Решение по дело №5711/2014 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 417
Дата: 19 март 2015 г. (в сила от 20 април 2015 г.)
Съдия: Милена Светлозарова Томова
Дело: 20144430105711
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 декември 2014 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

***, 19.03.2015г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                ***,  ІV граждански състав в  открито   заседание, на двадесет и трети февруари  през две хиляди и петнадесета година в състав :

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ : МИЛЕНА ТОМОВА

При секретаря : С.Ц.

като разгледа докладваното от съдия Томова гражданско дело № 5711 по описа на съда за 2014 г., за да се произнесе взе предвид следното :

            Производството  е по иск с правно основание чл.422, ал.1, във вр. с чл.415, ал.1 от ГПК.

             В *** е постъпила искова молба от  ***, със седалище и адрес на управление *** против ***, със седалище и адрес на управление ***, в която се излага, че ищецът е финансова институция, която е вписана в регистъра по чл.3, ал.2 от *** и по занятие отпуска заеми със средства, които не са събрани чрез публично привличане на влогове. Твърди се, че между ищцовото дружество и *** бил сключен ***, по силата на който ищцовото дружество предоставило на ответника заем в размер на левовата равностойност на 485,73 евро със срок на връщане до 28.09.2014г. Твърди се още, че като солидарни длъжници договора бил подписан също така от ***. Сочи се, че били заплатени по заемното правоотношение само девет вноски от общо уговорените осемнадесет. При това останала непогасена част от главницата в размер на 404,15 евро с левова равностойност 790,44лв.; лихва, дължима на основание чл.8 от договора, в размер на 711,36 лв. за периода от 29.12.2013г. до 28.09.2014г. и неустойка, дължима на основание чл.9 от договора, в размер на 285лв. Излага се, че тези вземания били претендирани от кредитора по реда на чл.410 от ГПК в производството по *** и съответно била издадена заповед за изпълнение, срещу която постъпило писмено възражение от длъжника ***. Като следствие от изложеното се отправя искане за постановяване на решение, с което да се признае за установено вземането на ищеца срещу ответника за сумата от 790,44лв., представляваща дължима главница по процесния ***, сумата от 711,36лв., представляваща обезщетение за забавено плащане за периода от 29.12.2014г. до 28.09.2014г. и сумата от 285лв., представляваща неустойка по чл.9 от процесния договор, ведно със законната лихва, считано от 13.10.2014г., за които вземания е издадена заповед за изпълнение по ***. Претендират се и направените в исковото производство разноски.

           Ответникът  ***, представлявано от управителя *** *** е депозирал писмен отговор в срока по чл.131 от ГПК, в който признава твърдените в исковата молба факти за елементите на договорното правоотношение между страните, погасената част от дълга и непогасените, претендирани в настоящото производство вземания. Навежда доводи, че дължимите суми не били плащани поради липса на финансови средства. Предвид на това, че не оспорва вземанията, моли съда да възложи разноските върху ищеца, а при условия на евентуалност релевира възражение за прекомерност на заплатеното от ищеца адвокатско възнаграждение. Моли също така да се постанови от съда разсрочване на изпълнението.

           Съдът като прецени събраните в хода на производството доказателства и обсъди доводите на страните намира за установено следното от фактическа страна :

           От приложеното *** се установява, че ищеца депозирал на 13.10.2014г. пред *** заявление за издаване на заповед за изпълнение за процесните вземания по реда на чл.410 от ГПК срещу ответника ***-*** и срещу длъжниците ***. Заповед за изпълнение е била издадена на 14.10.2014г. срещу двама от длъжниците ***  и ***. Допълване на заповедта, чрез произнасяне и по искането срещу длъжника ***, не е заявено в законоустановения срок и не е постановено. На 24.10.2014г. е постъпило възражение от *** и с разпореждане на съда от 28.10.2014г. е указано на заявителя  да предяви иск за установяване на вземането си срещу този длъжник, на основание чл.415, ал.1 от ГПК. Установителната искова претенция е предявена в законоустановения едномесечен срок, поради което съдът я намира за допустима.

           Не се спори по делото и това се установява от представените периси на договор за *** и платежно нареждане за кредитен превод от 29.03.2013 г., че страните са сключили договор за заем, по силата на който ищцовото дружество е предоставило на ответника ***, представляван от *** – управител на дружеството към момента на сключване на договора и до 20.12.2013г., в заем левовата равностойност на 485,73 евро. Ответникът и подписалите договора солидарни длъжници *** са се задължили солидарно да върнат заетата сума, ведно с договорена в чл.8 месечна лихва в размер на 10% от главницата по кредита. Според обективираното в чл.3, заетата сума е следвало да бъде върната в срок до 28.09.2014г., като в чл.8а е било постигнато съгласие и за погасителния план, определящ дължимите месечни вноски. Страните са постигнали също така съгласие, обективирано в чл.9, за плащане на неустойка при забава за връщане на заетата сума и/ или на лихвата, взависимост от продължителността на забавата, но не повече от 30% от размера на заема или при размер на заемната сума от 950лв. – размерът на неустойката не е могъл да надвишава 285лв.

           С оглед заявеното от ответника в писмения отговор признание на твърдения от ищеца отрицателен факт, че са били заплатени само първите 9 вноски по погасителния план и липсата на доказателства за други плащания, съдът приема, че са останали непогасени главница в размер на 790,44лв. и договорна лихва в размер на 711,36лв. Поради забавата на заемодателя е дължима и уговорената в чл.9 неустойка, която с оглед продължителността на забавата е достигнала предвидения максимален размер от 285лв.

           Неоснователни е възражението на ответника, че е налице обективна невъзможност за изпълнение на задълженията. Наличието на обективна невъзможност за изпълнение, съгласно нормата на чл.81, ал.1 от ЗЗД освобождава длъжника от отговорност. В случая обаче, твърдяното от длъжника обстоятелство, че не разполага с парични средства за изпълнение на задължението, не представлява обективна невъзможност за изпълнение и не може да го освободи от отговорност, както изрично е предвидено в разпоредбата на чл.81, ал.1 от ЗЗД.

           Предвид изложеното, съдът счита, че предявената установителна искова претенция е основателна и доказана и следва да бъде уважена, като се признаят за установени вземанията на ищеца срещу ответника ***, присъдени в заповедното производство.

           По искането на ответника с правно основание чл.241 от ГПК за разсрочване на изпълнението.

           Това искане се явява допустимо. Както е прието в т.14 от Тълкувателно ***, разпоредбата на чл. 241 ГПК намира приложение в исковото производство по чл. 415, ал. 1, респ. чл. 422 ГПК при уважаване на иска за установяване на вземането. С разпоредбата на чл.241 от ГПК е предвидена възможността за разсрочване на изпълнението при преценка с оглед имотното състояние на страната или на други обстоятелства. В случая страната е търговско дружество и доводите за затруднено финансово състояние на майката на управителя на търговското дружество – ***, се явяват ирелевантни. По отношение на търговеца не са налице обстоятелства по смисъла на чл.241 от ГПК за разсрочване на изпълнението. С оглед на това заявеното в тази насока искане следва да се остави без уважение.

           По въпроса за разноските.

           Ищецът е претендирал присъждане на сторените в производството разноски. С оглед изхода на производството и при съобразяване разпоредбата на чл.78, ал.1 от ГПК искането се явява основателно. Искането на ответника за възлагане на разноските в тежест на ищеца е неоснователно. Това е възможно, съласно разпоредбата на чл.78, ал.2 от ГПК, ако ответникът с поведението си не е дал повод за завеждане на делото и ако признае иска. В случая е налице признание на иска, но с поведението си ответника е станал причина за завеждането на делото, т.к. не е погасил вземанията на ищеца, произтичащи от процесния договор, които са били с настъпил падеж. Поради това следва да понесе сторените от ищеца разноски. Направените такива в заповедното производство са в размер на 47 лв. за държавна такса и 540лв. за адвокатско възнаграждение. В исковото производство са сторени разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 710лв. Ответникът е заявил възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение по реда на чл.78, ал.5 от ГПК, което съдът намира за основателно. Делото не се отличава с фактическа и правна сложност, поради което в полза на ищеца следва да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение в по-нисък размер от платеното и съответно на минилания размер, предвиден в *** за минималните размери на адвокатските възнаграждения или 300лв. за заповедното производство и 355лв. за исковото производство. На ищеца следва да се присъдят и заплатените разноски за пътни разходи на пълномощника за явяване в с.з.

           Съдът констатира, че ищецът не е внесъл дължимата в исковото производство държавна такса, която се изчислява на 103лв., поради което тя следва да бъде събрана при постановяване на крайния съдебен акт и възложена в тежест на ответника, с оглед изхода на производството по спора.

             Воден от горното, съдът

Р Е Ш И :

 

           ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, на основание чл.422, ал.1 от ГПК, че ***, със седалище и адрес на управление *** ДЪЛЖИ на ***, със седалище и адрес на управление ***, следните суми : сумата от 790,44лв., представляваща главница по ***; сумата от 711,36лв., представляваща възнаградителна лихва за периода от 29.12.2013г. до 28.09.2014г. и сумата от 285лв., представляваща неустойка по чл.9 от договора, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 13.10.2014год. до окончателното изплащане, за които вземания е издадена Заповед за изпълнение на парично ***. по ***.

           ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ищеца *** - *** за разсрочване изпълнението на решението на основание чл. 241, ал. 1 ГПК, като неоснователно.

           ОСЪЖДА, на основание чл.78, ал.1 от ГПК ***, със седалище и адрес на управление *** ДА ЗАПЛАТИ в полза на ***, със седалище и адрес на управление *** сумата от 347 лв., представляваща деловодни разноски в заповедното производство и сумата от 415лв., представляваща деловодни разноски в исковото производство.

           ОСЪЖДА, на основание чл.77 от ГПК, ***, със седалище и адрес на управление *** ДА ЗАПЛАТИ в полза на *** сумата от 103лв., представляваща дължима в исковото производство държавна такса.

           решението подлежи на обжалване пред ***в двуседмичен срок от връчването му на страните, с въззивна жалба, а в частта, в която съдът се е произнесъл по искането за разсрочване на изпълнението по чл.241, ал.1 от ГПК, решението има характер на определение и подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му.

 

 

 

 

районен съдия: