Решение по дело №4620/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 януари 2020 г.
Съдия: Зорница Димитрова Банкова
Дело: 20194430104620
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта

          Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Плевен, 21.01.2020год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенският районен съд, VІІ граждански състав, в публичното заседание на шестнадесети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЗОРНИЦА БАНКОВА

 

при секретаря Поля Цанева като разгледа докладваното от съдията Банкова гр. д. № 4620 по описа за 2019 година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

В исковата си молба ищецът З. ”Б.И.”***, твърди, че на 01.05.2015г. в ***, посока движение ,***е реализирано произшествие, при което  МПС, марка ***, собственост на *** К. и управлявано от В.К., попада в необезопасена шахта без капак на пътното платно.Твърди се, че е съставен Протокол за ПТП, като са посочени причини за произшествието- необезопасена и несигнализирана шахта на пътното платно.Твърди се, че е сключена застраховка”***” при ищеца, съгласно застрахователна полица ***, валидна към датата на събитието, като щетите са  оценени на 284,67лв. и застрахователното обезщетение е изплатено. Твърди се, че съгласно чл.213, ал.1 от КЗ/отм./ след изплащане на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования В заключение ищецът моли съда да осъди ответника да му заплати сумата от 299,67лв., представляваща изплатено застрахователно обезщетение и ликвидационни разноски в размер на 15лв.,  ведно със законната лихва, считано от датата на завеждане на делото до окончателното изплащане на сумата. Претендира и присъждане на направените съдебно-деловодни разноски и адвокатско възнаграждение.

 За ответника Община-Плевен, представителя е взел становище, че предявения иск е неоснователен и недоказан и е развил подробни съображения в отговора по чл.131 от ГПК.

 Съдът, като прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази доводите и възраженията на страните, намира за установено следното:

Видно от приложения протокол за ПТП№***., който не е оспорен по реда на чл.193 от ГПК и съдът кредитира като обективно и достоверно доказателство относно отразените в него обстоятелства,  е че на 01.05.2015год. в ***, посока  на движение ***е реализирано произшествие, при което  МПС, марка ***, собственост на *** К. и управлявано от В.К., попада в необезопасена шахта без капак на пътното платно, като на автомобила са причинени материални щети-деформация на предна и задна дясна гуми.Следва да се отбележи, че протоколът за ПТП е официален свидетелстващ документ, поради което има обвързваща съда материална доказателствена сила относно удостоверението в него обстоятелства, пряко възприети от съставителя му. Това се отнася до наличието на констатирана неравност на пътното платно, несигнализирана и необезопасена настилка и повредите.В тази връзка са и показанията на свидетеля В.К., който посочва, че пътното платно е било с много дупки.

Не се спори, че към момента на пътнотранспортното произшествие собственикът на увредения автомобил, е  имал сключена застраховка  с ищеца- видно от отразеното в протокола за ПТП, представения застрахователен договор№***, със срок на валидност 11.10.2014г.- 10.10.2015г. и уведомително писмо-л.7.

Видно от приложената преписка по щета №***., за сумата 284,67лв., фактура №***-л.14, е че  е извършен ремонт от сервиз, щетите са оценени и са изплатени.

Приложена е регресна покана до ответника-л.16 от делото.

С оглед на гореизложеното съдът намира, че са налице предпоставките на чл.213, ал.1 от КЗ, а именно: изплатено е застрахователно обезщетение във връзка с настъпването на определено застрахователно събитие и застрахователят има регресен иск срещу лицето, причинило вредата-Община-Плевен.

Относно механизма на ПТП е назначена САЕ.От заключението на ВЛ се установява, че има причинно-следствена връзка между процесното ПТП и нанесените щети на л.а.Посочено е, че механизмът, по който е реализирана щетата.Посочено е, че, е въпрос на индивидуални възможности и обстоятелства, масата на превозното средство, а не само на скоростта, за да се избегне дупката.

 На следващо място съдът приема, че не е изпълнено задължението,съгласно ЗДвП, Наредба№1/17.01.2001г. за организиране движението по пътищата и наредба№16/23.07.2001г. да се грижи и поддържа в изправност уличната  пътна мрежа, вертикалната и хоризонтална маркировка на улиците в общината, за да осигури безопасността на движението на МПС и пешеходци. В случая - да обезопаси повредата по пътното платно, като това е в пряка причинна връзка с настъпилото ПТП и причинени  вреди.При това положение е без значение чия собственост е шахтата, тъй като ремонта и поддържането на   общинските пътища се осъществява от общините.Поддържането на пътищата е дейност по осигуряване на необходимите условия за непрекъснато, безопасно и удобно движение през цялата година, като Общината в случая не е предприела необходимите действия за това.Представения протокол за ПТП не е оспорен по надлежния ред, а освен това ВЛ посочва в заключението си ,че посочената повреда може да настъпи в резултат при преминаване  на автомобила през шахта.  В случая не се касае до каквото и да  било съпричиняване на вреди, т.к. липсват доказателства в този смисъл. И не на последно място следва да се отбележи също, че в случая отговорността на Общината е обективна и независима от вината.

 В този смисъл предявеният от З.”Б.И.”***-Плевен осъдителен иск  се явява основателен.

Относно размера на вредите  е  назначена съдебно-автотехническа експертиза относно размера на причинените на застрахования при ищеца автомобил, в резултат от процесното ПТП. От заключението на ВЛ, което е прието от съда като обективно, компетентно, се установява, че стойността на  действителните повреди  е 323,98лв.В ИМ се претендират действително платената сума, което е в по- малък размер. Правото на застрахователя да иска от лицето, причинило вредата, след заплащане на застрахователното обезщетение на увреденото лице, е регресно право.В случая се касае до регресен иск, чието основание  не е застрахователния договор, а фактът на изплащане на сумата на правоимащите лица, по силата на застраховката и даденото от закона право на регрес.Именно  поради правото, произтичащо от закона, застрахователят встъпва в правата, спрямо  причинителя, след плащането, като упражнява тези права от свое име.В този смисъл регресния иск е особен самостоятелен иск, почиващ на закона, а не на договора, макар да има връзка него. Правата на  застрахователя се определят от размера действителните щети, като така определената сума отговаря в пълна степен на обезщетителния характер на застрахователното правоотношение. В този смисъл предявеният от З.“Б.И.”АД- ***-Плевен, осъдителен иск за изплатено застрахователно обезщетение, ведно със законната лихва, считано от датата ИМ до окончателното изплащане на сумата, се явява основателне и доказан.

При този изход на делото и на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца деловодни разноски в размер на 600лв.

По така изложените съображения Плевенският районен съд

Р      Е      Ш      И:

ОСЪЖДА  на осн. чл.213, ал.1 от КЗ/отм./ Община-Плевен, ДА ЗАПЛАТИ на З. “Б.И.”АД ***, ***, сумата 299,67лв., представляваща изплатено застрахователно обезщетение по застрахователна полица №№***, по щета№***.,  по описа на ищеца, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба- 28.09.2018год., до окончателното изплащане на сумата.

 На осн чл.127, ал.4 от ГПК присъдената сума да се изплати по банкова сметка *** З. “Б.И.”АД ***, ***: Банка ДСК : IBAN: ***, BIG: ***

ОСЪЖДА на осн. чл.78, ал.1 от ГПК Община-Плевен, ДА ЗАПЛАТИ на З. “Б.И.” АД ***, сумата 600лв., представляваща направени съдебно- деловодни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: