Решение по дело №5181/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260351
Дата: 11 март 2021 г. (в сила от 7 юли 2021 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20203110205181
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                       РЕШЕНИЕ

 

№260351/11.3.2021г.

Година 2021                             Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                    двадесет и трети  състав

На     петнадесети  февруари                            Година две хиляди двадесет и първа

В публично заседание в следния състав:       

                                                                                        Съдия  Даниела Михайлова

Секретар    Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 5181  по описа на съда за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното :

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на   Т.З.Г. – ЕГН ********** против Наказателно постановление  № 23-0000976/ 18.11.2020г. на   Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“-Варна, с което  му е наложено  административно наказание  „Глоба” в размер на 500 лв. на основание чл.93”в” ал.14  от ЗАвП . 

            В жалбата се навеждат  доводи за допуснати нарушения на процесуалните правила, а именно, че в акта и постановлението не е посочено мястото на извършване на нарушението, а само това, на неговото установяване, както и че не е посочена в пълнота конкретната нарушена норма от регламента. Твърди се още, че в случая са налице и предпоставките на чл.28 от ЗАНН.  Поради това се иска отмяна на постановлението и присъждане на направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение. 

            В съдебно заседание въз.   Г. , редовно призован,  не се явява , не се представлява. 

             Въззиваемата страна, редовно призована , не се представлява . В съпроводителното писмо са изложени доводи за това, че постановлението е правилно, обосновано и законосъобразно и се иска потвърждаването му. Направено е възражение за прекомерност на    адвокатското възнаграждение и е   направено искане  за присъждане на възнаграждение за процесуално представителство.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

            На 18.08.2020г. въз.Г.  управлявал  влекач „Волво” от кат. N 3 с рег. № СТ 22 59 РМ с прикачено ремарке, собственост на „ Евротранс 2007” ЕООД - Гълъбово, като извършвал обществен превоз  на товари- слънчоглед,  по маршрут  от гр.Гълъбово до с.Стожер. Около 10.10ч.   на пътен възел „  Летище   Варна”  ,  той бил спрян за проверка от служители на  РД „АА”, един от които св.  К.К..  При нея се установило, че в товарния автомобил     имало монтиран  дигитален тахограф „ DTCO Continental Automotive ”, тип 1381.**********,  сериен № **********. При проверката била направена разпечатка от дигиталната карта на водача. След запознаване с нея св.К. установил, че въз. Г. при започване на своята дейност, не е използвал правилно превключващия механизъм на тахографа, като бил въведен период „ извън обхват“, който се въвеждал тогава, когато превоза бил извън Регламент № 165 /2014г. По този начин в картата не били отразени периода на управление, на почивка или извършваните други дейности. Св.К. преценил, че въз.Г. е следвало в началото на работната си смяна да въведе символа на държавата, в която започва превоза - Р.България, а не „ out“,,. Поради това и съставил против   въз.Г.   акт за нарушение , в който описал констатациите си и квалифицирал действията му като нарушение на   чл.34 § 5  б.“б“. 2 от Регламент / ЕС/ 165/2014г.  При личното предявяване на акта , както и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН  въззивникът не направил и не депозирал възражения.

            Въз основа на акта за установяване на административно нарушение    било издадено и атакуваното пред настоящата инстанция наказателно постановление № 23-0000976 / 18.11.2020г. , с което административно-наказващият орган  възприел посочените в него фактически констатации и правната квалификация на нарушението-  по чл.34 § 5  б. „б“ от Регламент / ЕС/ 165/2014г.  .За  него на въз.    Г.  било наложено наказание „Глоба” в размер на 500лв. на   основание чл.93”в” ал.12 пр.1 от ЗАвП. В постановлението били изложени мотиви за това, че в случая не следва да се прилага чл.28 от ЗАНН.

           В хода на съдебното следствие бе разпитан  св.  К.К. -     актосъставител,  чиито показания съдът кредитира като дадени обективно и безпристрастно.От тях се установи, че нарушението на въз.    Г.  е било установено при проверката на място.Свидетелят поясни, че при започване на работа водача е длъжен да въведе символа на държавата, в която започва работа. В случая в тахографа бил въведен период „ извън обхват“, което не било правилно.

            Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно-наказателната преписка,   събраните в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателства  , които преценени в тяхната взаимносвързаност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

          Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

           Жалбата е подадена е в срока на обжалване и от надлежна страна, поради което и е приета за разглеждане. 

          Наказателното постановление № 23-0000976 / 18.11.2020г. е издадено от компетентен орган- от    Началника на отдел „Контрол“ в   Регионална Дирекция  „Автомобилна инспекция”-Варна   към изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", съгласно Заповед № РД-08-30/24.01.2020г.на Министъра на транспорта , информационните технологии,  в шест месечния преклузивен срок. Наказанието за извършеното нарушение е индивидуализирано.   Нито при предявяване на акта, нито в  срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН  са били депозирани писмени възражения, в които да са наведени спорни обстоятелства, нуждаещи се от разследване. При издаване на постановлението наказващият орган е изложил мотиви защо не приема случаят за маловажен, като в ЗАНН не се съдържа изискване за вида и обема на тези мотиви.

             Съдът намира обаче , че при издаване на акта и постановлението е било допуснато нарушение на процесуалните правила, както и че неправилно е било прието, че въз.Г. е   допуснал нарушение на разпоредбата на чл.34 § 5   б.“б“  от Регламент / ЕС/ 165/2014г.Тази норма задължава водача,  който извършва обществен превоз на товари с автомобил, в който има монтиран дигитален тахограф, да задейства превключвателните механизми, които позволяват да се регистрират отделно и различимо следните периоди от време визирани в отделни пет подточки-  време на управление на превозното средство, „ друга работа“, което означава всяка дейност , различна от управлението на превозното средство , както и всяка работа за същия или друг работодател в транспортния сектор или извън него, период на разположение, прекъсвания, почивка, годишен отпуск или отпуск по болест и почивка, прекарана на ферибот или влак.  

           От всички писмени и гласни доказателства по делото-показанията на св.К. , дадени  входа на съдебното следствие и от приложените по преписката разпечатки от дигиталната карта на водача, пътен лист и товарителница, се установява, че началната точка на превоза е била в гр.Гълъбово. В пътният лист е посочено, че той е започнал в 06,30ч. по маршрут гр.Гълъбово- с.Стожер.При съпоставка на тези данни с разпечатката от дигиталната карта на водача се установява, че в 6: 34 : 39ч. е отразено „ Начало на  събитието“, а в 06,35ч. по отношение на време на управление и почивка, е отразено „Дейности   извън обхват“, като в началото на графите е изписано BG и номера на автомобила. В 10: 09ч. картата е била извадена, като в 10: 09: 46 е бил отразен „край на събитието“ . От анализа на така отразените обстоятелства може да се направи извод, че въз.Г. неправилно е използвал монтирания в автомобила дигитален тахограф. Това обаче е станало в началото на управлението му в гр.Гълъбово и е било установено при спирането му на територията на гр.Варна. В този смисъл  , като съобрази съдържанието на акта и постановлението, съдът намира, че и в двете не е посочено мястото на извършване на нарушението, а само на неговото установяване.Това  представлява съществено  нарушение на процесуалните правила, доколкото разпоредбите на чл.42 т.3  и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН императивно предвиждат, че следва да се посочи мястото на извършване на нарушението, което в случая не е било сторено.

            На следващо място остава неясно и защо е било прието, че въз.Г. е нарушил чл.34 § 5 б.“б“ от Регламента. В показанията си св.К. сочи, че водача е бил длъжен да въведе символа на държавата, в която започва своята дейност, което въззивникът не бил сторил, а бил въведен период на извън обхват. В приложената по преписката разпечатка от дигиталната карта на водача обаче е отразено съкращението на Р.България – BG, във всички графи, както и номера на автомобила.Поради това и остава неясно защо след като е било прието, че не е бил въведен символа на държавата, на въз.Г. не е вменено във вина нарушение на чл.34 ал.7 от Регламента, в който именно е предвидено, че водачът въвежда в дигиталния тахограф символите на държавите, в които започва и приключва дневния работен период.

 От друга страна, в чл.34 § 5 б.“б“ от Регламента са визирани 5 подточки, в които са описани конкретно периодите, които следва да бъдат отразени , при задействане на превключвателните механизми.Безспорно е, че в случая , с оглед въвеждането в тахографа на  извършване на дейности извън обхват, тези периоди не биха могли да бъдат регистрирани отделно и различимо. По този начин въз.Г. не е осигурил правилното функциониране на дигиталния тахограф, което представлява нарушение на чл.32 § 1 от Регламента, което обаче не му е било вменено във вина.

         Поради изложеното до тук съдът намира, че в хода на административно-наказателното производство са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и че неправилно е бил приложен материалния закон.В този смисъл атакуваното постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено. 

         Съобразно  изхода на делото и съобразно направените искания, на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН и чл.143 ал.1 от АПК, съдът намира, че следва на    въз.Г.  да се присъдят направените по делото разноски.По делото е приложен договор за правна защита и съдействие , в който е посочено, че е заплатено в брой възнаграждение в размер на 300лв, което съвпада с посоченото  в чл.18 ал.4 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, минимално възнаграждение за процесуално представителство, защита и съдействие по дела от административно-наказателен характер, извън случаите на ал.2.Поради това съдът прецени, че на  въз.Г.  следва да се присъдят разноски в размер на 300лв. 

           Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

            ОТМЕНЯ  Наказателно постановление  № 23-0000976/ 18.11.2020г. на   Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“-Варна, с което на Т.З.Г. му е наложено  административно наказание  „Глоба” в размер на 500 лв. на основание чл.93”в” ал.14  от ЗАвП . 

            ОСЪЖДА РД „Автомобилна администрация“-Варна да заплати на Т.З.Г. – ЕГН ********** разноски в размер на 300лв. / триста лева/ за адвокатско възнаграждение

              Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд-Варна по реда на АПК .

              След влизане в сила на съдебното решение, административно- наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

                                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: