Решение по дело №1301/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 927
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 3 януари 2020 г.)
Съдия: Светлана Нейкова Нейчева
Дело: 20194520201301
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Р у с е, 12. 12. 2019год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            Русенският районен съд, втори наказателен състав, в публично

            заседание на 17.10.2019 год, в състав:

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТЛАНА НЕЙЧЕВА

            при секретаря ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВА,

            разгледа докладваното от съдията АНД N1301

            по описа за 2019 год. на Русенски районен съд

            и за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от К.В.Г., ЕГН:**********, срещу наказателно постановление №19-1085-000148/2019г., издадено от началник на сектор ПП-Русе към ОДМВР – Русе, с което за нарушение на чл.21 ал.1 ЗДП, на основание чл. 182 ал. 1, т.6 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 900лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

Жалбоподателят, в жалбата си моли за отмяна на наказателното постановление. В съдебно заседание процесуалният защитник пледира за отмяна на наказателното постановление като неправилно.

Наказващият орган не изпраща представител и не взема становище по депозираната жалба.

РРП не взема становище по жалбата.

Районният съд, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните приема, за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

   На 24.03.2018год., в 19:01ч, жпод.Г. управлявал л.а., рег.№ Р03331КВ по бул.”България”, в гр.Русе. Същият бил засечен с дигитална стационарна радарна установка SITRAFFIC ERS 400, с заснет видеоклип №201803240306, която установила, че превишава разрешената максимална скорост до 50км. с 71км. След като установили собственика на автомобила – СОД ”Ерика„ и лецето управлявало автомобила – жпод.Г., св.И. го призовал в КАТ и  му съставил акт, обвиняващ го за нарушение на чл.21 ал.1 ЗДП, подписан от жалбоподателя с възражения. Въз основа на така съставения акт е издадено и обжалваното наказателно постановление, с което на основание чл.182 ал.1, т.6 ЗДвП му е наложено горепосоченото административно наказание.

Изложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото гласни и писмени доказателства и доказателствени средства.

            При така установеното от фактическа страна съдът намира от правна страна следното:

            Жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

            Жалбоподателят Г. осъществил състава на административно нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП – превишил разрешената максимална скорост от 50км/ч за населено място, с 71км/ч. Това се доказва с показанията на св.И., които съдът кредитира, тъй като констатациите били направени с техническо средство, с видеоклип видно от който на процесната дата и място автомобил рег. № Р03331КВ се движил със скорост 121,25км/ч. Жпод.Г. и неговият защитник на практика не оспорват извършеното нарушение, поради което за съдът то е безспорно установено. Съдът обаче счита, че деянието осъществено от последния не представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, тъй като не е обществено опасно. Налице е института на „крайна необходимост”, регламентиран в чл.13 от НК, към който препраща чл.11 от ЗАНН, който изключва отговорността, към която е привлечен дееца. 

            Съгласно чл. 13, ал. 1 НК, за да е осъществено при крайна необходимост, деянието трябва да е насочено към отклоняване на възникналата непосредствена опасност, застрашаваща с увреждане държавни или обществени интереси, лични или имотни блага, както и да създава обективни предпоставки за спасяване на застрашените интереси. В конкретния случай представените писмени доказателства трудов договор и дл. характеристика сочат, че жпод.Г. е охранител в СОД„ЕРИКА”ООД, охранителна фирма която сключила договор №1039-10 с „Марпекс Агро” ЕООД, с предмет охрана на три помещения, стопанисвани от дружеството. Представено е и копие „извадка за събитие” от дата 24. Март 2018год, удостоверяващо, че за процесната дата и час на нарушението, е сработила алармата на охраняваното дружество, на която жпод.Г. по дл. характеристика се отзовал. Предвид изложеното съдът намира, че представените доказателства сочат, че е възникнала непосредствена опасност – незаконно проникване в помещенията на „Марпекс Агро” ЕООД, наложило жпод.Г. по-най-бързия начин да се отиде до местонарушението, изпълнявай трудовите си задължение. Така събрани доказателства обосновават, че деянието за което е санкциониран жпод.Г., е извършено за да бъдат спасени от увреждане имотни блага – тези на „Марпекс Агро” ЕООД, поради което същото не е общественоопасно, обстоятелство което изключва отговорността на наказания.  

            Като отчита гореизложените обстоятелства съдът счита, че НП като неправилно следва да бъде отменено.

Така мотивиран и на основание чл.63,ал.1 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №19-1085-000148/2019г., издадено от началник на сектор ПП-Русе към ОДМВР – Русе, с което за нарушение на чл.21 ал.1 ЗДП, на основание чл. 182 ал. 1, т.6 от ЗДвП, на К.В.Г., ЕГН:**********, е наложено административно наказание глоба в размер на 900 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

 

Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14 – дневен срок от съобщаването му до страните, по реда на АПК.

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:…………………………