Решение по дело №447/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 799
Дата: 23 април 2019 г. (в сила от 10 май 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20195330200447
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 януари 2019 г.

Съдържание на акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

    № 799

гр. Пловдив, 23.04.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 12.04.2019 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 447/2019 г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на  Ц.Д.-Т. против Наказателно постановление № 18-1030-010120, издадено от  Началник група към ОДМВР- Пловдив, Сектор Пътна полиция,  с което на  Ц.Д.-Т. е наложена: 1.  глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 6, т.1  ЗДвП; 2. глоба в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за нарушение на чл. 6, т.2 ЗДвП

С  жалбата и в съдебно заседание се излагат конкретни съображения за незаконосъобразност на НП- допуснати съществени процесуални нарушения при описание на извършеното от жалбоподателката. Моли  се за отмяна на НП.

Въззиваемата страна  не взема становище по основателността на жалбата.

             Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговата отмяна по следните съображения:

 

В АУАН и НП е приета за установена следната фактическа обстановка:

На 31.10.2018 г. около 19:00 часа в гр. Пловдив на ул. Македония до № 2  - жалбоподателят като водач на товарен  автомобил – Мазда 6 с peг. № ****** допуска следните нарушения: 1. Излиза от паркинга на магазин Била, извършвайки завиване на ляво, за да се включи в движението по улица Македония /бетонен мост/ в нарушение на пътен знак Г-2, вследствие на което удря движещия се по пътя с предимство специален автомобил Рено, с рег. №  ******. ПТП с материални щети. 2. Не изпълнява указанията на контролен орган на МВР, като демонстративно продължава да се разхожда по платното за движение и мястото на ПТП.

Както в АУАН, така и в НП първото нарушение е квалифицирано като такова по чл. 6, т.1 от ЗДвП- а в НП словесно е описано по следния начин: не съобразява поведението си с пътните знаци и маркировката. ПТП.

Второто нарушение е квалифицирано, както в АУАН, така и в НП като такова по чл. 6, т.2 ЗДвП и словесно е описано в НП по следния начин: отказва да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението и реализира ПТП.

Посочената фактическа обстановка настоящият състав намира за съответна на действителността, доколкото се установява по несъмнен начин от показанията на актосъставителя, който в съдебно заседание изрично заяви, че поддържа констатациите в АУАН.  Заявеното от актосъставителя кореспондира и на приложените по делото писмени доказателства, а не се разколебава и от показанията на разпитаните свидетели очевидци.  

 

Относно нарушението по чл. 6, т.1 ЗДВП

Настоящият състав намира, че при описание на извършеното нарушение в НП  са допуснати съществени процесуални нарушения. Съгласно чл. 42 и 57 ЗАНН задължителен реквизит, както на АУАН, така и на НП е посочване на точното време, място и обстоятелства, при които е извършено нарушението. Трайна е съдебната практика, че нарушението следва да бъде описано по такъв начин, че у нарушителя да не възниква никакво съмнение: 1)какви са фактическите параметри на вмененото нарушение и 2) каква е правната квалификация на същото. В процесния случай този критерий на яснота не е достигнат. Видно от цитирания текст на НП при описание на фактите АНО е изложил твърдения за наличие на две нарушения на правилата за ЗДВП- несъобразяване на предписанията на пътните знаци и несъобразяване на правилата за предимство. При словесното описание на нарушената правна норма пък е посочено, че деецът не съобразява поведението си с пътните знаци и маркировката. Допуснато е  противоречие, което е до степен да затрудни нарушителя да разбере какво точно му се вменява във вина и срещу какво трябва да се защитава- дали срещу нарушението, така както е описано във фактическата обстановка, сочещо на несъобразяване с пътните знаци и правилата за предимство или срещу словесното описание на нарушената правна норма- индикираща на несъобразяване с пътните знаци и пътната маркировка. За допуснатата неяснота съществен принос има и цифровото изписване на нарушената правна норма- посочено е само чл. 6, т.1 ЗДвП, но не и колко и кои от предложенията от същата норма се считат за нарушени.

Разминаването между описанието на фактите и словесното описание на правната квалификация на нарушението е безусловно основание за отмяна на НП.

Така Решение № 54 от 10.01.2019 г. по к. адм. н. д. № 3549 / 2018 г. на XIX състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 1079 от 27.05.2016 г. по н. д. № 756/2016 г. на Административен съд – Пловдив, Решение № 919 от 07.04.2014 г. по н. д. № 582/2014 г. на Административен съд – Пловдив, Решение № 2362 от 31.10.2012 г. по н. д. № 2840/2012 г. на XXIV състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 1982 от 13.9.2013 г. по н. д. № 2194/2013 г. на XXIII състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 207 от 15.02.2017 г. по н. д. № 2830 / 2016 г. на XXIV състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 1069 от 26.05.2016 г. по н. д. № 875/2016 г. на Административен съд – Пловдив.

Налице е и още едно самостоятелно основание за отмяна на НП в тази част. Вече се посочи, че при описание на фактите са посочени две нарушения- несъобразяване на пътните знаци и правилата за предимство, а  при словесното описание на нарушената правна норма също са посочени две нарушения- несъобразяване на пътните знаци и пътната маркировка. В санкционната част на НП имплицитно също се съдържа разбирането на АНО, че нарушенията са две,  доколкото като санкционна норма са посочени, както чл. 179, ал.2, вр. ал.1, т.5, пр.1, така и чл. 179, ал.2, вр. ал.1, т.5, пр.2. В същото време за двете нарушения по пункт първи от НП е наложено едно общо наказание в размер на 200 лева. Процедирайки по този начин АНО е допуснал нарушение на чл. 18 ЗАНН, съгласно който когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения за всяко нарушение се налага отделно наказание, което се и изтърпява отделно.

Допуснатото от АНО нарушение на чл. 18 ЗАНН е безусловно основание за отмяна на НП- така Решение № 826 от 16.04.2018 г. по к. адм. н. д. № 464 / 2018 г. на XXII състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 344 от 16.02.2018 г. по к. адм. н. д. № 3362 / 2017 г. на XX състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 1097 от 16.05.2018 г. по к. адм. н. д. № 625 / 2018 г. на XXI състав на Административен съд – Пловдив, Решение № 1097 от 16.05.2018 г. по к. адм. н. д. № 625 / 2018 г. на XXI състав на Административен съд

В цитираната практика трайно и последователно се приема, че действително по този начин  наказаното лице се поставя в по-благоприятно положение,  защото вместо да му се наложат няколко наказания, му се налага едно единствено в минимален размер, но подобна възможност не е законово регламентирана, поради което и съставеното в този вид НП се явява несъобразено с правната рамка.

Действително несъобразяването с пътен знак Г-2 от нарушителя се установява по несъмнен начин от доказателствата по делото. Относно това конкретно нарушение на правилата на ЗДвП противоречие в АУАН и НП не съществува. Доколкото обаче, както вече се констатира за това несъмнено установено нарушение и за нарушението изразяващо се в несъобразяване с пътната маркировка, за наличието на което не са изложени факти при описание на фактическата обстановка в АУАН и НП, а не са и събрани доказателства, е наложено едно общо наказание в размер на 200 лева, то за съдът не съществува възможност да потвърди НП само в частта за нарушението изразяващо се в несъобразяване с пътните знаци, доколкото е напълно неизвестно каква част от общата санкция АНО е определил именно за това нарушение.

 

Относно нарушението по чл. 6, т.2 ЗДвП

Налице е основание за отмяна на атакуваното НП и в тази част, доколкото АУАН и НП са издадени в нарушение на изискванията  чл. 42 и 57 ЗАНН за описание на всички съставомерни признаци, относими към установеното нарушение. Както в АУАН, така и в НП е описано поведението на наказаното лице след издаденото разпореждане. Липсва обаче каквото и да е изложение в какво се е състояло самото разпореждане. По този начин съдът се лишава от възможност да прецени последващото поведение отговаряло ли е на даденото разпореждане и било ли е разпореждането в рамките на правомощията на актосъставителя по контрол на движението. А съдебната практика е категорична, че задължителни за изпълнение са само тези разпореждания на актосъставителя, които са в рамките на законоустановените му правомощия. Разпореждания, които излизат извън обхвата на тези правомощия не са задължителни за изпълнение и не могат да доведат до отговорност по чл. 6, т.2 ЗДвП.

В този изричен смисъл Решение № 2732 от 19.12.2018 г. по к. адм. н. д. № 2737 / 2018 г. на XXI състав на Административен съд – Пловдив.

В процесния случай, както съдът, така и нарушителят са поставени в положение да гадаят и да предполагат какво е било разпореждането на актосъставителя, а както е добре известно административно наказателната отговорност не може да почива на предположения, доколкото съществено би се засегнало правото на защита на наказаното лице.

Безспорно е и в теорията и практиката, че АУАН е акта в административно-наказателното производство, аналогичен на обвинителния акт в наказателното производство, който определя предмета на вмененото нарушение и предмета на доказване в процеса. АУАН очертава нарушението, с неговите съставомерни признаци от обективна и субективна страна, както и фактите, сочещи на връзката между инкриминираното деяние и лицето, сочено като нарушител. Срещу тези факти нарушителят трябва да се брани. В този смисъл посочването на всички съставомерни признаци на вмененото нарушение в АУАН, съответно в НП се явява същностен елемент от правото на защита на нарушителя. Гарантирането на правото на защита на нарушителя изисква същия да бъде запознат с фактическите рамки на нарушението още в началото на административно-наказателното производство, т.е към момента на съставяне на АУАН.  Очертаването на тези фактически рамки на по-късен етап- на етапа на събиране на доказателства в хода на започнало съдебно следствие не санира пропуска тези обстоятелства да бъдат предявени на нарушителя с АУАН.

На следващо място, както вече се посочи АУАН очертава предмета на доказване в административно наказателния процес, което означава, че административно наказателната отговорност на лицето, сочено като нарушител може да бъде ангажирана, само ако обстоятелствата посочени в АУАН се докажат в хода на съдебното следствие и могат да се субсумират под състава на определено нарушение. От сочения принцип следва, че отговорността на нарушителя не може да бъде ангажирана въз основа на обстоятелства, които са разкрити в хода на съдебното следствие, но които  не са посочени в АУАН, защото те не са надлежно предявени на нарушителя и респективно са извън предмета на доказване

Действително в чл. 53, ал. 2 ЗАНН е посочено, че НП се издава и когато при съставяне на АУАН са допуснати процесуални нарушения стига да са установени по несъмнен начин извършването на деянието, извършителят и неговата вина. От граматическото и телеологическото тълкуване на разпоредбата може да се направи извод, че установено по несъмнен начин трябва да бъде извършването именно на деянието, което е описано в АУАН, характеризиращо се като система от телодвижения, извършени под контрола на съзнанието и отличаващи се от всички останали телодвижения по своето естество и характер, време и място на извършване. От гореизложеното следва, че няма как да бъде установено по несъмнен начин извършването на деянието предмет на АУАН, освен ако същото не е описано в същия АУАН с достатъчно белези, отличаващи го от всички останали деяния, а именно – време на извършване, място на извършване, съставомерни признаци на състава на нарушението. При непосочване в АУАН на времето и мястото на извършване на деянието и неговите съставомерни белези, разпоредбата на 53, ал.2 ЗАНН не може да намери приложение, доколкото не съществува възможност да се провери идентичността на деянието, за което се вменява че е нарушение и това за което в действителност са събрани доказателства и е наказан дееца. Това тълкуване държи сметка и за баланса между обществения интерес и правото на защита на нарушителя, който не позволява наказването на лице, за деяние, което не му е известно и срещу което поради тази причина не може да се защитава. Приложението на чл. 53, ал. 2 следва да се сведе до липса в АУАН на реквизити, които не са свързани с очертаване на съставомерните признаци от обективна и субективна страна на деянието, вменено като нарушение. В този изричен смисъл е и трайната практика на Административен съд Пловдив, според която разширително тълкуване според което по реда на чл. 53, ал.2 ЗАНН могат да се отстраняват и пороци свързани с индивидуализация на съставомерните признаци на деянието е недопустимо, доколкото напрактика би се обезсмислило изготвянето на АУАН и цялата законово уредена процедура по неговото издаване- така Решение № 468 от 01.03.2016 г. по н. д. № 3356 / 2015 г. на Административен съд – Пловдив, Решение № 1151 от 08.06.2015 г. по н. д. № 904/2015 г. на Административен съд – Пловдив, Решение № 2294 от 24.10.2013 г. по н. д. № 1863/2013 г. на XX състав на Административен съд – Пловдив.

 В конкретния случай, както вече се посочи не само липсва описание на всички съставомерни белези, но и отсъства каквото и да било описание на фактическото съдържание на даденото разпореждане на контролния орган, поради което НП следва да се отмени и в тази част.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1030-010120, издадено от  Началник група към ОДМВР-Пловдив, Сектор Пътна полиция-Пловдив  с което на  Ц.Д.-Т. е наложена: 1.  глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 6, т.1  ЗДвП; 2. глоба в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за нарушение на чл. 6, т.2 ЗДвП

 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                                                

         

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С. Д.