Решение по дело №229/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 юли 2020 г.
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20207200700229
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                          

 

гр. Русе, 31.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на 22 юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

 

при секретаря               МАРИЯ СТАНЧЕВА                  и с участието на прокурора          ДОБРОМИРА КОЖУХАРОВА           като разгледа докладваното от съдия      БАСАРБОЛИЕВА   КАН дело 229 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „Ден Бравен България“ ЕООД, с ново наименование „Бостик България“ ЕООД, със седалище: гр. Русе, депозирана чрез адвокат-пълномощник Б. Ж. ***, против Решение № 240 от 25.02.2020 г., постановено по АНД № 99/2020г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 38-0001447 от 28.10.2019 г. на Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Русе, с което на касатора на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от ЗАвПр за нарушение на чл. 7а, ал. 2, пр. 3 от същия закон е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3 000 (три хиляди) лева. Като касационно основание се сочат допуснати нарушения на материалния закон. По подробно изложените в жалбата оплаквания се иска отмяната на обжалваното решение и решаване на делото по същество чрез отмяната на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – РД „Автомобилна администрация“ – Русе не взема становище.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за основателност на жалбата. Навежда доводи за материална незаконосъобразност на решението на РРС поради неприлагането на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

На първо място, с оглед наведено от страна на жалбоподателя възражение, касационната инстанция намира за необходимо да посочи, че не е налице твърдяното неправилно приложение на материалния закон – чл.7, ал.2, пр.3 от ЗАвПр. Текстът на последната разпоредба, в относимите му части, изисква лицензираните превозвачи, какъвто е и касаторът, да осъществява превоз на товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност, определени с наредбите по чл.7, ал.3 и чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. Тук следва да се отбележи, че наредбата по чл.12б, ал. 1 от ЗАвПр, а именно Наредба № Н-8 от 27.06.2008 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка, в случая е неприложима, тъй като тя се отнася само до извършването на превози за собствена сметка, какъвто процесният случай не е. Не съставлява процесуално нарушение липсата на препращане към Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари (наредбата по чл. 7, ал. 3 от ЗАвПр) и Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания (наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП) при описанието на нарушението в наказателното постановление. Според чл. 57, ал. 1 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г., лицето по чл. 2, ал. 1 (т.е. лицензираният превозвач) допуска до управление на превозните средства за международни превози на пътници и товари само водачи, които са психологически годни, а според чл. 58, ал. 1, т. 3 от същата наредба тази годност се доказва от водачите чрез притежаването на валидно удостоверение за психологическа годност по смисъла на наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. Начинът на издаване и реквизитите на това удостоверение са регламентирани в глава шеста от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. Следователно, за да е надлежно описано нарушението, е достатъчно в наказателното постановление да бъде посочено, че лицензираният превозвач е допуснал извършването на международен обществен превоз на товари от водач, който не притежава удостоверение за психологическа годност, без да е необходимо да се препраща към конкретни разпоредби от посочените две наредби, които уреждат реда за неговото издаване и преповтарят задължението на превозвача, което е уредено в самия закон – чл. 7а, ал. 2, пр. 3 от ЗАвПр.

Спорно в случая е приложението на чл. 28 от ЗАНН. Приетото от РС - Русе, че не са налице предпоставките за прилагане на законовата хипотеза на маловажен случай, настоящата инстанция счита за неправилно.

В конкретния казус по делото са установени множество смекчаващи обстоятелства, които определят случая като маловажен, тъй като обуславят по-ниска степен на обществена опасност на конкретното нарушение в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид: на първо място нарушението е било отстранено на 04.01.2019 г., много преди то да бъде установено от страна на контролните органи при извършената на дружеството комплексна проверка на дата 26.09.2019 г. Транспортното предприятие само е констатирало пропуска и е взело мерки за отстраняването му, организирайки провеждането на преглед на водача. От значение е и обстоятелството, че липсват данни посоченият в НП водач да е извършвал и друг превоз, освен констатирания еднократен случай.

Поради гореизложените обстоятелства касационният съд счита, че в конкретния казус е приложима правната норма на чл. 28 от ЗАНН и случаят следва да бъде квалифициран като маловажен по смисъла на закона.

С оглед изложеното настоящият състав на съда приема, че районният съд е постановил неправилно съдебно решение, което следва да бъде отменено. След отмяната му и на основание чл. 222, ал. 1 от АПК касационният съд следва да реши спора по същество. При извършване на тази дейност и с оглед изложените по-горе правни съображения издаденото наказателно постановление също следва да бъде отменено.

Затова и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 221, ал. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, Административен съд - Русе

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 240 от 25.02.2020 г., постановено по АНД № 99/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 38-0001447 от 28.10.2019 г. на Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Русе и

ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 38-0001447 от 28.10.2019 г., издадено от Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Русе при Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, с което на „Ден Бравен България“ ЕООД, с ново наименование „Бостик България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище: гр. Русе за нарушение на чл. 7а, ал. 2, пр. 3 от Закона за автомобилните превози и на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от същия закон е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3 000 (три хиляди) лева.

Решението не подлежи на обжалване.                                                             

 

                                           

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

                                          

 

                                                    

                                         ЧЛЕНОВЕ:  1.

                                                                                                               

                                                                                            

                                                                                       2.