Решение по дело №282/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 364
Дата: 13 юли 2023 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20237170700282
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

 364

 

гр. Плевен, 13.07.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на шестнадесети юни две хиляди двадесет и трета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:       ЕЛКА БРАТОЕВА

                     НЕДЯЛКО ИВАНОВ 

                          

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВАН ШАРКОВ

При секретар: ВЕНЕРА МУШАКОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 282/2023г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63а от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Директора на Регионална дирекция по горите – Ловеч, чрез юрк. Т., срещу Решение № 23/27.02.2023 г., постановено по а.н.д. № 303/2022 г. на Районен съд – Червен бряг в частта, с която съдът е разпоредил иззетите с АУАН вещи – конска каруца и конска амуниция, както и БМТ „Щил“ с фабр. № *********, да бъдат върнати на собственика им, след легитимирането му.

Касаторът обжалва решението частично с доводи за неговата неправилност поради нарушение на закона – касационно отменително основание по чл. 348 ал.1 т.1 НПК. Според чл. 20 ал.1 ЗАНН – на отнемане в полза на държавата подлежат вещите, принадлежали на нарушителя, послужили за извършване на умишлено административно нарушение, ако това е предвидено в съответния закон или указ. Съгласно чл. 273 ал.1 от Закона за горите – вещите, послужили за извършване на нарушението, както и вещите – предмет на нарушението, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им. В РДГ – Ловеч не е постъпвало заявление от собственика на задържаните вещи с искане за тяхното връщане и твърдение, че това лице не е знаело за ползването им или че те са ползвани против волята му. В случая не е налице изключението по чл. 273 ал.1 ЗГ. Следва да се има предвид, че в последно време са зачестили този вид нарушения по ЗГ, които се отличават с висока степен на обществена опасност, защото засягат горския фонд и околната среда. Нарушителят в продължение на една година е извършил три нарушения на ЗГ – незаконна сеч при сходна фактическа обстановка, с използване на кон и каруца.

Ответникът – З.Т.О. не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл. 218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Червен бряг в обжалваната част е валидно и допустимо, но неправилно с оглед доказателствата по делото и закона.

Решението е постановено в производство по чл. 58а ЗАНН – когато за административното нарушение е предвидено да се налага безвъзмезден труд в полза на обществото, актосъставителят, изпраща преписката на административно-наказващия орган, който я внася за решаване в съответния районен съд. Съгласно чл. 58в ЗАНН – въз основа на събраните доказателства районният съд постановява решение, с което: 1.налага наказание и принудителна административна мярка; 2.изпраща материалите на съответния прокурор за образуване на наказателно производство, когато са налице достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер; или 3.оправдава нарушителя, когато не са налице условията за налагане на наказание. С решението съдът се произнася и за отнемането в полза на държавата на вещите и предметите по чл. 20 и чл.21 ЗАНН.

В чл. 266 ал.3 от Закона за горите (в редакцията към момента на извършване на нарушението) за незаконна сеч по смисъла на ал.1, когато нарушението е извършено при повторност, се предвижда наказание глоба от 500 до 3000 лв. или безвъзмезден труд в полза на обществото.

Районен съд – Червен бряг на осн. чл. 58а ЗАНН е постановил решение, с което на осн. чл. 266 ал.3 ЗГ е наложил на З.Т.О. административно наказание „безвъзмезден труд в полза на обществото“ в размер на 40 часа за срок от 1 година. По отношение вещите – предмет на нарушението - един пространствен кубически метър дърва за огрев от благун и цер, е постановил отнемане в полза на държавата. А вещите, послужили за извършване на нарушението – конска каруца и конска амуниция, както и БМТ „Щил“ е разпоредил да бъдат върнати на собственика им, след легитимирането му. Причината е, че липсвали доказателства за собствеността на иззетите с АУАН вещи.

Касае се за движими вещи, за които няма никакви данни в преписката да са принадлежали на друго лице – не са ангажирани нито твърдения, нито доказателства в тази насока, поради което няма основание да се приеме, че те не са собственост на нарушителя, в чието владение са се намирали и чрез които е извършил нарушението.

Съгласно чл. 20 ал.1 ЗАНН в полза на държавата се отнемат вещите, принадлежащи на нарушителя, които са послужили за извършване на умишлено административно нарушение, ако това е предвидено в съответния закон или указ. В специалния закон - в чл. 273 ал.1 от Закона за горите се предвижда отнемане на вещите, послужили за извършване на нарушението, независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им. Данни за наличие на това изключение също липсват по делото. Не е налице явно несъответствие между стойността на вещите и характера и тежестта на извършеното нарушение, което е извършено умишлено при условията на повторност и при същите обстоятелства, със същите средства. Целта на отнемането на вещите, послужили за извършване на нарушението, е да се препятства възможността на дееца впоследствие да извършва подобни нарушения.

Затова необосновани на доказателствата и несъответни на закона, както на чл. 20 ал.1 от ЗАНН, така и на чл. 273 ал.1 от Закона за горите, се явяват изводите на съда, че тези вещи са нечия чужда собственост, а не на нарушителя. Незаконосъобразно съдът е разпоредил връщането на конска каруца и конска амуниция, както и БМТ „Щил“ на собственика им, след легитимирането му. Такова друго лице, различно от нарушителя, не е установено.

По тези съображения решението следва да се отмени като неправилно в обжалваната част, а по същество – да се постанови отнемане на вещите, послужили за извършване на нарушението.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 23/27.02.2023 г., постановено по а.н.д. № 303/2022 г. на Районен съд – Червен бряг в частта, с която съдът е разпоредил иззетите с АУАН вещи – конска каруца и конска амуниция, както и БМТ „Щил“ с фабр. № *********, да бъдат върнати на собственика им, след легитимирането му и вместо него постановява:

ОТНЕМА в полза на държавата, иззетите с АУАН вещи - конска каруца и конска амуниция, както и БМТ „Щил“ с фабр. № *********, послужили за извършване на нарушението на осн. чл. 20 ал.1 ЗАНН вр. чл. 273 ал.1 ЗГ.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

                          

                  

       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/               ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/                     2./п/