Решение по дело №640/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 604
Дата: 10 май 2021 г.
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20217050700640
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№……………………., гр. Варна

 

В ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр. ВАРНА - ІV касационен състав, в открито  съдебно заседание на двадесет и втори април две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ГАНЕВА

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: ИВЕТА ПЕКОВА

                                                                                          ЙОРДАН ДИМОВ

като разгледа докладваното от председателя касационно адм. дело № 640 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 предл.2 от ЗАНН, вр. чл.208 и сл. от АПК и чл.348 от НПК.

Образувано е по касационна жалба на дирекция „Инспекция по труда“ -  Варна, подадена чрез пълномощник- старши юрисконсулт Б.Н. , срещу Решение № 260173/05.02.2021 г. по нахд № 4521/2020 г. на Районен съд Варна, с което е отменено наказателно постановление /НП/ № 03-012383/05.02.2020 г. на директора на дирекция „Инспекция по труда“ гр.Варна по санкциониране на „Е. “ ООД с „имуществена санкция“ от 2 000 лева на основание чл.414, ал.3 във вр. с чл. 63, ал.2 от КТ.

В жалбата е заявено оплакване за допуснато нарушение на закона- касационно основание по чл. 348, ал.1 т.1 от НПК във вр. с чл. 63, ал.1 от ЗАНН. Според касатора събраните доказателствени източници  сочат за полаган труд от М.Ц. в полза на наказаното дружество, респ.  възникнало трудово правоотношение, обективирано в трудов договор от 16.01.2020 г. , но без да работодателят да е предоставил преди допускане до работа на работника на копие от трудовия договор и от уведомлението по чл. 62 от КТ.

Иска се иска отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго такова, с което да се потвърди НП .Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение за две съдебни инстанции.

Ответникът - „Е. “ ООД, депозира писмен отговор на касационната жалба, в който се твърди неоснователност на същата.   Излага се позиция за правилна теза на  ВРС за несъответствие между установената фактическа обстановка и наложеното наказание.  Полагането на труд без сключен трудов договор между страните по трудово правоотношение представлява друго нарушение на разпоредбите на КТ, за което административно-наказателна отговорност на дружеството не е ангажирана с процесното наказателно постановление.

Отправеното към съда искане е да се остави в сила обжалваното решение на Районен съд Варна. Претендира се присъждане на съдебни разноски.    

Представителят на Окръжна прокуратура–Варна дава заключение за неоснователност на жалбата.

Настоящият касационен състав на Административен съд - Варна счита  подадената касационна жалба за процесуално допустима , тъй като е депозирана при спазване на срока по чл. 211 от АПК, изхожда от от надлежна страна и с правен интерес от обжалването. Разгледана по същество жалбата е основателна поради следните съображения:

ВРС е приел от фактическа страна, че на 16.01.2020 г. около 12.00 ч. служители на Дирекция „ИТ“ Варна, извършили проверка по спазване на трудовото законодателство в обект обществена пералня и химическо чистене „Пепеляшка“, находящ се на ул. „Илинден“ №25 в гр. Варна, стопанисван от  „Е. “ ООД, при която установили свид. М.Ц. да полага труд, като зареждала пералня и сушилна машини, сгъвала и пакетирала пране, без да й е предоставен от работодателя екземпляр от сключен трудов договор и уведомление по чл. 62 от КТ.  Ц. е изготвила декларация , в която е вписала , че работи от 16.01.2020 г. на длъжност „перач“ в съответния обект с работно време от 10.30 ч. до 14.00 ч., както и че няма сключен трудов или граждански договор, че е запознава с работния процес, както и че извършва дейност по пускане на пералня, сгъване и пакетиране на дрехи.

Видно от изготвена справка в системата на НАП на 16.01.2020 г., 13.17 ч. е бил регистриран трудов договор на Ц. с „ Е. “ ООД №100 от 16.01.2020 г.

На 24.01.2020 г. е бил съставен АУАН за нарушение по чл.63, ал.2 КТ, изразяващо се в допускане до работа на М.Ц. на длъжност „перач“ в обект обществена пералня и химическо чистене „Пепеляшка“, стопанисвана от „Е. “ ООД, преди да й е представен екземпляр от сключен трудов договор и копие от уведомление по чл.62, ал.3 КТ, заверено от ТД НАП Варна.

Според предходната съдебна инстанция АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в сроковете по чл.34 от ЗАНН, същите съдържат реквизитите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. 

За да отмени издаденото НП, ВРС е приел, че към момента на проверката трудов договор  не е бил сключен и не е  бил представен  като неговото сключване по- късно в деня на проверката „ не променя факта , че към момента на същата  трудово правоотношение  не е съществувало . Полагането на труд без сключен трудов договор между страните по трудово правоотношение представлява друго нарушение на КТ, за което административно-наказателна отговорност на въззивника не е ангажирана с процесното НП.

Касационната инстанция счита обжалваното съдебно решение за валидно, допустимо, но неправилно поради погрешно тълкуване и прилагане на относимите материалноправни разпоредби. 

Районният съд е достигнал до погрешно правно заключение за несъставомерност на деянието  поради  невъзникнало трудово правоотношение между М.Ц. и „ Е. “ ООД към момента на проверката на контролните органи . Проверката от ДИТ-Варна  е осъществена на 16.01.2020 г. , към 12  ч. , когато Ц. е сгъвала и пакетирала дрехи , установено с показанията на актосъставителя и попълнена писмена декларация от работничката Ц. , а час и половина по-късно трудовият договор между нея и  „Е. “ ООД е регистриран в НАП.  След като Ц. е полагала труд като перач към момента на проверката на 16.01.2020 г., след като на същата дата е бил сключен писмен трудов договор , който е регистриран след приключване на проверката се налага извод  за възникнало трудово правоотношение. Приобщеният като писмено доказателство трудов договор  № 100/ 16.01.2020 г. сочи, че работничката М.Г.Ц.  се е задължила да постъпи на работа  на 16.01.2020 г. Същата ,полагайки подпис в договора, е удостоверила ,че е постъпила на работа на  6.01.2020 г. т.е. доказано е фактическото твърдение на органа за трудово правоотношение между М.Ц. и „Е. “ ООД , възникнало на 16.01.2020 г. 

Според правилото на чл. 63, ал.1 от КТ работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, и копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите.

Работничката Ц. е престирала труд при проверка на контролните органи  на 16.01.2020 г., 12.00 ч.  , но не й е бил връчен екземпляр от писмен трудов договор , защото той е бил съставен след приключване на проверката . Освен това не й е било връчено и  уведомление по чл. 62 от КТ, защото трудовият договор е бил регистриран след края на проверката - в 13.17 ч. на 16.01.2020 г.

С противоправното си поведение работодателят не е спазил не само нормативното предписание на чл. 63, ал.1 от КТ, но също така и задължението по чл. 62, ал.1 от КТ за сключване на писмен трудов договор . Това се две от формите на изпълнително деяние на нарушението по чл. 414 , ал. 3 от КТ  и подлежат на самостоятелно санкциониране . Налице е идеална съвкупност, т.е. с противоправното си поведение работодателят е осъществил две административни нарушения. Това е възможна правна конструкция предвид правилото на чл.18 от ЗАНН, според което когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях.

В този контекст неспазването на чл. 62, ал.1 от КТ , което е административно  нарушение по чл. 414, ал. 3 от КТ,  не изключва възможността по санкциониране на работодателя за неспазване и на предписанието на чл. 63, ал.1 от същия кодекс.

Административнонаказващият орган е наложил имуществена санкция в размер на 2 000 лв. т.е. над минималния такъв по чл.414, ал.3 от КТ от 1500 лв. , но в издаденото наказателното постановление не са изложени никакви мотиви ,обосноваващи справедливост на този размер на санкцията. Подобен подход свидетелства за порочна практика по реализиране на административнонаказателна деятелност , понеже не дава  възможност не само на адресата на НП да узнае мотивите  за определяне на размера на наказанието , но също така препятства и съда да провери обосноваността и законосъобразността при определяне на размера на санкцията. В контекста на гореизложеното при отсъствие на данни за извършени предходни нарушения на трудовото законодателство от работодателя или други отегчаващи отговорността обстоятелства , както и предвид забраната по чл. 415в от КТ за квалифициране на подобно нарушение като маловажен случай справедливият размер на санкцията е минималният такъв по чл. 414, ал.3 от КТ.

Предвид изхода на делото, искането на касационния жалбоподател за присъждане на разноски за две съдебни инстанции е основателно и следва да бъде уважено, понеже както в производството пред районния съд , така и в кас. производство ДИТ-Варна се е представлявала ст.юрисконсулт Б.Н.  . В тази връзка и на основание чл. 63, ал.5 от ЗАНН във вр. с чл. 37 от ЗППП и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ (НЗПП) на ИА „Главна инспекция по труда „ следва да се присъди юриск. възнаграждение от 160 лв.

Мотивиран от изложеното и съобразно правомощията си по чл.221 и сл. от АПК, Административен съд – Варна

 

                                          Р       Е        Ш         И :

 

ОТМЕНЯ решение № 260173/05.02.2021 г. по анд. №4521/2020 г. по описа на Районен съд Варна, като вместо него постановява:

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 03-012383/05.02.2020 на директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „Е. “ ООД , Булстат *********, на основание чл. 414, ал. 3 от КТ е наложена имуществена санкция  от  2 000 / две хиляди/ лева като я намалява на 1500 / хиляда и петстотин / лева.

ОСЪЖДА „Е. “ ООД Булстат *********, да заплати на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ юрисконсултско възнаграждение в размер на 160 лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно .

 

 

                                                                Председател:                              

 

 

                                                                Членове: