №95/2014 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 53
Дата: 9 юли 2014 г. (в сила от 25 юли 2014 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20145310200095
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 февруари 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

П  Р  И  С Ъ  Д  А

 

Номер

 

              Година

2014

 

Град

Асеновград

 

        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Асеновградският районен

съд   

   Четвърти  наказателен

    състав

 

На

Девети юли

 

 

Година

2014

 

В публично заседание в следния състав:

                    Председател:  

Стефка Пашова

 

                    Членове:

 

 

    Съдебни заседатели:

 

 

 

 

Секретар:

С.К.

 

Прокурор:

Илко Сивкин

 

като   разгледа    докладваното    от

Съдията

 

Наказателно общ характер дело номер

    95

  по описа за      

 2014

година.

 

                   П Р И С Ъ Д И:

 

 

ПРИЗНАВА  подсъдимият Р.С.Ю. - роден на *** ***, живущ ***, турчин, български гражданин, с основно образование, пенсионер по болест, неженен, неосъждан,   ЕГН ********** за  ВИНОВЕН в това, че на  25.06.2013 г. в гр. Асеновград, обл. Пловдивска, е намерил чужда движима вещ - мобилен телефонСамсунг Галакси Нексус” с ИМЕЙ 351554054728275 на стойност 490.00 лв., и в продължение на една седмица не е съобщил за това на собственика й - Й.Е.М., и на властта, поради което и на основание чл.207 ал.1 вр.чл.54, ал.1 от НК МУ НАЛАГА наказание „ГЛОБА” в размер на 100,00 лв. /сто лева/, платима в полза на Държавата.

 

      На основание чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА подс. Р.С.Ю. да заплати в полза на държавния бюджет, по сметка на Районен съд – гр.Асеновград, сумата от 50,00 лв., представляваща разноски по водене на делото.

 

На основание чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА подс. Р.С.Ю. да заплати в полза на ОД на МВР Пловдив сумата от 125,00 лв., представляваща разноски по водене на делото.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – Пловдив в петнадесетдневен срок от днес.

 

 

                                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ

По нохд № 95.14г. по описа на АРС, четвърти наказателен състав

 

Съдът е сезиран с обвинителен акт срещу Р.С.Ю., ЕГН- **********,***, по народност българин, български гражданин, с основно образование, пенсионер по болест, неженен, неосъждан, за това, че на 25.06.2013г. в гр. Асеновград, обл. Пловдивска, е намерил чужда движима вещ- мобилен телефон „СамсунгГалаксиНексус“ с ИМЕЙ 351554054728275, на стойност 490,00 лева и в продължение на една седмица не е съобщил за това на собственика й – Й.Е.М. и на властта-престъпление по чл. 207 ал.1 от НК.

 

По същество:

В съдебно заседание подсъдимият се представлява от служебно назначения му в хода на ДП защитник- адвокат М.И.. Тя пледира за постановяване на оправдателна присъда, с оглед липса на умисъл у  подсъдимия, тъй като счита, че същият не е могъл да разбира обществено опасните последици и да ги предвиди.

Подсъдимият не взема отношение по същество.

Представителят на РП- Асеновград пледира за признаване на подсъдимия за виновен по предявеното му обвинение при факти, описани в обв. акт и за налагане на наказание „глоба“ в минимален размер от 100 лева, с оглед наличието единствено на смегчаващи отговорността обстоятелства.

 

По фактите:

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, от фактическа страна намери за установени следните факти:

Подсъдимият не е осъждан и има добри характеристични данни.
Свидетелката Й.М. през август 2012г. закупила мобилен телефон „СамсунгГалаксиНексус“ с ИМЕЙ 351554054728275.В обедно време на 25.06.2013г. тя отишла да пазарува в супермаркет „Била“ и в аптека, като прибирайки се с личния си автомобил в дома си, установила, че липсва мобилния й телефон. Отишла в РУП- Асеновград и подала жалба. Същият ден, подсъдимият Ю. намерил мобилният телефон на свидетелката М. ***, като извадил от него сим картата и се прибрал с него в дома си, като известно време след това го ползвал за лични нужди, докато телефонът не блокирал, което накарало подсъдимия да го предаде на племенничката си- свидетелката М. Е.Ю., за да го поправи. Тя сторила това, като го ползвала в рамките на няколко дни, след което подсъдимият си го взел обратно, след което го продал на свидетеля А.А.М. на пазара в град Асеновград, за сумата от 65,00 лева, като не му обяснил от къде има телефона. Свидетелят М. ползвал телефона известно време, след което го изгубил в град Пловдив. Стойността на телефона е оценена от СОЕ на 490,00 лева.

В хода на ДП и в съдебната фаза на делото, са изготвени СПЕ-зи, от които се установява, че подсъдимият страда от епилепсия, епилептична характеропатия, като липсва психично заболяване в тесен смисъл на думата.Налице е умствен дефицит, въпреки който той е в състояние да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, макар и да не е разбирал непозволеността и наказуемостта на извършеното и не е могъл да предвиди последствията на своите действия, като отклоненията в психичното състояние касаят болестни промени в характера.Същият не страда от психично заболяване, съставляващо краткотрайно или продължително разстройство на съзнанието, може да участва в наказателния процес и да носи наказателна отговорност.

 

По доказателствата:

Съдът намери така установените факти по делото от протоколите за разпит на свидетелите М. Е.Ю., М.А.Б., Й.Е.М., А.А.А., които прочете на основание чл. 371т.1 вр.чл. 283 от НПК и чиито показания кредитира като обосновани, непротиворечиви и незаинтересовани. Съдът кредитира и прочетените на същото правно основание заключение на първоначална и допълнителна СПЕ-зи, чиито заключения кредитира като обосновани и изготвени от лица с надлежни познания в областта на психиатрията.

Съдът кредитира и заключението на изготвената в хода на съдебното следствие СПЕ-за, също като обосновано и изготвено от лице с познания в областта на психиатрията.

Съдът кредитира и прочетеното на основание чл. 371т.1 вр.чл. 283 от НПК заключение на СОЕ-за по делото.Същото е изготвено след надлежно проучване на пазара и от лице, имащо компетенции в областта на пазарната оценка на вещи.

Съдът кредитира и писмените доказателства по делото- справка за съдимост, характеристична справка, справки от оператори за имеи и разпечатки с разговори, както и медицински документи относно здравословното състояние на подсъдимия, като надлежно приобщени по реда на чл. 159 от НПК.

 

По правото:

При така приетите за установени факти, от правна страда, съдът намери, че подсъдимият е осъществил както от обективна, така и от субективна страна състава на престъпление по чл. 207 ал.1 от НК, тъй като на 25.06.2013г. в град Асеновград е намерил чужда движима вещ- мобилен телефон „СамсунгГалаксиНексус“- собственост на свидетелката Й.Е.М., оценен на стойност 490,00 лева и от тази дата в продължение на една седмица, не е съобщил за това на властта или на собственика й. деянието е осъществено чрез бездействие, при предписано от НК дължимо действие, дължимо в едноседмичен срок от намиране на чужда движима вещ, а от субективна страна същото е извършено с пряк умисъл, при съзнавани общественоопасен характер предвиждане на неговите обществено опасни последици и тяхното целене. Неговата способност за интелектуален и волеви момент се определя от категоричното заключение и на трите СПЕ-зи за това, че същият е могъл да ръководи постъпките си и е разбирал свойството и значението на извършеното.

По отношение на възраженията на адвокат И. за липса на умисъл при осъществяване на престъплението, предвид заключението на СПЕ-зи по делото за липса на възможност у подсъдимия да предвиди последиците от своите действия, съдът намери същото за неоснователно, по следните съображения:

Не е налице невменяемост на подсъдимия Ю., тъй като същият не стара нито от постоянно, нито от временно разстройство на съзнанието, нито пък от умствена недоразвитост, като не е засегнат и волевата му възможност да ръководи постъпките си, в каквото отношение е заключението и на трите СПЕ-зи по делото. Фактът, че деецът поради наличие на епилепсия е претърпял промени в интелектуалните си качества и характерови такива, както и заключението, че същият не е могъл да съзнава последиците на деянието, не променят извода на съда за наличие както на вменяемост на извършителя, така и за умишлено извършване на престъплението по чл. 207 ал.1 от НК.Невъзможността да предвиди последиците от своите действия е развита от експерта в съдебно заседание като особеност, която не възпрепятства деецът да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си, както и да осъзнава неправомерността на същото, а се сочи, че се има предвид епилептичната промяна на личността и привитивизма на самото лице, водещо до липсата на знание за това, че извършеното от него е престъпление. Липсата на знание за престъпния характер на дадена постъпка не изключва умисъла за извършване на същата, каквото основание не е болестната изкривеност на характера и личността на дееца, които не са го възпрепятствали да съзнава общественоопасните последици и да ги цели.

С оглед на което и съдът го призна за виновен по предявеното му обвинение за престъпление по чл. 207 ал.1 от НК.

 

По отношение на наказанието:

Съдът отчете тежкото материално положение на подсъдимия-  безработен,  страданието му от епилептично заболяване, което задължава постоянно медикаментозно лечение, че същият има умствен дефицит, което е способствало изпълнението на престъплението, чистото му съдебно минало, добрите му характеристични данни, като смегчаващи отговорността обстоятелства. Утежняващи такива не се установиха, с оглед на което и при законовоопределено наказание „глоба“ от 100 до 300 лева, съдът го осъди на основание чл. 54 ал.1 от НК при наличие единствено на смегчаващи отговорността обстоятелства на „глоба“ от 100-сто лева, платима в полза на държавата. С този вид и размер на наказанието, съдът счита, че ще се постигнат целите на наказанието, визирани в чл. 36 от НК.

 

По отношение на разноските:

Тъй като подсъдимият бе признат за виновен, на основание чл. 189 ал.3 от НПК, съдът осъди подсъдимия Ю. да заплати и направените в хода на производството- съдебна и досъдебна фаза разноски, от които в полза на ОД на МВР- сумата от 125,00 лева- сто двадесет и пет лева, за първоначална и допълнителна СПЕ и за СОЕ и сумата от 50-петдесет лева, в полза на РС- Асеновград, за СПЕ-за в съдебната фаза на процеса.

 

По изложените мотиви, съдът постанови своята присъда.

 

Районен съдия: