Решение по дело №454/2021 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260422
Дата: 23 декември 2021 г. (в сила от 14 април 2022 г.)
Съдия: Жанет Марчева Христова
Дело: 20213630100454
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

**0422/**/**/****.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд                                                                          десети състав

На седми декември                                              две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание в следния състав:                     Председател: Жанет Марчева

Секретар: А.Т.

 

Като разгледа докладваното от районния съдия

Гр.д. № 454 описа на ШРС за 2021г.

За да се произнесе взе предвид следното:

           

            Производство по предявен положителен установителен иск, в условията на солидарност,  с правно основание по чл.415, ал.1 от ГПК, във връзка с чл.422 от ГПК.

Производството по настоящото дело е образувано по искова молба от „С.“ ЕООД с ЕИК ****** със седалище и адрес на управление гр.С, район „П.“, бул.“Б.Ш.“ № ***, чрез адв. В.В., със съдебен адрес *** срещу К.С.П. с ЕГН ********** с адрес *** и „Х.ЕР“ ЕООД с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление гр.С, общ. „С.“ район „И.“, ж.к.“И“, ул.“М.Ю.Г.“ № **, бл.**, вх.Б, ет.2, ап.**.

В исковата молба се твърди, че със Запис на заповед издаден на **/**/****.  ответниците се задължили към ищеца да изплатят в условията на солидарност сумата от 4 200 лв. с падеж  **/**/****. Записът на заповед съдържал всички реквизити, съгласно установеното в чл.535 от Търговския закон. Поради неплащане, било инициирало заповедно производство и издаден изпълнителен лист по ч.гр.д. № **21/2020г. на ШРС. В хода на заповедното производство длъжниците възразили и това обосновило правния интерес на ищеца да заведен настоящото производство. В заключение се иска да бъде признато за установено от страните, че ответниците дължат в условията на солидарност на ищеца вземане в размер на 4 200 лв., ведно със законната лихва върху сумата, считано от подаване на заявлението по чл.4** от ГПК до окончателното изплащане на вземането. Претендират се и разноските в двете производства.

Препис от исковата молба, ведно с приложенията към нея са били редовно връчени на ответниците. В срока на писмен отговор постъпил такъв от ответникът „Х.Ер“ ЕООД, в който се сочи, че между него и ищецът бил подписан Договор за наем № ДШ912000201 от **/**/****. Дружеството „Х.ЕР“ ООД е представлявано и подписано от неговия управител Х.С.П.. В чл.15, ал.1 от договора са изброени няколко вида обезпечение на задължението на наемателя по договора, измежду които е и записа на заповед. Твърди се, че между двете дружества били подписани редица допълнителни споразумение, в които е индивидуализирано конкретното наето оборудване. Именно такова допълнително споразумение обезпечавал записа на заповед от **/**/****. Ищецът следва да установи по правното основание, на което претендира сумата, както и да представи протокола, с който е върнато наетото оборудване. В заключение се моли искът да бъде отхвърлен като неоснователен.

В срока на писмен отговор постъпил такъв от ответника К.С.П., чрез адв. В.П., който по съдържание е идентичен с писмения отговор от втория ответник. Моли се за отхвърляне на иска, като неоснователен.

В съдебно заседание  за ищеца се явява адв. В.В. от АК-С, който  поддържа исковата молба. В хода по същество се представя писмено становище, в което се излагат аргументи за основателността на иска. Претендират се разноски.

В съдебно заседание ответника К.С.П. се явява лично и заедно с адв. В.П., като се оспорва исковата молба и се поддържа писмения отговор. В хода на съдебните прения се моли за отхвърлянето на иска, като се посочват правни доводи за това.

За ответното дружество „Х.Ер“ ЕООД не се явява представител, не депозират и становище по хода на делото.

            ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното: 

От приложеното ч.гр.д.№ **21/2020г. на ШРС се установява, че по подадено от ищеца заявление била издадена Заповед № 799/**/**/****. за незабавно изпълнение на парично задължение по чл.4** от ГПК и изпълнителен лист  № 4 от **/**/****. срещу ответниците за сума в размер на 4 2000 лв., дължима солидарно по Запис на заповед от  **/**/****., издаден за горепосочената сума, с падеж **/**/****., без разноски и без протест и авалиран от ответника К.С.П., както и законна лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението в съда – **/**/****. до окончателното изплащане на вземането, както и общо 84 лв. държавна такса и 456 лв. за адвокатско възнаграждение. В хода на заповедното производство постъпили в срок възражения от двамата длъжници, в които било отправено искане за спиране на изпълнителното производство, както и  спиране на незабавното изпълнение на издадената Заповед. С Определение № 2**8/18.11.2020г. заповедния съд е спрял  изпълнителното производство с № 2020***0400786 на ЧСИ с рег. № *** спрямо К.С.П., като отхвърлил искането за спиране на незабавното изпълнение на издадената заповед и дал указания на кредитора да предяви иск за вземането, което било сторено в срок от негова страна. С Определение № 2283 от **/**/****. е спряно същото изпълнително дело и по отношение на другия длъжник – „Х.Ер“ ЕООД, като е отхвърлено искането за спиране на незабавното изпълнение на издадената заповед  и са дадени указания за предявяване на иск за вземането. Такъв е предявен в срок.

Видно от приложен Запис на заповед от **/**/****. издателят „Х.Ер“ ЕООД се задължил без протест на падежа **/**/****. срещу представяне на Записа на заповед от поемателя „С.“ ЕООД да заплати сума в размер на 4 200 лв. Срещу издател подпис бил положен от лицето К.С.П., който и авалирал от свое име задължението.

Видно от представения по делото Договор № ДШ *********  от  **/**/****. между „С.“ ЕООД, в качеството му на „наемодател“ и „Х.ЕР“ ЕООД, в качеството на „наемател“ бил сключен договор за наем. В чл.1 от договора било посочено, че страните при наемане на конкретно оборудване подписвали Допълнително споразумение, неразделна част от наемния договор. При ползване на оборудването наемателят плащал наемната цена, посочена в Допълнителното споразумение и/или в издадената фактура. Срокът за плащане бил уговорен в срок от 5 дни от издаване на всяка фактура. В чл.6 от договора за наем е посочено, че срокът на действие по отношение на всяко конкретно оборудване е посочен в Допълнителното споразумение или фактурата издавана от наемодателя. В чл.15  от договора (лист 14 от делото) е посочено, че наемателят или негов представител се задължават да представят един или няколко от следните видове за обезпечаване на всички задължения съществуващи или бъдещи на наемателя по договора, в това число наемната цена, стойност на оборудване, неустойки, разноски и др., а именно паричен депозит, безусловна и неотменима банкова гаранция или запис на заповед по утвърден от наемодателя образец.

На **/**/****. било сключено Допълнително споразумение № ********* между наемодателят и наемателят, като било предадено оборудване, както следва: 1. Помпа за вода бензинова 1600л/мин. Honda, с единична стойност 3 708.47 лв. – 1 брой, при наемна цена от 90 лева;  2. Маркуч отвеждащ тип Щорц 4 цола, 20 броя, с единична стойност 15.60лв. (или обща стойност 312лв.), при  стандартна наемна цена 0.44200 лв.за един брой или общо наемна цена от 8.84 лв.; 3. Осем броя маркуч смукателен с единична стойност 19.30 лв. (общо 154.40лв.), при  стандартна наемна цена 1.10000 лв. за срок от един ден, като наемната цена била 8.80 лв.;  

Общата стойност на оборудването била 4 **4.87 лв., като наемната цена общо за периода от един ден била 107.64 лв.

Оборудването било предадено с Приемо – предавателен протокол (лист 94 от делото), в който били описани подробно наетите движими вещи, съвпадащи с тези посочени в допълнителното споразумение и било посочено, че наемната цена и стойността на оборудването била без включен ДДС, който се начислявал при издаване на фактурата. Била издадена Фактура от **/**/****. (лист 58 от делото) за дължим наем в размер на 258.34 лв. с ДДС за периода от **/**/****. до **/**/****., с отбелязването, че плащането се дължи в брой.

По делото е представен Приемо-предавателен протокол № 12002502 (лист 95 от делото), от който се установява, че наетото оборудване е върнато изцяло, като бил посочен наем в размер на 215.28 лв. без ДДС за периода от **/**/****. до **/**/****. на вещите на стойност с продажна цена 4 **4.87 лв.

За изясняване на фактическата обстановка по делото било изслушано заключение по съдебно-счетоводна експертиза, кредитирано от съда и неоспорено и прието от страните, като вещото лице заключава, че получените на **/**/****. активи са върнати на наемодателя на **/**/****., като била издадена фактура № ********** от **/**/****. за наем от 215.28 лв. без ДДС и 258.34 лв. с ДДС, която отразявала наема да два дена наемен период. В приложените справки от счетоводството на ищеца тя е описана като платена в брой на **/**/****.

Съдът, като взе предвид представените по делото доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност и съобразявайки становищата на страните, намира за установено от правна страна следното:

По отношение на допустимостта на иска: Предявения иск е допустим. Налице е правен интерес от водене на настоящото производство, предвид наличие на образувано заповедно производство, по което длъжниците са депозирали възражение в срок  и съдът е дал указания на заявителя да предяви иск за вземането си по заповедта.

По отношение основателността на иска: Предвид характера на предявения иск за установяване съществуването на вземането по заповедта за изпълнение и предвид разпределената доказателствена тежест при този вид иск, ищецът се явява страната в процеса, върху която пада доказателствената тежест да установи наличието на редовен от външна страна запис на заповед, по който се явява поемател, а ответниците съответно издател и авалист. В тежест на ответникът „Х.Ер“ЕООД е при условията на пълно и главно доказване да докаже правопогасяващото си възражение и да установи твърдяната връзка между издадената запис на заповед и процесното Допълнително споразумение № **********/**/**/****. и изпълнение на поетите задължения по договора към датата на депозиране на заявлението в съда.

По отношение редовността на записа на заповед, съдът намира, че след анализ на съдържанието му, същият съдържа изискуемите реквизити по чл.535 от ТЗ и е редовен от външна страна, поради което обективира съобразно закона действителна абстрактна сделка.

При това положение следва да се изследва връзката на записа на заповед с твърдяното каузално отношение. В настоящия случай се доказа, че записа на заповед е издаден като обезпечение на Допълнителното споразумение №  **********/**/**/****. към договор за наем № ДШ ********* от **/**/****., на основание чл.15, ал.1, т.3 от същия, поради следното: Сумата по записа на заповед, почти съвпада с общия размер на задължението по допълнителното споразумение формирано като сбор от продажната цена на наетото оборудване. Следва да се отбележи, че датата на издаване на записа на заповед (**/**/****.) и падежа на плащането (**/**/****.) съвпадат с първоначално уговорения от страните наемен период от един ден. За да приемем, че е доказана обаче обезпечителната функция на издадената ценна книга, то следва да е налице конкретно задължение по каузалното правоотношение към падежа на записа на заповед, каквото липсва в случая.  За да възникне такова задължение за наемателя-издател, то съгласно чл.15 от Договора за наем от **/**/****., то той следва да не е изпълнил някое от задълженията си по него – да не е заплатена наемната цена или да не е върнал в уговорения срок наетото оборудване. В настоящия случай не е налице нито една от  тези хипотези за ангажиране на неговата отговорност. От заключението по назначената експертиза, което не е оспорено от страните, се установи, че наемната цена по процесното Допълнително споразумение е заплатена изцяло, като оборудването е върнато с Приемо – предавателен протокол № 12002502 от **/**/****. В настоящия случай на изследване подлежи само въпросът относно връщането на наетото оборудване, тъй като сумата по записа на заповед в размер на 4 200 лв. покрива  стойността на цената на оборудването, посочена в Допълнителното споразумение, която е в размер на 4 **4.87лв. За пълнота обаче следва да се отбележи, че издателя на записа на заповед е изпълнил и задължението си на наемател да заплати наемната цена за възмездното ползване на наетите вещи.

При пълното изясняване на въпроса относно връщането изцяло на наетото оборудване в срока на наемния договор, продължен до **/**/****. на основание чл.6 от Договора за наем с Фактура от **/**/****.,  то съдът намира, че липсва основание за ангажиране отговорността на издателя на менителничния ефект.

По отношение на отговорността на авалиста: Доколкото вземането по записа на заповед се претендира и от авалиста, то следва да се посочи, че уреденото в чл.483-485 от ТЗ менителнично поръчителство е самостоятелно задължение, което възниква по силата на едностранно волеизявление на авалиста и независимо от задължението, което обезпечава. Авалът е едностранна абстрактна сделка, по силата на която едно лице (авалист) поема задължението да изпълни менителничното задължение на друго лице (хонорат). Поради самостоятелния характер на менителничното поръчителство, то в съдебната практика се приема, че не е допустимо авалистите да противопоставят на приносителя на менителничния ефект възражения, произтичащи между самия хонорат и поемателя, включително и такива произтичащи от каузалното правоотношение между поемателя и издателя на записа на заповед (освен ако не са страна по каузалното правоотношение).

От правилото за недопустимост на релевиране на възражения от авалиста, произтичащи от отношенията между поемателя и издателя на записа на заповед са налице изключения. Те се свързват с недобросъвестност или злоупотреба с право на приносителя. При установена недобросъвестност, авалистът може да противопостави успешно на приносителя и относителните възражения на издателя на записа на заповед по каузалното правоотношение, по което не е страна. В конкретния случай обстоятелството, че фактурите за наем са заплатени и наетото оборудване по Допълнително споразумение № ********** от **/**/****. е върнато изцяло, е известно на ищеца – поемател, предвид надлежните отразявания в неговото счетоводство, както и подписване от негов представител на  Протокол за връщане на наетите вещи в срока на договора. То в този смисъл ищецът се явява недобросъвестен, като това дава възможност на авалиста да противопостави на приносителя възражение по каузално правоотношение, за да изключи собствената си отговорност. В този смисъл е Решение № ** от 21.04.2011г. по т.д.№ 213/2010г., Решение № 40 от 05.06.2012г. на ВКС по т.д. № 148/2011г., I т.о., Решение № 233 от 18.12.2013г. на ВКС по т.д. № 1036/2013г., II т.о. и др.

Поради това претенцията спрямо авалиста също се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

По отношение на възражението за неравноправност на чл.15 от Договора за наем от **/**/****., съдът намира, че е неоснователно, доколкото страните по договора са търговци и позоваването на ЗЗП в случая е необосновано.

Предвид изхода на делото на основание чл.78, ал.3 от ГПК ищецът следва да заплати на ответника К.С.П., сторените от него разноски в производството в размер на 600 лв., представляващи заплатено възнаграждение за един адвокат, съгласно представен списък по чл.80 от ГПК.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И

  

ОТХВЪРЛЯ предявения на основание чл.415, ал.1 от ГПК, във връзка с чл.422 от ГПК иск от „С.“ ЕООД с ЕИК ****** със седалище и адрес на управление гр.С, район „П.“, бул.“Б.Ш.“ № ***, чрез адв. В.В., със съдебен адрес *** срещу К.С.П. с ЕГН ********** с адрес *** и „Х.ЕР“ ЕООД с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление гр.С, общ. „С.“ район „И.“, ж.к.“И“, ул.“М.Ю.Г.“ № **, бл.**, вх.Б, ет.2, ап.** положителен установителен иск за признаване за установено в отношенията между страните, че ответниците при условията на солидарност дължат на ищеца вземане в размер на 4 200 лв., представляващо сума по Запис на заповед, издадена на **/**/****. от „Х.ЕР“ ЕООД с падеж на **/**/****. и авалирана от ответника К.С.П., ведно със законната лихва, считано от датата на депозиране на заявлението по чл.4** от ГПК в съда, за което вземане е издадена Заповед за незабавно изпълнение № 799 от **/**/****. по ч.гр.д. № ************21 по описа на ШРС, като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.3 от ГПК „С.“ ЕООД с ЕИК ****** да заплати на К.С.П. с ЕГН ********** направените в настоящото производство разноски в размер на 600 лв. (шестстотин лева), представляващи  заплатено адвокатско възнаграждение, съгласно представен списък по чл.80 от ГПК.

            Решението подлежи на обжалване пред Шуменски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.  

                                                          

 

    РАЙОНЕН СЪДИЯ: