Решение по дело №340/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 166
Дата: 25 ноември 2019 г.
Съдия: Антоанета Маринова Симеонова
Дело: 20194340200340
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 септември 2019 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е 

 

             

 

                                             гр. Троян, 25.11.2019 год.

 

 

                                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

          Троянски районен съд, първи състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА

 

при секретаря Ценка Банчева, като разгледа докладваното от съдията Симеонова АНД № 340 по описа  на Троянски районен съд за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

                                                           Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

          С наказателно постановление № 427028-F473141 от 08.04.2019 г., издадено от Ж.И.А.– Началник на отдел „Оперативни дейности“ - Велико Търново в ЦУ на НАП, на „СИМА“ ЕООД,  ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Троян, ул. “Димитър Икономов-Димитриката“ № 50, представлявано от управителя С.М.Д., ЕГН **********, е наложена имуществена санкция в размер на 800.00 /осемстотин/ лева, за нарушение по чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ.

         Наказателното постановление е обжалвано в законоустановения срок от  представляващия „СИМА“ ЕООД, С.М.Д., като с жалбата се иска от съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно. Изложени са доводи за допуснати съществени процесуални нарушения и твърдения, че случаят е маловажен.

           За жалбоподателя „СИМА“ ЕООД,  ЕИК *********, редовно призовани,  в съдебно заседание не се явява управителя С.М.Д., а се представлява от адвокат К.Н.от АК-Ловеч, който поддържа жалбата и по същество на делото и в представената писмена защита излага подробни аргументи в подкрепа на искането за отмяна на наказателното постановление. Най-същественият довод е за липса на представителна власт на лицето, в присъствие на което е съставен АУАН и на когото същият е връчен. 

          За ответника по жалбата -  ТД на НАП гр.Велико Търново, редовно призовани, в съдебно заседание не се явява представител, представлява се от юрисконсулт Д.Д.И., която оспорва жалбата и моли обжалваното НП да бъде потвърдено. Подробни аргументи юрисконсулт И. е изложила в представена писмена защита.  Ангажирани са доказателства.

         От приложените към делото и приети писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните по делото свидетели Д.Н.Д., Г.В.П. и Н.Д.Д.,  преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

          На 16.02.2019 г. била извършена проверка в хотелски комплекс „Сима“, няходящ се в курортен комплекс Беклемето, експлоатиран от „СИМА“ ЕООД,  ЕИК *********, от инспекторите по приходите от ТДНАП гр.В.Търново -Д.Д. и Г.П.. Инспекторите направили контролна покупка в ресторанта без да се легитимират. В 10.55 часа свид. Д. закупил топла напитка „3 в 1“ и 1 бр. безалкахолна напитка на обща стойност 3.50 лв. Продажбата била осъществена от свид.Н.Д., която приела плащането, но по твърденията на инспекторите, не издала касов бон. Такъв е издаден в 10.56 часа, видно от представения с преписката от АНО и находящ се  на л.15.  Констатациите от проверката били отразени в протокол за извършена проверка с бл. № серия АА № 0372023, съставен от свидетеля Д.Д.. В него е отразено, че на проверката за търговеца са присъствали И.С.С.-управител и Н.Д.Д.-камериерка.

          На 20.02.2019 г. в офиса на ГД „Фискален контрол“ –ТД гр.Плевен при ЦУ-НАП, се явил пълномощник на „СИМА“ ЕООД – Х.Н.К., който представил контролна лента за 16.02.2019г. от фискално устройство в проверения обект. Инспекторите по приходите приели, че в представената контролна лента не фигурира извършената от тях контролна покупка, поради което на същата дата - 20.02.2019 г., бил съставен Акт з************ ул.“**************, представлявано от управителя С.М.Д., ЕГН **********,  за нарушение по чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ.

           Актосъставител е Д.Н.Д. - „Старши инспектор по приходите“  при ЦУ на НАП. В акта е отразена като свидетел Г.В.П..             АУАН е съставен в присъствие на Х.Н.К., в качеството му на упълномощено лице, който  в графа „обяснения на нарушителя”, е посочил, че ще подаде възражение в срок, като е удостоверил с подписа си, че е получил екземпляр от акта на датата, на която е съставен, а именно - 20.03.2019 година. В тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН е направено писмено  възражение  срещу акта от представляващия“СИМА“ ЕООД. Във възражението е посочено, че в 10.56 е въведена поръчката – контролната покупка, като е приключена в 22.33 часа, тъй като в обекта е въведена практика да се отварят сметки, които се приключват с отчитане на касовите наличности от сервитьорите.

           На 08.04.2019г.  Началника на отдел „Оперативни дейности“ гр.Велико Търново в ЦУ НАП е издал атакуваното наказателно постановление.

           При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

   По допустимостта на жалбата: Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект /срещу когото е издадено атакуваното НП /, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд  / по местоизвършване на твърдяното нарушение /, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

              Разгледана по същество, същата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

            Същественото при производството от административно - наказателен характер е да се установи спазена ли е процедурата по съставяне на акта за установяване на извършеното административно нарушение; съставеният акт съдържа ли императивно определените в закона реквизити, актът предявен ли е на нарушителя и правилно и законосъобразно ли е оформено предявяването; компетентността на актосъставителя; има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН,  дали това деяние е извършено от лицето, посочено в акта като нарушител, и дали е извършено виновно; наказателното постановление издадено ли е от компетентен орган и при спазване на императивните разпоредби за съдържание, реквизити и срокове.

          По приложението на материалния закон:

          «СИМА» ЕООД е санкционирано за извършено нарушение по чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти  

          Съгласно посочената разпоредба, независимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 - за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1; Съгласно ал.4 на посочената разпоредба, фискалната касова бележка в случаите по ал. 1 се издава при извършване на плащането.

          Предвид установеното от фактическа страна, настоящият състав намира, че санкционираното дружество „СИМА“ ЕООД, представлявано от управителя С.М.Д., е осъществило нарушение по чл.25, ал.4 от посочената наредба, а не по ал.1 от същата.  Видно е от представения касов бон на л.15 за извършената контролна покупка, че същият е пуснат на 16.02.2019г. в 22.33 часа,   стоките са въведени в 10.56 часа, което е едновременно с осъществената продажба. В случая е извършено нарушение, изразяващо се в  неиздаване касов бон едновременно с плащането на стоката – задължение, предвидено в чл.25, ал.4 от Наредба  Н-18/2006г. на МФ.

          Съдът не споделя възражението на процесуалния представител на жалбоподателя, че са налице условията, визирани в разпоредбата на чл.28 от ЗАНН  и случаят следва да се  квалифицира като „маловажен” предвид , че нарушението е първо и не е довело до укриване на приходи, както и предвид стойността на продажбата – 3.50 лева.  Конкретното нарушение е формално и за съставомерността му не се изисква настъпването на вредни последици. Освен това обстоятелствата по извършването на нарушението не разкриват по-ниска степен на обществена опасност  в сравнение с други нарушения от този вид, поради което не са налице предпоставките за приложение на чл.28 от ЗАНН.  

По приложението на процесуалния закон:  Обжалваното НП е издадено от  упълномощен за това орган, съгласно Заповед № ЗЦУ-ОПР-17 от 17.05.2018 година на Изпълнителния директор на НАП, поради което издалото НП лице е компетентно. С оглед длъжностното качество на актосъставителя и във връзка със същата заповед, съдът намира, че АУАН е съставен от компетентен орган, при изпълнение на неговите служебни задължения.

 Съдът счита, че атакуваното наказателно  постановление е издадено в срок, но че същото е НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО, поради което и следва да бъде отменено поради допуснато процесуално нарушение, което е от категорията на съществените.

           Настоящият състав счита за основателен довода на процесуалния представител на жалбоподателя, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в това, че АУАН е съставен в присъствие на пълномощник, действащ с общо пълномощно, което не включва правото в негово присъствие да бъде съставен АУАН и на него актът да бъде връчен, а за това е необходимо изрично пълномощно с посочените права.

           Съгласно чл.40, ал.1 от ЗАНН, АУАН се съставя в присъствие на нарушителя, като съгласно константната съдебна практика, отклонение от това правило се допуска / извън хипотезата на чл.40, ал.2 от ЗАНН/, само ако пълномощникът е бил упълномощен да представлява нарушителя, в случая ЕООД, при съставяне и подписване на АУАН.

           В настоящия случай АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя, не е предявен на лицето, управляващо и представляващо търговеца, в нарушение на чл.43, ал.1 от ЗАНН във вр. чл.83 от ЗАНН. Лицето Х.Н.К., в чието присъствие е съставен акт и на когото същият е връчен,  е посочен в АУАН, че е «упълномощено лице». Той е действал с генерално пълномощно, по силата на което е упълномощен с широк кръг права да представлява ЕТ „СИМА  - Светослав Дочков“,  ЕИК *********, но не и „СИМА“ ЕООД,  ЕИК *********. Относно съдържанието на пълномощното, то не е да представлява търговеца при съставяне и подписване на акта за установяване на административно нарушение. Видно от представеното копие на пълномощното, прието като доказателство по делото / л.28/, представителната власт на К.е да представлява едноличния търговец пред НАП, НОИ, Община Троян, общинска администрация, Агенция по вписвания – Търговски регистър, пред всички останали административни, съдебни, контролни, митнически, данъчни, КАТ и др. органи в страната и чужбина, по въпроси, свързани с дейността на фирмата. Да подава от името на фирмата декларации, справки, заявления, отчети и магнитни носители, да подписва ДРА, ДАПВ и протоколи от насрещни проверки. Видно е, че съдържанието на пълномощното е пряко свързано с дейността на К.като главен счетоводител в ЕТ. И макар да са налични доказателства, че К.е счетоводител и в санкционираното дружество, то същият не е разполагал изобщо с каквато и да е представителна власт при съставяне и предявяване на АУАН на санкционираното дружество „Сима“ ЕООД.

             Настоящият състав намира, че задължение на административнонаказващия орган е да следи за наличие на представителна власт на лицето, в чието присъствие се  съставя и на когото се връчва АУАН, както и да следи за валидното извършване на процесуалните действия пред него. Целта на личното връчване и подписване от нарушителя на АУАН - в случая представляващият ЕООД С.М.Д., е същият да бъде запознат със съдържанието на акта и по този начин да узнае какво административно нарушение се твърди, че е извършил, както и да има възможност да се защити още при съставяне на АУАН с вписване на обяснения и възражения по него, а и в 3-дневен срок от връчването му да направи писмени такива. В конкретния случай, със съставяне на акта в присъствие на лице без представителна власт и връчването му, е нарушено правото на защита на санкционирания търговец.

Констатираното от настоящата инстанция представлява нарушение на процесуалните правила, което е съществено и не може да бъде поправено в съдебната фаза на процеса и представлява  формална предпоставка  за отмяна на обжалваното наказателно постановление, тъй като опорочава  изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на санкционираното дружество и води до незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление и съответно - до неговата отмяна. / в този см. е Решение по КАНД № 52/2016 г. по описа на Административен съд-Ловеч/.

             Предвид изложеното съдът счита, че обжалваното наказателно постановление  се явява незаконосъобразно  и като такова следва да бъде отменено, поради което и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

 

                                                              Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление № 427028-F473141 от 08.04.2019 г., издадено от Ж.И.А.– Началник на отдел „Оперативни дейности“ - Велико Търново в ЦУ на НАП, с което на „СИМА“ ЕООД,  ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Троян********** представлявано от управителя С.М.Д., ЕГН **********, е наложена имуществена санкция в размер на 800.00 /осемстотин/ лева, за нарушение по чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18/13.12.2006г. на МФ,   като неправилно и незаконосъобразно.

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Ловеч по реда на глава ХІІ от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено с мотивите.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: