Решение по дело №128/2024 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 560
Дата: 9 април 2024 г. (в сила от 9 април 2024 г.)
Съдия: Биляна Панталеева-Кайзерова
Дело: 20247070700128
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 февруари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

560

Видин, 09.04.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Видин - I-ви тричленен състав, в съдебно заседание на осемнадесети март две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Председател: АНТОНИЯ ГЕНАДИЕВА
Членове: РОСИЦА СЛАВЧЕВА
БИЛЯНА ПАНТАЛЕЕВА-КАЙЗЕРОВА

При секретар МАРИЯ ИВАНОВА и с участието на прокурора КИРИЛ ЦВЕТКОВ КИРИЛОВ като разгледа докладваното от съдия БИЛЯНА ПАНТАЛЕЕВА-КАЙЗЕРОВА кнад № 20247070600128 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на С. И. И. против Решение №2/10.01.2024г., постановено по АНД №95/2023г. по описа на Районен съд Кула, с което е потвърдено Наказателно постановление №599/12.07.2023г. на Директора на РДГ-Берковица, с което на касатора на основание чл.257,ал.1,т.1 от ЗГ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лв за нарушение на чл.25,ал.4 от Наредба №8 от 05.08.2022г. за сечите в горите, във вр. с чл.49,ал.2 и чл.50,ал.1 от същата наредба.

Твърди се от касатора, че решението е незаконосъобразно като постановено в нарушение на съдопроизводствените правила и материалния закон. Сочи се , че неправилно съдът е кредитирал показанията на свидетелите, служители на РДГ Берковица, и не е кредитирал показанията на участващите в самото маркиране. Иска се от съда да отмени решението на Районен съд Кула и отмени наказателното постановление. Претендират се разноските за двете съдебни инстанции.

Ответникът по делото, чрез процесуалния си представител, оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства и при служебна проверка за съответствието на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок за обжалване и от надлежна страна.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Установява се по делото, че касаторът в качеството му на „горски стражар“ в СЗДП ТП на ДГС-Видин извършил маркиране на дърветата, въз основа на което е издадено и Позволително за сеч №0713764 от 23.02.2022г., в отдел 1, подотдел а1, ДГТ, землището на с.Големаново, съобразно което е предвидена постепенно-котловинна сеч. На 01.06.2023г. е извършена проверка на терен от служители на ИАГ, при която е установено, че по-голямата част от котлите не са заложени на места с достатъчно укрепнал подраст съгласно чл.25,ал.4 ат Наредба №8 за сечите в горите, някои от котлите са с размери по-големи от заложените в разпоредбата, а отворените котли, заедно с просеките и старите нарушения надхвърлят 30% от площта на насаждението. Констатациите са обективирани в КП от 01.06.2023г.

При тези данни на касатора е съставен АУАН за извършено нарушение на чл.25,ал.4 от Наредба №8 от 05.08.2022г. за сечите в горите. Прието е от контролните органи, че същата в качеството си на лице, вписано в публичния регистър на ИАГ на длъжност „горски стражар“ в ТП на ДГС-Видин е извършила маркиране, което не съобразено с предвидената сеч и състоянието на насаждението, а именно: по издаденото позволително е предвидена постепенно-котловинна сеч, като маркирането-залагането на котли, не е съобразено с наличието на достатъчно количество подраст съгласно изискването на чл.25,ал.4 от Наредба №8 за сечите в горите. Въз основа на акта е издадено обжалваното наказателно постановление, с което на касатора при посочените в акта обстоятелства е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300 лв на основание чл.257,ал.1,т.1 от ЗГ .

Районен съд-Кула, като е установил горната фактическа обстановка, е потвърдил наказателното постановление, като е изложил подробни доводи, въз основа на които е направил и обосновани правни изводи. Обсъдени са подробно и възраженията на жалбоподателя. Доводите на съда изцяло се възприемат от настоящата инстанция, поради което не следва да бъдат преповтаряни, като на основание чл.221,ал.2 от АПК съдът препраща към мотивите на районния съд.

За пълнота с оглед изложените доводи в касационната жалба следва да бъде посочено , че от всички събрани по делото гласни доказателства не се установява, че залагането на котлите е извършено съобразно изискванията на посочената като нарушена разпоредба, а именно при наличие на достатъчно количество подраст по смисъла на §.1,т.6 от ДР на Наредба №8 за сечите в горите. Съобразно посочената разпоредба "достатъчно количество подраст" е броят на жизнените фиданки на един хектар от желани дървесни видове, които могат да формират пълноценно младо насаждение след окончателно отсичане на зрялото насаждение, а броят се определя според видовете насаждения на 1 ха за 100 % покритие на площта.

В случая съобразно изготвената документация , вкл. карнет-описа, маркиращ лесовъд е именно касаторът И. , чиято е и отговорността за извършване на маркирането съобразно законовите изисквания, в частност изискванията на посочената като нарушена разпоредба, поради което законосъобразно е ангажирана именно отговорността на посоченото като маркиращ лесовъд лице.

Неоснователни са и оплакванията за неяснота на обвинението. Действително разпоредбата на чл.257,ал.1,т.1 от ЗГ е бланкетна, но съдържанието ѝ е попълнено с посочената като нарушена разпоредба на Наредбата. Видно от същата, до 3 котела на ха се отварят в местата с достатъчно количество подраст, като отварянето на котли в места , в които не е налице достатъчно количество подраст, е извършване на маркиране, което не отговаря на състоянието на насаждението, именно за каквото нарушение е ангажирана отговорността на маркиращия лесовъд. Не е ангажирана отговорността на наказаното лице за превишение на сумарната площ на котлите от 30 % , в който случай евентуално следва да се отчетат и старите нарушения, като развитите доводи за неяснота на обвинението не могат да бъдат споделени.

Наказателното постановление е законосъобразно, като постановено в съответствие с материалния закон, с необходимото съдържание съобразно чл.57,ал.1 от ЗАНН , при спазване на административно-производствените правила, вкл. чл.34 от ЗАНН, като доводите за нарушение на посочената разпоредба са неоснователни. АУАН е издаден в тримесечния срок от откриване на нарушителя и в едногодишния от извършване на нарушението: нарушението е прието за извършено на 07.11.2022г., когато е съставен карнет-описът, установяващ маркирането, датата на установяване на нарушението е 01.06.2023г. , а АУАН е издаден на 09.06.2023г.

Предвид гореизложените съображения касационната жалба е неоснователна. Решението на районния съд като правилно и при липса на допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното, Съдът

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №2/10.01.2024г., постановено по АНД №95/2023г. по описа на Районен съд Кула, с което е потвърдено Наказателно постановление №599/12.07.2023г. на Директора на РДГ-Берковица.

Решението е окончателно.

Председател:
Членове: