Решение по дело №72/2019 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 71
Дата: 26 юли 2019 г. (в сила от 9 декември 2019 г.)
Съдия: Снежана Василева Стоянова
Дело: 20195230200072
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

Гр.Панагюрище, 26.07.2019 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАНАГЮРСКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, в публично заседание на  04.07.2019 година в състав: 

                                                                   

                                       Председател: СНЕЖАНА СТОЯНОВА

 

при секретаря Нонка Стоянова,  като разгледа докладваното от районен съдия СНЕЖАНА СТОЯНОВА  АНД 72/19 г. по описа на Панагюрския  районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

  Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „В.“ ЕООД, ЕИК: *********, представлявано от управителя Т.С.Р. против НП13-001360 от 22.02.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пазарджик, с което на основание чл.416, ал.5 от КТ във връзка с чл.414, ал.3 от КТ и  за нарушение на чл.62, ал.1 във връзка  с чл. 1, ал.2 от КТ на търговското дружество, в качеството му на работодател е наложена имуществена санкция в  размер на 1 600 лв. (хиляда и шестстотин) лева.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до материална и процесуална незаконосъобразност на НП, с оглед на което се иска неговата отмяна. Твърди се, че АУАН и НП не съдържали описание на нарушението и обстоятелствата, при което е извършено. Твърди се, че в НП не било обсъдено представеното в срок писмено възражение срещу АУАН, като възражението липсвало и в административно-наказателната преписка, окомплектована от АНО. С това правото на защита на жалбоподателя било накърнено. Твърди се, че жалбоподателят не бил извършил вмененото му нарушение, тъй като лице с имената П.А.З. никога не е работило в обекта, стопанисван от жалбоподателя.

В съдебно заседание за жалбоподателя се явява процесуален представител, който подържа жалбата и иска отмяна на атакуваното НП.

         АНО – редовно призован, изпраща процесуален представител, който оспорва жалбата и излага съображения за нейната неоснователност.

Панагюрскиятрайонен съд, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН прие за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят „В.“ ЕООД  е санкциониран за това, че на 10.01.2019 г. в град Панагюрище в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда е приел на работа като работник-кухня лицето П.А.З. в стопанисвания от дружеството обект – ресторант-барбекю „К.“, находящ се в град Панагюрище, ул. „****** *********“ № ** *, без сключен трудов договор в писмена форма.

Нарушението било установено на 15.01.2019г. в ДИТ Пазарджик, при извършената проверка на фирмената документация на дружеството, представена от счетоводителя.  

Извършеното съставлявало нарушение  на чл.62, ал.1 във връзка  с чл. 1, ал.2 от Кодекса на труда, за което на 04.02.2019г. св.С.А.  съставила против жалбоподателя АУАН, който бил подписан и получен от представляващия го.

Въз основа на АУАН било издадено атакуваното НП. То било връчено на представляващия жалбоподателя на 26.02.2019 г., а жалбата против НП била подадена от същото лице чрез наказващия орган по пощата на 05.03.2019 год.( л.11 в делото) и следователно е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, при което е процесуално допустима.

В хода на съдебното следствие като свидетели бяха разпитани актосъставителя С.А., П.З., както и М.С., допуснат по искане на жалбоподателя.

От съвкупния анализ на събраните устни доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 10.01.2019г. около обяд св.С.А. – главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пазарджик, заедно с колегата  си В.Д.посетили ресторант-барбекю „К.“, находящ се на улица „****** *********“ № *** в град Панагюрище. Обектът се стопанисвал от „В.“ ЕООД, представлявано от управителя Т.Р.. Причината за посещението на ресторанта от служителите на ДИТ Пазарджик  била рутинна проверка. Влизайки в обекта, св.А. и колегата й Д. заварили четирима работници, сред които били св.З.  и св. М.С.. Последните двама се намирали в кухнята на заведението, като св.С. готвил.  Св.З. била облечена в работна престилка, като за същата св.А. твърди че извършвала неквалифициран труд, който не можа да конкретизира: ( „или миеше чинии, или почистваше зеленчуци“ – цитат от показанията на св.А.) .

След като се легитимирали, св.А. и колегата й Д. раздали на заварените на място работници, включително и на св.З.,  декларации за установяване законността на трудови правоотношения при предоставяне на работна сила, с цел снемане на самоличността им. Указали им да ги попълнят. Св.З.  започнала да попълва декларацията. Написала си трите имена и ЕГН, след което попитала св.А. защо е необходимо да попълва декларацията. Св.А. й обяснила, че данните, които следва да декларира са с цел проверка на трудовия договор. След като чула това, св.З. преустановила попълването на декларацията. Същото сторили и другите заварени да работят лица. Това наложило инспекторите от ДИТ Пазарджик да потърсят съдействие от РУ Панагюрище. Пристигнали полицаи, с помощта на които самоличността на заварените на място работници, вкл. и на св.З. била установена.

Св.А. прибрала декларацията на св.З., попълнена само в частта на трите й имена, постоянен адрес и ЕГН (л.14 в делото). Св.А. не събрала никакви допълнителни сведения за това каква точно длъжност е изпълнявала св.З. в проверявания обект, от кога, с какво работно време, почивки, трудово възнаграждение и т.н.

На 15.01.2019 г. счетоводителят  на дружеството, стопанисващо обекта се явил при св.А. *** и й предоставил относимите документи. От тях се установило, че св.З.  няма трудов договор.  

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе основно от  показанията на св. А. и писмените доказателства по делото. Съдът дава пълна вяра на показанията на св.А., предвид последователността им и обстоятелството, същите се намират в синхрон с приетите по делото писмени доказателства, вкл. и с декларацията на л.14 в делото, попълнена частично от св.З..

Съдът не дава вяра на показанията на св.З. и св.С., работещ като готвач в заведението. Обобщено същите твърдят, че в деня на проверката в кухнята се намирал само св.С., а св.З. влязла в заведението, за да търси управителя, за да му поиска паричен заем. Тя отишла до вратата на кухнята, като виждайки я,  св.С. я изгонил. От страх св.З. го попитала къде е тоалетната на заведението. В този момент дошли проверяващите, които заварили св.З. на вратата на кухнята. Св.А. веднага дала на св.З. декларация, като  й наредила да я попълни, без да й обяснява защо е необходимо.  

Показанията на свидетелите С. и З. освен че се намират в противоречие с показанията на св.А., са житейски неприемливи, като тяхната недостоверност се обяснява със заинтересоваността на първия да даде  показания в угода на работодателя си, както и с позицията на св.З., сочена като лице, работило в нарушение на трудовото законодателство.

         Независимо от оценката на доказателсвата, съдът намира, че жалбата е основателна по следните съображения:

Релевантно за спора е установяването на факта, налице ли е било към 10.01.2019 г. трудово правоотношение между санкционираното търговско дружество и св.П.З..

КТ определя трудовия договор като двустранно или многостранно съглашение, по силата на което едната страна предоставя за определен срок работната си сила, като се задължава да извършва възложените трудови функции, а другата страна се задължава да заплаща възнаграждение, както и да осигури нормални и здравословни условия на труд. Физическото лице – работник или служител предоставя работната си сила за изпълнение на даден вид работа, при определен работен режим, заплащане, работно време и работно място. От това следва, че спецификата на трудовия договор се състои в елементите: работно време, работно място и задължение за спазване на определена трудова дисциплина. Именно по тези елементи, трудовото правоотношение се различава от гражданското и по-конкретно от договора за изработка.

От събраните по делото доказателства не се установява до необходимата степен на категоричност, че между св.П.З. и жалбоподателя са били  договорени упоменатите горе съществени елементи на трудово правоотношение. Установи се единствено от показанията на св.А., че св.З. се е намирала в кухнята на заведението с работна престилка. Св.А. дори не можа да установи какъв точно труд е престирала свидетелката З..  Твърди, че споменът й не бил съвсем ясен. Установава, че св.З. или почиствала зеленчуци, или миела чинии.  Независимо че св.З. не попълнила декларацията (попълнила само трите си имена, постоянен адрес *** и  ЕГН – декларация на л. 14 в делото ), св.А. установява, че не е събрала никакви допълнителни сведения за това каква точно длъжност е изпълнявала св.З. в проверявания обект , с какво работно време, почивки, трудово възнаграждение и т.н. При тези факти не може да се обоснове категоричен извод, че между св.П.З. и „В.“ ЕООД гр. Панагюрище фактически е било възникнало трудово правоотношение.  Както вече бе посочено, липсват доказателства, които да сочат, че страните са договорили всички онези съществени елементи, придаващи на определено  правоотношение характеристиката на трудово, а именно: поето задължение от страна на работника за спазване на трудова дисциплина - работно време, работно място и поето задължение от страна на работодателя за заплащане на трудово възнаграждение, както и за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

При липса на несъмнена доказаност на възникнало трудово правоотношение между жалбоподателя и св.П. З., търговското дружество не е следвало да бъде санкционирано в качеството си на работодател за нарушение на  чл. 62, ал. 1 във връзка с чл. 1, ал. 2 от КТ.

По изложените съображения, Панагюрският районен съд в настоящия състав и  на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

                                               Р   Е   Ш   И:

         ОТМЕНЯВА НП 13-001360 от 22.02.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пазарджик, с което на „В.“ ЕООД гр.Панагюрище с ЕИК: *********, представлявано от управителя Т.С.Р., на основание чл.416, ал.5 от КТ във връзка с чл.414, ал.3 от КТ и  за нарушение на чл.62, ал.1 във връзка  с чл. 1, ал.2 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1 600 (хиляда и шестстотин)  лева, като незаконосъобразно.

 

  РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пазарджишкия административен съд в 14 дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: