Решение по дело №1283/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260972
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 16 април 2021 г.)
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20205330101283
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №267902

 

26.03.2021 г., гр. Пловдив.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

  ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на дванадесети януари две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

      при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 1283 по описа на същия съд за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

   Производството е по реда на чл. 235 от ГПК - решение по съществото на исков спор.

   Искове на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София , бул. д-р Петър Дертлиев № 25 офис -  сграда Лабиринт, ет. 2 офис 4, против Й.М.М., ЕГН **********,***

       Според изложеното, на дата 24.05.2018г, между ответника , от една страна , и трето на спора лице, „Изи асет мениджмънт“ АД, ЕИК *********, бил сключен договор за паричен заем № *******. По силата на договора М. получил назаем сума от 3000 лева, която се задължил да върне заедно с възнаградителна лихва в размер на 688.92 лева, на 12 равни месечни  погасителни вноски от по  307.41 лева, общо  3688. 92 лева. За падеж на първата вноска била договорена датата 25.06.2018г, на последната – 21.05.2018г. Договорено било , в случай , че кредитополучателя забави плащането на някоя от вноските след падежната дата, той да плати „такса разходи“ за събирането на просрочената вноска в размер на 9 лева, но не повече от 45 лева за всички просрочени вноски. Договорено било също така, М.,  в срок от 3 дни от датата на подписването на договора, да представи обезпечение на кредитора по един от следните два начина -  две физически лица – поръчители , които да отговарят на определени изисквания , или банкова гаранция в размер на цялото задължение на длъжника, която да е валидна поне 30 дни след датата на изтичането на договора. При неизпълнение на тази клауза , длъжникът дължал 565.92 лева , също разсрочена като част от вноските, по 47.16 лева месечно. Общата погасителна вноска станала по този начин  354.57 лева.

  Обезпечение на кредитора на било представено. Н. погасил част от задълженията си , като платил на кредитодателя 354.76 лева , от които – 47.35 лева от неустойката за непредставено обезпечение, договорна лихва – 100 лева , и 207.41  лева от главницата. Заради забавата в плащанията , на същия били начислени предвидените в договора такси „разходи „ в максимален размер от 45 лева , и обезщетение за забава в размер на законната  лихва върху всяка от просрочените вноски – от датата на просрочието.Срокът на договора изтекъл на дата 21.05.2018г.

  На дата 01.01.2019г вземанията на „Изи асет мениджмънт“ АД, ЕИК *********, по  договор за паричен заем № ****** били прехвърлени на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, чрез договор за цесия. За цесията длъжникът бил надлежно уведомен, включително чрез приложено към исковата  молба уведомление. 

  „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, се снабдила със заповед за изпълнение на придобитото вземане , но тази заповед , издадена по частното дело № 12671 по описа на ПРС за 2019г., била връчена на длъжника по реда на чл. 47 ал. 5 от ГПК , при което на кредитора били дадени от съда указания по реда на  чл. 422 от ГПК.

  Затова ищецът иска да се постанови от съда решение , с което да се признае за установено спрямо  М.  вземане на ищеца за  следните суми: 2792.59 лева - главница, ведно със законната лихва върху главницата от дата 30.07.2019г.  до окончателното изплащане на вземането, 588.92 лева договорна лихва по договор за заем за период от 25.07.2018г до 21.05.2019г., 518.57 лева неустойка за неизпълнение за периода от 25.07.2018г до 21.05.2019г. и     сумата от 173.60 лева лихва за забава от 26.07.2018г. до датата , предхождаща датата на  заявлението - 29.07.2019г., както и законната лихва върху главницата от датата на подаването на заявлението – 30.07.2019г до окончателното изплащане на вземането. Моли се и да се присъдят разноските по  двете дела.

  Ответника не се ангажира с участие в производството въпреки редовно връчените книжа и призовки; съдът е констатирал вероятно неравноправни клаузи в процесния договор за потребителски кредит и е отказал постановяването на неприсъствено решение. 

    Водят се : установителен иск с правно основание в чл. 422 във връзка с чл. 240 от Закона за задълженията и договорите,  чл. 79, 92 и 99  от ЗЗД и чл. 9 и следващите от  Закона за потребителския кредит, съединен с акцесорен иск за обезщетение за забавено плащане по смисъла на чл. 86 от Закона за задълженията  и договорите  в размер на законната лихва от датата на подаването на ИМ в съда до окончателното изплащане на вземането. Искът е допустим , има идентичност между вземането, описано в заповедта за плащане , и това , предмет на иска , спазени са и сроковете по чл. 414 от ГПК .

   Съдът, като взе предвид изложеното от страните като факти и ангажираните от тях доказателства , съобрази следното:  

   І. По сключването и валидността на договора за кредит под номер ******:   

     Договорът е представен в заверен от страната препис на л.7 от делото;  сключването му не е спорно, не спори , че подписа в графата „заемополучател „ е на ответника, а за получаването на сумата от 3000 лева , договора има силата на разписка ( чл.3 изр . последно). Доколкото договорът за потребителски кредит, като разновидност на договорите за заем за потребление , е договор реален, то предвид получаването на сумата от страна на кредитополучателя, съдът приема сключването на договора за доказано. Оттам, за М. е възникнало задължението да върне получената назаем сума.

    Тъй като договорът попада под дефиницията на чл. 9 от Закона за потребителския кредит , той следва да се подчинява на закрепените там правила за потребителска защита на кредитополучателите. Приложима  е редакцията на  ЗПК , обн. ДВ  изм. и доп., бр.59 от  29.07.2016 г.  

  Съобразно чл. 19 ал. 4 от ЗПК в тази му и следващите редакции, годишният процент на разходите не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България. Има се предвид Постановление № 426 от 18 декември 2014 г. за определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения, (Обн., ДВ, бр. 106 от 23. 12. 2014 г.), в  сила от 1 януари 2015 г. според едниствения член на което , „годишния размер на законната лихва за просрочени парични задължения се определя в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процентни пункта. Доколкото обаче основния лихвен процент на БНБ към периода е 0.01 % , то ГПР по договора не надхвърля повече от 5 пъти размера на законната лихва, тъй като е под стойност от 50.05 %.

    Под страх от недействителност ( чл. 22 ) , договора следва да е написан на „разбираем език“ в  писмена форма, на хартиен или друг траен носител, по ясен и разбираем начин, като всички елементи на договора се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт – не по-малък от 12, в два екземпляра – по един за всяка от страните по договора, както и да  съдържа поне реквизитите , посочени в  чл. 10, ал. 1, чл. 11, ал. 1, т. 7 - 12 и 20 и ал. 2 и чл. 12, ал. 1, т. 7 – 9 от ЗПК. В случая договорът е писмен, съдържа посочване на общия размер на кредита и условията за усвояването му, лихвения процент по кредита,  и условията за прилагането му. Тъй като лихвения процент е фиксиран за целия срок на договора, неприложими към същия са изискванията за: посочване на индекс или референтен лихвен процент, който е свързан с първоначалния лихвен процент, и периодите, условията и процедурите за промяна на лихвения процент, методиката за изчисляване на референтния лихвен процент съгласно чл. 33а. Има  информация за правото на потребителя при погасяване на главницата по срочен договор за кредит да получи при поискване и безвъзмездно, във всеки един момент от изпълнението на договора, извлечение по сметка под формата на погасителен план за извършените и предстоящите плащания ,както и за  наличието или липсата на право на отказ на потребителя от договора,  и срока, в който това право може да бъде упражнено. Има, в съответствие с чл. 11 ал. 1 т . 11 от ЗПК ,  погасителен план, като са посочени датите на падеж на всички отделни погасителни вноски.

       Изпълнено е изискването за еднаквост и размер на шрифта; данни за противното няма

   ІІ. Не се намериха основания за общата недействителност на договора според чл. 22 от ЗПК, но е нищожна  клаузата на чл. 4 ал. 2 от договора , която предвижда неустойка при непредставяне на обезпечение на вземанията на  кредитора по договора, тъй като противоречи на добрите нрави; липсата на представени обезпечения е безспорен факт.  С оглед дадените от ВКС в ТР № 1 от 15.06.2010 г. по т. д. № 1/2009 г. на ОСТК критерий, следва да се каже , че тази неустойка не разполага с присъщите си функции. Тя не обезпечава вземане на кредитора за вреди, каквито не биха могли да настъпят само заради неизпълнението на задължението на ответника да представи обезпечение. Пак по същата причина, неустойката няма възстановителна функция , а прилагането й като санкция не може да обоснове законосъобразност, доколкото паричния й еквивалент е значителен, като надхвърля стойността на главницата. Изводът на съда е , че плащането на сумата по тази неустойка е самоцелно, а оттам – тази клауза противоречи на добрите нрави.

     Тази клауза е и неравноправна по смисъла на чл. 143 от Закона за защита на потребителите  – тя води до значително неравновесие между договорените права на страните , като облагодетелства  недобросъвестно и нееквивалентно кредитора по договора. Няма данни тази клауза да е индивидуално договорена, ищецът не доказва такива преговори , следователно тази клауза е нищожна и на основанието по чл. 146 от ЗЗП.

   Плащане на остатъка от това вземане не се дължи.    

   ІІІ. На л. 11 от делото фигурира и копие, заверено от страната ,  от рамков договор за цесия от дата 16.11.2010 между ищеца и първоначалния кредитор, като се установява от приложението към същия под № 1 (л. 16 ), че вземането на цедента против ответника е предмет на договора, тоест, ищеца се явява между страните по договора , действителен носител на материалното право. Възражението в противния смисъл на ответника не може да бъде споделено. Цесията е породила действие и в отношенията между длъжника и  цесионера , доколкото представено е уведомление по смисъла на  чл. 99 от Закона за задълженията и договорите до М.. Това уведомление е получено редовно, като обратната разписка , с която е изпратено , е върната с подпис на ответника. Независимо от това , уведомление за извършената цесия от името на цесионера като пълномощник на цедента , фигурира  и като приложение към исковата молба ( л. 20 от делото ), при което следва да се приеме за редовно връчено на длъжника; в това отношение, съдебната практика последователно приема връчването на уведомлението да е редовно.  Тук трябва да се каже , че възражението за несъобщаване на договора за цесия би могло да бъде правопогасяващо само в хипотеза на плащане не първоначалния кредитор, цедента, след сключването на договора за цесия , но преди длъжника да бъде уведомен за нея. Такива факти обаче отсъстват в исковата молба. Ищецът е легимиран като кредитор.

    Размера на претенциите не е бил оспорен. 

   Или, исковете  за реално изпълнение и  за забава по договора за кредит  са  доказани  в пълния си размер,  а този за неустойка за непредставено обезпечение – да се отхвърли   като неоснователен.  

   VІ. Разноските се възлагат в тежест на ответника пропорционално уважената част от исковете.  Ответната страна собствени разноски не е понесла. Общият размер на сторените в исковото производство от ищеца разноски е 461.72  лева,  дължат се на „Агенция за събиране  на вземания„ ООД пропорционално на уважената част 402.94 лева (461.72/4073.68*3555.11 лева).

   Воден от изложеното , съдът

 

 Р Е Ш И:

     

     Признава за установено по отношение на Й.М.М., ЕГН **********,***,  че в отношенията между страните дължи на  „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София , бул. д-р Петър Дертлиев № 25 офис -  сграда Лабиринт, ет. 2 офис 4, плащане на  следните суми по договор за паричен заем № ******,  сключен с „Изи асет мениджмънт“ АД, ЕИК *********, за които суми е издадена заповед за плащане №  6914 по частното дело № 12671/2019г, ПРС :  

         сумата от 2792.59 лева - главница, ведно със законната лихва върху главницата от дата 30.07.2019г.  до окончателното изплащане на вземането;

     сумата от 588.92 лева договорна лихва по договор за заем за период от 25.07.2018г до 21.05.2019г

    сумата от 173.60 лева лихва за забава от 26.07.2018г. до датата , предхождаща датата на  заявлението - 29.07.2019г.  

     КАТО ОТХВЪРЛЯ ИСКА в частта, с която се иска установяване на вземания за 518.57 лева неустойка за непредставено обезпечение, като неоснователен.

 

     Осъжда Й.М.М., ЕГН **********,***, да заплати на „Агенция за събиране на вземания” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София , бул. д-р Петър Дертлиев № 25 офис -  сграда Лабиринт, ет. 2 офис 4, разноски по двете производства в размер от 402.94 лева.

 

    Решението подлежи на обжалване пред състав на ПОС , в срок от две седмици от датата на уведомлението до страните.                                                

 

                                                                                    РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

 

Вярно с оригинала!

КГ