Решение по дело №899/2016 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 221
Дата: 5 май 2017 г. (в сила от 9 юни 2017 г.)
Съдия: Аглика Ивайлова Гавраилова
Дело: 20164500100899
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

N 221

 

гр. Р.....05.V................. 2017 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Р.НСКИ   ОКРЪЖЕН СЪД................................ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ

в публично заседание на..........6 април 2017г..........................................  в състав :

     ПРЕДСЕДАТЕЛ :  АГЛИКА ГАВРАИЛОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ :

                                                             

                                                                                      

 

при СЕКРЕТАРЯ………Д.С.………….…и в присъствието на  ПРОКУРОРА.................………..........…………………………....като разгледа

докладваното от...............СЪДИЯТА ГАВРАИЛОВА.…гр.д.N 899 по описа за 2016г., за да се произнесе, взе предвид :

 

Ищцата С.С.М.,***, твърди, че на 20.05.2015г. в гр.Р., около 11.00ч като пешеходец пресичала ул.“Р.Д.“, когато управляван от ответницата лек автомобил „О.З.“ с рег.№ СС **** РВ я блъснал с предната лява част, тъй като ответницата допуснала  нарушение на чл.20, ал.1 от ЗДвП, чл.20,ал.2 и чл.116 от  ЗДвП. От удара ищцата паднала на земята, ударила ръката си, а гумата на автомобила минала през крака й. Вследствие на произшествието на ищцата били причинени следните увреждания  - счупена лява лъчева кост; счупени четвърта и пета метатарзални кости в дясно, които довели до трайно затрудняване на движенията на ляв горен крайник и на десен долен крайник. При падането ищцата ударила главата си и изпитала силни болки в главата, крайниците и тялото. Имала открити рани на лявата подбедрица и ходила; кожата на лявото ходило била почти отлепена.Приели ищцата в МБАЛ-АД-Р., където поставили гипс на ръката й и на двата  й крака и останала на лечение до 09.06.2015г. След това продължила лечението с рехабилитация и медикаменти.В продължение на два месеца не можела да става от леглото и да се придвижва; изпитвала силни болки и неудобства, не можела да се самообслужва и дори  за елементарни неща била зависима от двете си деца. За болките в главата провела лечение при неврохирург. Кожата на лявото ходило инфектирала потърсила помощ при съдов хирург; поставили й множество инжекции но и до момента изпитвала болки и не може да обуе обувка на левия крак, а ходи с чехли. Твърди, че и до момента излиза от дома си само с придружител и изпитва страх от МПС. С действията си ответницата осъществила състава на престъпление по чл.3**, ал.1, б.”б”, пр.2 във вр. чл.342, ал.1,пр.3 от НК, за което е призната за виновна с влязло в сила решение на 3.06.2016г.по АНД №813/16г. по описа на РС-Р.. От противоправното поведение на ответницата ищцата претърпяла болки и страдания, притеснения и дискомфорт. Иска съдът да постанови решение, с което да осъди ответницата да й заплати обезщетение за претърпените неимуществени вреди в размер на 50000лв., при законната лихва от датата на деликта и 479,35лв. обезщетение за имуществени вреди от датата на исковата молба, до окончателното изплащане на сумите, като и разноските по делото.

                   Ответницата Ж.М.К.,***, в отговора на исковата молба по чл.131 от ГПК изразява становище, че исковете са неоснователни, тъй като поведението на ищцата е допринесло за настъпване на противоправния резултат.В хода на производството и в писмената защита излага доводи, че искът за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди е завишен по размер, тъй като е налице  съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата в размер на ½. Счита, че искът за заплащане на обезщетение за имуществени вреди следва да бъде отхвърлен изцяло, като неоснователен и недоказан. Претендира разноските по делото.

          Третото лице помагач ЗД„Евроинс”-АД-С., ЕИК121265113, със седалище и адрес на управление гр.С., бул.“Х.К.“ №**, представлявано от изп.директор А.П., оспорва исковете и прави възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата.

          След преценка на събраните по делото доказателства, Окръжният съд приема за установено следното :

           По делото не се спори  и приложеното АНД №813/16г. по описа на РРС се установява, че с решение №337 от 18.05.2016г., влязло в сила на 2.06.2016г. ответницата Ж.К. е призната за виновна в това, че на 20.05.2015 г. в гр. Р., при управление на моторно превозно средство- лек автомобил- марка „О.З.” с рег. № СС **** РВ, нарушила правилата за движение по пътищата - чл. 20, ал. 1 от ЗДвП, чл.20 ал.2 от ЗДвП и чл.116 от ЗДвП и по непредпазливост причинила средна телесна повреда на С.С.М.,***, изразяваща се в счупване на лява лъчева кост, счупване на четвърта и пета метатарзални кости в дясно, довели до трайно затрудняване на движенията на ляв горен крайник и десен долен крайник за повече от тридесет дни – престъпление по чл. 3** ал.1 б."б" пр.2 вр. чл. 342 ал.1 пр.3 от НК.

От приетата съдебно-медицинска експертиза се установява, че вследствие на удара при пътно-транспортното произшествие, М. е получила следните увреждания : счупване на лява лъчева кост, счупване на четвърта и пета метатарзални кости в дясно, наложило метална остеосинтеза. Разкъсно-контузна рана , с травматично отделяне на кожата на лява подберица, наложило оперативна интервенция; сътресение на мозъка. По повод установените увреждания на С.М. е приета за  стационарно лечение в отделение Ортопедия и травматология, по време на което са проведени три оперативни интервенции на раната на ляво ходило, на счупванията на дясно ходило и на лява предмишница. Стационарното лечение е придължено с рехабилитация  от 09.06.2015г. до 16.06.2015г. От 30.07.2015г. до 04.08.2015г. ищцата е била на лечение в отделение Неврохирургия в МБАЛ-АД, с диагноза Контузия на главата и сътресение на мозъка. През м.април 2016г. е проведено медикаментозно лечение на неврологичен проблем. През м.03.2017г. е подновено амбулаторното лечение на счупването на лява лъчева кост и на метатарзалните кости на дясно ходило и на увреждането на ляво ходило. Като съобразява данните по представената медицинска документация и извършения преглед вещото лице дава заключение, че при М. не е настъпило пълно възстановяване по отношение на уврежданията, които могат да бъдат във връзка с ПТП на 20.05.2015г. Обективно е налице лека деформация и контрактура в областта на лява гривнена става.При прегледа ищцата се е оплаквала от болки в лява глезенна става.Оплаквала се и от световъртеж, който според експерта може да има връзка с травмата на главата, причинена при произшествието. Заключението на експертизата е, че предвид вида на уврежданията и степента на възстановяване почти две години след инцидента, не се очаква да настъпи спонтанно пълно възстановяване. Възможно е да се постигне подобрение на функционалното състояние на уврежданията чрез адекватна лечебна физкултура, физиотерапия и балнолечение. В съдебно заседание вещото лице е обяснило, че лекарството Фраксипарин винаги се изписва при счупвания, особено на долни крайници с цел профилактика на тежко усложнение - белодробна тромбоемболия, което е смъртоносно и е оправдано. При приемане на Фраксипарин е възможно да възникнат проблеми с кръвоизливи в областта на храносмилателната система и затова е предписан и Фамотидин.  В конкретния случай в началото е имало данни за травми в  областта на главата (при първото й приемане) и затова лекарите са изписали Ноотропил. Вероятно заради неврологичните проблеми е изписан и  Кавинтон.

По делото като свидетели са разпитани В.И. и Д.И., дъщеря и син на ищцата и Т.К. – сестра на ответницата. От показанията на св. И. установява, че в деня, в който приели майка й в болницата след произшествието, гипсирали единия й крак, на който събирали отлепената кожа, и лявата ръка. Наложило се да „чупят ръката, за да я наместят, защото била обърната”. На следващия ден накарали пострадалата да стъпи и тогава разбрали, че и другият крак е счупен. Ключицата й също е била счупена  и  й направили операция.  В ортопедия ищцата престояла около 20 дни, и после провела  рехабилитация – 7 дни. След това била в Неврологично отделение, заради удара в главата при инцидента. Продължително време било невъзможно ищцата сама да се обслужва и й слагали памперси. Когато се прибрала от болницата, децата й я обслужвали; тя била зависима от чужда помощ дори за елементарни неща -  единият  крак бил в гипс  40 дни. Свидетелката твърди, че и до момента на настоящото производство ищцата има болки в ръката и в главата. При скенер и ядрено магнитен резонанс констатирали, че има сътресение на мозъка. Организмът на пострадалата не приемал конците, които са били използвани при интервенцията на крака, мястото  се инфектирало и в продължение на месец и половина посещавала съдов хирург, защото той трябваше да прецени как точно да изкара конците. Свидетелката е категорична, че до катастрофата майка й не е боледувала – « едно  хапче не е пила». Твърди, че и до настоящия момент ищцата има нужда от придружител. Когато  остава сама в жилището и й се налага да се придвижи- подпирала се по стените. Преди инцидента ищцата била кротък човек, а сега – «много изнервена».Свидетелят Д.И. отишъл в болницата веднага след като разбрал за произшествието. От рентгеновите снимки било установено, че ръката на пострадалата е счупена, че има счупени костици на крака, кожата на крака й била отлепена. Скоро след приема в болницата констатирали, че  има счупвания и на другия крак. Свидетелят си спомня, че майка му провела и рехабилитация, както и че била на лечение в Неврохиругия. Поне няколко месеца тя не можела да се самообслужва – дори за   елементарна хигиена или сама да отиде до тоалетна. Приемала е много обезболяващи лекарства. След  инцидента ищцата станала по-нервна,  избухвала по-бързо. Свидетелят установява, че към настоящия момент пострадалата може да   отиде до тоалетна сама, сама да измие ръцете и лицето си. Съдът кредитира показанията на свидетелите, тъй като изнесените от тях факти и обстоятелства се подкрепят от данните в медицинските документи и констатациите на вещите лица.

Свидетелката  Т.  К. отишла на мястото на инцидента около 15 минути, след като сестра й се обадила за случилото се.  Пред нея очевидци  споделили, че ищцата и друга възрастна жена вървели заедно, но в един момент едната от тях буквално се хвърлила върху колата, а другата  останала на тротоара. След като служителите на КАТ посетили мястото на катастрофата и съставили съответните протоколи, свидетелката и ответницата веднага отишли в болницата и намерили пострадалата. Пред тях тя казала на ответницата да не се тревожи, защото «няма виновни».В продължение на 10 дни посещавали пострадалата в болницата, докато един ден лекар казал на ответницата, че и другият крак на   М. е пострадал и роднините й  като разбрали това, казали повече ответницата да не я посещававидетелката заявява, че  два месеца  след инцидента видяла двете възрастни жени в района на „Здравец“, и пострадалата се движела   по-енергично отколкото към моментаъдът не кредитира показанията на свидетелката в тази част, тъй като от констативно – съобразителната част на медицинската експертиза и от заключението по същата е установено, че около два месеца след произшествието е била в период на възстановяване, провеждала стационарно лечение в отделение по Неврохихургия /м.юли –август 2015г./, а дори и през 2017г.-м.03.2017г. е подновено амбулаторното лечение на счупването на лява лъчева кост и на метатарзалните кости на дясно ходило и/ или увреждането на ляво ходило.

От заключението по автотехническата експертиза се установява, че пострадалата и нейната сестра са били на ъгъла на кръстовището, пред входа на РЗОК-върху платното на улДуховно възраждане» и от тази позиция са предприели пресичане на ул.»Р.Д.». Становището на вещото лице е, че  от това място М. е имала видимост към спрелия на кръстовището лек автомобил О., модел З., с рег.№СС **** РВ. Разстоянието между тях е било 7-8м и М. е имала възможност да наблюдава пътя пред себе си и идващите от кръстовището автомобили, в т.ч. и процесния автомобил. Пресякла е улР.Д.» под ъгъл от около 90С спрямо посоката на автомобила. Според експерта, на самото платно М. се е движела «на спокоен ход».

С отговора на исковата молба е представен препис от  застрахователна полица за сключен договор „Гражданска отговорност” на автомобилистите, от която е видно, че към момента на произшествието по отношение на лек автомобил марка О., модел З., с рег.№СС **** РВ е сключена застраховка със ЗД „Евроинс”-АД. С договора за застраховка "Гражданска отговорност" застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в договора застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди.  Това  обстоятелство е релевантно за уреждането на отношенията между ответника и третото лице, поради което съдът не го обсъжда в настоящото производство.

Предвид изложените в исковата молба фактически обстоятелство и наведените правни доводи, съдът   квалифицира  исковете за обезщетение за причинени имуществени и неимуществени вреди от непозволено увреждане, по чл.45 ЗЗД.  Отговорността за непозволено увреждане по чл.45 от ЗЗД се поражда при наличието на причинна връзка между противоправното и виновно поведение на дееца и настъпилите вреди. С разпоредбата на чл.413, ал.3 във вр. с ал.2 от НПК е признато, че и влезлите в сила съдебни актове по реда на гл.”Двадесет и осма” от НПК „Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание”, по който ред е постановено решението по нахд813/16г. по описа на РРС, са задължителни за гражданския съд по въпросите, извършено ли е деянието, неговата противоправност и виновността на  дееца.  В този смисъл са и постановените по реда на чл.290 от ГПК Р № 14 от 4.05.2011 г. по гр. д. № 1493/09 г. на ВКС и Р №47 от 23.07.2012г. по т.д.№340/11г. на I т.о. на ВКС.

Съгласно разпоредбата на чл.52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Обезщетението за неимуществени вреди има за цел да репарира в относително пълен обем болките и страданията, възникнали от произшествието. По делото се установи, че болките на ищцата не се ограничават само до изживените в момента на удара и последвалите болки, претърпени в продължителен период на пълно обездвижване и бавно възстановяване,  а продължават и след това и към момента на настоящото производство. Изискването за  справедливо определяне на обезщетението за неимуществени вреди е свързано с преценка на конкретни обективно настъпили обстоятелства, включително и периода, през който те са търпени,а както е констатирано от медицинската експертиза, в случая не се очаква да настъпи спонтанно пълно възстановяване при ищцата; възможно е да се постигне подобрение на функционалното състояния чрез адекватна лечебна физкултура и физиотерапия. Обезщетението при по-късно предявяване на иска не може да се компенсира с дължимите лихви, защото те са само санкция за несвоевременното му изплащане, а не част от обезщетението. От друга страна понятието справедливост не е абстрактно. То е свързано с преценката на конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се съобразят при определяне размера на обезщетението. В случая е направено и възражение за съпричиняване, което  е основателно. Произшествието е станало в участък, в който няма пешеходна пътека. При това положение ищцата е следвало да съобрази правилото за пресичане по чл.113, ал.1,т.1 от  ЗДвП/в редакцията към м.05.2016г./ - преди да навлязат на платното за движение, пешеходците следва да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение.От автотехническата експертиза, приета в настоящото производство,  се установява, че ищцата е имала добра видимост към лекия автомобил, управляван от ответницата, намирала се е на 7-8м от него и въпреки това е предприела пресичане. При преценка на приноса на пострадалата съдът съобразява, че и видимостта за водача на превозното средство е била много добра, както и пътната обстановка.Както беше посочено по-горе, с решение по административно-наказателно производство ответницата е призната за виновна в това, че на 20.05.2015 г. в гр. Р., при управление на моторно превозно средство, нарушила правилата за движение по пътищата - чл. 20, ал. 1 от ЗДвП, чл.20 ал.2 от и чл.116 от , а именно – задължението да   контролира непрекъснато пътното превозно средство, което управлявачл.20, ал.1 от ЗДвП; не е изпълнила задълженията си да намали скоростта и да спре при възникнала опасност за движението – чл.20,ал.2, предл.2; нарушила правилото по чл.116 от да бъде предпазлива към уязвимите участници в движението, каквито са престарелите хора. Предвид изложеното съдът приема, че приносът на ищцата следва да се определи на 1/4, до който размер следва да се намали отговорността на ответницата. Съдът намира, че искът за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 50000 лв. е изцяло основателен и доказан, но претенцията следва да се уважи при отчетеното съпричиняване за сумата 37500лв. От съдебно-медицинската експертиза и от обясненията на вещото лице в съдебно заседание се установява, какви медикаменти са били изписани на ищцата за лечение на уврежданията, които са последица от произшествието.От показанията на свидетелите е установено, че такива лекарства действително са купувани и приемани от ищцата. Ето защо претенцията за заплащане на обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в стойността на медикаменти,   е основателна и следва да бъде уважена. На основание чл.162 от ГПК съдът определя размера й на 350лв., която следва да бъде намалена с ¼ съобразно степента на съпричиняване и да се уважи до размер на  262,50лв. По делото не се събраха данни, че е заплащано за престоите на М. в болничните заведения и претенцията за сумата 58лв. следва да се отхвърли изцяло.

Съгласно чл.84, ал.3 ЗЗД претенцията за лихва върху присъденото обезщетение за претърпени неимуществени вреди е основателна от момента на увреждането – 20.05.2015г., а върху обезщетението за имуществени вреди – от завеждане на иска - 06.12.2016г. както се претендира и в исковата молба.

                   Разноските по делото са в тежест на ответника - чл.78 ГПК. В настоящото производство е представен договор за правна защита и съдействие, сключен между ищцата и упълномощения от нея адвокат, в който по отношение на договореното възнаграждение се препраща към договор, приложен по досъдебното производство /ДП№1137/15г. На ОДМВР-Р./.В приложения по досъдебното поризводство договор, сключен между М.С. и упълномощения адвокат е удостоверено, че е уговорено възнаграждение от 500лв. и то се дължи по наказателното производство. Не се сочат доказателства, че ищцата е направила разноски за възнаграждение по договор за правна помощ за настоящото гражданско производство, поради което такива не й се присъждат.

Ответницата следва да заплати по сметка на Р.нския окръжен съд  да заплати 1510,50лв. държавна такса и 37,50лв. разноски за експертиза, съобразно уважената част от исковете. Ищцата дължи на ответницата  разноски съобразно отхвърлената част от исковете в размер на 1518,60лв.

          Предвид изложеното съдът

 

                                         Р    Е    Ш     И :

 

ОСЪЖДА Ж.М.К., с ЕГН **********,*** да заплати на С.С.М., с ЕГН **********,***, сумата от 37500лв. представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от непозволено увреждане, при законната лихва, считано от 20.05.2015г. до окончателното й изплащане, както и сумата 262,50лв., представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди от непозволено увреждане, при законната лихва, считано от 6.12.2016г. до окончателното й изплащане и ОТХВЪРЛЯ исковете в останалата част, поради уважено възражение за съпричиняване.

ОСЪЖДА Ж.М.К., с ЕГН **********,*** да заплати по сметка на Р.нския окръжен съд 1510,50лв. държавна такса и 37,50лв. разноски по делото.

ОСЪЖДА С.С.М., с ЕГН **********,*** да заплати на Ж.М.К., с ЕГН **********,*** 1518,60лв. разноски по делото.

 

Делото е разгледано при участието на ЗД „Евроинс“ АД-С., ЕИК121265113, със седалище и адрес на управление гр.С.  като трето лице  помагач на страната на ответника.

           

Решението може да се обжалва пред Великотърновския апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                    СЪДИЯ :