Решение по дело №794/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260317
Дата: 7 юли 2021 г. (в сила от 31 август 2021 г.)
Съдия: Росица Тодорова Кюртова
Дело: 20205300900794
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 260317

 

гр.Пловдив, 07.07.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХVІ състав, в открито съдебно заседание на двадесет и втори юни две хиляди двадесет и първа година, в състав

 

СЪДИЯ: Росица Кюртова

секретар: Илияна Куцева-Гичева,

като разгледа докладваното от съдията т.дело №794 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.7, ал.5 ЗЮЛНЦ.

Ищецът Сдружение „ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО ВОЙВОДА РУСИ СЛАВОВ“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Димитър Талев“ №49, представлявано от Н.Д.М., чрез пълномощник адв.М.Е., съдебен адрес ***, твърди, че е регистриран като сдружение в регистъра на Окръжен съд Пловдив на 07.05.1990 г. с решение по ф.д.№1456/1990 г. Пререгистриран е в търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенция по вписванията, на 19.04.2018 г. Твърди, че сдружението е вписано в централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност към Министерство на правосъдието, а също и като културна организация в регистъра на Министерство на културата. Описва основните цели и предмета на дейност на сдружението, вписани в ТРРЮЛНЦ. Твърди също така, че ответното сдружение е учредено и вписано в АВ, ТРРЮЛНЦ, на 03.07.2018 г., или ответникът е вписан за първи път в последния регистър след пререгистрацията на ищцовото сдружение на 19.04.2018 г. Поддържа, че наименованията на двете сдружения са идентични. Сочи също така, че идентични са основните им цели и предметът на дейност, както и това, че и двете са вписани за осъществяване на дейност в обществена полза. Ето защо счита, че е налице фактическият състав, описан в чл.7, ал.5 ЗЮЛНЦ. Прави връзка и с ал.2 на същата разпоредба, като поддържа, че в резултат от регистрирането на съвпадащо наименование от ответника се въвежда в заблуждение и се накърняват добрите нрави. Развива подробни съображения в тази насока. По изложените съображения моли да бъде постановено решение, с което ответното сдружение да бъде осъдено да преустанови използване на наименованието „ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО ВОЙВОДА РУСИ СЛАВОВ“. Претендира разноски.

Ответникът Сдружение „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ Пловдив“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Кръстьо Пастухов“ №26, представлявано от Г.Й.Й., оспорва иска. Признава, че ответното сдружение е вписано в ТРРЮЛНЦ на 03.07.2018 г. Възразява, че при вписването е извършена проверка за съответствие със закона. Оспорва наименованията на двете сдружения да са идентични. Поддържа, че уникално е наименованието, ако думите в него като текст и подредба не съвпадат с наименование на вече учредено ЮЛНЦ. В тази връзка наименованията на двете сдружения са различни, тъй като в това на ответника фигурира думата „ПЛОВДИВ“, наименованията не са идентични от гл.т. на граматика и лексика. Развива подробни съображения в тази насока. Посочва, че е член на СЪЮЗ НА ТРАКИЙСКИТЕ ДРУЖЕСТВА В БЪЛГАРИЯ, което лице притежава свидетелство за регистрация на марка, издадено от Петентното ведомство на Република България, за името „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“. Преди подаване на заявление за регистрация в ТРРЮЛНЦ ответникът е поискал и получил съгласие от горния съюз да използва същото име. По изложените съображения моли искът да бъде отхвърлен. Претендира разноски.

В допълнителната искова молба се поддържат вече изложените твърдения. Възразява се по оспорванията на ответника. Изтъква се, че проверката на длъжностното лице по регистрация е формална. Обстоятелството, че вписването е извършено, не обосновава извод за съответствие с всички законови изисквания. Именно за това на разположение на ищеца е даден иска по чл.7, ал.5 ЗЮЛНЦ. Поддържа се, че думата „Пловдив“ в наименованието на ответника не го прави уникално и различно от това на ищеца в аспекта на съвпадането между основните цели, предмета на дейност за тяхното постигане и осъществяваната общественополезна дейност. Възраженията, свързани с наличието на регистрирана марка, намира за неотносими към спора, като излага подробни съображения, основани на Закона за марките и географските означения.  

В допълнителния отговор се поддържат вече заявените възражения.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

От приетите по делото доказателства се установява, че ищцовото сдружение е регистрирано за първи път в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Окръжен съд Пловдив, с решение от 07.05.1990 г. по ф.д.№1456/1990 г., като Културно-просветно дружество „Тракия“. Установява се, че на 06.02.2014 г., вече като Сдружение „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов““ същото е вписано като културна организация в регистъра на Министерството на културата по чл.14, ал.4 от Закона за закрила и развитие на културата. От приетото удостоверение №15/25.03.2013 г. се установява, че ищцовото сдружение е вписано в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополузна дейност

Установява се от вписванията в търговския регистър, че пререгистрацията на ищеца в търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, е извършена на 19.04.2018 г. с вписване №20180419084615. В регистъра е вписано седалище на сдружението в гр.Пловдив, както и определяне за извършване на дейност в обществена полза. Вписани са следните цели на сдружението: отстояване и реализиране на българската национална кауза за Тракия: правото на завръщане и възраждане на българщината в Източна и Западна Тракия; съхраняване на историческата истина за Тракия; развитие на тракийската духовност; и опазване на тракийското културно - историческо наследство; спазване и защита на човешките и имуществените права на тракийските бежанци и техните потомци; защита на българщината, християнската вяра и българите в чужбина; благоденствие на българския народ и просперитета на Българската държава; активна дейност за мир, доверие и добросъседски отношения с балканските народи. Вписан е следният предмет на стопанска дейност на сдружението: издателска, търговска с печатни произведения, импресарска дейност и развлекателни прояви, организиране и осъществяване на екскурзии, туристическо - екологична, библиотечна, архивна, музейна, младежка, спортна, галерийна и друга дейност, производство на сувенири, стопанска дейност в обслужващата сфера, инвестиране, проектиране, строителство, отдаване под наем, ремонт и реконструкция на паметници, музеи и сгради, дейност в защита на човешките права, интегриране на хората с увреждания, закрила на децата в неравностойно положение, младежка дейност, компютърно обучение, интернет дейност, организиране на школи за изучаване на чужди езици, музикални, хореографски, младежки и спортни школи, галерийна и друга дейност, свързана с постигане целите на този устав.

От вписванията в търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел се установява още, че ответното сдружение е регистрирано в националния регистър на 03.07.2018 г. с вписване №20180703133143. Няма спор, че това е първоначална регистрация на юридическото лице с нестопанска цел, като от приложения по делото протокол от учредително събрание на ответното сдружение се установява, че учредителното събрание е проведено на 08.05.2018 г., когато е взето решение да се учреди сдружение с нестопанска цел в обществена полза с наименование Сдружение „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ Пловдив“ със седалище в гр.Пловдив. Установява се от вписванията в регистъра, че ответното сдружение също е определено за извършване на дейност в обществена полза. Вписаните за сдружението цели са: отстояване и реализиране на българската национална кауза за Тракия: правото на завръщане и възраждане на българщината в Източна и Западна Тракия, интеграция в Тракия и с България, съхраняване историческата истина за Тракия, развитие на тракийската духовност, опазване на тракийското наследство; спазване и защита на човешките и имуществените права на тракийските бежанци и техните потомци; защита на българщината, българите в чужбина; благоденствие на българския народ и просперитет на българската държава; активна дейност за мир, доверие и добросъседски отношения с балканските народи. За „Предмет на допълнителна стопанска дейност“ на сдружението е вписано: издателска и търговска дейност с печатни произведения; импресарска дейност и развлекателни прояви; организиране и осъществяване на екскурзии и друга туристическа дейност; производство на сувенири; стопанска дейност в обслужващата сфера; инвестиране, проектиране, строителство, ремонт и реконструкция на паметници, музеи, сгради; дейност в защита на човешките права; дейност в защита на детето; интернет дейност, съгласно целите на устава.

Установява се от приложеното на л.62 свидетелство, че с рег.№100370 в Петентното ведомство на Република България е регистрирана марка „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов““ с притежател Съюз на тракийските дружества в България, гр.София. Установява се от документа на л.61, че от името на посочения съюз е дадено съгласие името „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов““ да бъде използвано от новосъздаденото дружество в Пловдив към Съюза на тракийските дружества в България.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл.7 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел наименованието трябва да включва ясно означение на вида на юридическото лице с нестопанска цел. Наименованието трябва да не въвежда в заблуждение и да не накърнява добрите нрави. След като юридическо лице с нестопанска цел е вписано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията, не може друго юридическо лице с нестопанска цел да бъде вписано със същото наименование.

Съгласно чл.7, ал.5 ЗЮЛНЦ вписаното в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията, юридическо лице с нестопанска цел може да предяви иск срещу всяко друго юридическо лице с нестопанска цел, приело по-късно наименование, съвпадащо с неговото, за преустановяване на използването му, както и иск за обезщетение за настъпилите от това вреди.

В аспекта на горното, и двете дружества – страни в настоящото производство, са сдружения – юридически лица с нестопанска цел, следователно приложими са горните разпоредби. Наименованието на ищеца е Сдружение „ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО ВОЙВОДА РУСИ СЛАВОВ“, а наименованието на ответника е Сдружение „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ Пловдив“. Няма спор, а това се установява и от доказателствата, че ищцовото сдружение е учредено по-рано – още през 1990 г. с друго наименование, и съответно е регистрирано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от 01.01.2018 г. от Агенцията по вписвания, на 19.04.2018 г. с горепосоченото наименование. Ответното сдружение е регистрирано в същия регистър на 03.07.2018 г. – след това на ищеца.

Спорен между страните е въпросът дали наименованията на двете сдружения съвпадат, доколкото фактическият състав, въведен в чл.7, ал.5 ЗЮЛНЦ изисква да е налице съвпадане. В тази връзка съдът констатира, че не е налице пълно тъждество в наименованията, като различията се състоят на първо място в това, че при ответното сдружение има добавка „Пловдив“, на следващо място – в начина на изписване, като наименованието на ищеца е изписано само с главни букви, а това на ответника – не. Съвпадението по смисъла на цитираната норма, обаче, според съда, не означава непременно пълно тъждество. Нормата следва да се тълкува с оглед тази на чл.7, ал.2 ЗЮЛНЦ, изискваща наименованието да е такова, че да не въвежда в заблуждение. В този смисъл съвпадение е налице, когато наименованията на двете последователно във времето регистрирани юридически лица са толкова сходни в смисловото си съдържание, че обективно да се стига до въвеждане в заблуждение на третите лица относно идентичността на лицето, с което влизат в правни или други вид отношения. В конкретния случай и двете сдружения са със седалище в гр.Пловдив, и двете са се определили за осъществяване на дейност в обществена полза, целите на двете сдружения са абсолютно идентични, сходен е и предметът на допълнителната им дейност. При тези обстоятелства съдът намира, че добавката „Пловдив“ в наименованието на ответното сдружение по никакъв начин не променя смисловото му значение, респективно присъствието на тази добавка не може да наложи извод за липса на съвпадане в двете наименования, доколкото седалището и на двете е в гр.Пловдив, съответно това е мястото на извършване на дейността и на ищеца. На още по-голямо основание казаното важи за изписването на двете наименования с главни и с малки букви. Съществуването на две сдружения с идентични цели и сходни наименования неминуемо ще доведе до въвеждане на третите лица в заблуждение относно това с кое точно лице комуникират, което е недопустимо от гл.точка на закона. Ето защо съдът намира, че възраженията на ответника са неоснователни – не е достатъчно да е налице граматическо различие, необходимо е различието да е смислово. В тази насока има многобройна практика на съдилищата във връзка с прилагането на идентични разпоредби относно фирменото наименование на търговските дружества – чл.7, ал.2 ТЗ, която според съда е относима и в настоящата хипотеза.

На следващо място, неоснователни са и възраженията във връзка с регистрираното наименование в Патентното ведомство. Това дали ищецът има правата да използва наименованието, респективно дали само ответникът може да го използва, не е въпрос на настоящото дело, а на други отношения с притежателя на марката, който въобще не е страна в това производство. Настоящият спор следва да бъде разрешен с оглед изпълнението или не на фактическия състав на чл.7, ал.4 ЗЮЛНЦ. Въз основа на събраните доказателства и с оглед горните съображения, съдът намира, че този състав е осъществен, поради което в полза на ищеца е породено правото на иск по чл.7, ал.5 ЗЮЛНЦ. Искът е основателен и следва да се уважи, като  ответникът следва да бъде осъден да преустанови използването на наименованието, което съвпада с това, регистрирано по-рано от ищеца.

При този изход на спора и с оглед направеното от ищеца искане, на същия следва да се присъдят деловодни разноски на основание чл.78, ал.1 ГПК, състоящи се от сумата 80 лв. – заплатена от ищеца държавна такса, която следва да се присъди в тежест на ответника.

Мотивиран от горното, съдът 

 

Р Е Ш И:

 

По иска на „ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО ВОЙВОДА РУСИ СЛАВОВ“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Димитър Талев“ №49, представлявано от Н.Д.М., ОСЪЖДА Сдружение „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ Пловдив“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Кръстьо Пастухов“ №26, представлявано от Г.Й.Й., да преустанови използването на наименованието „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ Пловдив“.

ОСЪЖДА Сдружение „Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ Пловдив“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Кръстьо Пастухов“ №26, представлявано от Г.Й.Й., да заплати на „ТРАКИЙСКО ДРУЖЕСТВО ВОЙВОДА РУСИ СЛАВОВ“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Димитър Талев“ №49, представлявано от Н.Д.М., сумата 80 лв. (осемдесет лева) – държавна такса за производството по т.д.№794/2020 г. по описа на ОС Пловдив, ХVІ състав.

 

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.                      

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: