Определение по дело №1875/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260802
Дата: 5 ноември 2020 г.
Съдия: Антония Иванова Тонева
Дело: 20205530101875
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№.........                                       05.11.2020г.                        гр.Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД               ОСМИ ГРАЖДАНСКИ състав

На пети ноември                                             2020г.

В закрито заседание в следния състав:

 

                                           Председател: АНТОНИЯ ТОНЕВА                                                         

 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ АНТОНИЯ ТОНЕВА гр.дело №1875 по описа за 2020 година:

 

Предявена е искова молба от  „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А.“ Франция против И.Б.Д..

Ответникът И.Б.Д. представя писмен отговор в срока по чл.131 ГПК, чрез назначения особен представител.

Съдът като взе предвид, че исковата молба е редовна и предявения иск е допустим, намира че следва да внесе делото за разглеждане в о.с.з.

Съдът счита, че следва да приеме като доказателства по делото, представени с исковата молба писмени доказателства, тъй като същите са допустими, относими и необходими по отношение на предмета на спора.

Съдът счита, че следва да приложи към делото ч.гр.дело №6957/2019г. по описа на Старозагорски районен съд.

            Следва да бъде указано на страните, че в първото заседание по делото са длъжни да направят и обосноват всичките си искания и възражения и да вземат становище по твърдените от насрещната страна обстоятелства. В случай, че не направят това, губят възможността да твърдят нови обстоятелства и да посочват и представят нови доказателства, освен ако са налице особени непредвидени обстоятелства или са  налице хипотезите на чл. 147 т. 1 и т. 2 ГПК.

            Следва да бъде указана на страните възможността да разрешат спора си чрез медиация /доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове/, като се обърнат към медиатор, вписан в единния публичен регистър на медиаторите към Министъра на правосъдието.

Предвид гореизложеното и на основание чл.140 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРИЕМА като писмени доказателства по делото следните документи: договор за отпускане на револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта CARD 16548213/20.11.2018г., Сертификат CREX-16548147/20.11.2018г., Общи условия за застраховка „Защита на плащанията Плюс“, Сертификат CARD-16548213, Общи условия за застраховка „Защита на плащанията по кредитни карти“, Стандартен европейски формуляр за предоставяне на информация за потребителските кредити,  Условия за обработка на лични данни, Уведомително писмо, фактура от 20.11.2018г., фискален бон от 20.11.2018г., писмо от 15.05.2020г., Покана.

ПРИЛАГА към делото ч.гр.дело №6957/2019 г. по описа на Старозагорски районен съд.

УКАЗВА на страните, че в първото заседание по делото са длъжни да направят и обосноват всичките си искания и възражения и да вземат становище по твърдените от насрещната страна обстоятелства. В случай, че не направят това, губят възможността да твърдят нови обстоятелства и да посочват и представят нови доказателства, освен ако са налице особени непредвидени обстоятелства или са налице хипотезите на чл.147 т.1 и т.2 ГПК.

НАПЪТВА страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, като им УКАЗВА за възможността да се обърнат към медиатор, вписан в единния публичен регистър на медиаторите към Министъра на правосъдието.

СЪОБЩАВА на страните ПРОЕКТ за ДОКЛАД, както следва:

Обстоятелствата, от които произтичат претендираните от ищеца права, изложени в исковата молба, са следните: Ищецът „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А.“ твърди в исковата си молба, че вземането му се основава на сключен на 20.11.2018г. между „БНП Париба Пърсънъл Файненс“ като кредитор и И.Б.Д. като кредитополучател, договор за отпускане на револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта № CARD-16548213. Съгласно договора за усвояване на револвиращия кредит кредиторът издава на кредитополучателя кредитна карта Мастъркард. Кредитната карта е електронен платежен инструмент и представлява персонализнрана пластмасова карта, върху която е записана електронна информация. Персонализацията на платежната карта представлява изписването на необходимите данни, свързани с оправомощеиия ползвател на платежната карта, съгласно §1, т. 5 от ДР на Наредба № 3 на БНБ. Чрез картата се извършва идентификация на кредитополучателя и се осъществява отдалечен достъп до отпуснатия на кредитополучателя револвиращ кредитен лимит. Минимална месечна погасителна вноска представлява минималната месечна сума, която картодържателят следва да направи до падежа, за да започне да възстановява кредитния лимит. Кредитополучателят е длъжен да я внася всеки месец, за да не изпада в просрочие и кредиторът да не блокира картата. Револвиращата функционалност предоставя възможност на картодържателите да заемат многократно средства от определения им кредитен лимит посредством предоставената им карта, като изплатените суми по усвоения кредит са отново на разположение след погасяването им. Картодържателят разполага с възможността да погасява усвоения кредитен лимит посредством минимална месечна вноска, а не изцяло. Кредитният лимит представлява одобрената от издателя сума, с която се захранва картата и до която клиентът има достъп. Максималният лимит за всеки клиент се определя индивидуално съобразно предварително зададени рискови правила, като в настоящия случай максималният кредитен лимит е в размер на 700,00 лева. Използваният кредитен лимит е сумата, която кредитополучателят е използвал за покупки и/или теглене на пари в брой от отпуснатия кредитен лимит. Разполагаемият кредитен лимит представлява сумата, която остава на разположение по револвиращия кредит, след като картодържателят е усвоявал суми по кредита. Картата позволява чрез нея да бъде извършвано теглене в брой от банкомати (АТМ), плащания чрез терминални устройства и други услуги в страната и чужбина (чл. 2).

Съгласно договора за използването на револвиращия кредит кредитополучателят дължи лихва, начислявана върху усвоения размер на кредитния лимит за времето на ползването му. В договора е предвидена възможността кредитополучателят да се възползва съответно от услугата „Превод на пари по сметка" и „Покупка на изплащане в мрежата от търговски партньори на кредитора“ (чл. 3 и чл. 4). Кредиторът издава месечно извлечение за осъществени трансакции до 15-то число на месеца. След издаване на месечното извлечение настъпва периодът, в който картодържателят е длъжен да направи погашение по кредита, като при кредитните карти от револвиращ тип са налице две възможности за изпълнение на задължението: посредством пълно погасяване на усвоения кредит - това събитие настъпва, когато картодържателят погаси цялата използвана сума;    частично погасяване на задълженията - при внасяне на сума в размер на минималната месечна вноска или по-голям, но не е погасена пълната сума по задължението. Извлечението се изпраща на адреса на електронната поща на кредитополучателя, а при изрично негово искане или при липса на електронен адрес в хартиена форма на посочения от него адрес, като неполучаването на извлечението не е основание за неплащане на погасителна вноска (чл. 12). Месечни погасителни вноски се правят до 1-во число на месеца, следващ издаването на извлечението. За използването на револвиращия кредит кредитополучателят дължи лихва, начислявана върху усвоения размер на кредитния лимит за времето на ползването му (чл. 14). ГПР е изчислен при допускането, че общият размер на кредита е усвоен незабавно и изцяло за срок от една година и се погасява на равни месечни вноски, с неизменни до края на срока разходи, съгласно условията на договора за кредит. За използването на кредитната карта кредитополучателят заплаща и таксите предвидени в тарифата. В чл. 16 от договора е предвидено, че кредиторът има право да блокира кредитната карта по собствено решение, по искане на кредитополучателя, при изтичането на валидността на картата и/или при неплащане на една или повече месечни погасителни вноски.

Чрез функционалността „Покупка на изплащане в мрежата от търговски партньори на кредитора“ кредитополучателят изплаща избраната от него стока или услуга посредством усвояване от кредитния лимит на револвиращия кредит чрез предоставената му кредитна карта, без да чака за одобрение, когато има разполагаем лимит по кредитната карта.

На 20.11.2018 г. ответникът се е възползвал от предвидената в чл. 4 от договора възможност и е извършено усвояване чрез функционалността покупка на изплащане по револвиращ кредит с код на усвояването CRЕX-16548147, за закупуването на стоки и услуги на изплащане на стойност в общ размер, посочен па стр.1 от Договора в параграф „Параметри и услуги“ за срок от 12 месеца, обхващащ периода от сключване па договора до 01.12.2019г., съгласно погасителен план, включваща падежите дати на месечните погасителни вноски. Договорено е кредитът за стоки и услуги е да бъде изплатен на 12 броя равни месечни вноски, всяка в размер на 51,88 лева. За ползването на услугата по чл. 4 от договора е договорен ГЛП и ГПР в размер, посочен на стр.1 от процесния договор в поле „Параметри и условия“, като е посочена и общата стойност на плащанията. Падежът по кредита е на всяко 1-во число от месеца и тогава се дължи фиксираната месечна вноска, определена по него. В случай, че кредитополучателят не направи плащане на тази вноска на съответния падеж, тя ще бъде удържана от лимита на кредитната карта и олихвена. Лихвата се начислява от деня на падежа, когато вноската по стоковия кредит се трансферира от разполагаемия лимит - трансакцията се олихвява от деня на извършването й с годишен лихвен процент, както тегленето на суми на банкомат. След усвояването на суми по кредитната кара а за кредитополучателя възниква задължение за заплащане на месечна погасителна вноска, представляваща променлива величина, съобразно усвоената сума до пълното погасяване на задължението.

И.Б.Д. е преустановила редовното обслужване на револвиращия потребителски кредит на 01.01.2019г., към която дата е последното плащане по заема. При забава на една или повече месечни погасителни вноски кредитополучателят дължи обезщетение за забава в размер на действащата законна лихва за периода на забавата. При просрочване на две или повече месечни вноски, считано от падежната дата на втората непогасена вноска, вземането на кредитира става предсрочно изискуемо в целия му размер, включително всички определени по договора надбавки ведно с дължимото обезщетение за забава, предвид което на 10.06.2019г. на длъжникът е изпратена покана за доброволно изпълнение, с която кредитът е обявен за изискуем.

Към момента на подаване на заявлението за издаване на заповед за парично задължение по чл. 410 ГПК в съда непогасеното задължение по револвиращия кредит, отпуснат на И.Б.Д. е в общ размер на 882,92 лева, като на 01.01.2019г., кредитополучателят е преустановил обслужване на заема, поради което кредитната карта е блокирана и от страна на кредитора е подадено заявление за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК в Районен съд Стара Загора за следните дължими суми по договор за отпускане па револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта № CARD-16548213 както следва: 814,90 лева - главница; 23,93 лева - възнаградителна лихва за периода от 01.01.2019 г. до 01.06.2019 г.; 44,09 лева - мораторна лихва за периода от 01.06.2019 г. до 18.12.2019г.; законната лихва за забава от датата на завеждане на заявлението за издаване на заповед за парично задължение по чл.410 ГПК до окончателното изплащане на вземането.

За събирането на посочените суми ищецът подал Заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК, по образуваното ч.гр.дело №6957/2019 г. била издадена Заповед за изпълнение, връчена на длъжника при условията на чл.47, ал.5 от ГПК, поради което на основание чл.415, ал.1 т.2 от ГПК предявява иск за установяване на вземането си

Моли съда да постанови решение, с което да признае за установено, че в полза на „БНП Париба Пърсънъл Файненс“ С.А. чрез „БНП Париба Пърсънъл Файненс“ С.А., клон България съществува вземането по договор CARD-16548213, обективирано в заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК, издадена по ч.гр.д. №6957/2019г. по описа на РС Ст.Загора, за 814,90 лева – главница; 23,93 лева - възнаградителна лихва за периода от 01.01.2019 г. до 01.06.2019г.; 44,09 лева - мораторна лихва за периода от 01.06.2019 г. до 18.12.2019 г., ведно със законната лихва, считано от постъпване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение па парично задължение по чл. 410 ГПК до окончателното изплащане на вземането. При условие на евентуалност предявява осъдителен иск за посочените по-горе суми. Претендира направените по настоящото дело и в заповедното производство разноски.

Ответникът И.Б.Д. представя писмен отговор в срока по чл.131 ГПК чрез назначения особен представител, в който взема становище, че оспорва предявения иск по основание и размер.

Заявява, че за вземания по договор за потребителски кредит, с клауза за предсрочна изискуемост при неплащане на определени вноски, като част от основанието на иска, изрично заявено в заповедното производство по чл.410 ГПК, предсрочната изискуемост не настъпва автоматично, а е необходимо кредиторът да е уведомил длъжника за обявяване на кредита за предсрочно изискуем и то преди подаване на заявлението по чл.410 ГПК, което волеизявление да е достигнало до длъжника. В този смисъл се позовава на съдебна практика - решение №92 от 16.06.2009г. на ВКС по т.д.№467/2008г., II т.о, решение №58 от 15.04.2009г. на ВКС по т.д.№548/2008г., II т.о и ТР №4/2013г. на ОСГТК, решение №123/09.11.2015г. по т.д.№2561/2014г. ВКС, II т.о и решение №114/07.09.2016г. по т.д.№362/2015г. на ВКС, II т.о. Сочи, че в настоящия случай ищецът не е уведомил длъжника за обявяване на кредита за предсрочно изискуем, по делото няма доказателства за това, предвид на което предявения иск е неоснователен, при липса на позоваване на предсрочна изискуемост, клауза от договора предвиждаща автоматична такава няма действие. 

Оспорва получаването на пратка с товарителница с №1051014727543/28.11.2018г. от „Еконт Експрес” ЕООД и съдържанието на писмо с изх.№5502/15.05.2020г. на „Еконт Експрес” ЕООД. Оспорва получаването на покана за доброволно изпълнение изпратена съгласно исковата молба на 10.06.2019г. и на покана с изх. №CARD - 16548213 издадена от ищеца.

Заявява, че договорът за кредит е достатъчно четлив, но по отношение на сертификата за уговорената застраховка, който е част от договора и без техническа експертиза е ясно, че е изготвен на шрифт по-малък от 12. Изготвен е с шрифт, който е нечетлив и неясен, което е самостоятелно основание за недействителността на договора по чл. 22 във вр. с чл. 10, ал. 1 от ЗПК. Договорът е нищожен и поради нарушение на чл. 11, ал. 1, т. 12 от ЗПК, тъй като погасителния план не съдържа разбивка на всяка погасителна вноска, показваща погасяването на главницата, лихвата, изчислена на базата на лихвения процент и допълнителните разходи. Съгласно чл. 11, ал. 1, т. 10 ЗПК договора за заем следва да съдържа годишния процент на разходите по кредита и общата сума, дължима от потребителя, изчислени към момента на сключване на договора за кредит, като се посочат взетите предвид допускания, използвани при изчисляване на годишния процент на разходите по определения в приложение № 1 към закона начин. В процесния договор е посочен годишен процент на разходите 31,91%, но не е ясно нито какво включва, нито как е формиран. Несъобразяването на договора с изискванията на чл.11, ал.1, т.10 ЗПК също представлява самостоятелно основание по чл.22 ЗПК за недействителност. Уговорка за лихва надвишаваща трикратния размер на законната лихва е противна на добрите нрави. В процесния договор уговорените размери на фиксиран годишен лихвен процент по заема и годишен процент на разходите многократно и значително надвишават трикратния размер на законната лихва, поради което счита за нищожни на основание противоречие с добрите нрави - чл. 26, ал. 1 предл. 3 от ЗЗД.

Моли съда да постанови решение, с което да отхвърли предявените искове изцяло, като неоснователни и недоказани.

 

От изложените в исковата молба обстоятелства се налага изводът, че съдът е сезиран с иск по чл.422 ГПК, който е установителен по своя характер и има за предмет съдебно установяване, че вземането на кредитора, за което е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.дело №6957/2019г. по описа на Старозагорски районен съд, съществува. Ищецът следва да докаже факта, от който произтича вземането му, а ответникът следва да докаже възраженията си срещу вземането.

 

НАСРОЧВА делото за 01.12.2020г. от 10,15ч., за която дата да се призоват страните.

ПРЕПИС от настоящото определение ДА СЕ ВРЪЧИ на страните. На ищеца да се връчи и препис от писмения отговор на ответника.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: