Решение по дело №10209/2021 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 октомври 2021 г.
Съдия: Дианка Денева Дабкова
Дело: 20217060710209
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

228

гр. Велико Търново,  08.10.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Велико Търново, трети касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ

ЧЛЕНОВЕ: ДИАНКА ДАБКОВА

                   КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

при секретаря М. Н.

и прокурора от ВТОП  НЕВЕНА ОРМАНДЖИЕВА

разгледа докладваното от съдия Дабкова касационно АНД № 10 209/2021 г.  по описа на АСВТ и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 1, изреч. 2-ро от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба от името на ТД на НАП - Велико Търново, действаща чрез упълномощения юрисконсулт.

На касационен контрол е подложено Решение № 347 от 28.06.2021 г. по АНД № 320/2021 г. по описа на Районен съд – Велико Търново. Със същото е отменено Наказателно постановление № 556021-F573315/18.01.2021 г., издадено от директор на Дирекция „Обслужване” в ТД на НАП - Велико Търново. С което на  дружеството „Габипет” ЕООД гр. Горна Оряховица, на основание чл. 179, ал.1 от ЗДДС, е наложено административно наказание „имуществена санкция" в размер на 500.00лв. за нарушение на чл. 125, ал. 5, вр. ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност/ЗДДС/.

Касаторът атакува съдебното решение като твърди, че обжалваното Решение на РС е неправилно, поради нарушение на материалния закон и необоснованост. Твърди, че безспорно, органите по приходите са направили опит за връчване на декларираните имейл адреси от страна на дружеството пред НАП. Настоява че, едва след като актосъставителят е направил опит за връчване на покана за съставяне на АУАН, на правилен и действащ имейл адрес, АУАН е съставен в отсъствието на нарушителя по реда на чл. 40, ал.2 от ЗАНН. По тези  съображения се иска отмяна на Решението на ВТРС и да бъде потвърдено наказателното постановление. В о.с.з. касаторът не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба, чрез упълномощения адвокат ангажира писмено становище за неоснователност на КЖ. Настоява, че съставянето на акта в отсъствие на нарушителя извън хипотезите на чл. 40, ал.2 от ЗАНН, води до нарушаване правото на защита в пълен обем. В тази връзка, посочва че, при неспазване на изискванията на чл. 40 от ЗАНН е налице съществено нарушение на административно-наказателна процедура. Моли Решението на РС да бъде оставено в сила, а на доверителя му да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение. В о.с.з. ответникът поддържа представеното становище и моли, да се потвърди първоинстанционното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново, дава  заключение за основателност на жалбата. Намира, че от доказателствата по делото е видно, че от страна на ТД на НАП е била изпратена покана до ответното дружество за явяване за съставяне на АУАН, като поканата е била изпратена на деклариран електронен адрес за кореспонденция с НАП. Същата, не е била отворена, което обаче предполага действия само и единствено на ответното дружество. Настоява че, дори и да се приеме, че е извършено нарушение на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН, същото не от категорията на съществените, тъй като не е довело до ограничаване правото на защита на ответното дружество.

Настоящият състав на Административен съд – Велико Търново прецени допустимостта и основателността на касационната жалба. Въз основа на установените от първата инстанция факти, приема следното от правна страна:

Жалба е подадена от надлежна страна - участник във въззивното производство, за която оспореният акт е  неблагоприятен, в законния срок, до компетентния съд, което я прави допустима.

Съгласно чл. 63, ал. 1, изреч. 2-ро от ЗАНН / в ред. на ДВ бр.13 от 2020г./, административният съд разглежда касационните жалби срещу решенията на съответните РС по реда на глава ХІІ от АПК, на основанията, предвидени в НПК. Разпоредбата на чл. 218 от АПК свежда предмета на касационната проверка до посочените в жалбата пороци на решението, но същевременно задължава касационната инстанция да следи служебно и за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Оплакванията в КЖ съдът квалифицира като такива за неправилно приложение на материалния закон от РС, касационно основание по чл.348, ал.1, т.1, вр. с ал.2 от НПК.

Настоящият съдебен състав като прецени поддържаните касационни основания и доказателствата по делото намира касационната жалба за допустима, а по същество НЕОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

ВТРС е установил следното от фактическа страна:

Наказателното постановление е издадено срещу дружеството „Габипет” ЕООД  за неподаване на СД по ЗДДС за отчетен период 01.07.2020 г. 31.03.2020 г., в законоустановения срок до 14.08.2020 г. включително, в ТД на НАП В. Търново. Нарушение по чл. 125, ал. 5 вр. ал. 1 от ЗДДС, санкционирано по чл. 179, ал. 1 от ЗДДС,  в качеството му на лице регистрирано по ЗДДС.

При установените факти, ВТРС е формирал следните правни изводи:

В хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, тъй като актът за установяване на административно нарушение е съставен в отсъствие на нарушителя /факт, потвърден и от актосъставителя и свидетеля по акта/, като последният не е бил надлежно поканен да присъства при съставянето му. По делото има представени доказателства за изпращане на поканата на два /единият неактуален/ имейла, декларирани от дружеството пред НАП, но видно от справката, представена от административнонаказващия орган и съобразявайки нормата на чл. 30, ал. 6 от ДОПК няма удостоверено връчване и дата на получаване на поканата по електронен път от „Габипет" ЕООД. Така установеното РС квалифицирал като съществени порцесуални нарушения, които не могат да бъдат преодолени, а нарушението за недоказано и отменил НП като незаконосъобразно.

Изводът на настоящата инстанция след проведения касационен контрол е, че постановеното от Районен съд решение не страда от пороци, съставляващо касационни основания. Нито тези, посочени в КЖ, нито тези, за които АСВТ служебно следи.

Фактическата обстановка е изяснена. Събрани са по предвидения процесуален ред необходимите доказателствени средства, които са обсъдени. В доказателствената съвкупност няма игнорирани доказателствени средства, нито такива, чието съдържание да е преиначено от РС. При верни фактически констатации, обосновани със събраните доказателства правилно е приложен материалния закон.

По отношение тълкуването и приложението на материалния закон в случая следва да се съобрази следното:

В ЗДДС се съдържат специални правила за връчване на актове за дерегистрация по е-път като се счита, че това е сторено с изпращането им/вж. напр. чл.155, ал.9 от ЗДДС както и чл.157б, ал.17 и др./. В случая обаче н есе касае за акт за дерегистрация, а за началото на административно наказателно производство, за което са приложими правилата на ЗАНН и субсидиарно тези на НПК, които не са изпълнени, предвид следното:

В случая са нарушени императивните норми на чл. 40, ал. 1 и 2 от ЗАНН, като актът не е съставен в присъствието на законен представител на юридическото лице. При това положение, настоящият състав на съда намира, че административнонаказателното производството е опорочено още от самото му образуване, т. е. от момента на съставяне на АУАН. Съгласно чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. Това изискване на закона е въведено да охрани правата на лицето, което ще бъде привлечено към отговорност, още от самото начало на административнонаказателното производство. Неспазването на това изискване има за последица игнориране на дееца – лицето, което ще бъде привлечено към отговорност още в тази първа фаза на административнонаказателното производство, нещо което в конкретния случай е сторил актосъставителят, игнорирайки законния представител на дружеството още при самото съставяне на АУАН. Неговото присъствие и евентуално обясненията и възраженията, които това лице ще даде, така както и информацията, която би се получила от свидетелите очевидци на нарушението, в голяма степен ще способстват за обективното изясняване на обстоятелствата, свързани с нарушението. В този смисъл изискването чл. 40, ал. 1 от ЗАНН нарушителят да присъства заедно с другите лица, още в началния момент на задвижване на наказателната репресия, има особено съществено значение за административнонаказателното производство, с оглед изясняване на обективната истина и за гарантиране правото на защита на лицето, чиято отговорност ще бъде ангажирана.

Действително, при условията на закона /чл. 40, ал. 2 от ЗАНН/ се допуска актът да бъде съставен и в отсъствие на нарушителя. Става дума обаче за условия, спазването на които не накърняват законността при образуването на административнонаказателното производство. На първо място, относно нарушителят е допустимо съставянето на акт и в неговото отсъствие в два случая: 1. когото той е известен, но не може да се намери или 2. когато е поканен за съставянето на акта и не се яви. Единствено при наличието на една от двете хипотези на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН администрацията е изправна. Тя е издирила нарушителя, положила е усилия той да присъства при съставянето на акта, но поведението му прави това обективно невъзможно. Само в такъв случай, както бе отбелязано, законът позволява актът да бъде съставен и в отсъствие на нарушителя /чл. 40, ал. 2 от ЗАНН/. В случая, не е налице нито една от посочените две хипотези на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН, даващи основание на актосъставителя да състави процесния АУАН в отсъствие на нарушителя.

Обосновано, въззивния съд приема, че пред актосъставителя е стояла възможността за изпращане на покана за съставяне на АУАН, на хартиен носител, на адреса и седалището на дружеството, на който е връчено и НП, но това не е сторено. При това положение настоящият състав на съда намира, че са нарушени императивните разпоредби на чл. 40, ал. 1 и 2 от ЗАНН при съставяне на АУАН, което е съществено процесуално нарушение, накърняващо правото на защита на привлеченото към отговорност лице, което само по себе си е достатъчно, за да обоснове извод за незаконосъобразност на наказателното постановление. Ето защо, като е отменил оспореното НП, районният съд е постановил правилно решение.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е валидно, допустимо и правилно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН е основателно искането на ответника за присъждане на направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 400 лв. за касационната инстанция. Същите са своевременно претендирани и доказани по размер. По отношение на размера им не е направено възражение за прекомерност от ответната страна, поради което, по аргумент от чл.63, ал.4 от ЗАНН, съдът не може служебно да ги редуцира.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН, посочения касационен състав на АСВТ

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 347 от 28.06.2021 г., постановено по АНД № 320/2021 г. по описа на Районен съд – Велико Търново.

ОСЪЖДА Териториална дирекция - Велико Търново на Национална агенция за приходите да заплати на дружеството „Габипет” ЕООД гр. Горна Оряховица, с ЕИК ********* съдебни разноски в размер на 400,00лв. /четиристотин/ лева за настоящата инстанция.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

                                                

                                                

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ :       

                  

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: