Разпореждане по дело №27/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 март 2020 г.
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20207210700027
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

129

гр. Силистра, 02 март 2020 г.

 

Административен съд – Силистра, в закрито заседание на 02 март през две хиляди и двадесета година, в състав:

СЪДИЯ: Елена Чернева

разгледа адм. дело № 27 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба на „БЕНИС - 88“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление с. Стефан Караджа, обл. Силистра, ул. „Люлин“ № 4, представлявано от управителя С.Д.Е., срещу Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 28-ФК / 14. 01. 2020 г. на началника на отдел "Оперативни дейности" Варна, главна дирекция "Фискален контрол" в ЦУ на НАП, изразяваща се в запечатване на търговски обект – бензиностанция „Бенис“, находяща се в с. Стефан Караджа, обл. Силистра, изход за гр. Исперих, стопанисван от жалбоподателя и  забрана достъпа до него за срок от 7 дни на основание чл. 186, ал. 1, т. 1, б. "г" и чл. 187, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). В заповедта е посочено, че принудителната мярка се налага за извършено нарушение на чл. 59а, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г.) и чл. 118, ал. 10 ЗДДС.

В жалбата се изтъква, че оспореният административен акт е незаконосъобразен и се моли за неговата отмяна. Твърди се, че оспорваната заповед е издадена без нужните мотиви относно индивидуализацията от обективна и субективна страна на извършеното административно нарушение и в противоречие с изискването за позоваване на съставен редовен АУАН, поради което не могат да бъдат обосновани и целените от законодателя резултати при прилагането на ПАМ, регламентирани в чл. 22 от ЗАНН. Твърди се, че необходимата информация за получените количества гориво добросъвестно е подадена в НАП от съответното длъжностно лице, но поради несъвършенство в софтуера информацията за доставките не е приета от адресата. Наред с това се изтъква, че служителят не е знаел, че подаваните данни за доставките са неразпознаваеми за системата на НАП. В тази връзка се твърди, че налице е случайно деяние по смисъла на чл. 15 от НК.

Производството е по реда на чл. 186, ал. 4 от ЗДДС във връзка с чл. 145 и сл. от АПК.

Жалбата е подадена  в срока по чл.149, ал.1 АПК от лице, което е адресат на административния акт и има правен интерес от оспорването по смисъла на чл.147, ал.1 АПК; атакува се индивидуален административен акт, подлежащ на съдебен контрол, пред компетентния съд. Ето защо жалбата се явява процесуално  допустима и следва да се внесе за разглеждане в открито съдебно заседание.

Жалбата не е подадена съгласно правилото на чл.152,  ал. 1 АПК, но в указания от съда срок ответният орган е представил административната преписка и  по допускането на събраните по нея доказателства съдът ще се произнесе в първото заседание – чл. 171, ал. 5 от АПК.  

Съгласно чл. 170, ал. 1 от АПК в тежест на административния орган е да установи съществуването на посочените в оспорения акт фактически основания, както и изпълнението на законовите изисквания за издаването му.

Жалбоподателят следва да установи в процеса своите твърдения, базирани на факти, от които произтичат за него благоприятни последици, по аргумент от чл.154 ал.1 ГПК, във връзка с чл.144 АПК – в случая да докаже твърдението си, че причината да не бъде уведомена НАП за получените от дружеството количества горива на посочените дати в заповедта за налагане на ПАМ се дължи на несъвършенство в монтирания софтуер и че при подаване на данните не е могло да се установи дали те са достигнали до адресата. За установяването на тези обстоятелства ще са необходими специални технически знания, като вещото лице на база на информацията, съхраняваща се в електронната система, ще може да установи налице ли е бил такъв проблем, бил ли е той видим за оператора и кога е отстранен.

Във връзка с гореизложеното и на осн. чл. 154, ал. 1, 157, ал. 1 и чл. 163 АПК съдът

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И  :

 

НАСРОЧВА съдебно заседание за 16. 03. 2020 г.  от 14. 15 часа, за която дата да се призоват следните страни:

Жалбоподател: „БЕНИС - 88“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление с. Стефан Караджа, обл. Силистра, ул. „Люлин“ № 4;

Ответник по жалбата: Началник на отдел „Оперативни дейности“ – Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП.

 

ПРЕПИСИ от настоящото разпореждане да се връчат на страните по реда на чл.138, вр. с чл.137 АПК, като ответният административен орган има право на писмен отговор и посочване на доказателства в 14-дневен срок от съобщаването.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните да представят допълнително доказателства, съобразно указанията, съдържащи се в мотивите на настоящото определение.

 

РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на оспорване.

 

                                                                    СЪДИЯ: