Решение по дело №654/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 616
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 29 август 2020 г.)
Съдия: Янко Новаков Новаков
Дело: 20192100900654
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 158                                23.07.2020 година                           Град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският    окръжен съд,                                                   граждански състав

На   двадесет и пети юни                               две  хиляди  и  двадесета година

В публично заседание    в    следния    състав:

Председател: Янко Новаков

       Членове: -

 

Секретар: Цветанка Арнаудова

Прокурор: -

като разгледа докладваното от съдия Новаков

търговско дело         номер       654          по описа за          2019         година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 7, ал. 5 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

Ищецът Сдружение „Съюз на тракийските дружества в България“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София 1000, район „Триадица“, ул. „Стефан Караджа“ № 7А, със съдебен адрес гр. София 1113, ул. „Генерал Щерю Атанасов“ № 5 – адв. Олга Сиракова е предявил иск за осъждане на ответника Сдружение „Съюз на тракийските дружества“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ул. „Конт Андрованти“ № 5, със съдебен адрес гр. Бургас, ул. „Хан Аспарух“ № 3 – адв. Павлина Вълканова да преустанови използването на наименованието си.

В обстоятелствената част на исковата молба и на допълнението към нея са развити доводи, че е налице идентичност между наименованията на двете сдружения.

Ответникът оспорва иска. Посочва, че липсва пълно припокриване в наименованията на двете сдружения. Различни били и идеалните им цели и средствата за постигането им.

Бургаският окръжен съд, като взе предвид събраните по делото доказателства и като съобрази разпоредбите на закона, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Видно от водения при Агенцията по вписванията регистър на юридическите лица с нестопанска цел, сдружението на ищеца е било регистрирано през 1967 г. с наименование „Съюз на тракийските културно-просветни дружества в България“ със седалище гр. София. През  1993 г. наименованието е променено на „Съюз на тракийските дружества в България“. Сдружението осъществява общественополезна дейност.

Основните му цели са: Отстояване и реализиране на девиза „Тракия без граници“; интеграция на Тракия в рамките на Европейския съюз; създаване, управление и развитие на Еврорегион „Тракия “;  опазване и популяризиране на тракийското културно и историческо наследство; спазване и защита на човешките и имуществените права на тракийските бежанци и техните потомци;  защита на българщината, българите в чужбина и православната вяра; благоденствие на българския народ и просперитет на българската държава; активна дейност за мир, доверие и добросъседски отношения с балканските народи.

В състава му са включени тракийски дружества със самостоятелна правосубектност със седалища: Айтос, Асеновград, Бургас, Бяла, Варна, Велико Търново, Велинград, Димитровград, Доспат, Казанлък, Карнобат, Крумовград, Любимец, Несебър, Одеса, Пазарджик, Перник, Пловдив, Поморие, Русе, Свиленград, Сливен, Созопол, София, Стара Загора, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен, Ямбол  (виж приложения списък – л.525-535).

Сдружението на ответника е регистрирано през 2018 г. с наименование „Съюз на тракийските дружества“ със седалище гр. Бургас. То е било учредено от три тракийски дружества със седалища Бургас, Кърджали и Сливен. През 2019 г. за негови членове са били приети още две сдружения с централи в Бургас и Айтос (виж списъка на л. 538).

Според чл. 1, ал. 2 от устава  сдружението е „правоприемник“ на първия Съюз на тракийските дружества в България, основан през февруари 1897 г. в гр. Бургас.

Сдружението също е регистрирано в обществена полза като е заявило следните идеални цели: Да провежда политика, съответстваща на интересите и целите на българския народ и на българските бежанци от Тракия и потомците им; да защитава правата на тракийските бежанци и техните потомци, свързани с обезщетението за отнетото им имущество в земите на Тракия и Мала Азия; да съхрани и предаде на поколенията историческата истина за бежанците - тракийци, за тяхното културно и историческо наследство;  да задоволява потребностите на гражданите, в т.ч. и на потомците на тракийските бежанци, свързани с възпитание и утвърждаване на националното самосъзнание;  да подпомага тракийците извън страната за съхранение на българското им самосъзнание и на историческото ни и културно наследство;  да развива чувство на сближение и солидарност между отделните тракийски организации и между тракийците в страната и в чужбина; да развива целенасочена дейност за осъществяване интеграцията на Тракия в рамките и в съответствие с принципите на Европейския съюз.

И двете сдружения се самоопределят като сторонници на каузата на българите, живеещи в историко-географската област Тракия, която в днешно време обхваща части от Южна България, Североизточна Гърция и европейската територия на Турция.

И двете юридически лица представляват действащи в обществена полза обединения на самостоятелни колективни образувания – тракийски дружества, регистрирани в различни градове, но ищецът има много по-широка представителност на национално ниво и дългогодишна история.

Съдът намира, че наименованието на ответното сдружение „Съюз на тракийските дружества“ е дотам сходно с това на ищеца „Съюз на тракийските дружества в България“, че би могло да доведе до заблуждение за идентичност на двете юридически личности. Налице е съвпадение в наименованията по смисъла на чл. 7, ал. 5 от ЗЮЛНЦ, независимо че няма пълно буквално припокриване. Отпадането на израза „в България“ в наименованието на ответника не е достатъчно ясен индивидуализиращ белег. Както стана ясно, и двете сдружения развиват дейност именно в Република България и отстояват български интереси. По сходен казус има съдебна практика – виж напр.  Решение № 2271 от 30.11.2017 г. на СГС по т. д. № 894/2017 г., потвърдено с Решение № 737 от 1.03.2018 г. на САС по т. д. № 896/2018 г., недопуснато до касационно обжалване с Определение № 127 от 26.02.2019 г. на ВКС по т. д. № 1787/2018 г., II т. о., ТК.      

Предвид изложеното и на основание чл. 7, а 5 от ЗЮЛНЦ ответникът следва да бъде осъден да преустанови използването на наименованието си.

Относно разноските:

Ищецът е платил държавна такса от 80 лева и адвокатски хонорар за процесуално представителство от 1500 лева.

Възражението по чл. 78, ал. 5 от ЗЗД за прекомерност на адвокатското възнаграждение е основателно. Искът е неоценяем. Нормативният минимум на възнаграждението съгл. чл. 7, ал. 1, т. 4 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. на ВАС е 150 лева. При това положение съдът зачита частично платения хонорар до размера от 500 лева.

Предвид изложеното и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК съдът присъжда в полза на ищеца съдебноделоводни разноски в размер на 580 лева.

Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА Сдружение „Съюз на тракийските дружества“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ул. „Конт Андрованти“ № 5, със съдебен адрес гр. Бургас, ул. „Хан Аспарух“ № 3 – адв. Павлина Вълканова да преустанови използването на наименованието „Съюз на тракийските дружества“.

ОСЪЖДА Сдружение „Съюз на тракийските дружества“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ул. „Конт Андрованти“ № 5, със съдебен адрес гр. Бургас, ул. „Хан Аспарух“ № 3 – адв. Павлина Вълканова да заплати на Сдружение „Съюз на тракийските дружества в България“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София 1000, район „Триадица“, ул. „Стефан Караджа“ № 7А, със съдебен адрес гр. София 1113, ул. „Генерал Щерю Атанасов“ № 5 – адв. Олга Сиракова съдебноделоводни разноски в размер на 580 (петстотин и осемдесет) лева.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Бургаския апелативен съд в 2-седмичен срок от връчването му на страните.

 

 

СЪДИЯ: