Решение по дело №688/2017 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: 840
Дата: 22 декември 2017 г. (в сила от 13 февруари 2018 г.)
Съдия: Пламен Станчев
Дело: 20174120200688
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 август 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 588

 

град Горна Оряховица, 22.12.2017 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, четвърти състав, в публично заседание на двадесет и осми ноември две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТАНЧЕВ

 

при секретаря Снежана Георгиева и в присъствието на прокурора ...........….................…, разгледа докладваното от съдията Станчев АНД № 688 по описа за 2017 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ Г.К.Ч. е останал недоволен и обжалва електронен фиш серия К № 1596483, издаден от ОД на МВР-Велико Търново, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.6 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 900 лв. Поддържа, че са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и е приложен неправилно материалният закон. Моли съда да отмени обжалвания електронен фиш.

ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, редовно призована, не изпраща процесуален представител и не изразява становище по съществото на жалбата.

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, редовно призована, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

СЪДЪТ, след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

С обжалвания електронен фиш серия К № 1596483, издаден от ОД на МВР-Велико Търново, на жалбоподателя в качеството му на собственик на автомобил „М.” с рег. № *** е наложено административно наказание глоба в размер на 900 лв. на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП за нарушение по чл.182, ал.2, т.6 от същия закон, извършено с посочения автомобил на 19.04.2017 г. в 10:43 часа при км 161+900 на път I-4.

В обжалвания електронен фиш е посочено изрично, че нарушението, за което е наказан жалбоподателят, е установено и заснето с мобилна система тип TFR1-M.

От удостоверението за одобрен тип средство за измерване (л.9) се установява, че използваното за установяване на нарушението автоматизирано техническо средство TFR1-M представлява мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение.

От техническото описание и инструкцията за експлоатация на мобилната система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение TFR1-M (л.26 – 47), представено от ОДМВР-Велико Търново и прието като писмено доказателство, се установяват следните факти и обстоятелства от значение за преценката на законосъобразността на обжалвания електронен фиш:

Мобилната система за видеоконтрол е предназначена за работа в движещ се или в неподвижен патрулен автомобил (т.1.4 от раздел I „Предназначение”).

Сред основните принципи на действие на мобилната система е връзката оператор – система, която се извършва посредством 7-инчов LSD дисплей и 21-бутонна клавиатура (абз.5 на стр.7 от раздел IV „Принципи на действие” и абз.1 от т.3.5 от раздел VI „Работа със системата”).

Системата се включва и изключва чрез поставяне на ключето POWER съответно в положение „I” и „О” (т.1, абз.1 и т.2, абз.1 от раздел VI „Работа със системата”).

При напускане на автомобила ключето POWER трябва винаги да се изключва, за да няма консумация от бордовия акумулатор (т.2, абз.3 от раздел VI „Работа със системата”).

Работата със системата се осъществява чрез натискане на 21 бутона, описани подробно в текста и фигурите в т.3.1 – 3.5 от раздел VI „Работа със системата”.

Съгласно указанията за експлоатация насочването и воденето на радара и съосната с него камера се извършва посредством двете ръкохватки (лостчета) под тях. Обхватът на насочване е от порядъка на +/– 75 градуса спрямо оста на патрулния автомобил, което позволява проследяването и заснемането на всички нарушения, които са в зрителното поле на оператора (т.2, абз.1 от раздел VII „Указания за експлоатация”).

Системата радар – камера се насочва към обекта на измерване в посока на движение на моторното превозно средство или обратна на нея, като се регулират осветеността на камерата, зумът на вариообектива и фокусът (т.2, абз.2 от раздел VII „Указания за експлоатация”).

Обжалваният електронен фиш бил връчен на жалбоподателя с препоръчано писмо с обратна разписка на 28.07.2017 г. (видно от известието за доставяне на л.10). На 31.07.2017 г. Ч. подал по пощата жалбата си против фиша (пощенското клеймо върху плика на л.15).

Въз основа на така установените факти по делото съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена в законния 14-дневен срок от лице, което има право да обжалва електронния фиш, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно разпоредбата на §6, т.65, б.”б” от ДР на ЗДвП в случаите по чл.189, ал.4 от ЗДвП нарушенията на правилата за движение следва да се заснемат автоматизирано, т.е. без човешка намеса, като участието на полицейския служител във функционирането на техническото средство следва да се ограничи до поставянето на начало и край на работния процес.

Цитираните по-горе указания за експлоатация на използваната в процесния случай мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение TFR1-M, включващи насочване и водене на радара от оператор и настройки на камерата за заснемането на всеки отделен обект (раздел VII, т.2 на л.44 от делото), са несъвместими с цитираното изискване по §6, т.65, б.”б” от ДР на ЗДвП. Предвид изложеното следва да се приеме, че в процесния случай контролните органи са използвали техническо средство за установяване и заснемане на нарушението, което не отговаря на изискванията по §6, т.65 от ДР на ЗДвП за автоматизирано техническо средство или система и с което не може да бъде установявано нарушение на режима на скоростта в хипотезата на чл.189, ал.4 от ЗДвП. В този смисъл за процесния случай са изцяло приложими задължителните указания, дадени с ТР № 1/26.02.2014 г. по т.д. № 1/2013 г. на ОСК на ВАС, постановено по повод практиката за установяване на нарушенията на режима на скоростта с техническо средство TFR1-М.

Това налага обжалваният електронен фиш да бъде отменен като издаден при съществени нарушения на процесуалните правила за установяване на нарушението.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ електронен фиш серия К № 1596483, издаден от ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ НА МВР-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, с който на Г.К.Ч., ЕГН **********,***, с адрес за призовки и съобщения ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 900 лв. (деветстотин лева) на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.6 от Закона за движение по пътищата за нарушаване на разпоредбата на чл.21, ал.2 от същия закон.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Велико Търново в 14-дневен срок от връчване на съобщението, че е изготвено и обявено.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ………………….