Решение по дело №794/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 314
Дата: 27 февруари 2019 г. (в сила от 28 март 2019 г.)
Съдия: Георги Георгиев
Дело: 20184110100794
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                             27.2.2019 г.                       град Велико Търново

 

  В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Великотърновски районен съд                                               VІ-ти граждански състав  

на дванадесети февруари                                    две хиляди и деветнадесета година               

в публично заседание в следния състав:

                                                                                        Районен съдия: Георги Георгиев

при секретаря Милена Радкова

като разгледа гражданско дело № 794 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на М.И.М., ЕГН **********, с адрес: ***, срещу П.А.М., ЕГН **********, с адрес: ***, с която се иска да бъде постановено решение, с което бъде прието за установено, че саморъчно завещание, обявено с Протокол № 400, акт  № 4, дело № 3 от 9.2.2018 г. на нотариус Д. Р., на Н. М. И.в полза на П.А.М. е нищожно, а при условията на евентуалност – да бъде прието, че обективираният в същото завет е недействителен на основание чл. 19, ал. 1 ЗН.

В молбата се твърди, че ищцата е наследник на Н. М. И., както и че саморъчно завещание, обявено с Протокол № 400, акт  № 4, дело № 3 от 9.2.2018 г. на нотариус Д. Р., е нищожно, тъй като не е написано, датирано и подписано от нейния наследодател. Заявява се, че посочените в това завещание недвижими имоти Н. И. е придобил по силата на саморъчно завещание на Д. Р. Г., обявено с протокол № 27/18.9.2015 г. на нотариус Д. Р., както и че въз основа на това завещание наследодателят й се е снабдил с нотариален акт. Сочи се, че по предявен от наследниците на Д. Г.иск е образувано гр. д. № 140/2017 г. на ВТОС, по което е назначена графическа експертиза, според която последното завещание не написано и подписано от Д. Г.. Въз основа на това се твърди, че дори завещанието в полза на ответника да е написано и подписано от Н. И., то същото е недействително, доколкото завещателят не е бил собственик на завещаните имоти.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба, в който не се спори, че ответникът е депозирал пред нотариус Д. Р. саморъчно завещание със завещател Н. М. И.и заветник П.А.М., но се твърди, че това завещание не е валидно, доколкото не е вписано. Заявява се, че според ответника обявяването на завещанието не е действие по приемането му и същият не желае да се ползва от завещаните имоти, поради което е предприел и действия по отказ от наследство. Сочи се, че ответникът е депозирал заявление за отказ от наследство, но по същото е постановен отказ на съда, което прави невъзможно сключването на извън-съдебна спогодба.

Великотърновският районен съд, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Предявен е установителен иск с правно основание чл. 42, б. „б” от ЗН.

Предмет на производството е саморъчно завещание със завещател Н. М. И., обявено с Протокол № 400, акт  № 4, дело № 3 от 9.2.2018 г. на нотариус Д. Р., съгласно което на П.А.М. са завещани ПИ с идентификатор 57354.300.614 по КККР на гр. П. Тръмбеш, находящ се в гр. П. Тръмбеш, ул. „К. и М.” № 13, с площ от 885 кв.м., заедно с построените в него селскостопанска и друг вид сграда за обитаване, както и девет земеделски земи в землището на с. С..

От представеното удостоверение за наследници (л. 4) се установява, че ищцата М.И.М. е единствен законен наследник на Н. М. И..

С протоколно определение 12.2.2019 г. съдът е отделил като безспорно и ненуждаещо се от доказване обстоятелството, че с одобрено от съда споразумение по НОХД № 2375/2018 г. на ВТРС ответникът П.А.М. е признат за виновен за това, че на 10.1.2011 г. в гр. Полски Тръмбеш е съставил неистински частен документ – саморъчно завещание от името на Д. Г.в полза на Николай Михов Иванов, на което е предал вид, че е написано и подписано от Д. Г.от гр. Полски Тръмбеш, което е било използвано от Н. М. И.на 8.4.2015 г. пред нотариус Диана Раднева в гр. Велико Търново, за да докаже, че съществува отразеното в завещанието по право – престъпление по чл. 309, ал. 1 НК, както и че на 5.12.2017 г. в гр. Полски Тръмбеш е съставил неистински частен документ - саморъчно завещание от името на Н. М. И.в полза на П.А.М. на което е предал вид, че е написано и подписано от Н. М. И.от гр. Полски Тръмбеш и го е използвал на 9.2.2018 г. пред нотариус Д. Р. от гр. Велико Търново, за да докаже, че съществува отразеното в завещанието право - престъпление по чл. 309, ал. 1 НК.

Съгласно чл. 42, ал. 1, б. „б” ЗН нищожно е завещателно разпореждане, ако при съставянето му не е спазена разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от ЗН, която на свой ред изисква саморъчното завещание да бъде изцяло написано ръкописно от самия завещател, да съдържа означение на датата, когато е съставено и да е подписано от него, като подписът трябва да бъде поставен след завещателните разпореждания. Саморъчното завещание е от категорията на частните диспозитивни документи и при оспорване на истинността му, тежестта на доказване е на страната, която го е представила и иска да се ползва от него, т.е. именно ползващата се страна следва да установи, че завещанието отговаря на изискванията на чл. 25, ал. 1 ЗН.

В случая по делото беше установено, че завещанието не отговаря на изискванията на чл. 25, ал. 1 ЗН, тъй като не е написано и подписано от соченото за завещател лице. С одобрено от съда споразумение ответникът е признал, че именно той е съставил процесното завещание, а по смисъла на чл. 300 ГПК задължителната сила на присъдата (на която е приравнено одобреното от съда споразумение) се отнася до всички елементи от престъпния състав, включително и относно действията, осъществяващи изпълнителното деяние на съответното престъпление.

 

Предвид това предявеният иск се явява основателен и следва да бъде уважен. 

По разноските.

Предвид изхода на делото ищцата има право на направените по делото разноски, които следва да бъдат възложени в тежест на ответника. По делото са налице доказателства за направени от ищцата разноски в размер на 1 426.60 лева, от които 206.00 лева - държавна такса, 20.60 лева - такса за вписване на исковата молба, и 1 200.00 лева - заплатен адвокатски хонорар.

Водим от горното, съдът

 

                                         Р Е Ш И:

 

ПРОГЛАСЯВА, по предявения от М.И.М., ЕГН **********, с адрес: ***, срещу П.А.М., ЕГН **********, с адрес: *** иск с правно основание чл. 42, б. „б” от Закона за наследството, нищожността на саморъчно завещание на Н. М. И., ЕГН ********** в полза на П.А.М., ЕГН **********, обявено с Протокол № 400, акт  № 4, дело № 3 от 9.2.2018 г. на нотариус Д. Р..

ОСЪЖДА П.А.М., ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на М.И.М., ЕГН **********, с адрес: *** сумата от 1 426.60 (хиляда четиристотин двадесет и шест лева и шестдесет ст.) лева, представляваща направените от ищцата разноски по делото.

 

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: