Определение по дело №111/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260116
Дата: 23 февруари 2021 г. (в сила от 3 март 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200111
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

23.02.2021 г.

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на ДВАДЕСЕТ И ТРЕТИ ФЕВРУАРИ ДВЕ ХИЛЯДИ И ДВАДЕСЕТ И ПЪРВА година в състав:

 

                                 Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                       

с участието на секретаря: ХРИСТИНА ЦЕКОВА

и прокурор: НИКОЛАЙ ЛАЛОВ

като разгледа докладваното от А. СТАВАРОВА

ЧНД N 111 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Е.Р.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване. Твърди, че не е наказван, спазвал е вътрешния ред и дисциплина, установени в затвора.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Е.И..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № Л-2638/03.12.2020 г. С. С. М. - инспектор "РД", изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважава молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

     На лицето Е.Р.И. с определение по НОХД № 1454/20 г. на РС-Монтана е одобрено споразумение, по силата на което търпи 10 месеца лишаване от свобода при първоначално определен "строг" режим за престъпление по чл. 346, ал. 2, т. 1 НК.

         

     Начало на наказанието - 25.01.2021 г. Фактически изтърпял – 28 дни. Предварителен арест - 7 месеца и 6 дни.  Всичко изтърпял – 8 месеца и 5 дни. Остава за изтърпяване – 1 месец и 25 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият Е.Р.И. е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. НК.

     В приложения доклад от администрацията на затвора се сочи:

 

     Минали решения на комисията по изпълнение на наказанията или на окръжния съд.

     От датата на придобиване на формално право за условно предсрочно освобождаване не е подавана молба.

 

Първоначална обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди.

Заложени цели в плана на присъдата.

Първоначалната оценка на риска от рецидив, изготвена на 26.01.2021 г. отчита ВИСОКИ стойности - 83 точки.

Проблемни зони с дефицит се очертават:

- криминално минало - осъждан е многократно, включително и като непълнолетен;

- отношение към правонарушението - с формирани криминални нагласи и лабилна мотивация за позитивна промяна;

- управление на финансите и доходите - липсват умения за разпределение на финансовия ресурс;

- начин на живот и обкръжение - интегриран изцяло в криминалните среди, податлив на тяхното влияние;

- злоупотреба с алкохол - не приема, че злоупотребата с алкохол е основен детерминиращ фактор при извършване на правонарушенията;

- злоупотреба с наркотици - употребявал различни видове наркотици в миналото, включително и венозно;

- умения за мислене - не разпознава проблемите си, не се замисля за последиците и целите му са краткосрочни.

Рискът от вреди за обществото след изтърпяване на наложеното наказание е със СРЕДНИ СТОЙНОСТИ.

Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказание е НИСЪК по отношение на служителите и останалите лишени от свобода.

Рискът от суицид и самонараняване е НИСЪК към момента.

Рискът от извършване на бягство е също НИСЪК на този етап.

В първоначалния план за въздействие и минимилизиране на риска от вреди са заложени следните цели:

- ограничаване участието в субкултурните дейности;

- осмисляне на свободното време;

- формиране на критично отношение към собственото криминално поведение;

- приучване към социално приемливи порядки и начин на живот в и извън затвора.

 

 

     Съпоставяне на настоящите оценки на риска и профил по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишното оценяване. Изпълнение на присъдата по чл. 156 ЗИНЗС.

Л.св. И. *** на 24.11.2020 г. На 28.01.2021 г. е преместен в ЗОЗТ "Бойчиновци".

Направената на 26.01.2021 г. оценка на риска от рецидив отчита ВИСОКИ стойности - 83 точки.

Дефицитните стойности са при разделите: "Криминално минало", "Отношение към правонарушението", "Управление на финансите и доходите", "Начин на живот и обкръжение", "Злоупотреба с алкохол", "Злоупотреба с наркотици" и "Умения за мислене".

Рискът от вреди за обществото след изтърпяване на наложеното наказание е със СРЕДНИ стойности и се обуславя от криминалното минало и настоящото правонарушение. Този риск се повишава след употреба на алкохол и наркотици.

Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието е НИСЪК по отношение на служителите и останалите лишени от свобода. На този етап не е демонстрирал непристойно отношение към служителите и останалите осъдени лица. Не проявява дискриминационни нагласи спрямо малцинствените групи в затвора.

Рискът от суицид и самонараняване е НИСЪК към момента. Отрича да е имал подобни действия в миналото.

Рискът от извършване на бягство е също НИСЪК на този етап.

Няма награди и дисциплинарни наказания.

Изпълнението на плана за въздействие се осъществява с регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода. Отношението му към плана е положително. Изразява желание за работа по поставените задачи. Но поради краткия престой на л.св. И. в затвора, заложените в плана цели все още не са постигнати. Липсват убедителни доказателства за поправяне на осъдения. Необходимо е корекционната работа с л.св. И. да продължи в условията на затвора за трайна положителна промяна и постигане на целите по чл. 36 НК.

Този съд прие оценката като обективна и дадена от лица имащи пряко отношение към изпълнение на поставените задачи с плана на присъдата.Отчита се прекалено малкия престой в пенитенциарното заведение и  липса на доказателства,че е преосмислил  поведението си,че има нагласата да се промени като положителна личност. При оценката,че не е дал достатъчно и категорични доказателства за постигнат положителен ефект от изпълнението на наложеното и търпяно наказание,че не е изпълнил задачите заложени в плана на присъдата и  високите стойности на риск от рецидив и без промяна на стойностите за вреди за обществото,съдът категорично приема,че не са настъпили желаните промени,че не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне.по тези причини не може да се направи обобщаващ извод за положителна промяна на осъденото лице по време на изтърпяване на наложеното му наказание"лишаване от свобода". Института на  условно предсрочно освобождаване цели постигане целите на наказанието по чл.36 НК и задълбочаване процеса на превъзпитание на осъдения,но само когато са налице основанията на чл.70 НК и са налице доказателства в тази връзка по смисъла на чл.349а НПК.данните по делото не дават основание да се приеме,че е налице втората предпоставка,а именно осъденият да е дал достатъчно доказателства за своето реално поправяне,че няма занапред да има съприкосновение със закона,че  коренно променена личност,която осъзнава вината си и предпоставките за извършеното,че има изградени  навици да взема алтернативни решения за решаване на проблемите с цел да избегне противоправните последици.И тъй като това е процес,който пряко е свързан с индивидуалната корекционна дейност и не е завършен към момента,съдът счита,че не следва да се приложи този институт по отношение на осъдения на този етап. Трябва да се отчете, че по време на депозиране на искането пред съда, осъденият е  изтърпял наказание в затвора 21 дни, а понастоящем 28 дни - време недостатъчно за извършване на корекционни дейности за постигане целите по чл.36 НК.

 

Предвид гореизложеното този състав намира молбата за неоснователна.

     Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

 

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.2 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Е.Р.И. - роден на *** год. в  гр. Монтана, с адрес гр. ***, българин, български гражданин, неженен, основно образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН **********, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в размер на 10 месеца, наложено с определение по НОХД № 1454/20 г. на РС-Монтана по чл. 346, ал. 2 т. 1 НК, с остатък в размер на ЕДИН МЕСЕЦ И ДВАДЕСЕТ И ПЕТ ДНИ.

 

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Е.Р.И. не може да подаде нова молба за УПО.

 

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

     Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: