Присъда по дело №367/2017 на Районен съд - Исперих

Номер на акта: 18
Дата: 5 юни 2018 г. (в сила от 9 ноември 2018 г.)
Съдия: Димитринка Емилова Купринджийска
Дело: 20173310200367
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 декември 2017 г.

Съдържание на акта

   П  Р  И  С  Ъ  Д  А  №18,

                                      05.06.2018г., гр.Исперих

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ИСПЕРИХ

 

На  четиринадесети декември  през 2017 година,

в публично заседание, в състав:           

                                                                                                            

                                    Председател: ДИМИТРИНКА КУПРИНДЖИЙСКА

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. И.Р.

                                                    2. Б.Ц.

 

Секретар: Анна Василева,

Прокурор: И. Иванов,

като разгледа докладваното от председателя НОХД № 367 по описа за 2017 година и

 

                                                        П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимият В.М.Г.,  роден на ***г.  в грловдив, български гражданин, живущ ***, без  образование, неженен, неработи, ЕГН: **********, осъждан, за ВИНОВЕН в това, че на 23.08.2017г., в гр.Исперих, обл.Разград, при условията на повторност, като случая е немаловажен, с цел да набави за себе си  имотна облага, е направил опит да възбуди заблуждение у Н.С.П. относно стойността на вложените материали и труд при извършен ремонт на 10 кв.м. на покрива на дома й и с това направил опит да й причини имотна вреда в размер на 1200.00лв., като изпълнителното деяние останало недовършено по независещи от него причини - престъпление по чл. 210 ал. 1 т. 4, във вр. с чл. 209, ал. 1, във вр. с чл. 18 ал. 1, във вр. с чл. 28 ал. 1 НК, като на посоченото правно основание  и при условията на чл. 54 и чл. 36 НК му НАЛАГА НАКАЗАНИЕ “Лишаване от свобода” за срок от 1 (ЕДНА) ГОДИНА.

ОПРЕДЕЛЯ, на основание чл. 57 ал. 1 т. 3 ЗИНЗС, така определеното наказание подсъдимият Г. да изтърпи при първоначален ОБЩ режим.

ПОСТАНОВЯВА, на основание чл.68 ал. 1 НК, подс.В.М.Г. ДА ИЗТЪРПИ ЕФЕКТИВНО и наложеното с влязло в сила на 04.11.2015г. Определение №417/04.11.2015г. по НОХД № 370/2015г. по описа на ЕРС, наказание „Лишаване от свобода“ за срок от 4 (ЧЕТИРИ) МЕСЕЦА.

ОПРЕДЕЛЯ, на основание чл. 57 ал. 1 т. 3 ЗИНЗС, така определеното наказание подсъдимият Г. да изтърпи при първоначален ОБЩ режим.

ОСЪЖДА, на основание чл. 189 ал. 3 НПК,  В.М.Г. да заплати за разноски в хода на наказателното производство следните суми: по сметка на ОД МВР – Разград – 105.80(сто и пет лв. и 80ст.) лева и по сметка на Районен съд – Исперих – 240.00(двеста и четиридесет) лева за разноски в хода на съдебното производство.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Разградски окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                                             2.

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Присъда № 18/05.06.2018г.

по НОХД № 367/2017г. по описа на РС-Исперих

 

            Районна прокуратура – Исперих е обвинила:

            В.М.Г., ЕГН: **********,***,     

в това, че на 23.08.2017г., в гр.Исперих, обл.Разград, при условията на повторност, като случая е немаловажен, с цел да набави за себе си  имотна облага, е направил опит да възбуди заблуждение у Н.С.П. относно стойността на вложените материали и труд при извършен ремонт на 10 кв.м. на покрива на дома й и с това направил опит да й причини имотна вреда в размер на 1200.00лв., като изпълнителното деяние останало недовършено по независещи от него причини - престъпление по чл. 210 ал. 1 т. 4, във вр. с чл. 209, ал. 1, във вр. с чл. 18 ал. 1, във вр. с чл. 28 ал. 1 НК.

Подсъдимият В.Г. не се признава за виновен и моли за оправдателна присъда.

Представителят на РП - Исперих поддържа обвинението от фактическа и правна страна. Пледира за осъдителна присъда с налагане на наказание   „Лишаване от свобода” в размер над минималния, около 2 години, което да бъде изтърпяно ефективно при първоначален строг режим. Тъй като деянието било извършено в изпитателния срок на предходна присъда, наказанието лишаване от свобода, което било наложено с нея следва да се изтърпи ефективно.

Защита в лицето на упълномощен защитник адв.С.З. ***, пледира за оправдателна присъда. Счита, че деянието е несъставомерно, тъй като в случая били налице чисто гражданско-правни отношения между подсъдимия и свидетелката П.  

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Подсъдимият В.М.Г. е роден на ***г.  в гр.Пловдив, български гражданин, без  образование, неженен, неработи, осъждан.

На 23.08.2017г. подс.В.Г., заедно със свидетелите Г.А., С.К. и М.Й., дошли в гр.Исперих. Четиримата се занимавали с ремонт на покриви и калайдисване на улуци. Тръгнали по улиците на града, за да търсят работа. Към 13.30ч. подсъдимият минал покрай дома на св.Н.П., викнал и след като свидетелката излязла, той й казал, че се занимавали с лепене на улуци. Н.П. казала, че имала няколко улука на лятната кухня за поправка, като се уговорили срещу стари вещи и дрехи подсъдимият да залепи улуците. Докато двамата разговаряли, при тях дошли свидетелите Г.А., С.К. и М.Й. и също се включили в разговора. След това св.М.Й. и св.С.К. се качили на покрива на лятната кухня със стълба, за да смъкнат улуците, при което св.Й. с крак счупил една от летвите под циглите. Двамата казали на подсъдимия, че покрива бил хлътнал и се нуждаел от поправка и почнали да махат циглите. Св.П. им викнала да не разпокриват покрива, тъй като нямали нито намерение, нито възможност да правят ремонт. Въпреки това двамата свидетели продължили да махат циглите и смъкнали улуците. Тогава подс.В.Г. казал на свидетелката, че щели да поправят покрива за 20.00лв., но без да уточнява дали това е еднократна сума или на квадратен метър. Въпреки, че не била съгласна подсъдимият и тримата свидетели да извършват ремонт на покрива, св.П. се съгласила да поправят счупеното от св.Й.. Подс.В.Г. закупил един сноп летви, св.К. и Й. подменили изгнилите летви на покрива и пренаредили старите цигли, а св.А. залепил и сложил улуците. Целият ремонт приключил към 15.00 – 15.30ч. Както се били уговорили предварително, св.П. дала за поправката на улуците обещаните вещи – печка, легло и килим. Попитала подс.В.Г. колко им дължи за ремонта на покрива, при което той направил изчисления и заявил, че за ремонта на 70 кв.м. покрив им дължала 1400.00лв. Свидетелката заявила, че имала 200.00лв. и ги дала на подсъдимия. Тогава В.Г. я предупредил, че ако не им даде останалите пари, щели да се качат на покрива и да го разпокрият целия. Св.П. заявила, че ремонта не струвал толкова много пари, но подсъдимият настоявал и продължил да я заплашва. Тогава свидетелката заявила, че ще отиде до банката, за да изтегли още пари. Подсъдимият и тримата свидетели останали да я чакат в дома й, а Н.П. отишла и изтеглила още 600лв. от банкомат. На връщане към дома си свидетелката се усъмнила, че подсъдимият я мами за стойността на ремонта на покрива и отишла в полицията, за да се оплаче. Полицейските служители отишли в дома на Н.П. и отвели подсъдимия и тримата свидетели в полицейското управление за изясняване на случая. На четиримата били съставени протоколи за полицейско предупреждение и било образувано досъдебно производство.

От заключението на вещото лице по назначената повторна съдебно-техническа експертиза е видно, че тримата свидетели са извършили ремонт на покрива на жилищна сграда - лятната кухня, като площта на ремонтираната част е 13кв.м. и включва демонтаж на четири реда керемиди с дължина 9.55м, подмяна на стари летви под керемиди с нови със сечение 3см/4см, пренареждане на стари керемиди, запояване на три места на улуците. В ремонта са били вложени дървени летви със сечение 3см/4см и обща дължина около 38м. и припой за запояване на три улука. Стойността на ремонта към дата 23.08.2017г. възлиза на 163.69лв.

Изложеното се установява от показанията на свидетелите Н.П., И.П., С.С., Г.А., С.К. и М.Й., обясненията на подсъдимия, както и от писмените доказателства по делото и заключението на вещото лице по назначената СТЕ.

Въз основа на така изложеното съдът направи следните правни изводи:

Авторството на престъплението и начина, по който е извършено, се установява категорично от свидетелските показания. За да е съставомерно едно деяние по чл. 209 ал. 1 НК следва да са налице следните елементи: На първо място подсъдимият следва да е възбудил или поддържал заблуждение у другиго. Това заблуждение трябва да е мотивирало пострадалото лице да се разпореди със собственото си имущество или с нечие друго имущество в полза на извършителя или в полза на друго лице. За да е довършено престъплението следва да е налице такова разпоредително действие от страна на пострадалото лице. Деянието се характеризира и с така наречената специална цел – деецът цели да набави за себе си или за другиго имотна облага. От субективна страна деянието се извършва само при форма на вина пряк умисъл.

            В настоящия случай категорично се установи, че между подсъдимия и св.П. е имало уговорка В.Г., заедно с придружаващите го трима свидетели А., К. и Й., да извършат ремонт на улуците на лятната кухня, като ги залепят, където било необходимо, срещу което свидетелката обещала да им даде стари вещи. При започване на ремонта обаче, когато свидетелите К. и Й. се качват на покрива, за да свалят улуците, св.Й. счупил летви и керемиди с крака си. Тогава подсъдимият предложил на св.П. да направят ремонт и на покрива, но тя не се съгласила, тъй като не разполагала със средства за такъв ремонт. Въпреки това свидетелите К. и Й. започнали да свалят керемидите и да разпокриват покрива. Тогава свидетелката се съгласили да се подменят счупените от св.Й. летви и керемиди, като подс.В.Г. заявил, че ремонта ще струва 20лв. В последствие, след приключване на ремонта, подсъдимият поискал от св.П. да му плати 1400.00лв. за ремонта.

Спорният момент в настоящото производство е дали с действията си подсъдимият е възбудил и поддържал заблуждение у свидетелката П. относно стойността на извършения ремонт на покрива. В тази насока се събраха две групи доказателства. Според показанията на свидетелите Н.П. и И.П. подсъдимият е заявил, че ще поправят счупеното от св.Й. на покрива за сумата от 20лв., което всъщност е мотивирало свидетелката да се съгласи, въпреки, че първоначално не била съгласна да се извършва такъв ремонт. Свидетелите А., К. и Й., както и самият подсъдим от своя страна твърдят, че всъщност уговорката е била за 20.00лв. на квадратен метър. Анализът на събраните гласни доказателства, съпоставката на казаното от двамата съпрузи Пенкови с действията на св.П. след извършване на ремонта, ясно показват, че свидетелката е разбрала от подсъдимият, че ремонта ще й струва 20лв. Показанията на свидетелите А., К. и Й. в частта относно уговорената цена на ремонта на покрива съдът не кредитира, тъй като на първо място видно е от твърденията им, че към момента на уговорката между подсъдимия и свидетелката тримата не са били при тях. И тримата са били заети с ремонта на улуците и свалянето на керемидите, били са на разстояние и не са възприели непосредствено уговорката между тях. Освен това и тримата свидетел са близки приятели на подсъдимия, работят заедно и е нормално да се стремят да дават показания, които да го оневинят 

Въпреки това подс.В.Г. се е опитал да възбуди у нея заблуждение, че всъщност са извършили ремонт на 70кв.м. от покрива, поради което тя им дължала 1400лв. Макар и да не била съгласна с такава висока цена, св.П. дала 200лв. на подсъдимия и отишла и изтеглила още 600лв. с намерение да ги даде на подс.Г., но се усъмнила, че е измамена и не дала останалата сума пари, поради което деянието останало недовършено.

Съдът се споделя възраженията на защита, че в случая става въпрос за гражданско-правни отношения, поради следните съображения: На първо място категорично се установи по делото, че първоначалната уговорка между св.П. и подс.Г. е била за запояване на улуците на лятната кухня, срещу което свидетелката предложила стари вещи. Подс.Г. се съгласил и тогава неговите спътници тримата свидетели Г.А., Ст.К. и М.Й. предприели действия по свалянето на улуците. Именно при тези техни действия се е счупила и част от покривната конструкция. Действително подс.Г. предложил на св.П. да й ремонтират покрива на лятната кухня, но тя отказала с мотива, че не разполага с толкова пари. Тогава подсъдимия заявил, че ще ремонтират счупеното от тях за 20лв. Т.е. дори и да е налице устно договаряне между подсъдимия и свидетелката за ремонт на покрива, то е до размера на счупеното от спътниците на В.Г.. След приключването на ремонта св.П. доброволно е дала 200лв. за частичния ремонт, макар и същия да е струвал по-малко, видно от заключението на вещото лице по повторната СТОЕ. До сумата от 200лв. съдът приема, че действително е имало граждаско-правно отношение между св.П. и подс.Г.. Въпреки това той е поискал много по-голяма сума от свидетелката, като се е опитал да я заблуди, че ремонта струвал именно 1400лв. В тази връзка възраженията на защитата, че св.П., видите ли не била чула добре колко всъщност пари й бил поискал подсъдимия, тъй като тримата свидетели Г.А., Ст.К. и М.Й. били казали, че всъщност искал 400лв.,  съдът намира за защитна теза, опитваща се да омаловажи стореното от В.Г.. Дори и да се приеме, че подсъдимият е поискал 400лв., а не 1400лв., и тази сума по никакъв начин не се доближава до стойността на извършения ремонт. Видно е както от първоначалната, така и от повторната СТОЕ, че площта на ремонта е около 10кв.м. и ако се приеме, че на свободно договаряне цената на 1кв.м. е 20лв., то всяка сума над 200лв. не съответства на извършения ремонт и опита на подсъдимия да убеди св.П. да му заплати по-висока сума от 200лв., още 1200лв., е всъщност опит да я въведе в заблуждение относно стойността на процесния ремонт.

Така с деянието си подсъдимият В.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 210 ал. 1 т. 4, във вр. с чл.209, ал.1, във вр. с чл. 18 ал. 1, във вр. с чл. 28 ал. 1 : на 23.08.2017г., в гр.Исперих, обл.Разград, при условията на повторност, като случая е немаловажен, с цел да набави за себе си  имотна облага, е направил опит да възбуди заблуждение у Н.С.П. относно стойността на вложените материали и труд при извършен ремонт на 10 кв.м. на покрива на дома й и с това направил опит да й причини имотна вреда в размер на 1200.00лв., като изпълнителното деяние останало недовършено по независещи от него причини.

         От обективна страна, изпълнителното деяние се изразява във възбуждане и поддържане на заблуждение у другиго, в случая у св.П., от страна на подсъдимия, който с действията си е формирал неверни представи у нея относно стойността на извършените от свидетелите Г.А., Ст.К. и М.Й. ремонтни дейности на покрива на лятната кухня, а именно направил опит да я заблуди, че са извършили ремонт на 70кв.м. от покрива и че следвало да заплати сумата от 1400лв. за този ремонт, т.е. с 1200лв. повече от реалната. В действителност площта на извършения ремонт била 13кв.м. според повторната СТОЕ и възлиза на 163лв.

            Налице е типичният предмет на престъплението – измаменото лице и ощетеното имущество. С извършените действия подсъдимият е засегнал собствеността на пострадалия св.П., при което подсъдимият с  користна цел, а именно да създаде облага за себе си и за свидетелите Г.А., Ст.К. и М.Й., е направил опит да възбуди и поддържа у св.П. погрешна представа относно площта и стойността на извършения ремонт. Измамливите действия са повлияли първоначално на волята на пострадалата, поставяйки я в заблуждение, така че от своя страна да извърши действия, които биха й причинил имотна вреда и които не би извършила без заблуждението, в което е въведена. Първоначално свидетелката е дала на В.Г. сумата от 200лв. и е изтеглила още 600лв.с намерението да му ги даде. По този начин за пострадалата е щяла да настъпи реална имотна вреда, като елемент от обективната страна на престъплението. Поради независещи от подсъдимия причини вредоносния резултат не е настъпил, тъй като св.П. се усъмнила в казаното от В.Г. и е потърсила съдействието на полицията.

Деянието е извършено в условията на повторност, тъй като видно от справката за съдимост на В.Г. със споразумение от 05.04.2013г. по НОХД №16/2013г. на РС – Раднево, същият е бил осъден за извършено от него деяние по чл. 210 ал. 1 т. 2, във вр. с чл. 209 ал. 1, във вр. с чл. 26 ал. 1 НК на наказание „Лишаване от свобода“ за срок от една година, изпълнението на което е било отложено на основание чл. 66 ал. 1 НК за изпитателен срок от три години. Процесното деяние е осъществено след като е изтекъл изпитателния период по цитираното споразумение, но преди да е изтекъл 5-годишния срок, предвиден в разпоредбата на чл. 30 ал. 1 НК. Предвид стойността на опита за измама – надвишава повече от три пъти стойността на минималната работна заплата за страната за периода, случая е и немаловажен, с което се покриват критериите за квалифициран случай на измама, предивени в разпоредбата на чл. 210 ал. 1 т. 4 НК.

            От субективна страна, съдът приема, че подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на извършеното от него деяние, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал тяхното настъпване, с оглед на което възприема виновно неговото поведение, при форма на вината - пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК. Подсъдимият е действал и с присъщата за състава на престъплението користна цел. Субективният елемент на престъплението се обективира в изпълнителното деяние на престъпната проява, в предшестващите и последващите същата събития и действия на подсъдимия. Той е съзнавал, че въвежда в заблуждение и поддържа същото у св.П.. Предвиждал е, че вследствие на неговото въздействие върху измамената, у нея ще възникнат неправилни представи, които ще я мотивират да се  разпореди със собственото си имущество, както и че в резултат на този акт имуществото й ще бъде увредено – реално площта и стойността на извършения ремонт били много по-малки от действителните.  По този начин той е съзнавал имуществените вреди, които пострадалата ще търпи от неговите действия и е искал настъпването на тези вреди. Подсъдимият е целял и имотна облага за себе си, съзнавайки неизбежността на настъпилата имотна вреда за пострадалата, което е обективирано и в поведението му.

Предвид изложеното съдът признава подс. В.Г. за  виновен в извършване на престъплението, за което е обвинен. Действайки по описания по-горе начин, от обективна и субективна страна подсъдимият ангажира наказателна отговорност и следва да понесе съответно на общественоопасния характер на деянието и степента на обществена опасност на личността си, наказание. В тази връзка, по отношение на подсъдимия, съдът обсъди подбудите му за извършване на престъпното деяние, както и наличието на отегчаващи и смекчаващи вината и отговорността му обстоятелства. Като подбуди и причини за извършване на престъплението от страна на подсъдимия съдът възприе стремежът му за обогатяване чрез измамливи действия. Отегчаващо вината и отговорността обстоятелство по отношение на подсъдимия е високата обществена опасност на деянието като престъпление против собствеността и зачестилите прояви на този вид престъпна дейност. Следва да се отчете и наличието на предходни осъждания на подсъдимия за деяния от същия вид. Като смекчаващи вината и отговорността обстоятелства съдът отчете фактът, че вредоносния резултат не е настъпил, тъй като деянието е останало на фазата на довършения опит, както и сравнително тежкото социално положение на подсъдимия – има четири деца, за които полага грижи.

За извършеното от подсъдимия престъпление измама по чл. 210 ал. 1 т. 4, във вр. с чл.209, ал.1, във вр. с чл. 18 ал. 1, във вр. с чл. 28 ал. 1 , законът предвижда наказание “Лишаване от свобода” от 1 /една/ до 8 /осем/ години. Отчитайки предходното, съдът му налага наказание при превес на смекчаващите отговорността, в минимума: “Лишаване от свобода” за срок от 1 година. Така определеното наказание подс.Г. следва да изтърпи ефективно при първоначален общ режим, на основание чл. 57 ал. 1 т. 3 ЗИНЗС.

Съдът приема, че така наложеното наказание ще окаже необходимото възпитателно и поправително въздействие върху личността на подсъдимата и ще бъдат постигнати целите на наказанието, предвидени в разпоредбата на чл.36 от НК.

  Тъй като подс.Г. е извършил процесното деяние в изпитателния срок по Споразумение 417/04.11.2015г. по НОХД №370/2015г. на ЕРС, на основание чл.68 ал. 1 НК следва да изтърпи и наложеното с цитирания съдебен акт наказание „Лишаване от свобода“ в размер на 4/четири/ месеца. Така определеното наказание следва да се изтърпи ефективно при първоначален общ режим, на основание чл. 57 ал. 1 т. 3 ЗИНЗС.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК, подс.В.Г. следва да бъде осъден да заплати по сметка на държавния бюджет за разноски в хода на наказателното производство сумата от 345.80 лева – 105.80(сто и пет лв. и 80ст.) лева  по сметка на ОД на МВР за разноски в хода на досъдебното производство и по сметка на Районен съд – Исперих – 240.00(двеста и четиридесет) лева за разноски в хода на съдебното производство.

По изложените съображения, възприемайки по този начин обективната истина по случая, ръководен от закона и своето вътрешно убеждение, съдът постанови присъдата си.

 

                                                            

РАЙОНЕН СЪДИЯ: