Решение по дело №2016/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2297
Дата: 24 ноември 2021 г. (в сила от 24 ноември 2021 г.)
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20217180702016
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юли 2021 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2297

 

град Пловдив, 24.11.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХХІ к.с., в открито заседание на двадесет и седми октомври   през две хиляди и двадесет и първа година,  в състав:                      

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

                              ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО А.

                                             ЙОРДАН РУСЕВ

                                                       

при секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА и участието на прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ като разгледа докладваното от член-съдия А. касационно АНД № 2016 по описа за 2021 година  и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

 Производството е по реда на глава XII от АПК.

 Делото е образувано по касационна жалба на Н.Г.Б. с ЕГН **********, чрез адв. Д. Удо Н.А.,  срещу Решение № 260541 от 25.05.2021 г. постановено по  АНД № 6415/2020 г. по описа на Пловдивски районен съд, VIII наказателен състав, с което е потвърдено Наказателно постановление №  20 – 1030 – 008214 от 18.08.2020 г., издадено от Началник група към ОД на МВР гр. Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на Н.Г.Б., за нарушение на чл. 50, ал. 1 от ЗДвП, вр. чл. 179, ал. 2 вр.чл.179, ал.1, т. 5, предложение четвърто от  ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева.

 С жалбата се иска отмяна на решението и на НП изцяло.

 В съдебното заседаниe - Н.Г.Б. не се явява, не се представлява.

Ответникът – ОД на МВР гр. Пловдив, сектор „Пътна полиция“ не се представлява.

Прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив, в свое заключение, намира жалбата за неоснователна, поради което решението на първоинстанционния съд следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Административен съд Пловдив, като взе предвид становището на страните и извърши проверка на обжалваното решение на посочените касационни основания съгласно разпоредбата на чл. 348 от НПК и след служебна проверка за допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон по реда на чл. 218 ал. 2 от АПК, приема касационната жалба за процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, а по същество за основателна.

      За да обоснове крайния си извод за законосъобразност на атаку­ва­ното НП състав на Районен съд Пловдив е приел, че от една страна по несъмнен начин и с безспорни доказателства се установява извършване от страна на Н.Г.Б.  на вмененото му нарушение на ЗДв.П, а от друга, че не са налице същест­ве­ни нарушения на процесуалните правила, осъществени в хода на развитие на административно – наказателното производство.

     Оспореното решение е валидно, допустимо, но неправилно. Касационният контрол за законосъобразност на оспореното съдебно решение, осъществяван от административния съд е ограничен от въведените с жалбата основания, с изключение на съответствието му с материалния закон и съществените процесуални изисквания, свързани със съществуването и упражняването на субективното публично право на жалба, за които касационната инстанция следи служебно. Касационната инстанция обсъжда правни, а не фактически въпроси, поради което не събира и не преценява доказателства, а проверява само законосъобразността на изводите на решаващия съд. Настоящата съдебна инстанция счита, че районният съд е постановил решението си без да положи нужните процесуални усилия за изясняване на спора от фактическа страна. По делото е разпитан единствено актосъставителя Л.А., който не е бил очевидец на процесното ПТП, проявило се вследствие на нарушение на чл.50, ал.1 от ЗДв.П. Установява се от доказателствата по делото, наличие на усложнена фактическа обстановка поради специфичното участие и на други водачи на МПС изрично посочени в НП. Първият водач на лек автомобил с рег. № РВ8379РН, който не е бил пропуснат от  касатора Н.Г.Б., а втория водач на лек автомобил „Дачия“, с рег.№ СМ**АТ. Каза се, разпитан служебно от съда е актосъставителят, който е  пристигнал на местопроизшествието, но не са разпитани свидетелите, които са възприели главния факт, подлежащ на доказване в административно-наказателното производство-непропускането на  пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство, при управлението на автомобила от административно- наказаното лице.

За пълнота на доказателствата по делото следва да се изиска справка от Община Пловдив, ОП“ОКТ“, дали към процесната дата на кръстовището на бул.“Пещерско шосе“ и ул.“Копривките“, е бил налице поставен знак „Б-2“ или друг регулиращ движението пътен знак.

Касационната инстанция, предвид забраната за нови фактически установявания е поставена в невъзможност да осъществи адекватен инстанционен контрол върху атакувания съдебен акт, защото факта на навлизането в кръстовището и непропускането на МПС-то е основната предпоставка за извършване  на инкриминираното нарушение. Дори и да не е съгласен с правните изводи на контролираната съдебна инстанция, касационният състав е в невъзможност да ги коригира, защото делото е останало неизяснено от фактическа страна. Това налага отмяната на оспорения въззивен съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

При новото разглеждане на делото следва да се призоват и разпитат посочените по-горе очевидци на нарушението досежно известните по случая обстоятелства, след което показанията им да се обсъдят, наред с останалите доказателства.

С оглед на изложеното, настоящата  инстанция не дължи   обсъждане на  доводите в касационната жалба относно съставомерността на нарушението от правна страна. Тези доводи следва да получат своя отговор при новото разглеждане на делото.

По тези доводи и аргументи, касационната инстанция заключава, че с Решение № 260541 от 25.05.2021 г. постановено по  АНД № 6415/2020 г. по описа на Пловдивски районен съд, VIII наказателен състав е неправилно на основание чл.348 ал.1 т.2 във вр. ал.3 т.2 от НПК и при условията и по реда на чл.221, ал.2 АПК следва да бъде отменено, а делото върнато за повторно разглеждане от друг съдебен състав. 

По изложените съображения, АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД Пловдив на основание чл.221 ал.2 и чл.222 ал.2 т.1 от  АПК във вр.чл.63 ал.1, изр.2 ЗАНН.

                                             Р Е Ш И: 

 

ОТМЕНЯ Решение № 260541 от 25.05.2021 г. постановено по  АНД № 6415/2020 г. по описа на Пловдивски районен съд, VIII наказателен състав.

ВРЪЩА делото на Районен съд Пловдив за ново разглеждане от друг съдебен състав.

 Решението е окончателно.

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: