Решение по дело №334/2020 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260077
Дата: 10 август 2021 г. (в сила от 1 февруари 2022 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20203610200334
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

10.08.2021 год.

 

Номер 260077                                            Година 2021                              Град Велики Преслав

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

Великопреславският районен съд                                                                       първи състав

На 29 (двадесет и девети) август                                                            Година 2021

В публично съдебно заседание, в следния състав:

          Председател Дияна Петрова

Секретар Женя Проданова,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Петрова

АНД дело номер 334 по описа за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН, образувано въз основа на жалба  от „***“ООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление ***, представлявано по закон от Н. С.Ч. – управител, чрез пълномощник адв.С.Т. от ШАК срещу НП №27-0001151/18.09.2020 г. издадено от директора на Дирекция“Инспекция по труда“-гр.Шумен.

            В жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност и неправилност на НП, като издадено при съществени процесуални нарушения и при необосновано и неправилно приложение на материалния закон. Твърди се че жалбоподателя не е адресат на  нарушението и дори такова да било извършено то същото е маловажен случай  и административнонаказващия орган е следвало да приложи разпоредбата на чл.415в от КТ.

Поради изложеното се иска от съда наказателното постановление да бъде отменено изцяло, алтернативно изменено, като бъде приложена разпоредбата на чл.415в от КТ и на жалбоподателя да бъде наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер предвиден в тази разпоредба.

            В съдебно заседание не се явява представител на жалбоподателя.

Процесуалният представител на въззиваемата страна –Дирекция ”ИТ”-Шумен счита, че атакуваното наказателно постановление е законосъобразно и правилно и моли съда да бъде потвърдено изцяло. Подробно излага мотивите си в представените писмени бележки.

            Съдът, като обсъди материалите по приложените административнонаказателни преписки и събраните по тях, и в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, прецени ги поотделно и в тяхната съвкупност, установи от фактическа страна следното:

            При извършена проверка на 21.07.2020 г. по спазване на трудовото законодателство на жалбоподателя от служители на Д“ИТ“, гр.Шумен – свидетелите С.Т. и П.С. установили,  че на 26.06.2020 г. работодателя  ***“ООД, ЕИК **** в обект – строеж „Преустройство и въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградата на ОУ“Св.Св.Кирил и Методий“-кв.15, с.***, ул.“***“№*** с възложител Община Върбица и изпълнител-строител жалбоподателя е допуснал „общ работник строителство сгради“ К. Д. М. до самостоятелна работа без да му е проведен инструктаж на работното място по установения ред с необходимата продължителност непосредствено след постъпването му на работа на описания строеж. С което жалбоподателя-работодател не е изпълнил задълженията си по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Предвид установеното нарушение при извършената проверка  на жалбоподателя е съставен АУАН за извършено нарушение по чл.281, ал.5 от КТ и чл.13, ал.1  от НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, връчен  на нарушителя. Въз основа на акта е издадено обжалваното наказателно постановление, с което за посоченото административно нарушение на жалбоподателя е наложено административно наказание на осн.чл.413, ал.2 от КТ „имуществена санкция“ в размер на 1800.00 лв.

            При така установените фактически положения, съдът намира от правна страна следното:

            По допустимостта на жалбата:

            Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, спрямо което са издадено атакуваното НП, и в установения от закона седмодневен срок от връчването му.

Ето защо, същата е допустима.

            Относно основателността на жалбата:

            Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА. В тази насока, съдът взе предвид следното:

            Въз основа на извършена служебна проверка, съдът намира, че при съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на атакуваното наказателно постановление не са допуснати нарушения на процесуалните норми, налагащи отмяна на последното.

            Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са съставени от компетентни органи по смисъла на чл. 416 от КТ. При съставянето на акта и издаването на наказателното постановление са спазени сроковете по чл. 34, ал. 2 от ЗАНН и не са допуснати съществени нарушения на административно наказателнопроцесуалните правила, които да налагат отмяна на последното. Наказващият орган е спазил задължението си по чл. 52 , ал. 4 от ЗАНН за преценка на възраженията и представените по тях доказателства.

Съдът като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, счита, че жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следното:

От събраните по делото гласни и писмени доказателства по несъмнен начин се установи, че между жалбоподателя, в качеството му на работодател и лицето К.Д.М. е сключен трудов договор №76 от 25.06.2020 г. по силата на който е възникнало трудово правоотношение помежду им. Работникът  К. М. е постъпил на работа на 26.06.2020 г. и при започване на работа на строежа не е проведен инструктаж по безопасност и здраве при работа на работното място. Съгласно чл. 13, ал.1 от НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд: инструктажът на работното място е практическо запознаване на работника или служителя с конкретните изисквания за безопасното изпълнение на трудовата дейност и се провежда на работното място, преди да му бъде възложена самостоятелна работа. Като не е провел такъв инструктаж на работното място на работника преди да му е възложена самостоятелна работа по безопасност и здраве при работа, жалбоподателя е осъществил от обективна страна състав на административно нарушение по чл. 281, ал.5 от КТ и чл. 13, ал. 1 от НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Предвид обстоятелството, че нарушението е извършено от юридическо лице, които съгласно разпоредбата на чл. 83 от ЗАНН носят обективна, безвиновна отговорност, е безпредметно да се обсъжда субективната страна на извършеното административно нарушение.

Съдът счита, че в случая не е налице маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл. 415в, ал. 1 КТ, доколкото не са налице предвидените две предпоставки, посочени в нормата на чл. 415в, ал. 1 КТ – нарушението да е отстранено веднага след установяването му и да не са настъпили вредни последици за работника. Съставът на административното нарушение не изисква настъпването на съставомерни последици и според настоящия състав не може да се квалифицира, като маловажен случа, предвид конкретно охраняваните обществени отношения – опазване на живота и здравето на работещите и то при изпълнение на строителни работи с повишена степен на опасност. Освен това при проверката са установени и множество други нарушения на КТ от страна на жалбоподателя, поради което съдът счита за висока, освен обществената опасност на деянието и обществената опасност на дееца.   

С оглед на гореизложеното съдът прие, че правилно административно-наказващият орган е ангажирал административнонаказателната отговорност на жалбоподателя за извършеното нарушение.

            Наложеното наказание на жалбоподателя е в границите на предвиденото за съответното нарушение в чл. 413, ал.2 от КТ. Наложеното наказание е съобразено с всички смекчаващи /отстраняване на нарушението в кратък срок/ и отегчаващи отговорността обстоятелства /установени други нарушения на КТ при проверката, високата обществена опасност на деянието/ с оглед на което съдът прие, че преценката на административно-наказващият орган е справедлива.

            По изложените съображения, съдът счита, че атакуваното наказателно постановление  следва да бъде потвърдено изцяло.

Съдът като съобрази изхода на спора и направеното изрично искане от процесуалния представител на въззиваемата страна за присъждани на разноски за юрисконсултско възнаграждение, счита на осн.чл. 63, ал.3 от ЗАНН вр. с чл.143, ал.1 от АПК, че въззиваемата страна има право на разноски в размер на 150.00 лв. /чл.22ж, т.2 от НАРЕДБА за заплащането на правната помощ/ и искането следва да бъде уважено.

 

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА ИЗЦЯЛО НП №27-0001151/18.09.2020 г. издадено от директора на Дирекция“Инспекция по труда“-гр.Шумен, с което на ***“ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано по закон от Н. С. Ч. – управител, за нарушение по чл. 281, ал.5 от КТ и чл. 13, ал. 1 от НАРЕДБА № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и на основание чл.413, ал.2 от КТ е наложено административно наказание ”Имуществена санкция” в размер на 1 800.00  лева.

            ОСЪЖДА ***“ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано по закон от Н. С. Ч. – управител да заплати на Дирекция“Инспекция по труда“-гр.Шумен, с адрес гр.Шумен, бул.“Съединение“№30,  направените в настоящото производство разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 150.00 лв./сто и петдесет лева/.

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, с жалба пред Административен съд гр. Шумен по реда на глава XII от Административнопроцесуалния кодекс, на касационните основания, предвидени в НПК.

 

           

                                                                                              Районен съдия: