Решение по дело №354/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260077
Дата: 5 ноември 2020 г. (в сила от 9 декември 2021 г.)
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20203001000354
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И   Е

№ 260077

гр. Варна, _05.11.2020г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично съдебно заседание на седми октомври, през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : РАДОСЛАВ СЛАВОВ

    ЧЛЕНОВЕ : ДАРИНА МАРКОВА

МАРИЯ ХРИСТОВА

при секретаря ДЕСИСЛАВА ЧИПЕВА,

като разгледа докладваното от съдия М.Христова

в.т.д.№354 по описа за 2020г. на ВнАС,

за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.258 ГПК.

            Образувано е по въззивна жалба от К.Г.К. срещу постановеното решение №21/05.03.2020г. по т.д.№173/2017г. на ОС – Добрич.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно и необосновано, постановено в противоречие със събраните по делото доказателства. От същите се установява, че в ответното дружество са постъпили предложения за прехвърляне на временните удостоверения, чрез продажба по реда на чл.22 от устава на „Турист  строй – комерс – 99“ АД, от Й. П. И.и Т. С. Т.. Във връзка с това при спазване правилата на устава, въззивникът е внесъл предложение в АД за закупуването им, а лицата са извършили джиросване на временните удостоверения, което е валидно и неоспорено. След извършеното прехвърляне, с две заявления, въззивникът е поискал прехвърлянето да бъде вписано в книгата на акционерите, което не е било извършено от СД на дружеството. С влязло в сила решение по т.д.№151/2017г. на ОС- Добрич е отменен отказът на СД за вписване в книгата на акционерите на К. Г.К. като притежател на 1567 бр. поименни акции.

Неправилно в оспореното решение е прието, че решенията на ОСА не биха се променили дори при правилно преброяване на гласовете. В случая от значение е нарушаване правата на акционера, на когото са създадени пречки да упражни правото си на глас по притежаваните от него акции. Съгласно установената съдебна практика правата на акционера възникват с прехвърляне на акциите, а не с вписването им в книгата на акционерите, което има само декларативно, оповестително действие по отношение на дружеството. С акта на прехвърляне на поименните акции на приобретателя се прехвърлят материализираните в ценната книга права, вкл. и правото му на участие в ОС на дружеството с броя гласове, които притежава.

Предвид изложеното и доколкото свикването и провеждането на ОСА се подчинява на строго формални правила, нарушаването на която и да е от тях води до незаконосъобразност на взетите решения и обстоятелството дали при правилно отчитане и преброяване на гласовете би се стигнало до различен резултат е ирелевантно.

Твърди се неправилност на решението и по отношение на отхвърления евентуален иск. К. И. П., в качеството си на председател и член на СД не е била освобождавана от отговорност в продължение на години за нанесените от нея вреди на дружеството. С притежаваните от нея 1747бр. акции и управленската позиция, която заема, в условията на конфликт на интереси и в противоречие с разпоредбата на чл.229 от ТЗ е участието ѝ при гласуване на допълнителната точка от дневния ред на ОСА, а именно освобождаването ѝ като член на СД на АД. Така взетото решение е в нарушение на разпоредбата на чл.229, т.2 от ТЗ, съгласно която акционер не може да участва в гласуване за предприемане на действия за осъществяване на отговорността му към дружеството. Същата е следвало да се изключи от гласуването на тази точка в дневния ред, предвид наличие на предвидените в закона предпоставки за това.

По същество моли съда да отмени решението и постанови друго, с което уважи предявения иск с правно основание чл.74 от ТЗ. В условие на евентуалност се претендира уважаване на евентуално предявения иск за отмяна на решението по т.1 от допълнително включените въпроси в дневния ред на ОСА от 20.05.2017г. Претендира се и присъждане на направените по делото разноски.

В съдебно заседание въззивникът, чрез пълномощника си, поддържа жалбата. По същество моли същата да бъде уважена на основание подробните доводи изложени в нея. Претендира присъждане на направените по делото разноски и прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на насрещната страна.

Въззиваемата страна „Турист – строй – комерс – 99“ АД, представлявано от К. И. П. с писмен отговор и в съдебно заседание, чрез адв.С., оспорва жалбата като неоснователна. Излага, че решението на ДОС е правилно, законосъобразно и постановено въз основа на събраните по делото доказателства. С влязло в сила решение по т.д.№151/2017г. на ОС – Добрич въпросът за придобиването на 362 бр. поименни акции от въззивника е разрешен. Спорен по делото е единствено въпросът правилно ли е отразен регистрирания капитал на проведеното на 20.05.2017г. ОСА. Списъкът приложен по делото не е с невярно съдържание. Същият е изготвен въз основа на извършените вписвания в книгата на акционерите до датата на ОСА. Прехвърлянето на поименните акции има действие по отношение на АД от вписването му в книгата на акционерите, а към датата на процесното ОС такова не е било извършено.

Сам по себе си фактът, че ищецът не е допуснат да гласува с придобитите от него 362 бр. поименни акции не се отразява на редовността на взетите решения, тъй като тези акции са представени на ОСА. Към датата на провеждането му, К.Г. се е легитимирал като пълномощник на Т. С. със 181 бр. акции и на Й. П. със 181бр. акции. Решенията на ОСА са взети с мнозинство от 2711 гласа срещу 2169 гласа против. Съгласно чл.33 от устава на дружеството, решенията на ОС се вземат с обикновено мнозинство от представените на събранието акции, с изключение на решенията по чл.33, ал.3 от него. В случая е налице кворум за вземане на решение – присъствали са 4 880 от общо 5 000акции, като са отчетени и допълнително притежаваните от въззивника акции.

Излага се още, че решението е законосъобразно и по отношение на отхвърлянето на предявения в условие на евентуалност иск. Според актуалната съдебна практика разпоредбата на чл.229 от ТЗ следва да намери приложение и по отношение на решенията за освобождаване от отговорност на акционер, когато той е член на СД, на основание чл.221, т.10 и в особената хипотеза на чл.240, ал.3 от ТЗ – при настъпили вреди. Същата не следва да бъде тълкувана разширително и пренасяна досежно решения, касаещи освобождаване на акционер като член на СД. Същевременно нито ТЗ, нито устава на дружеството предвиждат друга забрана за участие на акционерите в гласуването.

По същество се претендира отхвърляне на жалбата, потвърждаване на решението и присъждане на направените по делото разноски.

Съдът намира производството за редовно и допустимо – подадената ВЖ е депозирана от надлежна страна, в срока за обжалване на решението и при спазване на останалите изисквания за редовност.

Съдът по предмета на спора съобрази следното:

Производството пред ОС - Добрич е образувано по предявен иск от К.Г.К. срещу „Турист – строй – комерс – 99“ АД, гр.Добрич иск за отмяна на решенията на ОСА от 20.05.2017г., предвид невписването му като акционер в акционерната книга на дружеството с придобитите от него акции и неправилното преброяване на гласовете. В условие на евентуалност е предявен иск за отмяна на решението по т.1 от допълнителните точки към дневния ред, поради гласуване на решенето в нарушение на разпоредбата на чл.229, т.2 от ТЗ.

Предявените искове са с правно основание чл.74 от ТЗ.

В исковата молба се излагат следните твърдения: К.Г.К. е акционер в ответното дружество, притежаващ 1205бр. поименни акции. При спазване на предвидената в ТЗ и устава на дружеството процедура, същият е придобил притежаваните по 181 бр. поименни акции от акционерите Й. П. И.и Т. С. Иванов, които са джиросали притежаваните от тях временни удостоверения. След придобиването им същият е отправил надлежни заявления до дружеството за вписването му в книгата на акционерите, което е било отказано. Към датата на провеждане на атакуваното ОСА ищецът не е бил вписан в книгата на акционерите и на същия е било отказано право на участие в събранието с пълния размер акции, които притежава. Посоченото обстоятелство води до ограничаване правото му на участие в ОС и начина на преброяване на гласовете.

В условие на евентуалност твърди, че решението по т.1 от допълнително включените точки в дневния ред е незаконосъобразно, тъй като при гласуването му е участвал акционера и член на СД – К. И. П.. Начина на гласуване противоречи на разпоредбата на чл.229, т.2 от ТЗ.

В съдебно заседание и с писмени становища ищецът, чрез процесуалния си представител, поддържа предявените искове. По същество моли същите да бъдат уважени и да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

Ответникът по делото „Турист – строй – комерс – 99“ АД, гр.Добрич с писмени отговори и в съдебно заседание, чрез пълномощника си, оспорва предявените искове като неоснователни. Твърди, че независимо от уважения иск, с който дружеството е задължено да впише придобитите от ищеца поименни акции от Т. С. Т. и Й. П. И., то не променя факта, че към датата на провеждане на ОСА ищецът е бил вписан в книгата на акционерите с 1205 бр. поименни акции, с колкото е бил допуснат да участва в събранието. Решението на съда има действие за напред и не може да обоснове извод за допуснати нарушения при провеждане на проведеното събрание.

По отношение на предявения в условие на евентуалност иск, твърди, че разпоредбата на чл.229 от ТЗ е неприложима по отношение на процесното решение, с което се иска освобождаване а член на СД. Разпоредбата е императивна и не следва да бъде тълкувана разширително, нито да се прилага по аналогия, тъй като това ще доведе до ограничаване правата на акционера.

По същество моли съда да отхвърли предявените искове и му присъди направените по делото разноски. 

Съдът, след съвкупна преценка на представените по делото доказателства приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Между страните по делото не е налице спор относно фактите, установени надлежно при разглеждане на производството пред ОС - Добрич, както следва:

Ищецът К.Г.К. е акционер в ответното дружество „Турист – строй – комерс – 99“ АД.

Съгласно чл.33 от устава на дружеството решенията на ОСА е приемат с обикновено мнозинство от представените на събранието акции, с изключение на решенията по чл.33, ал.3 от устава, свързани с изменение или допълнение на устава, увеличаване или намаляване на капитала, преобразуване или прекратяване на дружеството, за които се иска квалифицирано мнозинство от 2/3 от капитала.

На 20.05.2017г. е проведено ОСА с изрично посочен дневен ред. За вземане на решенията по въпросите, предмет на същия, е било необходимо обикновено мнозинство от присъстващите. От съдържанието на протокола и приложения по делото Списък на присъствалите акционери, се установява, че на събранието са участвали – лично или чрез пълномощник акционери притежаващи 4880броя от общо 5000 броя акции. Ищецът К.Г.К. е записан като притежател на 1205 бр. акции. Отказано е записването му като собственик на заявените от него 362 бр. акции, поради нарушение а процедурата по придобиването им.

Не е спорно и обстоятелството, че към датата на провеждане на ОСА ищецът е подал два броя заявления, с които е уведомил дружеството за извършеното придобиване на притежаваните от Й. П. И.и Т. С. Т. по 181 бр. поименни акции и е поискал вписването му в книгата на акционерите, което е било отказано. Същият не е бил вписан като акционер с посочения брой акции и към датата на провеждане на събранието.

С влязло в сила решение по т.д.№151/2017г. на ОС – Добрич, ответникът „Турист – строй – комерс – 99“ АД е осъден да извърши вписване в книгата на акционерите на акционера К.Г.К. като притежател на закупените от акционерите Й. П. И.и Т. С. Т. по 181 бр. поименни акции. Общият брой на притежаваните от ищеца акции е 1567бр.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

По предявения иск с правно основание чл.74 от ТЗ, поставените за разглеждане пред настоящата инстанция въпроси са: от кой момент се поражда транслативния ефект на джирото на временното удостоверение и дали вписването на прехвърлянето в книгата на акционерите е елемент от фактическия състав по придобиване на акциите; приложима ли е разпоредбата на чл.229 от ТЗ при гласуване на решение за освобождаване на член на СД, по предявения в условие на евентуалност иск .

За да даде отговор на първия въпрос съдът съобразява трайно установената съдебна практика по разрешението му, част от която е обобщена в решение по т.д.№376/2016г. на ВКС, 1-во т.о., според която вписването в книгата на акционерите на извършеното прехвърляне на поименни акции, по смисъла на чл.185, ал.2 от ТЗ, не е елемент от фактическия състав по придобиването на акции, а има само оповестително действие по отношение на дружеството. С извършване на джирото се поражда транслативния ефект по отношение на приобретателя, който от този момент се счита титуляр на инкорпопираните в прехвърлените акции права – лични и имуществени.

Предвид изложеното, съдът намира, че с факта на извършване на джирото е породен транслативния ефект по отношение на ищеца, който е сезирал надлежно дружеството с искане за отразяване прехвърлянето на акциите в книгата на акционерите. Към датата на провеждане на ОСА от 20.05.2017г. ищецът е бил носител на съдържащите се в акциите права и същият е следвало да бъде допуснат на събранието и при провеждане на гласуването с 1567 гласа, съответни на притежавания брой акции, съобразно чл.225 от ТЗ.

Неоснователният отказ за това е нарушение на правото на ищеца, в качеството му на акционер по чл.220, ал.1 от ТЗ и води до ограничаване правото му на глас, извън предвидените в закона случаи, което е основание да се приеме, че взетите решения на проведеното на 20.05.2017г. ОСА са опорочени. Нарушаване правото на участие и правото на глас на ищеца – акционер е основание за отмяна на решенията по предявения иск с правно основание чл.74 от ТЗ. /така и решение по т.д.№472/2012г. на ВКС, 1-во т.о./. Съдът намира, че при констатирането нарушение на императивна правна норма извън правомощията му е да извършва преценка за това какво решение би се взело с участието на гласовете на акционера от всички придобити от него акции. Още повече, че на проведеното събрание правото на глас по прехвърлените му от Й. П. И.акции е упражнено от друго упълномощено лице - Е. К.Г..

Предвид изложеното съдът намира, че предявеният иск с правно основание чл.74 от ТЗ е основателен и като такъв същият следва да бъде уважен.

С оглед несъвпадане изводите на двете инстанции обжалваното решение следва да бъде отменено и вместо него постановено друго, с което да се уважи предявения иск.

На основание чл.78 от ГПК и направеното искане, въззиваемото дружество „Турист – строй – комерс – 99“ АД следва да бъде осъдено да заплати на К.Г.К. сумата от 655лв., представляваща направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение и държавна такса.

Воден от горното, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение №21/05.03.2020г. по т.д.№173/2017г. на ОС -Добрич, И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ като незаконосъобразни решенията ОС на акционерите на „Турист – строй – комерс – 99“ АД, ЕИК *********, гр.Добрич, проведено на 20.05.2017г., по предявения от К.Г.К., ЕГН ********** ***, срещу Турист – строй – комерс – 99“ АД, ЕИК ********* от гр.Добрич, бул.“Добруджа“ №28, иск с правно основание чл.74 от ТЗ.

ОСЪЖДА Турист – строй – комерс – 99“ АД, ЕИК ********* от гр.Добрич, бул.“Добруджа“ №28, ДА ЗАПЛАТИ на К.Г.К. ЕГН ********** ***, сумата от 655лв.,  представляваща направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение и държавна такса, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 1-месечен срок от връчването на страните пред ВКС на РБългария при условията на чл. 280, ал.1 и ал.2 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: