Решение по дело №2105/2017 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 526
Дата: 31 октомври 2017 г. (в сила от 16 ноември 2017 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20172150202105
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 септември 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

     №526                                31.10.2017 година                         град Несебър                          

                                  

                     В    ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                   НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ

на тридесет и първи октомври            две хиляди и седемнадесета година

в публично заседание в следния състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИНА МОЛЛОВА- БЕЛЧЕВА

 

секретар: Красимира Любенова 

прокурор:

като разгледа докладвано от съдия Моллова- Белчева 

наказателно административен характер дело № 2105 по описа за 2017 г.

 

Р   Е   Ш   И:

  

ПРИЗНАВА Б.И.Б.- роден на ***г***, с постоянен адрес:***, българин, български гражданин, женен, неосъждан, със средно образование, безработен, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 07.08.2016г., около 01.50 ч., в к.к.Слънчев бряг, общ.Несебър, при КПП „Ориндж“, управлявал моторно превозно средство- лек автомобил „Ситроен Джъмпер“ с рег.№СН ....АК, след употреба на наркотични вещества- метамфетамин и канабис, установено по надлежния ред с техническо средство Drager Drug Test 5000 с фабричен № ARHJ- 0005, поради което и на основание чл.343б, ал.3 от НК вр. чл.78а от НК, го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и НАЛАГА на същия административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 1000 лв. (хиляда лева), платими в полза на Държавата.

ЛИШАВА, на основание чл.343г, във вр. чл.343б, ал.3 вр. чл.37, ал.1, т.7 от НК, обвиняемия Б.И.Б. от право да управлява моторно превозно средство за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

ПРИСПАДА, на основание чл.59, ал.4 от НК, времето през което свидетелството за управление на моторно превозно средство на обвиняемия Б.И.Б. е бил лишен по административен ред, считано от 07.08.2016 г.

След влизане в сила на решението приложената по делото 1 брой тестова касета „Дрегер Драг Тест 5000“ /Drager Drug Test 5000/ с идентификационен номер ARHJ- 0005, следва да бъде унищожена като вещ без стойност. 

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Окръжен съд- гр.Бургас в 15-дневен срок, считано от днес.

                                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:     

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

 по решение № 526 от 31.10.2017г. на Районен съд- гр.Несебър,

постановено по АНД № 2105 по описа за 2017г. на съда

 

Производството по делото е по реда на чл.375 и сл. от НПК.

Образувано е по повод постъпилото в съда постановление на Р.п.г. от 19.09.2017 г., с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на обвиняемия Б.И.Б., ЕГН **********, за това, че на 07.08.2016г., около 01.50 ч., в к.к.Слънчев бряг, общ.Несебър, при КПП „Ориндж“, управлявал моторно превозно средство- лек автомобил „Ситроен Джъмпер“ с рег.№ СН ....АК, след употреба на наркотични вещества- метамфетамин и канабис, установено по надлежния ред с техническо средство Drager Drug Test 5000 с фабричен № ARHJ- 0005- престъпление по чл.343б, ал.3 от НК.

В съдебно заседание обвиняемият се явява лично. Изразява съжаление за извършеното, моли за минимално наказание. Защитникът му пледира за признаване на Б. за невиновен, алтернативно за освобождаване на същия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание „Глоба” по реда на чл.78а от НК.

За Р.п.г. редовно уведомени, представител не се явява.

След поотделна и съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

На 07.08.2016г. св. Ц.и А.- полицаи, командировани в РУ- Несебър, били назначени като патрули на контролно пропускателен пункт „Ориндж”, ККСлънчев бряг, общ. Несебър. Около 01.50 часа спрели за проверка лек автомобил „Ситроен Джъмпер с per. № СН .... АК, чийто водач бил установен като Б.И.Б.. Лицето им се сторило неадекватно, поради което поискали съдействие от колегите си от КАТ. На место пристигнали св. Д.- мл.автоконтрольор при РУ- Несебър и колегата му И.. Св. Д. тествал Б. за употреба на алкохол с техническо средство „Алкотест Дрегер 7410+, което отчело резултат 0,06 промила. При поискване Б. не представил свидетелство за управление на МПС. След това било поискано съдействие и от друг автопатрул по КАТ за тестване на водача за употреба на наркотични вещества. На място се отзовали св. Минов и Хайтов. Св. Минов тествал водача Б. с техническо средство Drager DrugTest 5000 с фабричен/сериен/ номер ARHJ-0005 и персонален такъв IDV 8322147 като апаратът отчел положителен резултат за употреба на канабис и метамфетамин. На Б. бил съставен акт за установяване на административно нарушение и издаден талон за кръвна проба като същия отказал да предостави такава.

От съставения протокол от проведения тест с техническото средство „Drager Drygtest 5000” се установява, че пробите за канабис и метамфетамин в кръвта на обвиняемия са положителни. Видно от протокол *********-10000 от 10.02.2016г., техническото средство „Drager Drygtest 5000”, с номер ARHJ-0005, преминало проверка, която завършила със заключение „годен”, със срок на валидност 12 месеца.

Изложеното се подкрепя изцяло от материалите по БП № 304 ЗМ-1719/2017 г. по описа на РУ- гр.Несебър, приети като доказателства по делото.

            При така изяснената фактическа обстановка по делото, съдът счита за безспорно установено, че извършеното на 07.08.2016г. от обвиняемия деяние осъществява признаците на престъплението по чл.343б, ал.3 от НК. От субективна страна деянието е извършено при форма на вината “пряк умисъл”, съгласно чл.11, ал.2 от НК, тъй като обвиняемият е съзнавал, че управлява МПС след употреба на наркотични вещества. Метамфетаминът и конопът/канабис и активният му компонент тетрахидроканабинол, са поставени под контрол в Списък І- Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични във връзка с чл.3, ал.2 от ЗКНВП, и съставляват наркотично вещество.

Видно от приложената по делото справка за съдимост, към датата на инкриминираното деяние, спрямо Б. са налице две осъждания като за първото същия е бил реабилитиран по право. Впоследствие с решение от 26.09.2002г. на РС-Сливен е бил освободен от наказателна отговорност по чл. 78а от НК за престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК като му е било наложено административно наказание „глоба в размер на 500 лева. Към досъдебното производство е приложено писмо на ТД на НАП- Сливен, съгласно което изпълнително дело срещу Б. за събиране на тази глоба не е образувано. Към инкриминираната дата, от влизането в сила на съдебния акт- 30.05.2002г. са изтекли повече от 14 години, поради което Б. следва да се счита за реабилитиран на основание чл. 88а вр. чл. 82, ал. 1, т. 5 от НК. За извършеното от него престъпление, към момента на извършването му, се предвижда наказание лишаване от свобода от една до три години и глоба от 500 лв. до 1500 лв. Отчитайки изложеното, съдът намери, че са налице предпоставките на чл.78а от НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност, като за извършеното от него деяние му бъде наложено административно наказание “глоба”.

При определяне размера на предвидената в текста на чл.78а, ал.1 от НК санкция на Б., съдът съобрази от една страна степента на обществена опасност на извършеното от него престъпно деяние, с оглед предвиденото от законодателя наказание и разновидността на формата на вината- „пряк умисъл”. Наред с това, съдът взе предвид степента на обществена опасност на личността на дееца- младата му възраст, признанието на вината му и изразеното съжаление за стореното.

При тези данни, съдът счита, че наказателната отговорност на обвиняемият следва да се реализира при превес на смекчаващите вината му обстоятелства, като му се наложи наказание “глоба” в размер на 1000 /хиляда/ лева в полза на Държавата.

На основание чл.343г, вр. чл.37, т.7 от НК на обвиняемият се наложи и наказание „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца, като зачете времето, през което същият е бил лишен от това право по административен ред, считано от 07.08.2016 г.

Съдът счете, че така определените наказания по вид и размер се явяват адекватни на степента на обществена опасност на престъплението като деяние, степента на обществена опасност на обвиняемия като личност и напълно достатъчни по размер да съдействат в максимална степен за постигане целите на специалната и генералната превенции, залегнали в чл.36 от НК.

По отношение на приложената към ДП тестовата касетка, съдът постанови да бъде унищожено като вещ без стойност.

Мотивиран от гореизложените съображения, настоящият съдебен състав постанови решението си. 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: