Определение по дело №46/2016 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 273
Дата: 22 май 2017 г.
Съдия: Добрин Пеев Кючуков
Дело: 20162300100046
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 януари 2016 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр.Ямбол 22.05.2016 г. В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

В закрито заседание на 22.05.2017 г. Ямболския окръжен съд, в състав:

 

Председател: Д. Кючуков

 

след като разгледа докладваното от съдията Д. Кючуков гр.д. № 46/2016г. по описа на Ямболския окръжен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

В Ямболския окръжен съд е постъпила искова молба от „КАБИЛЕ ЛБ„ АД - гр. Ямбол срещу НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ - гр. София и АГЕНЦИЯТА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ - гр. София, с която се иска, на основание чл. 4 § 3 ал.2 от ДФЕС и принципите, установени в практиката на Съда на ЕС, НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ - гр. София и АГЕНЦИЯТА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ - гр. София да бъдат осъдени да заплатят солидарно на „КАБИЛЕ ЛБ „ АД - гр. Ямбол сумата 405 569,93 лв., ведно със законната лихва върху нея, считано от датата на предявяване на исковата молба до окончателното плащане, която сума представлява претърпени от „КАБИЛЕ ЛБ „ АД - гр. Ямбол имуществени вреди, в резултат на допуснати от ответниците нарушения на норми на правото на ЕС, както и сумата от 10 000 лв., ведно със законната лихва върху нея, считано от датата на предявяване на исковата молба, за причинените на дружеството неимуществени вреди.

Пред Варненския административен съд е образувано адм.дело № 560/2016 г. Производството е по реда на чл.1 ал.2 от ЗОДОВ и е образувано по иск с правно основание чл. 4 § 3 ал.2 от ДФЕС . В хода на производството съдът е преценил, че за разрешаване на спора между страните е необходимо тълкуването на чл. 4 § 3 ал.2 от ДФЕС . Във връзка с това съдът, на осн. чл 267 ДФЕС, е отправил преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз относно тълкуването на приложимите към спора правни норми и принципи, със следните въпроси:

1. Разпоредбата на чл. 4 § 3 ал.2 от ДФЕС и принципите на равностойност и ефективност, трябва ли да се атакуват в смисъл, че при липса на национална уредба, допускат компетентността на съда и реда за разглеждане на искове за вреди от нарушения на правото на ЕС да се определят според публичния орган, който е извършил нарушението и според характера на действието/бездействието, с което е осъществено нарушението, при положение, че прилагането на тези критерии има за последица разглеждане на исковете от различни съдилища - общи и административни, по различен процесуален ред, изискващ внасяне на различни държавни такси - пропорционални и прости, и доказване на различни предпоставки, включително и на виновно поведение

2. Разпоредбата на чл. 4 § 3 ал.2 от ДФЕС и изискванията, поставени пред съда по делото Frankovich, следва ли да се тълкуват в смисъл, че допускат исковете за вреди от нарушения на правото на ЕС да се разглеждат по ред, като този по чл.45 и 49 от ЗЗД, което изисква внасяне на пропорционална такса и доказване на виновно поведение, както и по ред, като този по чл.1 от ЗОДОВ, който макар и да предвижда носенето на обективна отговорност и съдържа специални правила, улесняващи достъпа до съд, се прилага само за вреди от отменени незаконосъобразни актове и незаконосъобразни фактически действия/бездействия на администрацията, и не обхваща хипотези на нарушения на правото на ЕС, извършени от други държавни органи, с правни действия/бездействия, които не са отменени по съответния ред.

По преюдициалното запитване е образувано дело С-571/2016 г. на Съда на ЕС. Решението на Съда на ЕС по поставените с преюдициалното запитване въпроси ще имат значение за правилното решаване на спора по настоящото дело.

Основните принципи на правото на ЕС имат директен ефект и върховенство пред националната правна система на страните-членки. Съдът на ЕС е извел принципа на върховенство на европейското право над националното право на страните - членки в решение по делото Costa v ENEL - 6/64 1964, като постановява, че " по силата на принципа на върховенството на общностното право, пряко приложимите разпоредби на Договора и на актовете на институциите, в отношенията им с вътрешното право на страните - членки, водят до автоматично до неприложимост на всяка разпоредба от националното законодателство, която им противоречи, със самия им факт на влизането им в сила". При конфликт на норма на правото на ЕС и вътрешна норма всеки национален съд, в рамките на своята компетентност, е длъжен да прилага правото на ЕС в неговата цялост и да защитава правата, които то предоставя на индивида, и съответно - да не прилага всяка разпоредба от националното право, която му противоречи, даже и ако това е конституционна разпоредба, без оглед на това дали тя предхожда или следва разпоредбите на ЕС. Европейската конституция в чл.10 ал.1 формулира върховенството, като основана характеристика на правото на ЕС, постановявайки, че "Конституцията и законодателството, прието от институциите на Съюза в изпълнение на компетентностите, които са му предоставени, имат предимство спрямо законодателствата на страните -членки". А чл.10 ал.2 от Конситуцията задължава страните-членки да спазват и прилагат правото на ЕС, постановявайки, че " Страните - членки предприемат всички общи или

специални мерки, за да осигурят изпълнението на задълженията, произтичащи от Констиуцията или актовете на институциите на Съюза".

От изложеното според настоящия съдебен състав, е налице основание на спиране на производството по настоящото дело - чл.229 ал.1 т. 4 ГПК, до произнасяне на Съда на ЕС по дело С-571/2016 г., решението по което ще има значение за правилното решаване на спора по настоящото дело.

Водим от горното и на осн. чл. чл.229 ал.1 т. 4 ГПК, съдът

 

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

 

ВЪЗОБНОВЯВА производството по гр.д. № 46/2016г. по описа на Ямболския окръжен съд

СПИРА производството по гр.д. № 46/2016г. по описа на Ямболския окръжен съд, до произнасяне на Съда на ЕС по дело С-571/2016 г.

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Бургас в едноседмичен срок от съобщението на страните

 

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: